ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նախագահները հանդիպել են էստոնացի գործընկերների հետ
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը եւ ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը մայիսի 30-ին ընդունել են Էստոնիայի խորհրդարանի արտաքին գործերի հանձնաժողովի նախագահ Մարկո Միհքելսոնին եւ պետական պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Հաննես Հանսոյին:
Ողջունելով հյուրերին ՀՀ ԱԺ-ում՝ Արմեն Աշոտյանը եւ Կորյուն Նահապետյանը կարեւորել են երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունների առավել աշխուժացումը եւ այս համատեքստում ընդգծել համապատասխան հանձնաժողովների միջեւ համագործակցության ակտիվացման, միջազգային խորհրդարանական հարթակներում համատեղ նախաձեռնություններով հանդես գալու կարեւորությունը:
Անդրադառնալով ՀՀ արտաքին քաղաքականության օրակարգին եւ, մասնավորապես, ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին՝ Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է մարտի 21-ին Երեւանում նոր՝ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի նախաստորագրումը, ինչպես նաեւ 2017 թվականի նոյեմբերին կայանալիք Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովի շրջանակներում համաձայնագրի ստորագրումը: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը հույս է հայտնել, որ ԵՄ-ում Էստոնիայի նախագահության ընթացքում ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները կընթանան կառուցողական եւ արդյունավետ մթնոլորտում:
Հայկական կողմը եվրոպական կառույցների հետ հարաբերությունների զարգացման համատեքստում անդրադարձել է նաեւ Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակի փակման հարցին՝ նշելով, որ հարցի հետ կապված Ադրբեջանի կողմից ԵԱՀԿ շրջանակում վետոյի իրավունքի կիրառումը մեկ անգամ եւս փաստում է Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականության մասին:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը՝ Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դերն ու կարեւորությունը՝ որպես հակամարտության լուծման եւ կայունության պահպանման միակ արդյունավետ գործիք: Այս համատեքստում հատուկ անդրադարձ է կատարվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ մայիսի 18-ի առաջին հասցեական հայտարարությանը՝ կապված մայիսի 15-17-ը շփման գծում իրավիճակի սրման հետ:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցին՝ Արմեն Աշոտյանը հույս է հայտնել, որ մոտ ապագայում Էստոնիայի խորհրդարանը ձեռնամուխ կլինի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացի մեկնարկին՝ նշելով, որ Ցեղասպանության ճանաչումը կարեւոր քայլ է՝ մարդկության դեմ նոր հանցագործությունների կանխարգելման հարցում:
Իր խոսքում ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը մանրամասն անդրադարձել է ՀՀ անվտանգությանն ուղղված քաղաքականությանը, ներկայացրել ՀՀ ներգրավվածությունը հավաքական անվտանգության համակարգերում: Այս համատեքստում պարոն Նահապետյանը խոսել է ՆԱՏՕ-ի խաղաղապահ առաքելություններում հայկական ստորաբաժանումների ներգրավվածության, ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի անդամակցության մասին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաեւ տարածաշրջանային եւ միջազգային քաղաքականությանը վերաբերող հարցեր: Մարկո Միհքելսոնը եւ Հաննես Հանսոն հայ գործընկերների հետ եվրոպական հարթակներում առավել արդյունավետ համագործակցելու պատրաստակամություն են հայտնել:
Հանդիպման ավարտին կողմերը քննարկել են նաեւ երկկողմ այցելությունների ակտիվացման անհրաժեշտության հետ կապված հարցեր:
Հունիսի 1-ին՝ ժամը 13:00-ին, բոլորին սիրով հրավիրում ենք Ազգային ժողովի այգի
ՀՀ ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում, ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի հովանու ներքո Երեխաների իրավունքների պաշտպանության օրվա կապակցությամբ խորհրդարանի այգում տեղի կունենա տոնական ուրախ միջոցառում: Հունիսի 1-ին` ժամը 13:00-ին, բոլորին սիրով հրավիրում ենք Ազգային ժողովի այգի: ...
Մայիսի 31-ին տեղի է ունեցել ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության մամուլի ասուլիսը: Պատվիրակության ղեկավար Կորյուն Նահապետյանը եւ պատվիրակության անդամ Էդմոն Մարուքյանը մանրամասներ են ներկայացրել մայիսի 26-29-ը Թբիլիսիում կայացած ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի գարնանային նստաշրջան...
