ԵԽԽՎ նիստում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Սամվել Ֆարմանյանի ելույթը
ԵԽԽՎ-ում «Լրագրողների նկատմամբ հարձակումներն ու մամուլի ազատությունը Եվրոպայում» զեկույցի քննարկման ժամանակ ելույթ է ունեցել ՀՀ պատվիրակության անդամ Սամվել Ֆարմանյանը:
«Հստակ է, որ մամուլի ազատությունը ժողովրդավարության առանցքն է: Եթե մամուլի ազատությունն ապահովված է, ապա ժողովրդավարությունը շանս ունի, եթե լրագրողները զրկված են լուսաբանելու հնարավորությունից, ապա ժողովրդավարությունը վտանգված է եւ շատ ազգեր դառնում են իրենց ավտոկրատ ռեժիմների պատանդներ»:
Սամվել Ֆարմանյանը նշել է, որ չի խոսելու Հայաստանի մասին, քանի որ, բարեբախտաբար, զեկույցում Հայաստանին հղում չկա եւ Հայաստանը մամուլի ազատության լավ ցուցանիշ ունի:
«Ես կխոսեմ զեկույցում Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ զարմանալի հղման մասին: Ես այն կանվանեմ բավական մանիպուլյատիվ: Պարոն Արիեւը մամուլի ազատության վերաբերյալ զեկույցում նշում է, որ Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի մաս է ու այն ոչ թափանցիկ ու անօրեն տարածք է: Պարզ հարց է առաջանում` ինչու՞ է այս հղումն այնտեղ. քանի որ Ադրբեջանի կառավարությանն անհրաժեշտ է այն: Կարծու՞մ եք, թե այս հղումն արվել է, քանի որ Ադրբեջանի կառավարությունը մտահոգված է մամուլի ազատությամբ: Երբեք: Նրանք անհանգստանում են ավելի շատ Լեռնային Ղարաբաղում մամուլի ազատության մասին, բայց ոչ Ադրբեջանում: Բոլորս լավ գիտենք, թե ինչ է կատարվում Ադրբեջանում: Սա իսկապես ծիծաղելի է:
Եվս մեկ հարց է առաջանում՝ ինչու է պարոն Արիեւը գրել այս ձեւակերպումն այստեղ: Դժբախտաբար, ոչ այն պատճառով, որ պարոն Արիեւն այցելել է Ղարաբաղ կամ կատարել փաստահավաք այց, նա անգամ չի օգտագործել «Freedom House»-ի զեկույցը, որտեղ Ղարաբաղն ավելի լավ ցուցիչ ունի, քան Ադրբեջանը: Ձեւակերպումն այդպիսին է, քանի որ, ինչպես մենք տեսնում ենք նրա՝ ադրբեջանական մամուլին տրված հարցազրույցից, որտեղ նա ներողություն է խնդրում Իլհամ Ալիեւից՝ ասելով, որ իր տատիկն ադրբեջանցի է: Սա նրա խոսքերն են: Վերջապես, մենք պետք է հիշենք, որ մենք մարտադաշտում չենք, մենք պատանդներ չենք, ու ես գիտեմ, թե դուք որքան եք հոգնել հայ-ադրբեջանական կռիվներից»,-ասել է Սամվել Ֆարմանյանը՝ կոչ անելով աջակցել ներկայացված փոփոխություններին:
«Եկեք հստակ ուղերձ հղենք նախագահ Ալիեւին, որ նա գտնի շուկաներ առեւտրի համար, Ստրասբուրգի փոխարեն»,- եզրափակել է Սամվել Ֆարմանյանը:
Հիշեցնենք, որ Արիեւն անդրադառնում է մամուլի ազատության հարցերին հակամարտության գոտիներում ու նշում] «ԵԽԽՎ-ն խոր մտահոգությամբ նշում է, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածով նախատեսված լրատվամիջոցների ազատությունը բացակայում է նաեւ անդամ երկրների այն տարածքներում, որոնք դե-ֆակտո վերահսկվում են անջատողական ռեժիմների կողմից՝ մասնավորապես Ադրբեջանում՝ Լեռնային Ղարաբաղում, Վրաստանում՝ Աբխազիայում ու Հարավային Օսեթիայում, ու Մոլդովայում՝ Մերձդնեստրում»:
Այս դրույթի հետ կապված ներկայացվել է 3 փոփոխություն, որոնցով առաջարկվում է վերոնշյալ անունները փոխարինել «հակամարտության գոտիներով»:
Փոքր Ասիայի ժողովուրդների ներկայացուցիչների համաժողովին մասնակցելու համար 2017 թվականի հունվարի 27-30-ը Բեռլին (Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն) կգործուղվի ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանը: ...
Ստրասբուրգում մեկնարկած ԵԽԽՎ հունվարյան նստաշրջանի այսօրվա լիագումար նիստը վարել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը: Ի դեպ, արդեն երկրորդ անգամն է, որ ԵԽԽՎ նիստում նախագահում է ԵԽԽՎ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը: ԵԽԽՎ հունվարի 25-ի լիագ...
