Ապրիլի 8-ի նիստում պատգամավորները ողջունել են «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում Ազգային ժողով այցելած եւ ԱԺ նիստերի ընթացքին հետեւող Արմավիրի մարզի Վանանդ եւ Հացիկ գյուղերի դպրոցների մանկավարժներին եւ աշակերտներին:
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի առաջարկով պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են օրերս վախճանված ԱԺ նախկին պատգամավոր, կառավարության նախկին անդամ Դավիթ Զադոյանի հիշատակը: «Օրենսդիր եւ գործադիր մարմիններում իր ծանրակշիռ գործունեությամբ, Արցախյան ազատամարտում իր ակտիվ մասնակցությամբ նա մեծ ներդրում է ունեցել մեր պետության կառուցման եւ կայացման գործում»,-ասել ԱԺ նախագահը:
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունել է «Կրթության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ «Հանրակրթության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը:
Այնուհետեւ ԱԺ պատգամավորներ Նաիրա Զոհրաբյանը, Արամ Մանուկյանը, Խաչատուր Քոքոբելյանը, Միքայել Մելքումյանը, Նիկոլ Փաշինյանը, Ստեփան Մարգարյանը, Էդմոն Մարուքյանը, Գագիկ Ջհանգիրյանը, Լեւոն Զուրաբյանը, Թեւան Պողոսյանը, Հովհաննես Մարգարյանը, Զարուհի Փոստանջյանը, Մհեր Շահգելդյանը, Արծվիկ Մինասյանը, Խոսրով Հարությունյանը տեսակետներ են ներկայացնել ՀՀ գազամատակարարման համակարգի գործունեությունն ուսումնասիրող ժամանակավոր հանձնաժողովի եզրակացության վերաբերյալ: Պատգամավորները խոսել են հանձնաժողովի գործառույթներից եւ առաքելությունից, կատարված աշխատանքների արդյունավետությունից, անդրադարձել են գազի ցածր կալորիականությանը, կորուստներին, գնագոյացմանը, ինչպես նաեւ Հայաստանում սպառողների շահերի պաշտպանությանը, ներկայացրել գազամատակարարման համակարգում առկա խնդիրների լուծմանն ուղղված մի շարք առաջարկներ:
ՀՀ գազամատակարարման համակարգի գործունեությունն ուսումնասիրող ժամանակավոր հանձնաժողովի եզրակացության վերաբերյալ իրենց տեսակետներն են ներկայացրել նաեւ ԱԺ խմբակցությունները:
«Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբիկ Հակոբյանը, ներկայացնելով խմբակցության տեսակետը, նշել է, որ ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովը մեծածավալ աշխատանք է կատարել եւ ներդրել ջանքեր՝ իր լիազորություններն իրականացնելու համար: Խմբակցության ղեկավարը բավարար է համարել ժամանակավոր հանձնաժողովի եզրակացությունում ներկայացված փաստերը՝ համապատասխան մարմիններին դիմելու համար: Նա անդրադարձել է գազի կորստի մեծ չափին, գազի գնի թանկացմանը, գազի գնի դիմաց կուտակված պարտքին եւ իր խոսքում նշել համակարգում առկա հակօրինական եւ հակասահմանադրական երեւույթները:
«Օրինաց երկիր» խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը բարձր է գնահատել ժամանակավոր հանձնաժողովի կատարած աշխատանքը՝ նկատելով, որ այն հնարավորություն է տալիս վերհանելու համակարգում առկա խնդիրները: Հեղինե Բիշարյանը մտահոգիչ է համարել բազմաթիվ հարցեր՝ գազի ցածր կալորիականությունն ու ճնշումը, կորուստների մեծ չափը, սպասարկման եւ սպառման վարձերի անջատ լինելը, համակարգում կառավարման հարցը, շահույթի վերահսկման անհրաժեշտությունը, գազի սպառման ծավալների նվազման պարագայում աշխատողների եւ նրանց աշխատավարձերի ավելացումը եւ այլն:
Հարցի քննարկումը կշարունակվի ԱԺ ապրիլի 9-ի նիստում:
Վերջին նիստում ԱԺ Կանոնակարգի համաձայն` կառավարության անդամները պատասխանել են պատգամավորների հարցերին:
Մարտի 26-ից ապրիլի 1-ը Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության մայրաքաղաք Հանոյում տեղի է ունեցել Միջխորհրդարանական միության 132-րդ լիագումար նիստը, որին մասնակցել է ԱԺ պատգամավոր Կարինե Աճեմյանը: Նա նշել է, որ այն միակ հարթակն է, որին մասնակցում են 165 երկրների պատգամավորներ` հրատապ հարցեր քննարկելու...
