ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Խոսրով Հարությունյանի նախագահությամբ մայիսի 26-ին հրավիրված աշխատակարգային խորհրդակցության ընթացքում քննարկել է հանձնաժողովի գործունեությանը վերապահված ոլորտների խմբավորումը՝ ըստ տնտեսական ընդհանրության։
Խոսրով Հարությունյանը գործընկերներին ներկայացրել է այն խնդիրները, որոնց լուծմանն է ուղղված լինելու հանձնաժողովի առաջիկա գործունեությունը։ Նա կարեւորել է հանձնաժողովականների՝ միմյանց հետ գործակցությունը բոլոր հարցերի վերաբերյալ, ինչպես նաեւ աշխատանքային-գործընկերային մթնոլորտի ստեղծումը, որը հնարավորություն կտա համատեղ ջանքերով լուծել ծագած խնդիրները։
«Մեզ բարդ եւ աշխատատար օրենսդրական գործունեություն է սպասվում»,- նշել է Խոսրով Հարությունյանը եւ հավելել, որ պետք է նաեւ աջակցել կուտակված խնդիրների լուծմանը, որն էլ կնպաստի մշտական հանձնաժողովի դերակատարության բարձրացմանը։
Կարեւորվել է նաեւ միջխորհրդարանական գործակցությունը տարածաշրջանի երկրների՝ այդ թվում Թուրքիայի խորհրդարանի համապատասխան կառույցների, ինչպես նաեւ ԵԱՏՄ-ի եւ Եվրամիության երկրների՝ հատկապես Գերմանիայի խորհրդարանի հետ համագործակցությունը։
«Գերմանական օրենսդրական փորձի ուսումնասիրությունն ու ներդրումը կնպաստի մի շարք հարցերի լուծմանը»,- նշել է Խոսրով Հարությունյանը։
Մշտական հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է արտագնա նիստերի անցկացումը, որը հնարավորություն է տալիս ավելի լավ ուսումնասիրել մարզերում կուտակված խնդիրները։ Կարեւորվել է նաեւ գործադիր իշխանության հետ համագործակցության զարգացումը՝ մեր երկրի առջեւ ծառացած խնդիրները լուծելու համար։
Մտքերի փոխանակության ընթացքում հանձնաժողովականներն անդրադարձել են հասարակական կազմակերպությունների եւ գործարար համայնքի հետ համագործակցության խնդիրներին, մշտական հանձնաժողովի աշխատակազմը փորձառու եւ արհեստավարժ մասնագետներով համալրելուն եւ այլ մասնագիտական հարցերի։
Պատգամավորներն իրենց տեսակետներում համակարծիք են եղել Խոսրով Հարությունյանի առաջարկներին։
Հանձնաժողովի նախագահը գործընկերներին հորդորել է քննարկված հարցերի վերաբերյալ ներկայացնել առաջարկներ:
Մայիսի 26-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ խորհրդի անդրանիկ նիստը, որը վարել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը: ՀՀ ԱԺ խորհուրդը կազմված է ՀՀ ԱԺ նախագահից, նրա երեք տեղակալներից, խմբակցությունների մեկական ներկայացուցիչներից եւ մշտական հանձնաժողովների նախագահներից: Խորհուրդը գործում է Կանոնակարգին եւ իր որոշմամբ հ...

On May 26, the RA NA Standing Committee on Economic Affairs moderated by Khosrov Harutyunyan at the consultation on work procedure debated the grouping of the spheres reserved to the activities of the Committee in accordance with the economic commonality.
Khosrov Harutyunyan presented to his colleagues the problems, to the solution of which the upcoming activities of the Committee will be directed. He highlighted the cooperation with Committee members on all issues, as well as the creation of the working-partnership atmosphere, which will give an opportunity to solve the problems with joint efforts.
“Complicated and hard legislative activity is expected for us,” Khosrov Harutyunyan noted and added that we also shall support the solution of the accumulated problems, which will promote the enhancement of the role of the Standing Committee.
The inter-parliamentary relations with the regional countries were also spotlighted, including the cooperation with relevant structures of Turkey’s parliament, as well as the EEU and the European Union countries, especially the parliament of Germany.
“The study and investment of the German legislative experience will promote the solution of a number of issues,” Khosrov Harutyunyan noted.
The Chair of the Standing Committee highlighted the holding of visiting sittings, which gives an opportunity to better study the problems accumulated in the marzes. The development of the cooperation with the executive power was also emphasized for solving the problems facing our country.
During the exchange of thoughts, the Committee members touched upon the problems of cooperation with the NGOs and business community, the requirement of the Standing Committee staff with experienced and professional specialists and other professional issues.
In their viewpoints the deputies agreed with Khosrov Harutyunyan’s proposals.
The Committee Chair urged his colleagues to submit recommendations on the debated issues.
The first meeting of the RA NA Council - presided over by the RA NA Speaker Ara Babloyan - took place on May 26.The RA NA Council is comprised of the RA NA Speaker, his three Deputy Speakers, one representative from each Faction, Chairs of the Standing Committees. The Council functions acc...