Մարտի 30-ին Ազգային ժողովի «Ոսկեզօծ» դահլիճում տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի եւ ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինի հանդիպումը, որին մասնակցել են ԱԺ փոխնախագահները, ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նախագահները, խմբակցությունների ղեկավարները եւ ռուսական պատվիրակության անդամները:
Գալուստ Սահակյանը, ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում, հույս է հայտնել, որ այս այցը նույնպես կխթանի մեր երկրների միջպետական հարաբերությունները, կնպաստի հատկապես միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա ամրապնդմանը: Նա նշել է, որ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի դաշնակցային ռազմավարական գործընկերության հիմքում երկու եղբայրական ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունն է, մշակութային եւ հոգեւոր մտերմությունը:
Աժ նախագահը կարեւորել է Ռուսաստանի կառուցողական դերը տարածաշրջանային անվտանգության ամրապնդման հարցում, մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի 100-րդ տարելիցին՝ Գալուստ Սահակյանը փաստել է, որ այդ ոճրագործությունը պետք է ճանաչվի եւ դատապարտվի ողջ հանրության կողմից:
ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինը, խոսելով Ռուսաստան-Հայաստան միջպետական հարաբերությունների մասին, նշել է, որ դրանք գտնվում են բարձր մակարդակի վրա եւ զարգանում են բավականին դինամիկ:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների մասին՝ Սերգեյ Նարիշկինը նշել է, որ ոգեկոչման միջոցառումներին կմասնակցեն ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը եւ Պետական դումայի պատգամավորներ: Պետդումայի խոսնակը նշել է, որ առաջիկայում կընդունվի համապատասխան փաստաթուղթ, որը կարտահայտի ռուսական կողմի վերաբերմունքը պատմական այդ իրողության նկատմամբ:
Սերգեյ Նարիշկինը կարեւորել է նաեւ Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակին նվիրված միջոցառումների անցկացումը Հայաստանում եւ բարեկամ հայ ժողովրդի անուրանալի դերն այդ մեծ հաղթանակի գործում:
Մարտի 30-31-ը աշխատանքային այցով Հայաստանի Հանրապետություն է այցելել ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինը: Այցի շրջանակում նա հյուրընկալվել էր Հայ-ռուսական համալսարանում: Այսօր Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը մասնակցել է Հայ-ռուսական համալսարանում կայացած խորհրդաժողովին, որը նվիրվ...
2015 թվականի մարտի 26-28-ը Անկախ պետությունների համագործակցության միջխորհրդարանական վեհաժողովի /ԱՊՀ ՄԽՎ/ Մեծ հաղթանակի 70-ամյակին նվիրված «Հիշատակի էստաֆետ» ակցիային մասնակցելու համար Բիշքեկ /Ղրղզստանի Հանրապետություն/ կգործուղվի ԱԺ պատգամավոր Ռուբեն Հակոբյանը: 2015 թվականի ապրիլի 2-4-ը Մոսկվա /Ռուս...

Состоялась встреча председателей парламентов
30 марта в Позолоченном зале НС состоялась встреча Председателя НС РА Г.Саакяна и Председателя Государственной Думы ФС РФ С.Нарышкина, в которой участвовали вице-спикеры, председатели постоянных комиссий, руководители фракций НС и члены российской делегации.
Г.Саакян, приветствуя гостей в НС, выразил надежду, что настоящий визит также укрепит межгосударственные отношения наших стран, особенно способствуя дальнейшему упрочению межпарламентского сотрудничества. Он отметил, что в основе союзнического стратегического партнерства Армении и России – вековая дружба, культурная и духовная близость двух братских народов.
Председатель НС подчеркнул конструктивную роль России в укреплении региональной безопасности, в частности в процессе урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта.
Обратившись к 100-й годовщине Геноцида армян, Г.Саакян особо отметил, что это преступление должно быть признано и осуждено всем мировым сообществом.
Председатель Государственной Думы ФС РФ С.Нарышкин, говоря о межгосударственных отношениях Россия – Армения, отметил, что они находятся на высоком уровне и развиваются довольно динамично.
Коснувшись мероприятий к 100-й годовщине Геноцида армян, С.Нарышкин отметил, что в церемониях поминовения примут участие Президент РФ В.Путин и депутаты Государственной Думы. Спикер Госдумы проинформировал, что вскоре будет принят соответствующий документ, выражающий отношение российской стороны к этой исторической реальности.
С.Нарышкин также подчеркнул проведение в Армении мероприятий, посвященных одержанной в Великой Отечественной войне победе, и   неоспоримую роль армянского народа в этой великой победе.
30-31 марта в Армении с рабочим визитом находится Председатель Государственной Думы ФС РФ С.Нарышкин. В рамках визита он гостил в Российско-Армянском университете (РАУ). Сегодня Председатель НС Г.Саакян принял участие в конференции в РАУ, посвященной 70-летию Победы в Великой Отечественной войне (ВО...