Գալուստ Սահակյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Բելառուսի դեսպանի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հուլիսի 27-ին ընդունել է Հայաստանում Բելառուսի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ստեպան Սուխորենկոյին, ով խորհրդարան էր այցելել դիվանագիտական առաքելության ավարտվելու կապակցությամբ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել պարոն Սուխորենկոյի գործունեությունը՝ նշելով, որ նրա պաշտոնավարման ընթացքում հայ-բելառուսական հարաբերությունները կրել են անմիջական բնույթ, երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ ձեւավորվել են բարեկամական, ջերմ հարաբերություններ: Գալուստ Սահակյանը նշել է նաեւ, որ պետք է ամրապնդել երկու երկրների խորհրդարանների համագործակցությունը միջազգային հարթակներում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հաջողություն է մաղթել Ստեպան Սուխորենկոյին հետագա գործունեության ընթացքում եւ հույս հայտնել, որ նա մշտապես կմնա հայ ժողովրդի բարեկամը:
Ստեպան Սուխորենկոն շնորհակալություն է հայտնել Ազգային ժողովի նախագահին դիվանագիտական առաքելության ընթացքում իրեն մշտապես աջակցելու համար: Դեսպանը նշել է, որ երկու երկրների խորհրդարանների համագործակցությունը խարսխված է բելառուս եւ հայ ժողովուրդների երկարամյա բարեկամության վրա: Ստեպան Սուխորենկոն կարեւորել է Բելառուսի եւ Հայաստանի խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի աշխատանքը: Նա հույս է հայտնել, որ Բելառուսի եւ Հայաստանի անդամակցությունը ԵՏՄ-ին նոր թափ կհաղորդի համագործակցությանը տարբեր բնագավառներում:
27.07.2015
Տեղեկատվություն լրատվամիջոցներին
Հուլիսի 28-ին` ժամը 12:00-ին, ՀՀ ԱԺ 334 սրահում կներկայացվի հաղորդում` «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ի հետագա շահագործման, տեխնիկական եւ ֆինանսական կենսունակության ուսումնասիրությունների վերաբերյալ: Ուսումնասիրություններն իրականացրել են «Ջեյքոբս Քընսալթենսի» ընկերության փորձագետները եւ ամփոփվել են Համաշխարհ...

On July 27 the RA NA President Galust Sahakyan received Stepan Sukhorenko, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Belarus to Armenia, who visited the parliament on the completion of his diplomatic mission.
The RA NA President highly assessed Mr Sukhorenko’s activities, noting that during his tenure the Armenian-Belarusian relations had been of direct nature, friendly and warm relations had been formed between the parliaments of the two countries. Galust Sahakyan also noted that the cooperation of the parliaments of the two countries should be strengthened at international platforms.
The RA NA President wished Stepan Sukhorenko success during his further activities and expressed hope that he would always remain the Armenian people’s friend.
Stepan Sukhorenko thanked the President of the National Assembly for constantly supporting him during his diplomatic mission. The Ambassador has stated that the cooperation of the parliaments of the two countries is anchored on the Belarusian and Armenian peoples’ long lasting friendship. Stepan Sukhorenko highlighted the work of the Friendship Groups functioning in the parliaments of Belarus and Armenia. He expressed hope that the membership of Belarus and Armenia to the EEU would give new impetus to the cooperation in different spheres.