ԵԽԽՎ նիստում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Սամվել Ֆարմանյանի ելույթը
ԵԽԽՎ-ում «Լրագրողների նկատմամբ հարձակումներն ու մամուլի ազատությունը Եվրոպայում» զեկույցի քննարկման ժամանակ ելույթ է ունեցել ՀՀ պատվիրակության անդամ Սամվել Ֆարմանյանը:
«Հստակ է, որ մամուլի ազատությունը ժողովրդավարության առանցքն է: Եթե մամուլի ազատությունն ապահովված է, ապա ժողովրդավարությունը շանս ունի, եթե լրագրողները զրկված են լուսաբանելու հնարավորությունից, ապա ժողովրդավարությունը վտանգված է եւ շատ ազգեր դառնում են իրենց ավտոկրատ ռեժիմների պատանդներ»:
Սամվել Ֆարմանյանը նշել է, որ չի խոսելու Հայաստանի մասին, քանի որ, բարեբախտաբար, զեկույցում Հայաստանին հղում չկա եւ Հայաստանը մամուլի ազատության լավ ցուցանիշ ունի:
«Ես կխոսեմ զեկույցում Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ զարմանալի հղման մասին: Ես այն կանվանեմ բավական մանիպուլյատիվ: Պարոն Արիեւը մամուլի ազատության վերաբերյալ զեկույցում նշում է, որ Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի մաս է ու այն ոչ թափանցիկ ու անօրեն տարածք է: Պարզ հարց է առաջանում` ինչու՞ է այս հղումն այնտեղ. քանի որ Ադրբեջանի կառավարությանն անհրաժեշտ է այն: Կարծու՞մ եք, թե այս հղումն արվել է, քանի որ Ադրբեջանի կառավարությունը մտահոգված է մամուլի ազատությամբ: Երբեք: Նրանք անհանգստանում են ավելի շատ Լեռնային Ղարաբաղում մամուլի ազատության մասին, բայց ոչ Ադրբեջանում: Բոլորս լավ գիտենք, թե ինչ է կատարվում Ադրբեջանում: Սա իսկապես ծիծաղելի է:
Եվս մեկ հարց է առաջանում՝ ինչու է պարոն Արիեւը գրել այս ձեւակերպումն այստեղ: Դժբախտաբար, ոչ այն պատճառով, որ պարոն Արիեւն այցելել է Ղարաբաղ կամ կատարել փաստահավաք այց, նա անգամ չի օգտագործել «Freedom House»-ի զեկույցը, որտեղ Ղարաբաղն ավելի լավ ցուցիչ ունի, քան Ադրբեջանը: Ձեւակերպումն այդպիսին է, քանի որ, ինչպես մենք տեսնում ենք նրա՝ ադրբեջանական մամուլին տրված հարցազրույցից, որտեղ նա ներողություն է խնդրում Իլհամ Ալիեւից՝ ասելով, որ իր տատիկն ադրբեջանցի է: Սա նրա խոսքերն են: Վերջապես, մենք պետք է հիշենք, որ մենք մարտադաշտում չենք, մենք պատանդներ չենք, ու ես գիտեմ, թե դուք որքան եք հոգնել հայ-ադրբեջանական կռիվներից»,-ասել է Սամվել Ֆարմանյանը՝ կոչ անելով աջակցել ներկայացված փոփոխություններին:
«Եկեք հստակ ուղերձ հղենք նախագահ Ալիեւին, որ նա գտնի շուկաներ առեւտրի համար, Ստրասբուրգի փոխարեն»,- եզրափակել է Սամվել Ֆարմանյանը:
Հիշեցնենք, որ Արիեւն անդրադառնում է մամուլի ազատության հարցերին հակամարտության գոտիներում ու նշում] «ԵԽԽՎ-ն խոր մտահոգությամբ նշում է, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածով նախատեսված լրատվամիջոցների ազատությունը բացակայում է նաեւ անդամ երկրների այն տարածքներում, որոնք դե-ֆակտո վերահսկվում են անջատողական ռեժիմների կողմից՝ մասնավորապես Ադրբեջանում՝ Լեռնային Ղարաբաղում, Վրաստանում՝ Աբխազիայում ու Հարավային Օսեթիայում, ու Մոլդովայում՝ Մերձդնեստրում»:
Այս դրույթի հետ կապված ներկայացվել է 3 փոփոխություն, որոնցով առաջարկվում է վերոնշյալ անունները փոխարինել «հակամարտության գոտիներով»:
Փոքր Ասիայի ժողովուրդների ներկայացուցիչների համաժողովին մասնակցելու համար 2017 թվականի հունվարի 27-30-ը Բեռլին (Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն) կգործուղվի ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանը: ...
Ստրասբուրգում մեկնարկած ԵԽԽՎ հունվարյան նստաշրջանի այսօրվա լիագումար նիստը վարել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը: Ի դեպ, արդեն երկրորդ անգամն է, որ ԵԽԽՎ նիստում նախագահում է ԵԽԽՎ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը: ԵԽԽՎ հունվարի 25-ի լիագ...
