ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նախագահները հանդիպել են էստոնացի գործընկերների հետ
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը եւ ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը մայիսի 30-ին ընդունել են Էստոնիայի խորհրդարանի արտաքին գործերի հանձնաժողովի նախագահ Մարկո Միհքելսոնին եւ պետական պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Հաննես Հանսոյին:
Ողջունելով հյուրերին ՀՀ ԱԺ-ում՝ Արմեն Աշոտյանը եւ Կորյուն Նահապետյանը կարեւորել են երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունների առավել աշխուժացումը եւ այս համատեքստում ընդգծել համապատասխան հանձնաժողովների միջեւ համագործակցության ակտիվացման, միջազգային խորհրդարանական հարթակներում համատեղ նախաձեռնություններով հանդես գալու կարեւորությունը:
Անդրադառնալով ՀՀ արտաքին քաղաքականության օրակարգին եւ, մասնավորապես, ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին՝ Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է մարտի 21-ին Երեւանում նոր՝ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի նախաստորագրումը, ինչպես նաեւ 2017 թվականի նոյեմբերին կայանալիք Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովի շրջանակներում համաձայնագրի ստորագրումը: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը հույս է հայտնել, որ ԵՄ-ում Էստոնիայի նախագահության ընթացքում ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները կընթանան կառուցողական եւ արդյունավետ մթնոլորտում:
Հայկական կողմը եվրոպական կառույցների հետ հարաբերությունների զարգացման համատեքստում անդրադարձել է նաեւ Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակի փակման հարցին՝ նշելով, որ հարցի հետ կապված Ադրբեջանի կողմից ԵԱՀԿ շրջանակում վետոյի իրավունքի կիրառումը մեկ անգամ եւս փաստում է Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականության մասին:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը՝ Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դերն ու կարեւորությունը՝ որպես հակամարտության լուծման եւ կայունության պահպանման միակ արդյունավետ գործիք: Այս համատեքստում հատուկ անդրադարձ է կատարվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ մայիսի 18-ի առաջին հասցեական հայտարարությանը՝ կապված մայիսի 15-17-ը շփման գծում իրավիճակի սրման հետ:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցին՝ Արմեն Աշոտյանը հույս է հայտնել, որ մոտ ապագայում Էստոնիայի խորհրդարանը ձեռնամուխ կլինի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացի մեկնարկին՝ նշելով, որ Ցեղասպանության ճանաչումը կարեւոր քայլ է՝ մարդկության դեմ նոր հանցագործությունների կանխարգելման հարցում:
Իր խոսքում ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը մանրամասն անդրադարձել է ՀՀ անվտանգությանն ուղղված քաղաքականությանը, ներկայացրել ՀՀ ներգրավվածությունը հավաքական անվտանգության համակարգերում: Այս համատեքստում պարոն Նահապետյանը խոսել է ՆԱՏՕ-ի խաղաղապահ առաքելություններում հայկական ստորաբաժանումների ներգրավվածության, ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի անդամակցության մասին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաեւ տարածաշրջանային եւ միջազգային քաղաքականությանը վերաբերող հարցեր: Մարկո Միհքելսոնը եւ Հաննես Հանսոն հայ գործընկերների հետ եվրոպական հարթակներում առավել արդյունավետ համագործակցելու պատրաստակամություն են հայտնել:
Հանդիպման ավարտին կողմերը քննարկել են նաեւ երկկողմ այցելությունների ակտիվացման անհրաժեշտության հետ կապված հարցեր:
Հունիսի 1-ին՝ ժամը 13:00-ին, բոլորին սիրով հրավիրում ենք Ազգային ժողովի այգի
ՀՀ ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում, ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի հովանու ներքո Երեխաների իրավունքների պաշտպանության օրվա կապակցությամբ խորհրդարանի այգում տեղի կունենա տոնական ուրախ միջոցառում: Հունիսի 1-ին` ժամը 13:00-ին, բոլորին սիրով հրավիրում ենք Ազգային ժողովի այգի: ...
Մայիսի 31-ին տեղի է ունեցել ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության մամուլի ասուլիսը: Պատվիրակության ղեկավար Կորյուն Նահապետյանը եւ պատվիրակության անդամ Էդմոն Մարուքյանը մանրամասներ են ներկայացրել մայիսի 26-29-ը Թբիլիսիում կայացած ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի գարնանային նստաշրջան...
