ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը հունվարի 29-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պետր Միկիսկայի հետ:
Ողջունելով հյուրին՝ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ նախորդ տարում հայ-չեխական միջխորհրդարանական կապերն ունեցել են զարգացման արդյունավետ ընթացք, ինչին նպաստել են երկու երկրների խորհրդարանականների փոխայցերը: Պարոն Շարմազանովը հույս է հայտնել, որ ընթացիկ տարում այդ հարաբերություններն առավել կամրապնդվեն ու կընդլայնվեն: Նա ընդգծել է, որ 2015 թ. հայ ժողովրդի համար կարեւոր տարի է. Հայաստանում եւ արտերկրում Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված բազմաթիվ միջոցառումներ են նախատեսվում: Այս համատեքստում պարոն Շարմազանովը շնորհակալություն է հայտնել Չեխիայի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ցուցահանդես կազմակերպելու հարցում պատրաստակամություն հայտնելու համար:
ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից վերջին օրերին սահմանին եւ շփման գծում խախտման դեպքերին: Նա ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին հայտարարությունը հստակ հասցեագրված էր Ադրբեջանին՝ հավատարիմ մնալու հրադադարի պահպանման ռեժիմին: Էդուարդ Շարմազանովը եւս մեկ անգամ փաստել է, որ ՀՀ իշխանությունները ԼՂ խնդրի լուծումը տեսնում են բացառապես խաղաղ ճանապարհով, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահների ձեւաչափով: ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումն այլընտրանք չունի:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-չեխական խորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանը, խորհրդարանական պատվիրակությունների փոխայցերի ակտիվացմանը վերաբերող հարցեր:
Պետր Միկիսկան բարձր է գնահատել երկու երկրների միջեւ ձեւավորված բարեկամական հարաբերությունները եւ այս համատեքստում կարեւորել միջխորհրդարանական գործակցության զարգացումը
Հունվարի 29-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Հայաստանի հունական եւ ասորական համայնքների ներկայացուցիչներին: Ողջունելով ազգային փոքրամասնությունների անդամներին, Էդուարդ Շարմազանովը ներկայացրել է հանդիպման շարժառիթը: Նա տեղեկացրել է, որ իր գործընկերների հետ նախաձեռնել է Ազգային ժողով...

On January 29 the RA NA Deputy Speaker, Head of Armenia-Czech Republic Friendship Group Eduard Sharmazanov met with the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Czech Republic to the RA Petr Mikyska.
Welcoming the guest, Eduard Sharmazanov has noted that in the previous year the Armenian-Czech inter-parliamentary relations have seen effective development process, and the mutual visits of the two countries contributed to it. Mr Sharmazanov has expressed hope that in the current year those relations will further strengthen and expand. He has stressed that the year 2015 is an important one for the Armenian people: numerous events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide in Armenia and abroad are scheduled. In this context Mr Sharmazanov thanked the Ambassador for expressing willingness in organizing an exhibition dedicated to the Armenian Genocide in the Czech Parliament.
The NA deputy Speaker has touched upon the cases of violation on the frontier and line of contact during the recent days by Azerbaijan. He has underlined that the last statement of the OSCE Minsk Group Co-Chairs has distinctly been addressed to Azerbaijan, remaining adherent to ceasefire preservation regime. Eduard Sharmazanov also has once again documented that the RA authorities see the solution of the NK problem exclusively by peaceful means, in the format of the OSCE Minsk Group with three Co-Chairs. In the NA Deputy Speaker’s word, the realization of the Artsakh people’s right to self-determination has no alternative.
The interlocutors discussed issues relating to the development of the Armenian-Czech parliamentary relations, the activation of the mutual visits of the parliamentary delegations.
Petr Mikyska highly assessed the friendly relations established between the two countries and in this context emphasized the development of the inter-parliamentary cooperation.
On January 29 the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov received the representatives of the Greek and Assyrian communities of Armenia.Welcoming the members of the national minorities, Eduard Sharmazanov presented the motivation of the meeting. He has informed them that he has initiated with his co...