ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը հունիսի 12-ին ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւին:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը բարձր է գնահատել Հայաստանի եւ Ղազախստանի միջեւ խորհրդարանական հարաբերությունների ներկա մակարդակը եւ այդ հարցում առանձնակի կարեւորել դեսպանի ներդրումը՝ միտված երկկողմ կապերի ընդլայնմանն ու խորացմանը: Արփինե Հովհաննիսյանի գնահատմամբ՝ խորհրդարանական դիվանագիտությունը կարող է առանցքային նշանակություն ունենալ երկկողմ համագործակցության հարցում, ուստի խորհրդարանականները պետք է արդյունավետ օգտագործեն կարեւորագույն այդ հարթակը:
Հայաստանում Ղազախստանի դեսպան Թիմուր Ուրազաեւը շնորհավորել է Արփինե Հովհաննիսյանին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահի պատասխանատու պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ եւ մաղթել բեղմնավոր աշխատանք: Դեսպանը բարձր է գնահատել տիկին Հովհաննիսյանի կատարած աշխատանքը կոռուպցիայի դեմ պայքարի ռազմավարության մշակման հարցում եւ ներկայացրել է այս ոլորտում իր երկրում իրականացվող քայլերը: Նա կարեւորել է հայ-ղազախական համագործակցության խորացումը տարբեր բնագավառներում եւ ներկայացրել է այդ ուղղությամբ վերջին շրջանում իրականացված ծրագրերն ու քայլերը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են վեցերորդ գումարման խորհրդարանում Հայաստան-Ղազախստան բարեկամական խմբի ձեւավորմանը եւ համոզմունք հայտնել, որ այն իր գործունեությամբ հայ-ղազախական բարեկամական հարաբերությունները նոր մակարդակի կբարձրացնի:
Կողմերն անդրադարձ են կատարել նաեւ միջազգային խորհրդարանական կառույցներում փոխգործակցությանը եւ կարեւորել երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերում համագործակցված աշխատանքը:
Հունիսի 13-ին՝ ժամը 11:00-ին, ԱԺ 334 սրահում տեղի կունենա ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ ստեղծված «Անալիտիկ խորհուրդ» անվանումով աշխատանքային խմբի փորձագետների առաջին հանդիպումը: ...

On June 12, the RA NA Vice President Arpine Hovhannisyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Kazakhstan to Armenia Timur Urazayev.
The RA NA Vice President highly assessed the current level of the parliamentary relations between Armenia and Kazakhstan and especially highlighted the Ambassador’s contribution to the expansion and deepening of bilateral relations. By Arpine Hovhannisyan’s assessment, the parliamentary diplomacy can be of key importance in the bilateral cooperation, thus the parliamentarians should effectively use that most important platform.
The Ambassador of Kazakhstan to Armenia Timur Urazayev congratulated Arpine Hovhannisyan on being elected in the responsible post of the RA NA Vice President and wished her fruitful work. The Ambassador highly appreciated Mr Hovhannisyan’s work in the elaboration of strategy on the fight against corruption and presented the measures taken in her country in this sphere. He emphasized the deepening of the Armenian-Kazakh cooperation in different spheres and presented the implemented programmes and steps taken in recent period.
The interlocutors touched upon the formation of Armenia-Kazakhstan Friendship Group in the parliament of the sixth convocation and expressed conviction that it will raise the Armenian-Kazakh relations to a new level.
The parties also talked about the cooperation in the international parliamentary structures and spotlighted the coordinated work in the issues of bilateral interest.