Մայիսի 19-ին ՀՀ Ազգային ժողովը շարունակել է վեցերորդ գումարման առաջին նստաշրջանի աշխատանքը: Մինչ օրակարգային հարցերին անցնելը, պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ եւ հոտնկայս հարգել են Օսմանյան Թուրքիայի կողմից 20-րդ դարի սկզբին իրականացված ցեղասպանության զոհերի՝ Պոնտոսի հույների հիշատակը: Առավոտյան ն...
Արա Բաբլոյանի արձագանքն Ադրբեջանի գործողությունների հետեւանքով հակամարտության գոտում իրադրության լարման վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հայտարարության առնչությամբ
Մայիսի 18-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (ՌԴ), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) եւ Ռիչարդ Հոգլանդը (ԱՄՆ) հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ անդրադառնալով մայիսի 15-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից շփման գծում հրթիռ արձակելու փաստին: Մասնավորապես նշվել է. «Ըստ բազմաթիվ հավաստի աղբյուրներից հա...
Արա Սաղաթելյանը նշանակվել է ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար
Մայիսի 19-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի կարգադրությամբ Արա Սաղաթելյանը նշանակվել է ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար: Ստորեւ ներկայացնում ենք Արա Սաղաթելյանի կենսագրությունը: Արա Կարլենի Սաղաթելյանը ծնվել է 1970 թվականի օգոստոսի 21-ին Երեւանում: 1988-1993 թթ՝ սովորել եւ ավարտե...
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի կենսագրությունը
Ծնվել է 1975թ. նոյեմբերի 8-ին Ալավերդիում:1997թ. ավարտել է Խ. Աբովյանի անվան ՀՊՄԻ պատմաաշխարհագրական ֆակուլտետի պատմության բաժինը, 2000թ.` ՀՊՄԻ հայոց պատմության ամբիոնի ասպիրանտուրան, 2006թ.` Եվրոպայի խորհրդին կից Մոսկվայի քաղաքական հետազոտությունների դպրոցը: Մանկավարժական գիտությունների թեկնածու է:...
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանի կենսագրությունը
Ծնվել է 1983թ. դեկտեմբերի 4-ին Երեւանում: 2004թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի /ԵՊՀ/ իրավաբանական ֆակուլտետը, 2006թ.` նույն ֆակուլտետի մագիստրատուրան: Իրավաբան: 2009թ. ավարտել է ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետի ասպիրանտուրան: Իրավաբանական գիտությունների թեկնածու: 2003-2006թթ. աշխատել է ՀՀ արդարադ...
Ծնվել է 1962թ. ապրիլի 1-ին Երեւանում: 1983-1985թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: 1983թ. ավարտել է Երեւանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտի (ԵԺՏԻ) պլանատնտեսագիտական ֆակուլտետը: Տնտեսագետ: 1987թ. ավարտել է ԵԺՏԻ-ի ասպիրանտուրան: 1994, 1997-1998թթ. վերապատրաստվել է Լիոնի առեւտրաարդյունաբերական պալատ...

19 мая Национальное Собрание РА шестого созыва  продолжило работу первой сессии. До начала обсуждения повесточных вопросов депутаты стоя почтили минутой молчания память жертв совершенного Османской Турцией в ХХ в. геноцида понтийских греков.  На утреннем заседании состоялись выборы трех ви...
Реакция А.Баблояна на заявление Минской группы ОБСЕ о напряженной ситуации в зоне конфликта вследствие действий Азербайджана
18 мая сопредседатели МГ ОБСЕ И.Попов (РФ), Степан Висконти (Франция) и Ричард Хогланд (США) выступили с заявлением, обратившись к факту запуска ракеты 15 мая вооруженными силами Азербайджана на линии соприкосновения. В частности, отмечено: “Согласно собранной из многочисленных достоверных источнико...
19 мая по распоряжению Председателя НС РА А.Баблояна А.Сагателян назначен руководителем-генеральным секретарем Аппарата НС.  Ниже приводим биографию А.Сагателяна.Ара Карленович Сагателян родился 21 августа 1970 г. в Ереване.В 1988-1993 гг. учился и окончил факультет русского языка и литературы ...
Биография вице-спикера НС Э.Шармазанова
Родился 8 ноября 1975г. в Алаверди.В 1997г. окончил отделение истории историко-географического факультета АГПИ им. Х.Абовяна, в 2000г. – аспирантуру кафедры истории Армении АГПИ, в 2006г.- Московскую школу политических исследований при Европейском Совете. Кандидат педагогических наук. В 1995г. основ...
Биография вице-спикера НС А.Ованнисян
Родилась  4 декабря 1983г. в Ереване.В 2004 г. окончила юридический факультет Ереванского государственного университета (ЕГУ), в 2006 – магистратуру того же факультета. Юрист. В 2009 г. окончила аспирантуру ЕГУ. Кандидат юридических наук.В 2003-2006 гг. работала специалистом первой категории от...
Родился 1 апреля 1962 г. в Ереване.В 1983-1985гг. – служба в Советской Армии.В 1983г. окончил планово-экономический факультет Ереванского института...