ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանի ելույթը ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանում
ես կդժվարանամ մտաբերել, թե այս ամբիոնից մենք քանի անգամ ենք խոսել մշակույթի եւ ժողովրդավարության, ԵԽ անդամ երկրներում ազգային փոքրամասնությունների կրոնական եւ մշակութային ժառանգությունը պահպանելու եւ հարգելու կարեւորության մասին, նաեւ այն մասին, որ մշակութային վանդալիզմը տեղ չպիտի ունենա մեր կառույցի անդամ որեւէ երկրում: Մեր գործընկեր Վեսնա Մարժանովիչը կարեւորագույն խնդրի է անդրադարձել եւ ես համաձայն եմ զեկուցողի այն մեջբերման հետ, որ այսօր, մեր վտանգավոր աշխարհում, մշակույթը դարձել է անվտանգության հարց: Այո, տիկին Մարժանովիչ, դուք իրավացի եք, երբ ասում եք, որ մշակույթը հզոր միջոց է ազգային փոքրամասնությունների համար՝ պահպանելու իրենց ինքնությունը, եւ որ մշակույթը հզոր գործիք է՝ կանխելու ծայրահեղականությունն ու անհանդուրժողականությունը, ինչը ներկայիս աշխարհի մարտահրավերներից է: Բայց ես չեմ կարող համաձայնել ձեզ հետ, որ Թուրքիան, ինչպես դուք եք նշում, դրա լավագույն օրինակներից է: Միգուցե սեփական մշակույթը պահպանելու գործում Թուրքիան ձեզ համար կարող է օրինակ լինել, բայց ձեր փոխարեն ես կհետաքրքրվեի, թե նույն այդ Թուրքիան ինչպե՞ս է վերաբերում ազգային փոքրամասնությունների մշակույթին եւ կրոնին: Ձեր փոխարեն ես կհետաքրքվեի, թե ինչպե՞ս են Թուրքիայի ներկայիս տարածքում ավիրվել հայկական եկեղեցիներն ու պատմամշակութային կոթողները: Ըստ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի տվյալների, Թուրքիայի ներկայիս տարածքում մի քանի հազար հայկական եկեղեցական կոթողների գերակշիռ մասը ոչնչացվել է: 1915 թվականի Ցեղասպանությունից անմիջապես հետո Թուրքիան սկսեց հետեւողականորեն իրականացնել մշակութային Եղեռն, որը մինչ օրս շարունակվում է: Թուրքիայում հայ մշակույթի հանդեպ իրագործվող Եղեռնը մեկ նպատակ էր հետապնդում՝ վերացնել հայերի նաեւ մշակութային ժառանգությունը: Ընդամենը շաբաթներ առաջ հենց թուրքական մամուլը ահազանգեց, որ Թուրքիայի ներկայիս տարածքում գտնվող պատմական Խարբերդ քաղաքի հայկական բողոքական կիսավեր եկեղեցին, որը թուրքերը օգտագործում են որպես անասնագոմ եւ ավտոկայանատեղի, վերականգնելու փոխարեն պատրաստվում են քանդել, իսկ բացառիկ եկեղեցու տեղում մտադիր են հյուրանոց կառուցել: Թուրքիայում եւ նրա եղբայր Ադրբեջանում, որտեղ հողին հավասարեցվեց Ջուղայի պատմական խաչքարերի գերեզմանոցը, պետականորեն ծրագրավորված՝ փորձում են վերացնել ցանկացած հայկական հետք: Ուզում եմ հուսալ, որ ձեր հաջորդ զեկույցում դուք ահա այս կարեւոր խնդիրներին եւս կանդրադառնաք: Եւ քանի որ խոսեցինք Թուրքիայից, հարգելի գործընկերներ, Գերմանիայի Բունդեսթագի ազգությամբ թուրք 11 պատգամավոր, ովքեր հունիսի 2-ին կողմ քվեարկեցին Հայոց Ցեղասպանության ճանաչմանը, Էրդողանի եւ թուրք ծայրահեղականների կողմից ենթարկվում են լրջագույն սպառնալիքների: Անհրաժեշտ է կանխել թուրքական այս ֆաշիզմը, որովհետեւ մենք գիտենք, թե ի՛նչ է նշանակում լինել երիտթուրքերի ժառանգորդը»:
23.06.2016
ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանում հայկական պատվիրակության անդամ Սամվել Ֆարմանյանի ելույթը
Հարգելի գործընկերներ, նախ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել երկու զեկուցողներին էլ այսօր մեզ ներկայացված գերազանց տեքստերի համար, որոնք փայլուն են ինչպես քաղաքական, այնպես էլ ակադեմիական տեսանկյունից: Կրթությունն ու մշակույթն ազդեցիկ գործիքներ են՝ կանխարգելելու հասարակության ծայրահեղականացումը եւ ...

Member of Armenian Delegation Naira Zohrabyan’s Speech in PACE Summer Session
“Dear Colleagues, I would have difficulty to recall how many times we have spoken about culture and democracy from this rostrum, about preserving the national minorities’ religious and cultural heritage in the CoE member states, as well as about the fact that the cultural vandalism should not have place in any member state of our organization. Our colleague Vesna Marjanovic touched upon a very important issue, and I agree with the rapporteur’s quotation that today in our dangerous world, culture has become a matter of security. Yes, Mrs Marjanovic, you are right, when you say that culture is a powerful means for the national minorities to preserve their identity, and culture is a powerful tool to prevent extremism and intolerance, which is one of the challenges of today’s world. But I cannot agree with you that Turkey, as you mentioned, is one of its best examples. Perhaps, in preserving its own culture Turkey may be an example for you, but in your place I would be interested in how Turkey treats the national minorities’ culture and religion. In your place I would get interested in how Turkey has destroyed the Armenian churches and historical-cultural monuments in its today’s territory. According to UNESCO data, in today’s territory of Turkey the prevailing part of several thousands of Armenian churches were destroyed. Immediately after the 1915 Genocide Turkey began to consistently commit cultural massacre, which continues until nowadays. The massacre being carried out towards the Armenian culture in Turkey pursues the goal to eliminate also the Armenians’ cultural heritage. Only weeks ago the Turkish press alarmed that the Armenian protestant half-destroyed church of the historical city of Kharberd in today’s territory of Turkey, which the Turks use as cattle shed and car parking, instead of restoring it they are going to destroy it, and they intend to build a hotel in the place of the unique church. In Turkey and its brother Azerbaijan, where the cemetery of historical cross-stones of Jugha was leveled to the ground, they try to eliminate any Armenian trace planned by the state. I would like to hope that in your next report you will touch upon these important problems, too. And as we talked about Turkey, dear colleagues, 11 MPs of Turkish origin of the German Bundestag, who voted for the Armenian Genocide recognition on June 2, are very seriously threatened by Erdogan and Turkish extremists. It is necessary to prevent this Turkish fascism because we know what it means to be the Young Turks’ inheritor.”
23.06.2016
Speech by Member of RA NA Delegation to PACE Samvel Farmanyan at PACE Summer Session
Dear colleagues,I would like first to thank the rapporteurs for what is an excellent text, in terms of political considerations and also from an academic point of view. Education and culture are powerful tools to prevent radicalisation and empower civil society to build democratic citizenship. At th...