ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 23-ին ընդունել է Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի քաղաքական հարցերով ավագ խորհրդատու Օլեքսանդր Պավլյուկին:
Հյուրը շնորհավորել Է Էդուարդ Շարմազանովին՝ ԱԺ նախագահի տեղակալի պատասխանատու պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ եւ մաղթել արդյունավետ աշխատանք:
Էդուարդ Շարմազանովը ողջունել է Օլեքսանդր Պավլյուկի հերթական այցը Հայաստան. քննարկվել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին, տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին, ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցին, վերջին ամիսներին Հայաստանում անցկացված խորհրդարանական եւ Երեւանի ավագանու ընտրություններին:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է Հայաստանի՝ ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների զարգացումն ու հույս հայտնել, որ առաջիկայում կստորագրվի ՀՀ-ԵՄ համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության նախաստորագրված համաձայնագիրը:
Հյուրի խնդրանքով ներկայացնելով ԼՂ հիմնախնդիրը, ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է խնդրի՝ խաղաղ քննարկումների միջոցով կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում: Այս համատեքստում նա անդրադարձել է Ադրբեջանի ռազմատենչ քաղաքականությանը եւ նշել, որ օրեր առաջ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդես են եկել հայտարարությամբ եւ հասցեական քննադատել Ադրբեջանի քաղաքականությունը՝ կապված նրա կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման եւ զինված ուժերի կողմից շփման գծի երկայնքով կրակ բացելու հետ:
«Տարածաշրջանում խաղաղությունն ու կայունությունն ամրապնդելու համար Ադրբեջանը պետք է ճանաչի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացումը. քանի դեռ Ադրբեջանը չի ճանաչել այդ իրավունքը, խնդիրը չի կարող կարգավորվել»,-մասնավորապես ասել է ԱԺ փոխնախագահը: Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է ապրիլյան պատերազմից հետո Վիեննայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում կայացած գագաթաժողովների արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարումից եւ շարունակում իր որդեգրած ռազմատենչ քաղաքականությունը:

23 мая вице-спикер НС Э.Шармазанов принял старшего советника по политическим вопросам Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) О.Павлюка.
Гость поздравил Э.Шармазанова с переизбранием на ответственный пост вице-спикера НС и пожелал плодотворной работы.
Э.Шармазанов приветствовал очередной визит г-на Павлюка в Армению: обсуждены вопросы, представляющие двусторонний интерес. Затронуты отношения РА – ЕС, проблемы региональной безопасности, урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, а также прошедшие в Армении парламентские выборы и выборы в Совет старейшин Еревана.
Вице-спикер НС Э.Шармазанов подчеркнул важность развития отношений Армении с ЕС и выразил надежду на скорейшее подписание парафированного Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС.
Представляя по просьбе гостя НК-проблему, Э.Шармазанов особо выделил важность ее урегулирования путем мирных переговоров в рамках Минской группы ОБСЕ. В этом контексте он обратился к милитаристской политике Азербайджана и отметил, что на днях сопредседатели МГ ОБСЕ   выступили с заявлением и адресной критикой политики Азербайджана в связи с нарушением им режима перемирия и открытием огня вооруженными силами по всей линии соприкосновения.
“Для укрепления регионального мира и стабильности Азербайджан должен признать полную реализацию права народа Арцаха на самоопределение: пока Азербайджан не признал   это право, проблема не может быть урегулирована”, - сказал, в частности, вице-спикер НС. Он подчеркнул, что   Азербайджан отказывается от выполнения достигнутых после Апрельской войны договоренностей в итоге саммитов в Вене и Санкт-Петербурге и продолжает свою воинственную политику.
Председатель НС А.Баблоян направил соболезнования председателю Палаты Общин парламента  Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Джону Беркоу и председателю Палаты Лордов лорду Фоулеру.“Ваше Превосходительство,от имени НС РА и лично себя выражаю глубокие соболезнования В...
Председатель НС А.Баблоян в связи с днем рождения направил поздравительное послание председателю Союза композиторов и музыковедов Армении, Заслуженному деятелю искусств РА Араму Сатяну. В послании Председателя НС, в частности, сказано:“Ваша богатая деятельность в искусстве в течение десятилетий – са...