ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանի ելույթը ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանում
ես կդժվարանամ մտաբերել, թե այս ամբիոնից մենք քանի անգամ ենք խոսել մշակույթի եւ ժողովրդավարության, ԵԽ անդամ երկրներում ազգային փոքրամասնությունների կրոնական եւ մշակութային ժառանգությունը պահպանելու եւ հարգելու կարեւորության մասին, նաեւ այն մասին, որ մշակութային վանդալիզմը տեղ չպիտի ունենա մեր կառույցի անդամ որեւէ երկրում: Մեր գործընկեր Վեսնա Մարժանովիչը կարեւորագույն խնդրի է անդրադարձել եւ ես համաձայն եմ զեկուցողի այն մեջբերման հետ, որ այսօր, մեր վտանգավոր աշխարհում, մշակույթը դարձել է անվտանգության հարց: Այո, տիկին Մարժանովիչ, դուք իրավացի եք, երբ ասում եք, որ մշակույթը հզոր միջոց է ազգային փոքրամասնությունների համար՝ պահպանելու իրենց ինքնությունը, եւ որ մշակույթը հզոր գործիք է՝ կանխելու ծայրահեղականությունն ու անհանդուրժողականությունը, ինչը ներկայիս աշխարհի մարտահրավերներից է: Բայց ես չեմ կարող համաձայնել ձեզ հետ, որ Թուրքիան, ինչպես դուք եք նշում, դրա լավագույն օրինակներից է: Միգուցե սեփական մշակույթը պահպանելու գործում Թուրքիան ձեզ համար կարող է օրինակ լինել, բայց ձեր փոխարեն ես կհետաքրքրվեի, թե նույն այդ Թուրքիան ինչպե՞ս է վերաբերում ազգային փոքրամասնությունների մշակույթին եւ կրոնին: Ձեր փոխարեն ես կհետաքրքվեի, թե ինչպե՞ս են Թուրքիայի ներկայիս տարածքում ավիրվել հայկական եկեղեցիներն ու պատմամշակութային կոթողները: Ըստ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի տվյալների, Թուրքիայի ներկայիս տարածքում մի քանի հազար հայկական եկեղեցական կոթողների գերակշիռ մասը ոչնչացվել է: 1915 թվականի Ցեղասպանությունից անմիջապես հետո Թուրքիան սկսեց հետեւողականորեն իրականացնել մշակութային Եղեռն, որը մինչ օրս շարունակվում է: Թուրքիայում հայ մշակույթի հանդեպ իրագործվող Եղեռնը մեկ նպատակ էր հետապնդում՝ վերացնել հայերի նաեւ մշակութային ժառանգությունը: Ընդամենը շաբաթներ առաջ հենց թուրքական մամուլը ահազանգեց, որ Թուրքիայի ներկայիս տարածքում գտնվող պատմական Խարբերդ քաղաքի հայկական բողոքական կիսավեր եկեղեցին, որը թուրքերը օգտագործում են որպես անասնագոմ եւ ավտոկայանատեղի, վերականգնելու փոխարեն պատրաստվում են քանդել, իսկ բացառիկ եկեղեցու տեղում մտադիր են հյուրանոց կառուցել: Թուրքիայում եւ նրա եղբայր Ադրբեջանում, որտեղ հողին հավասարեցվեց Ջուղայի պատմական խաչքարերի գերեզմանոցը, պետականորեն ծրագրավորված՝ փորձում են վերացնել ցանկացած հայկական հետք: Ուզում եմ հուսալ, որ ձեր հաջորդ զեկույցում դուք ահա այս կարեւոր խնդիրներին եւս կանդրադառնաք: Եւ քանի որ խոսեցինք Թուրքիայից, հարգելի գործընկերներ, Գերմանիայի Բունդեսթագի ազգությամբ թուրք 11 պատգամավոր, ովքեր հունիսի 2-ին կողմ քվեարկեցին Հայոց Ցեղասպանության ճանաչմանը, Էրդողանի եւ թուրք ծայրահեղականների կողմից ենթարկվում են լրջագույն սպառնալիքների: Անհրաժեշտ է կանխել թուրքական այս ֆաշիզմը, որովհետեւ մենք գիտենք, թե ի՛նչ է նշանակում լինել երիտթուրքերի ժառանգորդը»:
23.06.2016
ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանում հայկական պատվիրակության անդամ Սամվել Ֆարմանյանի ելույթը
Հարգելի գործընկերներ, նախ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել երկու զեկուցողներին էլ այսօր մեզ ներկայացված գերազանց տեքստերի համար, որոնք փայլուն են ինչպես քաղաքական, այնպես էլ ակադեմիական տեսանկյունից: Կրթությունն ու մշակույթն ազդեցիկ գործիքներ են՝ կանխարգելելու հասարակության ծայրահեղականացումը եւ ...

Выступление члена делегации НС РА Н.Зограбян на летней сессии ПАСЕ
Член делегации НС РА в ПАСЕ Н.Зограбян выступила в связи с прозвучавшим на сессии докладом делегата Весны Маржанович о важности сохранения религиозного и   культурного наследия национальных меньшинств в странах-членах СЕ и отреагировала на ее заявление о том, что Турция в этом плане является “образцовым примером”.
Н.Зограбян, в частности, отметила: “Возможно,   в деле сохранения собственной культуры Турция для вас может служить примером, но на вашем месте я бы поинтересовалась, как относится та же Турция к культуре и религии национальных меньшинств. На вашем месте я бы поинтересовалась, как на современной территории Турции разрушались армянские церкви и историко-культурные памятники. По данным ЮНЕСКО, на нынешней территории Турции подавляющая часть нескольких тысяч армянских церковных памятников уничтожена. Сразу же после Геноцида армян 1915 года Турция начала последовательно осуществлять культурный геноцид, продолжающийся до сих пор. Осуществляющийся в Турции геноцид в отношении армянской культуры преследовал единственную цель – ликвидировать также культурное наследие армян”.
Далее Н.Зограбян приводит недавние примеры такой политики и заявляет: “В Турции и братском ей Азербайджане, где сровняли с землей кладбище исторических хачкаров Джуги,   на спланированном государством уровне пытаются стереть любой армянский след. Хочу надеяться, что в вашем следующем докладе вы обратитесь также к этим важным проблемам. И поскольку заговорили о Турции, уважаемые коллеги, 11 депутатов Бундестага турецкого происхождения, подписавшихся 2 июня под резолюцией о признании Геноцида армян, подвергаются серьезным угрозам со стороны Эрдогана и турецких экстремистов.   Необходимо пресечь этот турецкий фашизм, так как мы знаем, что означает быть наследниками младотурок”.
23.06.2016
Выступление члена армянской делегации С.Фарманяна на летней сессии ПАСЕ
Член делегации НС РА в ПАСЕ С.Фарманян, в частности, сказал:“Образование и культура – влиятельные инструменты для предупреждения экстремизма в обществе и содействия гражданскому обществу в налаживании сосуществования, опирающегося на демократическую  гражданственность. В то же время образование...