Մայիսի 26-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ խորհրդի անդրանիկ նիստը, որը վարել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը:
ՀՀ ԱԺ խորհուրդը կազմված է ՀՀ ԱԺ նախագահից, նրա երեք տեղակալներից, խմբակցությունների մեկական ներկայացուցիչներից եւ մշտական հանձնաժողովների նախագահներից: Խորհուրդը գործում է Կանոնակարգին եւ իր որոշմամբ հաստատված աշխատակարգին համապատասխան:
Նիստի սկզբում խորհուրդը քննարկել եւ հավանության է արժանացրել «ՀՀ ԱԺ խորհրդի աշխատակարգը հաստատելու մասին» որոշման նախագիծը: Այնուհետեւ քննարկվել է «ՀՀ Ազգային ժողովի մի շարք մշտական հանձնաժողովների փորձագետների թիվն ավելացնելու մասին» ՀՀ ԱԺ խորհրդի որոշման նախագիծը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նշել է, որ հաշվի առնելով խորհրդարանական մի քանի հանձնաժողովների միացման արդյունքում դրանց ծանրաբեռնվածությունը եւ վերահսկողական գործառույթները՝ առաջարկվում է ավելացնել հանձնաժողովների փորձագետների թիվը: ԱԺ նախագահը հորդորել է գործընկերներին այս հարցում առաջնորդվել բացառապես պետության ունեցած հնարավորությունների սահմաններում:
«Ես ուզում եմ մենք չանձնավորենք խնդիրը: Ամենամեծ բեռն այսօր իմն է, երբ ես իմ աշխատակազմում 22 խորհրդականներին ու օգնականներին կրճատել եմ՝ թողնելով 6 հոգու: Շատ բարդ գործ է: Եթե ես ոտքս պետք է մեկնեմ իմ երկրի հնարավորությունների չափով, ապա պետք է ինքս օրինակ ծառայեմ, եւ նույնը պետք է խնդրեմ իմ գործընկերներից»:
Պարոն Բաբլոյանն ընդգծել է, որ ըստ անհրաժեշտության փորձագետների թվի ավելացման հարցը կքննարկվի առաջիկայում:
Խորհրդի անդամները կարեւորել են խորհրդարանի փորձագիտական կարողությունների շարունակական զարգացումը եւ այս հարցում գործուն քայլերի իրականացումը: Հանձնաժողովների նախագահները ներկայացրել են իրենց գլխավորած հանձնաժողովների փորձագետների ավելացման հիմնավորումները՝ ծանրաբեռնվածություն, ոլորտային բազմազանություն, վերահսկողական գործառույթների ավելացում:
Ամփոփելով նիստի արդյունքները՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նշել է. «Ամենամեծ բեռն իմն է: Ես ժառանգություն եմ ստացել մեծ աշխատակազմ՝ խորհրդականներ, օգնականներ, ու հիմա ասում եմ նրանց՝ ես ձեզ հետ չեմ աշխատելու: Գիտեք ինչ կա՝ «պետք է գոտիները ձգել»: Եկեք որեւէ մեկին վատ դրության մեջ չդնենք, որեւէ մեկին չպիտակավորենք, եկեք ազնվությամբ գնանք առաջ»:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը, հանրագումարի բերելով բոլոր մտահոգությունները, առաջարկել է միացյալ երեք հանձնաժողովների ծանրաբեռնվածությունը հաշվի առնելով՝ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովին, պետական-իրավական եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովին եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովին տրամադրել փորձագետի հավելյալ երկուական հաստիք, մնացյալ 5 հանձնաժողովներին՝ փորձագետի հավելյալ մեկական հաստիք: ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի փորձագետի ավելացման հարցին առաջարկվել է անդրադառնալ առաջիկայում:
ՀՀ ԱԺ նախագահի առաջարկն ընդունվել է ՀՀ ԱԺ խորհրդի անդամների կողմից:
Արա Բաբլոյանն ընդգծել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովը շարունակելու է ուժեղացնել ԱԺ կարողությունները, այդ թվում փորձագիտական ներուժը, եւ գործուն քայլեր է ձեռնարկելու այդ ուղղությամբ:
Քննարկվել են կազմակերպչական այլ հարցեր եւս:
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Խոսրով Հարությունյանի նախագահությամբ մայիսի 26-ին հրավիրված աշխատակարգային խորհրդակցության ընթացքում քննարկել է հանձնաժողովի գործունեությանը վերապահված ոլորտների խմբավորումը՝ ըստ տնտեսական ընդհանրության։ Խոսրով Հարությունյանը գործընկերներին ներկայացրել է ...

The first meeting of the RA NA Council - presided over by the RA NA Speaker Ara Babloyan - took place on May 26.
The RA NA Council is comprised of the RA NA Speaker, his three Deputy Speakers, one representative from each Faction, Chairs of the Standing Committees. The Council functions according to the NA Rules of Procedure and the work procedure established by its decision.
At the beginning of the meeting the Council considered and endorsed the draft decision on Approving the Work Procedure of the RA NA Council. Afterwards the draft decision of the RA NA Council on Increasing the Number of the Experts in Several Standing Committees of the RA National Assembly was debated.
The RA NA President Ara Babloyan has noted that taking into consideration, as a result of uniting several parliamentary committees, their overload and oversight functions it is suggested that the number of the experts of the Committees should be increased. The NA President urged his colleagues to be led exclusively within the capabilities of the state in this matter.
“I want us not to personalize the problem. Today, the biggest burden is mine, when I have cut 22 Advisers and Assistants to 6 in my staff. It is a very complicated job. If I have to act within the possibilities of my country, then I should serve as an example, and I should request the same from my colleagues.”
Mr Babloyan has underlined that the issue of the increase of experts’ number will be debated in the future, upon necessity.
The members of the Council emphasized the continuous development of the parliament’s expertise capabilities and in this issue the implementation of practical steps. The Committee Chairs presented the substantiations for increasing the number of experts in their Committees: overload, sphere diversity and increase of oversight functions.
Summing up the results of the sitting, the RA NA President Ara Babloyan noted: “The biggest burden is mine. I have inherited a big staff: advisers, assistants, and now I tell them I am not going to work with you. You know what: “We need to tighten the belts.” Let us not put anybody in a bad situation, not label anyone, and let us move on with honesty.”
Summing up all the concerns, the RA NA Speaker Ara Babloyan - taking into consideration the overload of the three united Committees – proposed to provide two additional positions of experts to the Standing Committees on Health Care and Social Affairs, on State and Legal Affairs and Protection of Human Rights and on Economic Affairs and one additional position of expert to the remaining 5 Committees. It was proposed to touch upon the issue of the increase of an expert number in the NA Standing Committee on European Integration in the future.
The RA NA Speaker’s recommendation was accepted by the members of the RA NA Council.
Ara Babloyan has underlined that the RA National Assembly will continue to strengthen the NA capabilities, including the expertise potential and will take practical steps in that direction.
Other organizational issues were also discussed.
On May 26, the RA NA Standing Committee on Economic Affairs moderated by Khosrov Harutyunyan at the consultation on work procedure debated the grouping of the spheres reserved to the activities of the Committee in accordance with the economic commonality.Khosrov Harutyunyan presented to his colleagu...