Նոյեմբերի 27-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի կարգադրությամբ մշակույթի ոլորտում ունեցած մեծ ավանդի եւ ծննդյան 60-ամյակի կապակցությամբ «Սայաթ-Նովա» մշակութային միության նախագահ, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Թովմաս Պողոսյանին պարգեւատրել է ՀՀ Ազգային ժողովի Պատվո մեդալով:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, շնորհավորելով Թովմաս Պողոսյանին, կարեւորել է հայ երգարվեստում նրա անցած ստեղծագործական ուղին, որով նա, ինչպես նշել է ԱԺ փոխնախագահը, որպես նվիրյալ, տասնամյակներ շարունակ, զարգացրել եւ ամրապնդել է հայ ազգային մշակույթը՝ ինչը, նրա բնորոշմամբ՝ ամենակարճ ուղին է դեպի համաշխարհային մշակույթ: Նա կարեւորել է ՀՀ ժողովրդական արտիստ Թովմաս Պողոսյանի ջանքերը՝ պետության եւ հասարակության համար ամենավճռորոշ շրջանում հիմնադրելով «Սայաթ-Նովա» մշակութային միությունը եւ սերունդներին հասցնելով հայ ազգային-գուսանական մշակույթը: Նա շնորհակալություն է հայտնել Թովմաս Պողոսյանին՝ մշակույթի ոլորտում ներդրած մեծ ավանդի եւ հայ մշակույթի զարգացման գործում անգնահատելի վաստակի համար:
ՀՀ ժողովրդական արտիստ Թովմաս Պողոսյանը շնորհակալական խոսքում մեծ պատիվ է համարել անկախ հայրենիքում ԱԺ բարձր պարգեւի արժանանալը:

On November 27 the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov by the RA NA Speaker Galust Sahakyan’s order awarded Tovmas Poghosyan, the Chairman of “Sayat Nova” Cultural Union, the RA People’s Artist the Medal of Honour of the RA National Assembly on the occasion of his big contribution to the cultural sphere and the 60th birth anniversary.
Congratulating Tovmas Poghosyan the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov has highlighted his past creative path in the Armenian song art, by which, as a devotee, through decades, has developed and strengthened the Armenian national culture, which is the shortest way to world culture. Eduard Sharmazanov has emphasized the efforts made by the RA People’s Artist Tovmas Poghosyan in the most crucial period for the state and the society, establishing “Sayat Nova” Cultural Union and reaching to the generations the Armenian national-gusan culture. He has thanked Tovmas Poghosyan for his invaluable contribution to the development of the Armenian culture.
In his word of gratitude the People’s Artist Tovmas Poghosyan has considered a big honour enjoying the NA high award in the independent Motherland.