ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանը հունիսի 1-ին ընդունել է ԵՄ անդամ պետություններ Լատվիայի, Լիտվայի, Էստոնիայի, Սլովակիայի, Շվեդիայի եւ Նիդերլանդների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների՝ Արեւելյան գործընկերության հարցերով հատուկ բանագնացներին՝ Սլովակիայի ԱԳՆ հատուկ բանագնաց, դեսպան Դուշան Դախոյի գլխավորությամբ:
Ողջունելով ԵՄ բանագնացներին Ազգային ժողովում՝ Արփինե Հովհաննիսյանը կարեւորել է Հայաստան-ԵՄ համագործակցությունը եւ Արեւելյան գործընկերության շրջանակում մեր երկրում իրականացվող ծրագրերը: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը զրույցի ընթացքում անդրադարձել է հակակոռուպցիոն բնագավառում իրականացվող բարեփոխումներին: Նա նշել է, որ առաջիկայում խորհրդարանում կքննարկվեն կոռուպցիայի կանխարգելման մարմնի ստեղծմանը եւ ազդարարների պաշտպանությանը վերաբերող օրինագծերը՝ շեշտելով դրանց կարեւորությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարում:
Անդրադառնալով խորհրդարանական ընտրություններին՝ զրուցակիցները կարեւորել են ՀՀ ընտրական համակարգում իրականացված բարեփոխումները:
Հանդիպման ընթացքում Արփինե Հովհաննիսյանը հանգամանալից ներկայացրել է Դատական օրենսգրքի մշակման գործընթացը, դատավորների անկախության ապահովմանն ուղղված երաշխիքները: Բանագնացների խնդրանքով անդրադարձ է կատարվել նաեւ «Ընտանեկան բռնության մասին» օրենքի նախագծին:
Հանդիպման ավարտին երկուստեք կարեւորվել է նոյեմբերին ՀՀ-ԵՄ համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը: ԵՄ հատուկ բանագնացները բարձր են գնահատել Հայաստանում վերջին տասնութ ամիսներին արձանագրված առաջընթացը՝ համարելով այն լավ հենք ժողովրդավարության ամրապնդման եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության զարգացման համար:

On June 1, the RA NA Deputy Speaker Arpine Hovhannisyan received Special Envoys for Eastern Partnership of Foreign Ministries of EU Member-States Latvia, Lithuania, Estonia, Slovakia, Sweden and the Netherlands headed by Ambassador Dušan Dacho, Special Envoy of the MFA of Slovakia.
Welcoming the EU Envoys in the National Assembly, Arpine Hovhannisyan highlighted Armenia-EU cooperation and the programmes being implemented in our country within the framework of the Eastern Partnership. During the talk the RA NA Deputy Speaker touched upon the anti-corruption reforms underway. She noted that in the future the bills on establishment of an anti-corruption body and on whistleblowers’ protection, stressing their importance in the fight against corruption.
Touching upon the parliamentary elections, the interlocutors emphasized the reforms implemented in the RA electoral system.
In the course of the meeting, Arpine Hovhannisyan thoroughly presented the process of the Judicial Code drafting and the guarantees directed to the provision of the judges’ independence. At the Envoys’ request, the NA Deputy Speaker also referred to the draft law on Family Violence.
At the end of the meeting, both parties attached importance to signing of the RA-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement. The EU Special Envoys highly assessed the progress recorded in the last eighteen months in Armenia, considering it a good basis for strengthening democracy and development of protection of human rights.