ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած խորհրդարանական պաշտոնական պատվիրակությանը հունվարի 30-ին ընդունել է Ճապոնիայի վարչապետ Շինձո Աբեն: Հանդիպման ընթացքում վարչապետը գոհունակությամբ փաստել է, որ հայ-ճապոնական խորհրդարանական փոխգործակցությունը վերջին տարիներին զարգացման կարեւոր փուլ է թեւակոխել, ինչն իր դրական ազդեցությունն ունի երկու երկրների համագործակցության վրա:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար եւ հույս հայտնել, որ հայ-ճապոնական արդյունավետ համագործակցությունը կխորանա նաեւ միջազգային բազմակողմ հարթակներում:
Գալուստ Սահակյանը Շինձո Աբեին է փոխանցել ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ Հայաստան այցի պաշտոնական հրավերը: Ճապոնիայի վարչապետն իր ջերմ ողջույններն է փոխանցել ՀՀ Նախագահին եւ նշել, որ երկու երկրների համագործակցությունն այժմ գտնվում է բարձր մակարդակում: Վարչապետ Շինձո Աբեն նշել է, որ պատրաստ է Հայաստանի Հանրապետության հետ առավել խորացնել եւ զարգացնել համագործակցությունը հնարավոր բոլոր ոլորտներում:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ու Ճապոնիայի վարչապետ Շինձո Աբեն քննարկել են նաեւ տնտեսության, առեւտրի, մշակույթի եւ տուրիզմի բնագավառներում համագործակցությանն առնչվող հարցեր, ինչպես նաեւ նախանշել այլ ոլորտներում համագործակցության հնարավոր ուղիները:

On January 30, the Prime Minister of Japan Shinzō Abe received the parliamentary official delegation led by the RA NA Speaker Galust Sahakyan. In the course of the meeting the Prime Minister has documented with satisfaction that during the last years the Armenian-Japanese parliamentary cooperation has turned into an important phase of development, which has its positive impact on the cooperation of the two countries.
The RA NA Speaker Galust Sahakyan thanked the Prime Minister for the warm reception and expressed hope that the Armenian-Japanese effective cooperation will also deepen in international multilateral platforms.
Galust Sahakyan conveyed to Shinzō Abe the official invitation of the visit to Armenia by the RA President Serzh Sargsyan. The Prime Minister of Japan has passed his warm greetings to the RA President and has noted that now the cooperation of the two countries is at high level. The Prime Minister Shinzō Abe has stated that he is ready to further deepen and develop the cooperation with the Republic of Armenia in all possible spheres.
The RA NA Speaker Galust Sahakyan and the Prime Minister of Japan Shinzō Abe also discussed issues concerning the cooperation in the spheres of economy, trade, culture and tourism, as well as predetermine the possible ways of cooperation in other spheres.