ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը սեպտեմբերի 8-ին ընդունել է Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի պատմության եւ իրավագիտության ֆակուլտետի հասարակագիտության բաժնի ուսանողներին եւ դասախոսներին:
Հանդիպումն ընթացել է տարբեր հարցերի վերաբերյալ բովանդակալից քննարկումների ձեւաչափում. ՀՀ ԱԺ փոխնախագահին ուղղված հարցերն առնչվել են տարբեր ոլորտների եւ խնդիրների՝ կուտակային կենսաթոշակային համակարգի արդյունավետություն, սահմանադրական բարեփոխումների արդյունքում երկրի կառավարման ձեւի փոփոխման նպատակահարմարություն, տնտեսության զարգացման համար իրականացվող քայլեր, ԼՂ հիմնահարցի կարգավորում, Հայոց ցեղասպանության ճանաչում, ինչպես նաեւ մեր երկրի արտաքին ու ներքին քաղաքական գործընթացներին առնչվող բազմաթիվ հարցեր:
Էդուարդ Շարմազանովը, խոսելով Հայաստանի Հանրապետության՝ արտաքին քաղաքական ոլորտում որդեգրած դիրքորոշման մասին, համոզմունք է հայտնել, որ ՀՀ արտաքին քաղաքական ուղղությունները վերանայման կարիք չունեն: «Հայաստանը ՀԱՊԿ անդամ պետություն է, անդամակցում է ԵԱՏՄ-ին, Ռուսաստանի Դաշնության հետ ունի դինամիկ զարգացող դաշնակցային հարաբերություններ, գործընկերային հարաբերություններ ունի Եվրոպական միության, ԱՄՆ-ի, ինչպես նաեւ հարեւան Վրաստանի եւ Իրանի հետ»,-նշել է պարոն Շարմազանովը:
Խոսելով ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության մասին՝ Էդուարդ Շարմազանովը կարծիք է հայտնել, որ Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին արդարացված է, եւ մեր պետությունը դեմ է այդ կառույցից դուրս գալուն:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ուսանողների խնդրանքով անդրադարձել է նաեւ ԼՂ հիմնախնդրին եւ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը: «Արցախը համայն հայության հաղթանակն է. այդ հաղթանակն անհնար կլիներ առանց Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության»,- ասել է պարոն Շարմազանովը եւ կարծիք է հայտնել, որ հայ ժողովրդի հաղթանակի գրավականն արժանապատիվ ապրելու եւ արարելու նրա անկոտրում ձգտումն է:
Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը զուգահեռ իրականացվում է ժխտողականության դեմ պայքար եւ այս հարցում առանձնակի կարեւորել է Սփյուռքի դերը:
Սեպտեմբերի 8-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ խորհրդի նիստը, որը վարել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի առաջարկությամբ ՀՀ ԱԺ խորհրդի 2017 թվականի հունիսի 12-ի «Միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններում Ազգային ժողովի պատվիրակությունների կազմերը հաստ...
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը սեպտեմբերի 8-ին Պորտուգալիայի խորհրդարանի հրավերով Լիսաբոնում մասնակցել է ԵԽԽՎ նախաձեռնությամբ կազմակերպված կոնֆերանսին, որտեղ հանդես է եկել ելույթով՝ Սփյուռքի հետ կապված քաղաքականության շրջանակում խորհրդարանական փոխգործակց...

On September 8, the RA NA Deputy Minister Eduard Sharmazanov received the students and lecturers of Khachatur Abovyan Armenian State Pedagogical University of the Faculty of History and Law.
The meeting went on in the format of the substantial discussions on different issues: the questions addressed to the RA NA Deputy Speaker related to different spheres and problems: the efficiency of the accumulated pension system, the expediency of the amendment of the form of the country’s government as a result of Constitutional reforms, the steps being taken for the development of the economy, the NK issue settlement, recognition of the Armenian Genocide, as well as numerous issues concerning the external and inner political processes of our country.
Speaking about the position adopted by the Republic of Armenia in the external political sphere, Eduard Sharmazanov has expressed conviction that the RA external political directions don’t need revision. “Armenia is a CSTO member state, joins the EEC, has dynamic developing ally relations with the Russian Federation, partnership relations with the European Union, the USA, as well as the neighbouring Georgia and Iran,” Mr Sharmazanov noted.
Talking about the membership of Armenia to the EEC, Eduard Sharmazanov has opined that Armenia’s membership is justified, and our state is against getting out from that structure.
At the students’ request the RA NA Deputy Speaker also touched upon the NK problem and the recognition of the Armenian Genocide. “Artsakh is the victory of all Armenians: that victory will be impossible without Armenia-Artsakh-Diaspora tripartite union,” Mr Sharmazanov said and expressed his opinion that the pledge of the Armenian people’s victory is the unbending aspiration of dignified living and creating.
Eduard Sharmazanov has noted that in parallel with the international recognition of the Armenian Genocide fight against denialism is carried out and in this aspect especially emphasized the role of the Diaspora.
On September 8, the RA NA Council sitting presided over the Speaker of the RA National Assembly Ara Babloyan was held.By the proposal of the RA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov, an amendment was made in the Appendix 5 of the decision on Approving the Members of the National Assembly Delegations in ...
On September 8, the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Armen Ashotyan took part in the conference organized on the PACE initiative in Lisbon at the invitation of Portugal’s Parliament, where he delivered a speech on the mechanisms of the parliamentary cooperation within the f...