«Հարգելի գործընկերներ, անկեղծ ասած, երբ սկսեցի ծանոթանալ Վոլոդիմիր Արիեւի զեկույցին, որը բարձրացնում է Եվրոպայում լրագրողների եւ ԶԼՄ - ների ազատության դեմ հարձակումներին վերաբերող շատ ակտուալ թեման, հույս ունեի, որ գործ ենք ունենալու անաչառ գնահատականների հետ: Որպես նախկին լրագրող՝ ինձ համար իրապես ...
Հունվարի 25-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը մշակույթի բնագավառում ունեցած մեծ վաստակի եւ երկարամյա գործունեության համար ՀՀ ժողովրդական արտիստ Գեղամ Գրիգորյանին պարգեւատրել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատվո մեդալով: Պարգեւը հանձնվել է Գեղամ Գրիգորյանի այրուն՝ Վալերիա Գրիգորյանին: ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր...
«ԵԽԽՎ-ում ձեւավորված գեղեցիկ ավանդույթի համաձայն` զեկուցողին հայտնում են խորին շնորհակալություն կատարած լավ աշխատանքի համար: Սակայն այս դեպքում անհնար է հետեւել այս ավանդույթին: Շատ զգայուն եւ խիստ կարեւոր այս թեման դարձել է մի գործիք քաղաքական շահարկումների եւ մարդկանց կյանքի հետ խաղալու համար: Կար...

Выступление члена делегации НС РА в ПАСЕ С.Фарманяна на заседании ПАСЕ
Член делегации НС РА в ПАСЕ С.Фарманян выступил на заседании ПАСЕ в ходе дебатов по докладу “Нападения на журналистов и свобода прессы в Европе”.
“Ясно, что   свобода прессы – стержень демократии. Если обеспечена свобода печати, то у демократии есть шанс, если журналисты лишены возможности освещать, то демократия в опасности, и многие народы становятся заложниками своих автократических режимов”.
С.Фарманян отметил, что не будет говорить об РА, так как, к счастью, в докладе нет ссылки на Армению, и у РА хороший показатель свободы печати.
“Я   буду говорить об удивительной ссылке на Нагорный Карабах. Я бы назвал ее довольно манипулятивной. Г-н Арьев в докладе о свободе печати отмечает, что   Нагорный Карабах – часть Азербайджана и является непрозрачной и незаконной территорией. Возникает простой вопрос: к чему данная ссылка? Потому, что она необходима правительству Азербайджана. Полагаете, эта ссылка нужна в силу озабоченности правительства Азербайджана свободой прессы? Никоим образом! Они больше обеспокоены свободой печати в Нагорном Карабахе, но не в Азербайджане. Это действительно смешно.
Возникает еще один вопрос: почему г-н Арьев дал эту формулировку здесь? К сожалению, не потому, что г-н Арьев посетил Карабах или предпринял миссию по сбору фактов – он даже не использовал доклад   Freedom House, в котором Карабах имеет более высокий показатель, чем Азербайджан. Формулировка такова, поскольку, как мы видим из его интервью азербайджанской прессе, он просит извинения у Ильхама Алиева, говоря, что его бабушка азербайджанка. Это его слова. В конце концов, мы должны помнить, что мы не на поле боя, мы не заложники, и я знаю, как вы устали от армяно-азербайджанских войн”, - сказал С.Фарманян, призвав поддержать представленные изменения.
“Давайте направим президенту Алиеву ясное послание – поискать вместо Страсбурга   рынки для торговли”.
Напомним: В.Арьев обращается к вопросам свободы печати в зонах конфликтов и отмечает: “ПАСЕ с глубокой озабоченностью отмечает, что предусмотренная ст.10 Европейской конвенции прав человека свобода СМИ отсутствует также на тех территориях стран-членов, которые де-факто контролируются сепаратистскими режимами, в частности в Азербайджане – в Нагорном Карабахе, в Грузии – в Абхазии и Южной Осетии и в Молдове – в Приднестровье”.
В связи с данным положением представлены 3 поправки, которыми предлагается вышеуказанные названия заменить “зонами конфликта”.
Сегодняшнее пленарное заседание стартовавшей в Страсбурге январской сессии ПАСЕ вела вице-спикер НС РА и ПАСЕ, глава делегации НС РА в ПАСЕ Э.Нагдалян.  Вице-спикер ПАСЕ Э.Нагдалян председательствует на заседании ПАСЕ уже во второй раз.25 января в повестке дня пленарного заседания ПАСЕ в д...
“Уважаемые коллеги, честно говоря, когда стала знакомиться с докладом В.Арьева, который поднимает весьма актуальную тему нападений на журналистов и СМИ в Европе, надеялась, что будем иметь дело с объективными оценками. Для меня, как бывшего журналиста, действительно очень важна проблема насилия в от...
25 января Председатель НС Г.Саакян за большой вклад и многолетнюю деятельность  в сфере культуры наградил Народного артиста РА Гегама Григоряна Почетной медалью НС РА (посмертно).Награда вручена вдове Гегама Григоряна В.Григорян.Председатель НС Г.Саакян высоко оценил весомую роль безвременно уш...
“По сформировавшейся в ПАСЕ доброй традиции, докладчику выражают глубокую признательность  за хорошую работу. Но в данном случае невозможно следовать этой традиции. Весьма чувствительная и крайне важная тема стала инструментом политических спекуляций и игр с жизнями людей.Вкратце представлю сит...