Մարտի 26-ից ապրիլի 1-ը Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության մայրաքաղաք Հանոյում տեղի է ունեցել Միջխորհրդարանական միության 132-րդ լիագումար նիստը, որին մասնակցել է ԱԺ պատգամավոր Կարինե Աճեմյանը: Նա նշել է, որ այն միակ հարթակն է, որին մասնակցում են 165 երկրների պատգամավորներ` հրատապ հարցեր քննարկելու համար:
Կարինե Աճեմյանը տեղեկացրել է, որ Մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նիստում ադրբեջանական կողմը ներկա է եղել 4 հոգանոց պատվիրակությամբ: Ադրբեջանցի պատգամավորը ելույթ է ունեցել եւ խոսել, իր բնորոշմամբ, օկուպացված տարածքների մասին, ինչպես նաեւ՝ դժգոհություն հայտնել միջազգային կառույցներին` ադրբեջանական կողմի պահանջները միջազգային փաստաթղթերում չներառելու առնչությամբ:
Նիստում ելույթ ունենալով՝ Կարինե Աճեմյանը շեշտել է, որ Հայաստանը որեւէ տարածք չի օկուպացրել: Նա խոսել է ղարաբաղյան խնդրի մասին: Ելույթից հետո ադրբեջանական կողմը լքել է դահլիճը եւ այլեւս չի մասնակցել նիստին եւ քվեարկություններին:
Պատգամավորը նիստում անդրադարձել է նաեւ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին իրականացվող միջոցառումներին՝ մասնակից բոլոր երկրների պատգամավորներին կոչ անելով իրենց խորհրդարաններում բարձրացնել ցեղասպանությունների դատապարտման հարցը:
Պատգամավորը կարեւորել է նիստում ահաբեկչության դեմ պայքարին վերաբերող հարցի քննարկումն ու ընդունումը, որը ներառել է նաեւ մշակութային վանդալիզմի եւ թմրամոլության դեմ պայքարի հարցերը:
Կարինե Աճեմյանը Վիետնամում սիրիական կողմի նախաձեռնությամբ հանդիպել է նաեւ Սիրիայի խորհրդարանի խոսնակի հետ: Քննարկվել են հայ-սիրիական հարաբերություններին վերաբերող հարցեր, ինչպես նաեւ անդրադարձ է եղել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Սիրիայի խորհրդարանի ղեկավարը հավաստիացրել է, որ սիրիական պատվիրակությունն ապրիլի 24-ին կլինի Հայաստանում:
Ապրիլի 8-ի նիստում պատգամավորները ողջունել են «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում Ազգային ժողով այցելած եւ ԱԺ նիստերի ընթացքին հետեւող Արմավիրի մարզի Վանանդ եւ Հացիկ գյուղերի դպրոցների մանկավարժներին եւ աշակերտներին: ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի առաջարկով պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են օրերս ...
Ապրիլի 8-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը Հայաստան-Մարոկկո գործարար համաժողովի շրջանակներում հանդիպել է Մարոկկոյի Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մինա Թունսիի, պատվավոր հյուպատոս Մեհդի Լարակիի եւ մարոկկացի մի խումբ գործարարների հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար...

From March 26 to April 1 the 132nd Assembly of the Inter-Parliamentary Union (IPU) was held in the capital of the Socialist Republic of Vietnam Hanoi, where the NA deputy Karine Atshemyan took part. She has noted that it is the only platform where deputies of 165 countries take part for debating urgent issues.
Karine Atshemyan has informed that at the meeting of the Committee on Democracy and Human Rights the Azerbaijani side has attended with the delegation of 4 persons. The Azerbaijani deputy has delivered a speech and talked, according to her description, about the occupied territories, as well as has expressed dissatisfaction to the international structures in relation to not including the Azerbaijani side’s demands in the international documents.
Delivering a speech at the meeting, Karine Atshemyan has stressed that Armenia has not occupied any territory. She has talked about the Karabakh problem. After her speech the Azerbaijani side has left the hall and has not participated at the meeting and the voting.
At the meeting the MP has also touched upon the events dedicated to the Armenian Genocide Centennial, calling on the MPs of all participant countries to raise the issue of condemnation of genocides in their parliaments.
The deputy highlighted the debate and the adoption of the issue regarding the struggle against terrorism which also included the issues of struggle against cultural vandalism and drugs.
In Vietnam Karine Atshemyan also met with the Speaker of the Syrian Parliament at the Syrian side’s initiative. They discussed issues concerning the Armenian-Syrian relations, as well as referred to the Armenian Genocide Centennial. The Head of the Syrian Parliament assured that the Syrian Delegation will be in Armenia on April 24.
At April 8 sitting the deputies welcomed the pedagogues and pupils from the schools of Vanand and Hatsik villages of Armavir Marz who had visited the National Assembly within the “Open Doors” programme and were observing the NA sittings.By the NA Speaker Galust Sahakyan's proposal the depu...
The mass crimes against religious and national minorities in Syria and Iraq by so called “The Islamic State” terrorist organization are in the centre of permanent attention of the Armenian authorities, the National Assembly of the Republic of Armenia and the NA Factions.   ...
On April 8 within the frameworks of Armenia-Morocco Business Forum the RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan met with Mina Tounsi, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Kingdom of Morocco, Honorary Consul Mehdi Laraki and a group of Moroccan businessmen. The Head of the PAP Faction N...
On April 8 within the framework of the NA “Open Doors” programme the RA National Assembly Deputy Speaker Eduard Sharmazanov hosted the teachers and the pupils of the schools of Vanand and Hatsik villages of Armavir Marz.Welcoming the guests’ visit to the legislative body, Eduard Sharmazanov answered...