Մարտի 26-ից ապրիլի 1-ը Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության մայրաքաղաք Հանոյում տեղի է ունեցել Միջխորհրդարանական միության 132-րդ լիագումար նիստը, որին մասնակցել է ԱԺ պատգամավոր Կարինե Աճեմյանը: Նա նշել է, որ այն միակ հարթակն է, որին մասնակցում են 165 երկրների պատգամավորներ` հրատապ հարցեր քննարկելու համար:
Կարինե Աճեմյանը տեղեկացրել է, որ Մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նիստում ադրբեջանական կողմը ներկա է եղել 4 հոգանոց պատվիրակությամբ: Ադրբեջանցի պատգամավորը ելույթ է ունեցել եւ խոսել, իր բնորոշմամբ, օկուպացված տարածքների մասին, ինչպես նաեւ՝ դժգոհություն հայտնել միջազգային կառույցներին` ադրբեջանական կողմի պահանջները միջազգային փաստաթղթերում չներառելու առնչությամբ:
Նիստում ելույթ ունենալով՝ Կարինե Աճեմյանը շեշտել է, որ Հայաստանը որեւէ տարածք չի օկուպացրել: Նա խոսել է ղարաբաղյան խնդրի մասին: Ելույթից հետո ադրբեջանական կողմը լքել է դահլիճը եւ այլեւս չի մասնակցել նիստին եւ քվեարկություններին:
Պատգամավորը նիստում անդրադարձել է նաեւ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին իրականացվող միջոցառումներին՝ մասնակից բոլոր երկրների պատգամավորներին կոչ անելով իրենց խորհրդարաններում բարձրացնել ցեղասպանությունների դատապարտման հարցը:
Պատգամավորը կարեւորել է նիստում ահաբեկչության դեմ պայքարին վերաբերող հարցի քննարկումն ու ընդունումը, որը ներառել է նաեւ մշակութային վանդալիզմի եւ թմրամոլության դեմ պայքարի հարցերը:
Կարինե Աճեմյանը Վիետնամում սիրիական կողմի նախաձեռնությամբ հանդիպել է նաեւ Սիրիայի խորհրդարանի խոսնակի հետ: Քննարկվել են հայ-սիրիական հարաբերություններին վերաբերող հարցեր, ինչպես նաեւ անդրադարձ է եղել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Սիրիայի խորհրդարանի ղեկավարը հավաստիացրել է, որ սիրիական պատվիրակությունն ապրիլի 24-ին կլինի Հայաստանում:
Ապրիլի 8-ի նիստում պատգամավորները ողջունել են «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում Ազգային ժողով այցելած եւ ԱԺ նիստերի ընթացքին հետեւող Արմավիրի մարզի Վանանդ եւ Հացիկ գյուղերի դպրոցների մանկավարժներին եւ աշակերտներին: ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի առաջարկով պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են օրերս ...
Ապրիլի 8-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը Հայաստան-Մարոկկո գործարար համաժողովի շրջանակներում հանդիպել է Մարոկկոյի Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մինա Թունսիի, պատվավոր հյուպատոս Մեհդի Լարակիի եւ մարոկկացի մի խումբ գործարարների հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար...

С 26 марта по 1 апреля в столице Социалистической Республики Вьетнам городе Ханое состоялось 132-е пленарное заседание Межпарламентского Союза (МПС), в котором приняла участие депутат НС К.Аджемян. Она отметила, что это единственная площадка, на которой для обсуждения актуальных вопросов собираются депутаты из 165 стран.
К.Аджемян подробно проинформировала о ходе заседания МПС и, в частности, сообщила об обсуждавшихся вопросах – о борьбе с терроризмом и культурным вандализмом и др.
По инициативе сирийской стороны К.Аджемян встретилась во Вьетнаме   со спикером парламента Сирии. На встрече обсуждались вопросы армяно-сирийских отношений,   мероприятия к 100-й годовщине Геноцида армян. Глава парламента Сирии заверил, что 24 апреля в Армении будет находиться также сирийская делегация.
8 апреля депутаты приветствовали посетивших парламент в рамках программы “Открытые двери” и следящих за ходом заседаний учащихся и учителей школ сел Вананд и Ацик Армавирской областиПо предложению Председателя НС Г.Саакяна депутаты почтили минутой молчания память скончавшегося на днях бывшего депута...
Совершаемые так называемой террористической организацией “Исламское государство” массовые преступления в отношении религиозных и национальных меньшинств Сирии и Ирака постоянно находятся в центре внимания властей Армении, Национального Собрания РА и представленных в НС фракций. Вызывают беспокойство...
8 апреля вице-спикер НС Э.Нагдалян в рамках бизнес-форума Армения – Марокко встретилась с Чрезвычайным и Полномочным послом Королевства Марокко М.Тунси, почетным консулом М.Лараки и группой мароканских предпринимателей. На встрече присутствовала также руководитель фракции ППА Н.Зограбян. Приветствуя...