Մայիսի 26-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ խորհրդի անդրանիկ նիստը, որը վարել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը:
ՀՀ ԱԺ խորհուրդը կազմված է ՀՀ ԱԺ նախագահից, նրա երեք տեղակալներից, խմբակցությունների մեկական ներկայացուցիչներից եւ մշտական հանձնաժողովների նախագահներից: Խորհուրդը գործում է Կանոնակարգին եւ իր որոշմամբ հաստատված աշխատակարգին համապատասխան:
Նիստի սկզբում խորհուրդը քննարկել եւ հավանության է արժանացրել «ՀՀ ԱԺ խորհրդի աշխատակարգը հաստատելու մասին» որոշման նախագիծը: Այնուհետեւ քննարկվել է «ՀՀ Ազգային ժողովի մի շարք մշտական հանձնաժողովների փորձագետների թիվն ավելացնելու մասին» ՀՀ ԱԺ խորհրդի որոշման նախագիծը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նշել է, որ հաշվի առնելով խորհրդարանական մի քանի հանձնաժողովների միացման արդյունքում դրանց ծանրաբեռնվածությունը եւ վերահսկողական գործառույթները՝ առաջարկվում է ավելացնել հանձնաժողովների փորձագետների թիվը: ԱԺ նախագահը հորդորել է գործընկերներին այս հարցում առաջնորդվել բացառապես պետության ունեցած հնարավորությունների սահմաններում:
«Ես ուզում եմ մենք չանձնավորենք խնդիրը: Ամենամեծ բեռն այսօր իմն է, երբ ես իմ աշխատակազմում 22 խորհրդականներին ու օգնականներին կրճատել եմ՝ թողնելով 6 հոգու: Շատ բարդ գործ է: Եթե ես ոտքս պետք է մեկնեմ իմ երկրի հնարավորությունների չափով, ապա պետք է ինքս օրինակ ծառայեմ, եւ նույնը պետք է խնդրեմ իմ գործընկերներից»:
Պարոն Բաբլոյանն ընդգծել է, որ ըստ անհրաժեշտության փորձագետների թվի ավելացման հարցը կքննարկվի առաջիկայում:
Խորհրդի անդամները կարեւորել են խորհրդարանի փորձագիտական կարողությունների շարունակական զարգացումը եւ այս հարցում գործուն քայլերի իրականացումը: Հանձնաժողովների նախագահները ներկայացրել են իրենց գլխավորած հանձնաժողովների փորձագետների ավելացման հիմնավորումները՝ ծանրաբեռնվածություն, ոլորտային բազմազանություն, վերահսկողական գործառույթների ավելացում:
Ամփոփելով նիստի արդյունքները՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նշել է. «Ամենամեծ բեռն իմն է: Ես ժառանգություն եմ ստացել մեծ աշխատակազմ՝ խորհրդականներ, օգնականներ, ու հիմա ասում եմ նրանց՝ ես ձեզ հետ չեմ աշխատելու: Գիտեք ինչ կա՝ «պետք է գոտիները ձգել»: Եկեք որեւէ մեկին վատ դրության մեջ չդնենք, որեւէ մեկին չպիտակավորենք, եկեք ազնվությամբ գնանք առաջ»:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը, հանրագումարի բերելով բոլոր մտահոգությունները, առաջարկել է միացյալ երեք հանձնաժողովների ծանրաբեռնվածությունը հաշվի առնելով՝ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովին, պետական-իրավական եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովին եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովին տրամադրել փորձագետի հավելյալ երկուական հաստիք, մնացյալ 5 հանձնաժողովներին՝ փորձագետի հավելյալ մեկական հաստիք: ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի փորձագետի ավելացման հարցին առաջարկվել է անդրադառնալ առաջիկայում:
ՀՀ ԱԺ նախագահի առաջարկն ընդունվել է ՀՀ ԱԺ խորհրդի անդամների կողմից:
Արա Բաբլոյանն ընդգծել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովը շարունակելու է ուժեղացնել ԱԺ կարողությունները, այդ թվում փորձագիտական ներուժը, եւ գործուն քայլեր է ձեռնարկելու այդ ուղղությամբ:
Քննարկվել են կազմակերպչական այլ հարցեր եւս:
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Խոսրով Հարությունյանի նախագահությամբ մայիսի 26-ին հրավիրված աշխատակարգային խորհրդակցության ընթացքում քննարկել է հանձնաժողովի գործունեությանը վերապահված ոլորտների խմբավորումը՝ ըստ տնտեսական ընդհանրության։ Խոսրով Հարությունյանը գործընկերներին ներկայացրել է ...

