Գալուստ Սահակյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Բելառուսի դեսպանի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հուլիսի 27-ին ընդունել է Հայաստանում Բելառուսի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ստեպան Սուխորենկոյին, ով խորհրդարան էր այցելել դիվանագիտական առաքելության ավարտվելու կապակցությամբ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել պարոն Սուխորենկոյի գործունեությունը՝ նշելով, որ նրա պաշտոնավարման ընթացքում հայ-բելառուսական հարաբերությունները կրել են անմիջական բնույթ, երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ ձեւավորվել են բարեկամական, ջերմ հարաբերություններ: Գալուստ Սահակյանը նշել է նաեւ, որ պետք է ամրապնդել երկու երկրների խորհրդարանների համագործակցությունը միջազգային հարթակներում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հաջողություն է մաղթել Ստեպան Սուխորենկոյին հետագա գործունեության ընթացքում եւ հույս հայտնել, որ նա մշտապես կմնա հայ ժողովրդի բարեկամը:
Ստեպան Սուխորենկոն շնորհակալություն է հայտնել Ազգային ժողովի նախագահին դիվանագիտական առաքելության ընթացքում իրեն մշտապես աջակցելու համար: Դեսպանը նշել է, որ երկու երկրների խորհրդարանների համագործակցությունը խարսխված է բելառուս եւ հայ ժողովուրդների երկարամյա բարեկամության վրա: Ստեպան Սուխորենկոն կարեւորել է Բելառուսի եւ Հայաստանի խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի աշխատանքը: Նա հույս է հայտնել, որ Բելառուսի եւ Հայաստանի անդամակցությունը ԵՏՄ-ին նոր թափ կհաղորդի համագործակցությանը տարբեր բնագավառներում:
27.07.2015
Տեղեկատվություն լրատվամիջոցներին
Հուլիսի 28-ին` ժամը 12:00-ին, ՀՀ ԱԺ 334 սրահում կներկայացվի հաղորդում` «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ի հետագա շահագործման, տեխնիկական եւ ֆինանսական կենսունակության ուսումնասիրությունների վերաբերյալ: Ուսումնասիրություններն իրականացրել են «Ջեյքոբս Քընսալթենսի» ընկերության փորձագետները եւ ամփոփվել են Համաշխարհ...

27 июля Председатель НС Г.Саакян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Беларуси в Армении   С.Сухоренко, посетившего парламент в связи с завершением дипломатической миссии.
Председатель НС высоко оценил деятельность г-на Сухоренко, отметив, что в ходе его пребывания в должности армяно-белорусские отношения носили   искренний характер, между парламентами двух стран сформировались дружеские, теплые связи. Г.Саакян также отметил, что следует укреплять сотрудничество парламентов двух стран на международных площадках.
Председатель НС пожелал успехов С.Сухоренко в дальнейшей деятельности и выразил надежду, что он всегда будет другом армянского народа.
С.Сухоренко поблагодарил Председателя НС за постоянную поддержку его дипломатической миссии. Посол отметил, что   сотрудничество парламентов двух стран зиждется на давней дружбе белорусского и армянского народов. Г-н Сухоренко подчеркнул важность работы действующих в парламентах Беларуси и Армении групп дружбы. Он выразил надежду, что членство обеих стран в ЕАЭС придаст новый импульс сотрудничеству в различных сферах.