«Հարգելի գործընկերներ, անկեղծ ասած, երբ սկսեցի ծանոթանալ Վոլոդիմիր Արիեւի զեկույցին, որը բարձրացնում է Եվրոպայում լրագրողների եւ ԶԼՄ - ների ազատության դեմ հարձակումներին վերաբերող շատ ակտուալ թեման, հույս ունեի, որ գործ ենք ունենալու անաչառ գնահատականների հետ: Որպես նախկին լրագրող՝ ինձ համար իրապես ...
Հունվարի 25-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը մշակույթի բնագավառում ունեցած մեծ վաստակի եւ երկարամյա գործունեության համար ՀՀ ժողովրդական արտիստ Գեղամ Գրիգորյանին պարգեւատրել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատվո մեդալով: Պարգեւը հանձնվել է Գեղամ Գրիգորյանի այրուն՝ Վալերիա Գրիգորյանին: ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր...
«ԵԽԽՎ-ում ձեւավորված գեղեցիկ ավանդույթի համաձայն` զեկուցողին հայտնում են խորին շնորհակալություն կատարած լավ աշխատանքի համար: Սակայն այս դեպքում անհնար է հետեւել այս ավանդույթին: Շատ զգայուն եւ խիստ կարեւոր այս թեման դարձել է մի գործիք քաղաքական շահարկումների եւ մարդկանց կյանքի հետ խաղալու համար: Կար...

Speech by Member of RANA Delegation Samvel Farmanyan at PACE Session
In PACE during the debate of the report Attacks against Journalists and Media Freedom in Europe the member of the RA Delegation Samvel Farmanyan delivered a speech.
“It is quite clear: media freedom is core for any democracy. If freedom of the media is assured, then democracy has a chance. If journalists are deprived of their right to cover things as they see fit, and if they are attacked, then democracy is endangered and many nations become hostages of their own autocratic regimes.
Samvel Farmanyan has noted that he is not going to talk about Armenia, simply because there is no reference to Armenia in the report. Thanks to God, Armenia has a good record on media freedom.
“What I want to talk about is the astounding reference to Nagorno-Karabakh in paragraph 9 – I would call it a quite manipulative reference – where Mr Ariev has included, in a report devoted to media freedom, phrasing that suggests that Nagorno-Karabakh is a part of Azerbaijan and that it is a non-transparent and lawless area. The simple question that comes up is why that reference is included. Do you think that the Azeri Government needs it because it cares about media freedom? Never. It cares about media freedom in Nagorno-Karabakh but not in Azerbaijan. All of us know well what is going on in Azerbaijan with regard to democracy. It is really a ridiculous picture.
Another question that comes up is why the honourable Mr Ariev has put that reference there. Unfortunately, it is not because Mr Ariev has paid a visit to Nagorno-Karabakh. He has not done a fact-finding mission. He has not used Freedom House or Reporters without Borders records, where Nagorno-Karabakh has a better position than Azerbaijan itself. We see the reason in his interview with the Azerbaijani press, where he excuses himself in front of Ilham Aliyev by saying that his grandmother is an Azerbaijani. That was his wording.
Finally, we should remember that we are not on a battlefield. We are not hostages. I know how tired you all are of this Armenian-Azerbaijani fighting and of this formulation,” Samvel Farmanyan said, calling on to support the amendments.
“Let us send a clear message to President Aliyev that he should find new markets for trading instead of Strasbourg,” Samvel Farmanyan concluded.
Let us remind that Ariev refers to the issues of press freedom in the conflict zones and states: “PACE notes with deep concern that by Article 10 of the European Convention of Human Rights designed media freedom lacks in the territories of the member states, which are de facto controlled by separatist regimes, particularly, in Azerbaijan, in Nagorno Karabakh, Georgia – in Abkhazia and Southern Ossetia, and in Moldova – in Transnistria.”
Three amendments have been submitted regarding this provision, by which it is proposed to replace the abovementioned names by “conflict zones.”
RA NA and PACE Vice President Hermine Naghdalyan Takes the Chair at PACE Plenary Session
The RA NA Vice President, PACE Vice President, Head of the RA NA Delegation to Armenia Hermine Naghdalyan took the chair at today’s plenary sitting of PACE Winter Session, which began in Strasbourg. By the way, it was already the second time that PACE Vice President Hermine Naghd...
Report by Member of RA NA Delegation Naira Zohrabyan to PACE at PACE Sitting
“Dear colleagues, frankly, when I got acquainted with Volodymyr Ariev’s report, who raised the very topical theme regarding the attacks against freedom of the journalists and mass media in Europe, I hoped that we are going to deal with unbiased assessments. As a former journalist, the violation agai...
On January 25, the RA NA Speaker Galust Sahakyan awarded the RA People’s Artist Gegham Grigoryan the RA National Assembly Medal of Honour for the great contribution and long-year activities in the sphere of culture.The award was handed over to Gegham Grigoryan’s widow, Valeria Grigoryan.The RA NA Sp...
Speech by Member of RA NA Delegation to PACE Naira Karapetyan at PACE Session
“It is a kind of tradition to thank the rapporteur for the good job done, but unfortunately it’s impossible to follow this tradition in this case. A very sensitive and important topic has become an issue to manipulate very strong political issues and play not only with high politics but also with hu...