Состоялось первое заседание Совета НС РА
Совета НС РА состоит из Председателя НС, трех его заместителей, одного представителя от каждой фракции и председателей постоянных комиссий. Совет действует согласно Регламенту и утвержденного его решением порядка работы.
В начале заседания Совет обсудил и одобрил проект решения “Об утверждении порядка работы Совета НС РА шестого созыва”. Затем обсужден проект решения Совета НС РА “Об увеличении числа экспертов ряда постоянных комиссий НС РА”.
Председатель НС РА А.Баблоян отметил, что, учитывая повышение загруженности и расширение контрольных функций в итоге слияние нескольких парламентских постоянных комиссий, предлагается увеличить количество экспертов комиссий. Спикер призвал коллег в данном вопросе руководствоваться исключительно возможностями государства.
“Не хотелось бы персонифицировать проблему. Сегодня наибольшее бремя – мое, когда я в своем аппарате сократил 22 советников и помощников, оставив 6 человек. Очень сложное дело. Соизмеряя свои шаги с возможностями государства, должен сам служить примером и то же самое просить сделать своих коллег”.
А.Баблоян подчеркнул, что по необходимости вопрос увеличения числа экспертов будет вскоре обсужден.
Члены Совета подчеркнули важность последовательного развития экспертных возможностей парламента и осуществление практических шагов в этом вопросе. Председатели комиссий обосновали увеличение числа экспертов в возглавляемых ими комиссиях загруженностью, многопрофильностью сфер, увеличением надзорных функций.
Обобщая итоги заседания, Председатель НС А.Баблоян отметил: “Наибольший груз – мой. В наследство мне достался большой аппарат советников, помощников, и теперь я говорю им: не буду работать с вами. Знаете что: “надо затягивать пояса”. Давайте никого не ставить в трудное положение, никому не навешивать ярлыков,   давайте честно двигаться вперед”.
Председатель НС РА, подытоживая возникшую обеспокоенность и учитывая возросшую нагрузку комиссий, предложил постоянным комиссиям по здравоохранению и социальным вопросам, по государственно-правовым вопросам и защите прав человека и по экономическим вопросам предоставить дополнительно по два штата, остальным   пяти комиссиям – по одной ставке эксперта. Вопрос о дополнительном штате эксперта Постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции оставлен на рассмотрение в будущем.
Предложение Председателя НС РА принято членами Совета НС.
А.Баблоян подчеркнул, что НС будет продолжать усиление возможностей парламента, в том числе экспертного потенциала, и предпринимать действенные шаги в этом направлении.
Обсуждены также другие организационные вопросы.
Рабочее совещание в Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам
26 мая на рабочем совещании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам  под председательством Х.Арутюняна обсуждались конкретные вопросы курирования комиссией сфер по экономическим общностям.Х.Арутюнян представил коллегам проблемы, которые предстоит решать, коснулся создания деловой атмос...
“Дорогие выпускники,поздравляю вас с окончанием школьного учебного года и началом нового и важного этапа вашей жизни!Ныне от вас потребуется более последовательно сочетать возможности, умения и навыки, усилия ума и тела, быть более внимательными как к советам, так и к внутреннему голосу, руководству...