Նոյեմբերի 27-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի կարգադրությամբ մշակույթի ոլորտում ունեցած մեծ ավանդի եւ ծննդյան 60-ամյակի կապակցությամբ «Սայաթ-Նովա» մշակութային միության նախագահ, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Թովմաս Պողոսյանին պարգեւատրել է ՀՀ Ազգային ժողովի Պատվո մեդալով:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, շնորհավորելով Թովմաս Պողոսյանին, կարեւորել է հայ երգարվեստում նրա անցած ստեղծագործական ուղին, որով նա, ինչպես նշել է ԱԺ փոխնախագահը, որպես նվիրյալ, տասնամյակներ շարունակ, զարգացրել եւ ամրապնդել է հայ ազգային մշակույթը՝ ինչը, նրա բնորոշմամբ՝ ամենակարճ ուղին է դեպի համաշխարհային մշակույթ: Նա կարեւորել է ՀՀ ժողովրդական արտիստ Թովմաս Պողոսյանի ջանքերը՝ պետության եւ հասարակության համար ամենավճռորոշ շրջանում հիմնադրելով «Սայաթ-Նովա» մշակութային միությունը եւ սերունդներին հասցնելով հայ ազգային-գուսանական մշակույթը: Նա շնորհակալություն է հայտնել Թովմաս Պողոսյանին՝ մշակույթի ոլորտում ներդրած մեծ ավանդի եւ հայ մշակույթի զարգացման գործում անգնահատելի վաստակի համար:
ՀՀ ժողովրդական արտիստ Թովմաս Պողոսյանը շնորհակալական խոսքում մեծ պատիվ է համարել անկախ հայրենիքում ԱԺ բարձր պարգեւի արժանանալը:

27 ноября по распоряжению Председателя НС Г.Саакяна вице-спикер НС Э.Шармазанов  за большой вклад в области культуры и в связи с 60-летием наградил председателя культурного союза “Саят-Нова”, Народного артиста РА Товмаса Погосяна Почетной медалью НС РА.
Вице-спикер парламента, поздравляя Т.Погосяна, подчеркнул важность пройденного им в вокальном искусстве творческого пути, на котором певец десятками лет развивал и укреплял армянскую национальную культуру. Г-н Шармазанов, в частности, высоко оценил усилия Т.Погосяна по созданию культурного союза “Саят-Нова”, донесшего до слушателей армянскую национально-гусанскую культуру, и поблагодарил награжденного за весомый вклад в развитие армянской культуры.
Народный артист РА Т.Погосян в своем слове выразил искреннюю признательность за высокую награду НС.
27 ноября в Санкт-Петербурге возглавляемая Председателем НС Г.Саакяном делегация, в составе которой вице-спикер НС Э.Нагдалян, председатель Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам В.Айвазян, депутат НС А.Ованнисян и постоянный представитель НС РА в МПА СНГ А.Чилингарян,  приняла участи...