ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հուլիսի 1-ին ներկա է գտնվել Դատախազության աշխատողի օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստին:
Շնորհավորելով մասնագիտական տոնի կապակցությամբ՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը մասնավորապես ասել է.
«Դատախազության համակարգի հարգարժան ներկայացուցիչներ, հարգելի բարեկամներ, նախ թույլ տվեք շնորհավորել մասնագիտական տոնի՝ Դատախազության աշխատողի օրվա առթիվ:
Դատախազությունն անցել է կայացման եւ զարգացման երկար ճանապարհ՝ մշտապես առանձնահատուկ տեղ զբաղեցնելով պետական մարմինների համակարգում: Մյուս կողմից, այնքան էլ վաղուց չէ, որ անկախ Հայաստանում պաշտոնապես նշվում է Դատախազության աշխատողի օրը եւ այդ տեսանկյունից սա դեպի հետագա հոբելյաններ տանող ճանապարհի հերթական փուլն է: Ի պատիվ ձեզ, պետք է ասեմ, որ դուք հաջողությամբ եք անցնում այդ ճանապարհը:
Յուրաքանչյուր իրավական պետություն կայունության եւ օրինականության հուսալի հիմքերի կարիք ունի: Որպես պետական իշխանության հիմնասյուներից մեկը՝ դատախազությունն անցել է մեր երկրի զարգացման բոլոր փուլերը: Մեր կյանքում տեղի ունեցող փոփոխությունները որոշակի սրբագրումներ են մտցնում ցանկացած, այդ թվում եւ՝ դատախազության համակարգի աշխատանքներում:
Արագ փոփոխվող այս աշխարհում որեւէ կառույցի աշխատանքը գնահատելու համար նրա գործունեության ժամանակահատվածի տեւողությունը ոչ միշտ է ընդունվում որպես գնահատման հիմնական չափանիշ: Ավելի կարեւոր է ժամանակի ռիթմը զգալը եւ ձեռքբերումներ արձանագրելը: Այս տեսանկյունից կարելի է ասել, որ դատախազական համակարգն իր կենսագրությամբ կարողանում է վստահորեն քայլել ժամանակին համընթաց: Այն, որ նրա հասցեին հնչում են նաեւ քննադատություններ, նշանակում է, որ համակարգն աշխատող, գործուն եւ կենդանի օրգանիզմ է, որի պարագայում, բնական է ե՛ւ դրվատանքի, ե՛ւ դժգոհության առկայությունը:
Սա նշանակում է լինել ուշադրության կենտրոնում, արժանանալ վերաբերմունքի, ինչն իր հերթին վկայում է, որ մարդկանց մեջ կոտրվում է հասարակական կյանքի նկատմամբ անտարբերության պատը` անկախ նրանց արձագանքից, իսկ դուք կարողանում եք ձեր ներդրումն ունենալ քաղաքացիական հասարակության կայացման գործում՝ ապահովելով անձի, հասարակության եւ պետության շահերի պատշաճ պաշտպանություն, հատկապես որ քաղաքացիների սահմանադրական իրավունքների եւ ազատությունների իրացման երաշխիքներից մեկը համարվում են դատախազական մարմինները: Իսկ քաղաքացիների վստահության աճը համակարգի հանդեպ ձեր աշխատանքի գնահատականի գլխավոր չափանիշն է: Դա, իհարկե, ենթադրում է մեծ պատասխանատվություն դատախազության աշխատակիցների համար, մանավանդ որ մշտապես պետք է հիշել, որ յուրաքանչյուր գործողության հետեւում մարդն է, մարդկային ճակատագիրը:
Հարգելի բարեկամներ, իրավական հարթությունից բացի շատ կարեւոր է դատախազության ու հասարակության փոխադարձ կապը եւ միմյանց հասկանալի ու լսելի լինելը, ինչը նշանակում է նոր մակարդակի բարձրացնել դատախազություն-քաղաքացի փոխհարաբերությունները: Այդ ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը դատախազական համակարգում միտված են ավելի հստակ ու վստահելի դարձնել այդ հարաբերությունները:
Համոզված եմ, որ ձեր փորձն ու գիտելիքները կշարունակեն նպաստել երկրում օրինականության ու կարգուկանոնի ամրապնդմանը եւ ձեր համակարգված ու արհեստավարժ գործունեության շնորհիվ դատախազության առջեւ դրված խնդիրները, այդ թվում՝ քաղաքացիների իրավունքների եւ պետության շահերի պաշտպանությունը, այսուհետ եւս հաջողությամբ կլուծվեն:
Եւս մեկ անգամ շնորհավորելով մասնագիտական տոնի առթիվ՝ մաղթում եմ ձեզ առողջություն, բարեկեցություն եւ հաստատակամություն»:
Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ ծառայողական պարտականությունները պատշաճ կատարելու համար Գալուստ Սահակյանը ՀՀ ԱԺ նախագահի հուշամեդալով է պարգեւատրել ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀՀ ազգային անվտանգության մարմիններում քննվող, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հետ կապված եւ կիբեռհանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալ, արդարադատության երրորդ դասի խորհրդական Արմեն Փանոսյանին, Շիրակի մարզի դատախազ, արդարադատության երկրորդ դասի խորհրդական Րաֆֆի Ասլանյանին եւ Սյունիքի մարզի դատախազ, արդարադատության երկրորդ դասի խորհրդական Արմեն Աֆանդյանին:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը հուլիսի 1-ին Բրեստ քաղաքում մասնակցել է Հայրենական մեծ պատերազմում Բրեստի ամրոցի ազատագրման համար զոհված հայ զինվորների հիշատակը հավերժացնող խաչքարի հանդիսավոր բացմանը: Բացման խոսքով հանդես են եկել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ե...