Ապրիլի 8-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը Հայաստան-Մարոկկո գործարար համաժողովի շրջանակներում հանդիպել է Մարոկկոյի Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մինա Թունսիի, պատվավոր հյուպատոս Մեհդի Լարակիի եւ մարոկկացի մի խումբ գործարարների հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար...

At April 8 sitting the deputies welcomed the pedagogues and pupils from the schools of Vanand and Hatsik villages of Armavir Marz who had visited the National Assembly within the “Open Doors” programme and were observing the NA sittings.
By the NA Speaker Galust Sahakyan's proposal the deputies in one-minute silence honoured the memory of the NA former deputy, the former member of the Government David Zadoyan. “With his weighty activity in the legislative and executive bodies, with his active participation in the Artsakh freedom fighting he has a great contribution in building and establishment of our state,” the NA Speaker said.
The parliament in the second reading completely passed the package of bills “On Amending the RA Law on Education” and “On Amending the RA Law on General Education.”
Then the NA deputies Naira Zohrabyan, Aram Manukyan, Khachatur Kokobelyan, Mikayel Melkumyan, Nikol Pashinyan, Stepan Margaryan, Edmon Marukyan, Gagik Jhangiryan, Levon Zurabyan, Tevan Poghosyan, Hovhannes Margaryan, Zaruhi Postanjyan, Mher Shahgeldyan, Artsvik Minasyan, Khosrov Harutyunyan presented their viewpoints on the conclusion of the Ad-hoc Committee Studying the RA Gas Supply System Activity. The deputies talked about the functions, the mission and the efficiency of the Ad-hoc Committee, touched upon the low calorie, losses and the price formation of the gas,  as well as the protection of the consumers’ interests in Armenia, presented a series of recommendations aimed at the solution of the problems existing in the gas supply system.
The NA Factions (Rubik Hakobyan, Heritage Faction, Heghine Bisharyan, the Rule of Law faction) also presented their viewpoints on the conclusion of the Ad-hoc Committee Studying the RA Gas Supply System Activity.
The debate of the issue will resume at NA April 9 sitting.
The last sitting, according to the established order of the NA Rules of Procedure, the members of the Government answered the deputies’ questions.
From March 26 to April 1 the 132nd Assembly of the Inter-Parliamentary Union (IPU) was held in the capital of the Socialist Republic of Vietnam Hanoi, where the NA deputy Karine Atshemyan took part. She has noted that it is the only platform where deputies of 165 countries take part for debating urg...
The mass crimes against religious and national minorities in Syria and Iraq by so called “The Islamic State” terrorist organization are in the centre of permanent attention of the Armenian authorities, the National Assembly of the Republic of Armenia and the NA Factions.   ...
On April 8 within the frameworks of Armenia-Morocco Business Forum the RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan met with Mina Tounsi, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Kingdom of Morocco, Honorary Consul Mehdi Laraki and a group of Moroccan businessmen. The Head of the PAP Faction N...
On April 8 within the framework of the NA “Open Doors” programme the RA National Assembly Deputy Speaker Eduard Sharmazanov hosted the teachers and the pupils of the schools of Vanand and Hatsik villages of Armavir Marz.Welcoming the guests’ visit to the legislative body, Eduard Sharmazanov answered...