Տեղի են ունեցել ԱՊՀ ՄԽՎ հանձնաժողովների եւ լիագումար նիստերը
Ապրիլի 16-ին Սանկտ-Պետերբուրգում տեղի են ունեցել ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի 42-րդ լիագումար նիստը, ինչպես նաեւ՝ Քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության, Սոցիալական քաղաքականության եւ մարդու իրավունքների, Գիտության եւ կրթության, Իրավական հարցերի հանձնաժողովների նիստերը:
ԱՊՀ ՄԽՎ քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության հանձնաժողովի նիստին մասնակցել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Ռուբիկ Հակոբյանը, սոցիալական քաղաքականության եւ մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նիստին՝ ԱԺ պատգամավոր Լեւոն Դոխոլյանը, իրավական հարցերի հանձնաժողովի նիստին՝ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը: ԱՊՀ ՄԽՎ գիտության եւ կրթության հանձնաժողովի նիստին մասնակցել եւ «ԱՊՀ անդամ պետություններում երիտասարդ գիտնականների համագործակցության մասին» օրենքի նախագծի մշակման վերաբերյալ զեկույցով հանդես է եկել ԱԺ պատգամավոր Հայկ Բաբուխանյանը:
Նույն օրը տեղի է ունեցել նաեւ ԱՊՀ ՄԽՎ 42-րդ լիագումար նիստը, որին մասնակցել են ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Ռուբիկ Հակոբյանը, Լեւոն Դոխոլյանը եւ Հայկ Բաբուխանյանը: Լիագումար նիստի ընթացքում Հովհաննես Սահակյանը ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի կողմից պարգեւատրվել է ԱՊՀ ՄԽՎ պատվոգրով:
Հաջորդ օրը՝ ապրիլի 17-ին, տեղի է ունեցել ԱՊՀ Երիտասարդական միջխորհրդարանական վեհաժողովի նիստը, որին մասնակցել է ԱԺ պատգամավոր Վահան Բաբայանը:
Նույն օրը ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը մասնակցել է Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 70-ամյակին նվիրված ԱՊՀ ՄԽՎ հանդիսավոր լիագումար նիստին, որտեղ ԱԺ փոխնախագահ, ՀԱՊԿ ԽՎ-ում ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը հանդես է եկել ելույթով:
Ապրիլի 21-ին ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովում Էլինար Վարդանյանի նախագահությամբ եւ ԱՄՆ ՄԶԳ ՀՀ ԱԺ աջակցման ծրագրի (ՀԱԺԱԾ) աջակցությամբ, տեղի է ունեցել աշխատանքային հանդիպում մի շարք հասարակական կազմակերպությունների հետ` առանց ծնողական խնամքի մնացած երե...
Ապրիլի 21-ին նիստեր են գումարել ԱԺ մշտական հանձնաժողովները: ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Հովհաննես Սահակյանի նախագահությամբ ապրիլի 21-ի հերթական նիստում քննարկել է պատգամավորներ Հովհաննես Սահակյանի, Էդմոն Մարուքյանի, Մարգարիտ Եսայանի եւ Արման Սահակյանի հեղինակած «ՀՀ քրեական դա...
Տեղի է ունեցել աշխատանքային խմբի անդրանիկ նիստը
ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների, ՀՀ ֆինանսների, պաշտպանության, տարածքային կառավարման եւ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունների, ՀՀ ոստիկանության, ինչպես նաեւ ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալ...
ՀՀ ԱԺ արտահերթ նիստում ընդունվել է «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ» ԱԺ հայտարարություն
ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածի համաձայն՝ ՀՀ ԱԺ պատգամավորների նախաձեռնությամբ ապրիլի 21-ին գումարվել է ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ, որի օրակարգում եղել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախորդ նիստում քննարկված «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ» ԱԺ հայտարարության քվեարկության հարցը: ԱԺ հայ...

Состоялись заседания комиссий и пленарное заседание МПА СНГ
16 апреля в Санкт-Петербурге состоялись 42-е пленарное заседание Совета МПА СНГ, а также заседания комиссий по политическим вопросам и международному сотрудничеству, социальной политике и правам человека, науке и образованию, правовым вопросам.
В заседании   комиссии МПА СНГ по политическим вопросам и международному сотрудничеству принял участие депутат НС Р.Акопян, по социальной политике и правам человека – Л.Дохолян, по правовым вопросам – О.Саакян, по науке и образованию – Г.Бабуханян.
В тот же день состоялось 42-е пленарное заседание Совета МПА СНГ, в котором участвовали вице-спикер НС Э.Шармазанов, председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам О.Саакян, депутаты НС Р.Акопян, Л.Дохолян, Г.Бабуханян. На пленарном заседании О.Саакян был награжден Председателем Совета МПА СНГ В.Матвиенко Почетной грамотой МПА СНГ.
17 апреля состоялось заседание Молодежного МПА СНГ, в котором принял участие депутат НС В.Бабаян.
В тот же день делегация НС РА приняла участие в торжественном пленарном заседании, посвященном 70-летию Победы в ВОВ, на котором выступил с речью вице-спикер НС, руководитель делегации НС в ПА ОДКБ Э.Шармазанов.
Рабочая встреча
21 апреля в Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам под председательством Э.Варданян и при содействии  программы USAID поддержки НС РА, состоялась рабочая встреча с рядом общественных организаций (ОО) – для обсуждения проблем социальной защиты детей, оставших...
21 апреля состоялись заседания  постоянных комиссий НС по государственно-правовым и экономическим вопросам соответственно под председательством О.Саакяна и М.Мелкумяна, на которых рассматривались проекты дополнений и изменений в законы РА “О драгоценных металлах”, “О лицензировании”, “О государ...
Состоялось первое заседание рабочей группы
21 апреля состоялось первое заседание рабочей группы комиссий НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам, по финансово-кредитным и бюджетным вопросам при участии представителей министерств обороны, территориального управления и по чрезвычайным ситуациям, полиции РА, а также программ...
На внеочередном заседании НС РА принято Заявление НС “В связи с 100-й годовщиной Геноцида армян”
21 апреля, в соответствии с ст.70 Конституции РА, по инициативе депутатов НС созвано внеочередное заседание НС РА, в повестке дня которого вопрос голосования по Заявлению НС РА “В связи с 100-й годовщиной Геноцида армян”.Авторы Заявления НС РА – депутаты НС З.Пост...