Մայիսի 31-ին ՀՀ Ազգային ժողովը շարունակել է արտահերթ նիստի աշխատանքը: Պատգամավորները ողջունել են ԱԺ արտահերթ նիստի աշխատանքին հետեւող Երեւանի պետական համալսարանի ուսանողներին: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը տեղեկացրել է, որ ստացվել է ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի արձանագրությունը՝ Ազ...
ՀՀ ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 31-ին Հակոբ Հակոբյանի նախագահությամբ գումարած նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը։ Հիմնական...

Chairs of RA NA Standing Committees Meet with Estonian Counterparts
On May 30, the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Armen Ashotyan and the Chair of the RA NA Standing Committee on Defence and Security Koryun Nahapetyan received the Chair of the Foreign Affairs Committee Marko Mihkelson and the Chair of the National Defence Committee of the Parliament of Estonia Hannes Hanso.
Welcoming the guests in the RA NA, Armen Ashotyan and Koryun Nahapetyan highlighted the enlivening of the relations between the parliaments of the two countries and in this context underlined the importance of cooperation activation between the relevant Committees and taking joint initiatives on the international parliamentary platforms.
Touching upon the RA external policy agenda and, particularly, the RA-EU relations, Armen Ashotyan emphasized the pre-signing of the new Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement in Yerevan on March 21, as well as the signing of the Agreement within the framework of the Eastern Partnership Summit to be held in November 2017. In this context the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations expressed hope that the RA-EU relations will go on in the constructive and effective atmosphere during the Presidency of Estonia in the EU.
In the context of the development of the relations with the European structures the Armenian party has also touched upon the issue of closure of the OSCE Office in Yerevan, noting that the exercise of the right to the veto within the OSCE framework by Azerbaijan related to the issue once again documents about the destructive policy of Azerbaijan.
Regarding the Nagorno Karabakh conflict settlement, Armen Ashotyan underlined the role and significance of the OSCE Minsk Group as the only effective tool for the conflict solution and maintenance of stability. In this context, the Committee Chair talked about the May 18 first targeted statement of the OSCE Co-Chairs related to the tension of the situation on the line of contact on May 15-17.
Touching upon the issue of the international recognition of the Armenian Genocide, Armen Ashotyan expressed hope that in the near future the Parliament of Estonia will undertake the launch of the Armenian Genocide recognition process, stating that the recognition of the Genocide is an important step in the prevention of the new crimes against mankind.
In his word, the Chair of the RA NA Standing Committee on Defence and Security Koryun Nahapetyan thoroughly touched upon the policy directed to the RA security, presented the RA involvement in the collective security systems. In this context, Mr Nahapetyan talked about the involvement of the Armenian sub-units in the NATO peace-keeping missions and Armenia’s membership to the CSTO.
During the meeting, the sides also discussed issues concerning the regional and international policy. Marko Mihkelson and Hannes Hanso expressed readiness for further effective cooperation with the Armenian counterparts on the European platforms.
At the end of the meeting, the parties also discussed the issues connected with the necessity of activation of bilateral visits.
On June 1 at 13:00 We Kindly Invite Everybody to National Assembly Park
Within the framework of the RA NA Open Doors programme, under the sponsorship of the RA NA Speaker Ara Babloyan, on Children’s Rights Protection Day a festive joyful event will take place in the Parliament Park.On June 1, at 13:00 we kindly invite everybody to the National Assembly Park. ...
On May 31, the press conference of the RA NA delegation to the NATO Parliamentary Assembly took place. The Head of the Delegation Koryun Nahapetyan and delegation member Edmon Marukyan presented details on the works of NATO PA Spring Session held on May 26-29 in Tbilisi.   According to the...
On May 31, the RA National Assembly continued the work of the extraordinary sitting. The deputies welcomed the students of Yerevan State University, who were observing the NA extraordinary sitting. The Speaker of the RA National Assembly Ara Babloyan informed about the candidates Gevorg Petrosyan, H...
On May 31, at the sitting convened by Hakob Hakobyan the RA NA Standing Committee on Health Care and Social Affairs in the second reading debated the draft law on Social Guarantees of State Officials. The key speaker, the RA First Deputy Minister of Justice Artur Hovhannisyan informed that the gover...