ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը հունիսի 12-ին ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւին:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը բարձր է գնահատել Հայաստանի եւ Ղազախստանի միջեւ խորհրդարանական հարաբերությունների ներկա մակարդակը եւ այդ հարցում առանձնակի կարեւորել դեսպանի ներդրումը՝ միտված երկկողմ կապերի ընդլայնմանն ու խորացմանը: Արփինե Հովհաննիսյանի գնահատմամբ՝ խորհրդարանական դիվանագիտությունը կարող է առանցքային նշանակություն ունենալ երկկողմ համագործակցության հարցում, ուստի խորհրդարանականները պետք է արդյունավետ օգտագործեն կարեւորագույն այդ հարթակը:
Հայաստանում Ղազախստանի դեսպան Թիմուր Ուրազաեւը շնորհավորել է Արփինե Հովհաննիսյանին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահի պատասխանատու պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ եւ մաղթել բեղմնավոր աշխատանք: Դեսպանը բարձր է գնահատել տիկին Հովհաննիսյանի կատարած աշխատանքը կոռուպցիայի դեմ պայքարի ռազմավարության մշակման հարցում եւ ներկայացրել է այս ոլորտում իր երկրում իրականացվող քայլերը: Նա կարեւորել է հայ-ղազախական համագործակցության խորացումը տարբեր բնագավառներում եւ ներկայացրել է այդ ուղղությամբ վերջին շրջանում իրականացված ծրագրերն ու քայլերը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են վեցերորդ գումարման խորհրդարանում Հայաստան-Ղազախստան բարեկամական խմբի ձեւավորմանը եւ համոզմունք հայտնել, որ այն իր գործունեությամբ հայ-ղազախական բարեկամական հարաբերությունները նոր մակարդակի կբարձրացնի:
Կողմերն անդրադարձ են կատարել նաեւ միջազգային խորհրդարանական կառույցներում փոխգործակցությանը եւ կարեւորել երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերում համագործակցված աշխատանքը:
Հունիսի 13-ին՝ ժամը 11:00-ին, ԱԺ 334 սրահում տեղի կունենա ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ ստեղծված «Անալիտիկ խորհուրդ» անվանումով աշխատանքային խմբի փորձագետների առաջին հանդիպումը: ...

12 июня вице-спикер НС А.Ованнисян приняла Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Казахстан в Армении Т.Уразаева.
Вице-спикер НС позитивно оценила нынешний уровень армяно-казахских парламентских отношений и особо подчеркнула вклад посла в расширение и углубление взаимных связей. По А.Ованнисян , парламентская дипломатия может сыграть ключевую роль в двустороннем   сотрудничестве, поэтому парламентарии должны эффективно использовать эту важнейшую площадку.
Чрезвычайный и Полномочный посол Казахстана в Армении Т.Уразаев поздравил А.Ованнисян с назначением на ответственную должность и пожелал ей плодотворной деятельности. Посол высоко оценил проделанную вице-спикером работу по разработке стратегии борьбы с коррупцией и представил реализованные в его стране шаги в этой сфере. Он подчеркнул важность углубления армяно-казахского сотрудничества в различных областях и представил осуществленные в последнее время программы и планы.
Собеседники обратились к созданию в парламенте шестого созыва группы дружбы Армения – Казахстан и выразили уверенность, что ее деятельность поднимет на новый уровень дружественные армяно-казахстанские отношения.
Стороны коснулись также взаимодействия в международных парламентских структурах и координированной работы по вопросам, представляющим двусторонний интерес.