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հուլիսի 1-ին ընդունել է Միացյալ Թագավորության պաշտպանության նախարարության միջազգային անվտանգության քաղաքականության տնօրեն Նիք Գըրին: Հանդիպմանը ներկա է եղել ՀՀ-ում Միացյալ Թագավորության դեսպան Քեթրին Լիչը: Ողջունելով հյուրին՝...

On July 1 the RA NA Speaker Galust Sahakyan attended the solemn sitting dedicated to Prosecutor’s Office Employee Day.
Congratulating the attendees on their professional day the RA NA Speaker said in particular:
“Distinguished representatives of the prosecutors’ system, dear friends, first of all, let me congratulate you on your professional day, on the occasion of Prosecutor’s Office Employee Day.
The Prosecutor’s Office has passed a long path of establishment and development, permanently occupying a special place in the system of the state bodies. On the other hand, it is not long ago, in the independent Armenia Prosecutor’s Office Employee Day is officially marked, and from that view this is the next phase of the path taking to further jubilees. To your honour, I should say that you successfully pass that path.
Every legal state needs reliable bases of stability and legality. As one of the pillars of the state power the Prosecutor’s Office has passed all the phases of the development of our country. The amendments taking place in our life enter certain proofreadings in any work, among them, in the system of the Prosecutor’s Office.
To evaluate the work of any structure in this quick changing world the duration of the period of its activity is not only accepted as a main criterion of assessment. It is more important to feel the rhythm of time and record achievements. We can say from this view that the system of the Prosecutor’s Office with its biography can confidently keep the pace. The fact that criticism sounds to its address, means that the system is a working, functioning and living organ, in case of which, the availability of praise and dissatisfaction is natural.
This means to be at the centre of attention, enjoy an attitude, which in turn witnesses to the fact that the wall of indifference towards the public life is broken among the people, irrespective of their response, and you are able to have your contribution to the establishment of the civil society, providing decent protection of a person, society and interests of the state, especially one of the guarantees of the execution of the citizens’ constitutional rights and freedoms are considered the Prosecutor’s Office bodies. And the growth of the citizens’ trust towards the system is the main criterion of the evaluation of your work. It, of course, supposes big responsibility for the Prosecutor’s Office employees, moreover, that we should always remember that behind any action is the man, the human destiny.
Dear friends, besides the legal plane the mutual relation between the Prosecutor’s Office and the society and being understandable and audible to each other is very important, which means to raise to a new level the Prosecutor’s Office-citizen relationship. The steps being taken in that direction in the system of the Prosecutor’s Office are inclined to make those relations more distinct and reliable.
I am sure that your experience and knowledge will continue promoting the strengthening of legality and discipline in the country and due to your coordinated and professional activity the problems put before the Prosecutor’s Office, including the protection of the citizens’ rights and the interests of the state, from now on will be successfully solved.
Once again congratulating you on the occasion of the professional holiday, I wish you health, welfare and resoluteness.”
On the occasion of Prosecutor’s Office Employee Day for decently fulfilling the office obligations Galust Sahakyan awarded the RA NA Speaker’s Memorial Medal the Deputy Head of the Department of the RA Prosecutor’s Office Armen Panosyan, the Prosecutor of Shirak Marz, the State Counselor of the Second Class of Justice Raffi Aslanyan and the Prosecutor of Syunik Marz, the State Counselor of the Second Class of Justice Armen Afandyan.
On July 1 the Delegation led by the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov took part in the solemn opening of the cross-stone eternalizing the memory of the Armenian soldiers, who died for the liberation of the Brest Castle in the Great Patriotic War in the city of Brest. The RA NA Deputy Speaker E...
On July 1 the next sitting of the NA Standing Committee on Foreign Relations moderated by Artak Zakaryan was held. The deputies debated the agreement on Providing State Export Loan to the RA Government signed between the RA Government and the Russian Federation Government in Yerevan on 26 ...
On July 1 the Chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan received Nick Gurr, Director of the International Security Policy at the United Kingdom Ministry of Defence. Katherine Leach, Ambassador of the United Kingdom to the RA attended the meeting. Welcoming the guest A...