Ազգային ժողովի նախագահն ընդունել է Երեւանում ԵԽ գրասենյակի ղեկավարին
Ողջունելով հյուրին խորհրդարանում՝ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Երեւանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի համագործակցությունը, որը տարիների ընթացքում տվել է դրական արդյունքներ: ԱԺ նախագահի խոսքով՝ Հայաստանը կարեւորում է իր համագործակցությունը Եվրոպայի խորհրդի հետ եւ կազմակերպության աջակցությունը մեր երկրում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին: Գալուստ Սահակյանը բարձր է գնահատել ԵԽԽՎ Մոնիտորինգի հանձնաժողովի համազեկուցողների աշխատանքը:
ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ տիկին Վուտովան կշարունակի Երեւանում ԵԽ գրասենյակի հետեւողական աշխատանքը՝ ուղղված Հայաստան-ԵԽ կապերի հետագա ամրապնդմանը:
Երեւանում ԵԽ գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովան, կարեւորելով գրասենյակի համագործակցությունը խորհրդարանի հետ, նշել է, որ գրասենյակի հիմնական խնդիրն այս պահին Հայաստանում իրականացվող ծրագրերին աջակցելն է:
Նատալյան Վուտովան կարեւորել է Երեւանում ԵԽ գրասենյակի աշխատանքը Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների հետ եւ նշել, որ բոլոր նախապայմանները կան խորհրդարանի հետ համագործակցությունն ընդլայնելու համար: Նա նշել է, որ գրասենյակը հետեւում է իր ներկայացրած փորձագիտական կարծիքների փոխանցմանը, օրենքների նախագծերի ընդունմանը եւ դրանց համապատասխանությանը եվրոպական չափանիշներին: Տիկին Վուտովան տեղեկացրել է, որ այժմ ԵԽ գրասենյակն աշխատում է ՀՀ քրեական, քաղաքացիական օրենսգրքերի մի շարք օրենքների նախագծերի փոփոխման ուղղությամբ՝ նպատակ ունենալով բարձրացնել համագործակցությունն ինստիտուցիոնալ մակարդակում:
Գալուստ Սահակյանը Նատալյա Վուտովային մաղթել է արդյունավետ աշխատանք առաքելության իրականացման ընթացքում:
21.07.2015
Քննարկում խորհրդարանում
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար, ՀՀ Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ Հրայր Թովմասյանը հուլիսի 21-ին ԱԺ աշխատակազմի ներկայացուցիչներին է ներկայացրել սահմանադրական փոփոխությունների անհրաժեշտությունը, գործող համակարգի խնդիրները: Նա անդրադարձել է...
Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավարին
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հուլիսի 21-ին ընդունել է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Տրայան Հրիսթեային, ով խորհրդարան էր այցելել առաքելության ավարտի կապակցությամբ: Բարձր գնահատելով Տրայան Հրիսթեայի գործունեությունը Հայաստանում՝ Գալուստ Սահակյանը, նշել է, որ նրա պաշտոնա...

President of the National Assembly Receives the Head of the CoE Office in Yerevan
Welcoming the guest in the parliament, the NA President highly assessed the cooperation of the National Assembly and the Council of Europe (CoE) Office in Yerevan, which had given positive results during the years. In the NA President’s word, Armenia highlights its cooperation with the Council of Europe and the support of the organisation in the process of the democratic reforms going on in our country. Galust Sahakyan highly appreciated the work of the PACE Monitoring Committee co-rapporteurs.
The NA President expressed hope that Ms Vutova will continue the consistent work of the CoE Office in Yerevan aimed at further strengthening of Armenia-CoE ties.
Highlighting the cooperation of the Office with the parliament the Head of the CoE Office in Yerevan Natalia Vutova has noted that at the moment the main problem of the Office is to support the programmes being implemented in Armenia.
Natalia Vutova has highlighted the work of the CoE Office in Yerevan with the Standing Committees of the National Assembly and has noted that there are all preconditions for the enlargement of cooperation with the parliament. She has noted that the Office observes the passing of the expertise opinions presented by her, the adoption of the draft laws and their compliance with the European standards. Ms Vutova has informed that now the CoE Office works on the amendment of a number of draft laws of the RA Criminal and Civil Codes, aiming to rise the cooperation at institutional level.
Galust Sahakyan wished Natalia Vutova productive work in the fulfillment of her mission.
21.07.2015
Discussion in the Parliament
On July 21 Hrayr Tovmasyan, the RA NA Chief of Staff, General Secretary, the member of the Specialized Commission on the Constitutional amendments under the President of the Republic of Armenia presented the necessity of the constitutional amendments and the problems of the functioning system t...
Galust Sahakyan Receives the Head of the European Union Delegation to Armenia
On July 21 the NA President Galust Sahakyan received Ambassador Traian Hristea, Head of the European Union (EU) Delegation to Armenia, who visited the parliament on completion of his mission.Highly assessing Traian Hristea's activities in Armenia Galust Sahakyan has noted that during his tenure Arme...