Մայիսի 31-ին ՀՀ Ազգային ժողովը շարունակել է արտահերթ նիստի աշխատանքը: Պատգամավորները ողջունել են ԱԺ արտահերթ նիստի աշխատանքին հետեւող Երեւանի պետական համալսարանի ուսանողներին: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը տեղեկացրել է, որ ստացվել է ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի արձանագրությունը՝ Ազ...
ՀՀ ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 31-ին Հակոբ Հակոբյանի նախագահությամբ գումարած նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը։ Հիմնական...

Председатели постоянных комиссий НС встретились с эстонскими коллегами
30 мая председатели постоянных комиссий по внешним связям и по вопросам обороны и безопасности НС А.Ашотян и К.Нагапетян приняли председателя Комиссии по иностранным делам парламента Эстонии М.Михкельсона и председателя Комиссии по государственной обороне Х.Хансо.
Приветствуя гостей, А.Ашотян и К.Нагапетян подчеркнули важность наибольшего оживления отношений между парламентами двух стран и в этом контексте выделили необходимость активизации сотрудничества между соответствующими комиссиями, выступления с совместными инициативами на международных парламентских площадках.
Обратившись к внешнеполитической повестке Армении и, в частности, отношениям РА-ЕС, А.Ашотян подчеркнул важность парафирования 21 марта в Ереване нового Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, а также подписание его в ноябре 2017 г. в рамках Ассамблеи Восточного партнерства. В этом русле председатель Постоянной комиссии по внешним связям НС выразил надежду, что в ходе председательства Эстонии в ЕС отношения РА-ЕС пройдут в конструктивной и продуктивной атмосфере.
Армянская сторона в контексте развития отношений с европейскими структурами обратилась также к закрытию Ереванского офиса ОБСЕ, отметив, что использование Азербайджаном права вето в данном вопросе в рамках ОБСЕ еще раз свидетельствует о деструктивной политике азербайджанской стороны.
Коснувшись урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, А.Ашотян подчеркнул роль и важность Минской группы ОБСЕ – как единственного эффективного инструмента решения конфликта и обеспечения стабильности. В этом русле особо отмечено первое адресное заявление сопредседателей ОБСЕ от 18 мая об обострении ситуации на линии соприкосновения 15-17 мая
Обратившись к вопросу международного признания Геноцида армян, А.Ашотян выразил надежду, что в скором времени парламент Эстонии инициирует процесс признания геноцида, отметив, что его признание – важный шаг к предотвращению новых преступлений против человечества
Председатель Постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности НС К.Нагапетян детально представил политику РА в сфере безопасности, вовлеченность Армении в системы коллективной безопасности. В этом контексте он коснулся участия армянских подразделений в миротворческих миссиях НАТО, членства РА в ОДКБ.
В ходе встречи стороны обсудили также вопросы региональной и международной политики. М.Михкельсон и Х.Хансо выразили готовность эффективнее сотрудничать с армянскими партнерами на европейских площадках.
В завершение встречи стороны отметили также необходимость активизации двусторонних визитов
1 июня, в 13:00 часов, всех любезно приглашаем в парк НС
В рамках программы НС “Открытые двери” под патронатом Председателя НС А.Баблояна в связи с Днем защиты прав детей в парламентском парке состоится веселое праздничное мероприятие.1 июня, в 13:00 часов, всех любезно приглашаем в парк НС  ...
31 мая состоялась пресс-конференция делегации НС РА в ПА НАТО. Глава делегации К.Нагапетян и член делегации Э.Марукян сообщили подробности работы состоявшейся 26-29 мая в Тбилиси весенней сессии ПА НАТО.В оценке докладчиков делегация НС РА приняла активное участие в работе  весенней сессии ПА Н...
31 мая Национальное Собрание продолжило работу внеочередного заседания. Председатель НС А.Баблоян сообщил, что получен протокол ЦИК РА о вручении мандатов депутатам Г.Петросяну, А.Назаряну и Н.Арустамян по избирательным спискам блока “Царукян” вместо прекративших свои полномочия депутатов по избират...
31 мая на заседании Постоянной комиссии по здравоохранению и социальным вопросам НС   под председательством А.Акопяна во втором чтении обсуждался проект о внесении изменения и дополнения в закон РА “О социальных гарантиях лицам, занимавшим государственные должности”.Основной докладчик, пер...