Մարտի 30-ին Ազգային ժողովի «Ոսկեզօծ» դահլիճում տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի եւ ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինի հանդիպումը, որին մասնակցել են ԱԺ փոխնախագահները, ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նախագահները, խմբակցությունների ղեկավարները եւ ռուսական պատվիրակության անդամները:
Գալուստ Սահակյանը, ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում, հույս է հայտնել, որ այս այցը նույնպես կխթանի մեր երկրների միջպետական հարաբերությունները, կնպաստի հատկապես միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա ամրապնդմանը: Նա նշել է, որ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի դաշնակցային ռազմավարական գործընկերության հիմքում երկու եղբայրական ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունն է, մշակութային եւ հոգեւոր մտերմությունը:
Աժ նախագահը կարեւորել է Ռուսաստանի կառուցողական դերը տարածաշրջանային անվտանգության ամրապնդման հարցում, մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի 100-րդ տարելիցին՝ Գալուստ Սահակյանը փաստել է, որ այդ ոճրագործությունը պետք է ճանաչվի եւ դատապարտվի ողջ հանրության կողմից:
ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինը, խոսելով Ռուսաստան-Հայաստան միջպետական հարաբերությունների մասին, նշել է, որ դրանք գտնվում են բարձր մակարդակի վրա եւ զարգանում են բավականին դինամիկ:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների մասին՝ Սերգեյ Նարիշկինը նշել է, որ ոգեկոչման միջոցառումներին կմասնակցեն ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը եւ Պետական դումայի պատգամավորներ: Պետդումայի խոսնակը նշել է, որ առաջիկայում կընդունվի համապատասխան փաստաթուղթ, որը կարտահայտի ռուսական կողմի վերաբերմունքը պատմական այդ իրողության նկատմամբ:
Սերգեյ Նարիշկինը կարեւորել է նաեւ Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակին նվիրված միջոցառումների անցկացումը Հայաստանում եւ բարեկամ հայ ժողովրդի անուրանալի դերն այդ մեծ հաղթանակի գործում:
Մարտի 30-31-ը աշխատանքային այցով Հայաստանի Հանրապետություն է այցելել ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինը: Այցի շրջանակում նա հյուրընկալվել էր Հայ-ռուսական համալսարանում: Այսօր Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը մասնակցել է Հայ-ռուսական համալսարանում կայացած խորհրդաժողովին, որը նվիրվ...
2015 թվականի մարտի 26-28-ը Անկախ պետությունների համագործակցության միջխորհրդարանական վեհաժողովի /ԱՊՀ ՄԽՎ/ Մեծ հաղթանակի 70-ամյակին նվիրված «Հիշատակի էստաֆետ» ակցիային մասնակցելու համար Բիշքեկ /Ղրղզստանի Հանրապետություն/ կգործուղվի ԱԺ պատգամավոր Ռուբեն Հակոբյանը: 2015 թվականի ապրիլի 2-4-ը Մոսկվա /Ռուս...

On March 30 in the Gilded Hall of the National Assembly the meeting between the RA NA Speaker Galust Sahakyan and the RF FA State Duma Speaker Sergey Narishkin was held, where the NA Deputy Speakers, the Chairs of the NA Standing Committees, the Heads of the Factions and the members of the Russian delegation took part.
Welcoming the guests in the National Assembly, Galust Sahakyan has expressed hope that this visit will also boost the inter-state relations between our countries, will especially promote the further strengthening of inter-parliamentary cooperation. He has noted that the allied relationship and strategic partnership between Armenia and Russia is based on the centuries-old friendship of the two brotherly peoples, the cultural and spiritual intimacy.
The NA Speaker has highlighted Russia’s constructive role in the strengthening of regional security, particularly in the settlement process of Nagorno Karabakh conflict.
Touching upon the Centennial of the memory of the Armenian Genocide victims, Galust Sahakyan has documented that that crime should be recognized and condemned by the whole community.
Talking about the Russian-Armenian inter-state relations, the RF FA State Duma Speaker Sergey Narishkin has stated that they are at high level and they develop rather dynamically.
Speaking about the events dedicated to the Armenian Genocide Centennial, Sergey Narishkin has mentioned that the RF President Vladimir Putin and deputies of the State Duma will take part in the commemoration events. The Speaker of the State Duma has noted that in future a relevant document will be adopted, which will express the Russian side’s attitude towards that historical fact.
Sergey Narishkin has also emphasized the holding of the events in Armenia dedicated to the Victory in the Great Patriotic War and the friendly Armenian people’s undeniable role in that great victory.