Գեւորգ Գորգիսյանի ելույթը ՍԾՏՀ տնտեսական, առեւտրի, տեխնոլոգիական եւ բնապահպանական հարցերի հանձնաժողովի նիստում
ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Գեւորգ Գորգիսյանը «Ազգային նորարարական համակարգերի զարգացումը Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության անդամ երկրներում» թեմայով հոկտեմբերի 19-ին ելույթ է ունեցել ՍԾՏՀ տնտեսական, առեւտրի, տեխնոլոգիական եւ բնապահպանական հարցերի հանձնաժողովի 49-րդ նիստում, որը տեղի է ունենում Տիրանայում:
«Նիստի հարգելի՛ մասնակիցներ,
տիկնա՛յք եւ պարոնա՛յք,
ՍԾՏՀ խորհրդարանական վեհաժողովի հայկական պատվիրակության անունից կցանկանայի ողջունել հանձնաժողովի նիստի մասնակիցներին եւ երախտագիտություն հայտնել մեր ալբանացի գործընկերներին ջերմ ընդունելության եւ հանձնաժողովի աշխատանքների պատշաճ կազմակերպման համար:
Քննարկող թեմայի տեսանկյունից Հայաստանում իրավիճակը բավականին խոստումնալից է: Հայաստանը ճանաչվել է նորարարական ձեռքբերումներ ունեցող երկիր եւ Համաշխարհային նորարարական ինդեքսի 2017 թվականի տվյալների համաձայն` այժմ զբաղեցնում է 59-րդ հորիզոնականը: Վերոնշյալ զեկույցի համաձայն` Հայաստանն զբաղեցնում է 47-րդ հորիզոնականը մեկ շնչին բաժին ընկնող միջազգային արտոնագրերի քանակով եւ 17-րդ տեղը` աշխարհում նորարարության արդյունավետության ցուցիչով:
Ոգեշնչված անցած տարիների ընթացքում իրականացված տարբեր նպատակներով` այսօր Հայաստանը նպատակ ունի էլ ավելի զարգացնելու նորարարական տեխնոլոգիաները: Մենք համոզված ենք, որ Հայաստանն այսօր ունի անհրաժեշտ նախապայմանները միջազգային նորարարական հասարակության մրցունակ անդամ դառնալու համար, որոնցից կցանկանայի ընդգծել հետեւյալները`
*ինժեներիայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ բնական գիտությունների ոլորտներում գիտական ներուժի առկայություն,
*նշված ոլորտներում բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների առկայություն,
*հատուկ նորագույն տեխնոլոգիաներին եւ գիտությանն ուղղված նորարարական կրթական ծրագրեր,
*միջազգային տարբեր նորարարական կազմակերպությունների հետ համագործակցելու հարուստ փորձ,
*միջազգային չափորոշիչներին համապատասխանող մտավոր սեփականության պաշտպանությանն ուղղված իրավական ակտերի շրջանակ,
*ոլորտի պետական աջակցություն եւ գործարար միջավայրի բարելավում` նոր ներդրումներ ներգրավելու համար:
Հայաստանում բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներ պատրաստելու համար բազմաթիվ կրթական ծրագրեր են սկսվել իրականացվել տարբեր միջազգային նորարարական կազմակերպությունների եւ նախագծերի շրջանակում: Նշեմ հաջողության հասած նման ծրագրերից մի քանիսը՝
*հայկական ազգային ինժեներական լաբորատորիա, որն ստեղծվել է ազգային գործիքների հետ համատեղ,
*Մայքրոսոֆթի նորարարական կենտրոն,
*ԱյԲիԷմ-ի նորարարական լուծումների եւ տեխնոլոգիաների կենտրոն,
*«Սինոփսիս Արմենիայի» կրթական բաժին
*ստեղծարար տեխնոլոգիաների Թումո կենտրոն,
*Գյումրիում եւ Վանաձորում տեխնոլոգիական կենտրոնների ստեղծում,
*առաջիկայում Լոռու մարզում առաջին ՍՄԱՐԹ կենտրոնի բացումը, որը տեխնոլոգիաների եւ նորարարության միջոցով գյուղական համայնքների զարգացման առանձնահատուկ մոդել է,
*ծրագիր, որը տրամադրում է անվճար հասանելիություն համաշխարհային գիտական կենտրոնների եւ համալսարանների գիտական շտեմարաններին, ինչպիսիք են, օրինակ, «Springer»-ը եւ «Web of Science»-ը:
Նշված ոլորտներում առկա են հետեւյալ գլխավոր մարտահրավերները`
*գործարար հատվածի, կրթական ծրագրերի եւ հետազոտական ու զարգացման նախագծերի միջեւ ամուր կապերի ստեղծում,
*գիտական, տեխնոլոգիական նախագծերի եւ նորարարական ստարտափերի ժամանակակից ֆինանսավորման համակարգերի զարգացում,
*տեղային նորարարական գաղափարների եւ ապրանքների՝ միջազգային շուկաներ դուրս գալու աջակցություն:
Ազգային նորարարական համակարգերի զարգացման հիմնական բաղադրիչներից մեկը նորարարությունների եւ տեխնոլոգիաների ոլորտում միջազգային համագործակցությունն է եւ ակտիվ մասնակցությունը նշված ոլորտում առկա տարբեր միջազգային ծրագրերին:
*Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերություն (GIZ) հետ համագործակցության շրջանակում սկսվել է «Հայաստանում փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների աջակցման» ծրագիրը: Այն ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից եւ նախատեսվում է իրականացնել 2016-2019թթ. ընթացքում:
*Ասիական զարգացման բանկի հետ համագործակցության արդյունքում ստեղծվել է «Տեխնիկական աջակցություն արտահանման եւ նորարարության ոլորտի արդյունաբերական զարգացման համար» անվանմամբ ծրագիրը: Այն նախատեսված է իրականացնել 2016-2018թթ.:
*2016 թվականի մայիսին Հայաստանը դարձավ Եվրոպական միության կողմից ստեղծված հետազոտությունների եւ նորարարության «Հորիզոն 2020» ծրագրի ասոցացված անդամ եւ այլն:
Հարգելի գործընկերներ, ամփոփելով իմ ելույթը՝ ուզում եմ նշել, որ Հայաստանը բաց է համագործակցության համար Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության անդամ երկրների հետ: Մենք ողջունում ենք տարածաշրջանում նորարարական տեխնոլոգիաների զարգացմանը միտված ցանկացած համագործակցություն եւ խորհրդատվություն»,-ասել է պարոն Գորգիսյանը:
Արա Բաբլոյանը հանդիպել է Լեհաստանի Սեյմի մարշալեկ Մարեկ Կուհչինսկու հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 20-ին Վարշավայում հանդիպել է Լեհաստանի Հանրապետության Սեյմի մարշալեկ Մարեկ Կուհչինսկու հետ: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ քառորդ դարի ընթացքում երկու երկրները զարգացրել են բարեկամական հարաբերություններ, բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսութ...
Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի (ՍԾՏՀ ԽՎ) մշակութային, կրթության եւ սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի 49-րդ եւ իրավական ու քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի 50-րդ նիստերի աշխատանքներին մասնակցելու համար 2017 թվականի հոկտեմբերի 24-27-ը Դոնի Ռոստով (Ռուսաստանի Դաշնություն) կ...
ՍԾՏՀ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Վահե Էնֆիաջյանը ելույթ է ունեցել ՍԾՏՀ ԽՎ տնտեսական, առեւտրի, տեխնոլոգիական եւ բնապահպանական հարցերի հանձնաժողովի 49-րդ նիստում, որը տեղի է ունենում հոկտեմբերի 19-20-ը Տիրանայում: «Հարգելի մասնակիցներ, գործընկերներ, տիկնայք եւ պարոնայք, նախ եւ առաջ, ՍԾՏՀ ԽՎ-ի հա...

Выступление Г. Горгисяна на заседании Комитета по экономическим, торговым, технологическим и экологическим вопросам ПАЧЭС
19 октября депутат НС РА Г.Горгисян выступил на тему “Развитие национальных инновационных систем в государствах-членах Черноморского экономического сотрудничества (ЧЭС)” на проходящем в Тиране 49-м заседании Комитета по экономическим, торговым, технологическим и экологическим вопросам ЧЭС:
От имени армянской делегации Парламентской ассамблеи ЧЭС   (ПАЧЭС)   хотел бы приветствовать участников заседания Комитета и выразить нашу благодарность албанским коллегам за теплый прием и должную организацию работы Комитета.
С точки зрения темы ситуация в Армении весьма перспективна. Армения признана страной с инновационными достижениями и, согласно Всемирному Инновационному Индексу 2017 года, сейчас занимает 59-е место. Согласно вышеприведенному докладу, Армения занимает 47-ю горизонталь по количеству международных патентов на душу населения и 17-ю в мире – по эффективности инноваций.
Армения, воодушевленная осуществленным за прошлые годы, ставит своей целью дальнейшее развитие инновационных технологий. Мы убеждены, что у Армении сегодня есть необходимые предпосылки стать конкурентоспособным членом международного инновационного сообщества, из которых хотел бы подчеркнуть следующие:
*   наличие научного потенциала в области инженерных, информационных технологий и естественных наук;
*   наличие высококвалифицированных специалистов в этих областях;
* инновационные образовательные программы, ориентированные на новейшие технологии и науку;
* богатый опыт сотрудничества с различными международными инновационными организациями;
* круг правовых актов по защите интеллектуальной собственности, отвечающих международным стандартам;
* государственная поддержка и улучшение бизнес-среды для привлечения новых инвестиций.
В рамках различных международных инновационных организаций и проектов по подготовке высококвалифицированных специалистов в Армении начата реализация множества образовательных программ. От мечу некоторые из успешных проектов:
* Армянская национальная инженерная лаборатория, созданная совместно с национальными инструментами;
*   Инновационный центр Microsoft ;
*   Центр инновационных решений и технологий IBM ;
*   Учебный отдел Synopsys Armenia ;
*   Центр креативных технологий TUMO ;
* Создание технологических центров в Гюмри и Ванадзоре;
* Намечаемое открытие первого центра SMART в Лорийской области, который является уникальной моделью сельских общин посредством технологий и инноваций;
* Программа, которая обеспечивает бесплатный доступ к научным центрам мирового класса и академическим журналам, таким как, например, Springer и Web of   Science .
В указанных сферах есть следующие основные вызовы:
* установление прочных связей между деловым сектором, образовательными программами и проектами исследований и разработок;
*    разработка современных систем финансирования научных, технологических проектов и инновационных инициатив;
*   продвижение местных инновационных идей и продуктов на международные рынки.
Одним из основных компонентов развития национальных инновационных систем является международное сотрудничество и активное участие в различных международных проектах в области инноваций и технологий.
* В рамках сотрудничества с Германским агентством международного сотрудничества (GIZ ) начата программа поддержки малых и средних предприятий. Она финансируется Европейским союзом и, как ожидается, будет реализован в 2016-2019 гг.
*   В результате сотрудничества с Азиатским банком развития была создана программа “Техническая помощь для промышленного развития в области экспорта и инноваций”. Ее намечается реализовать в 2016-2018 гг .
* В мае 2016 г. Армения стала ассоциированным членом программы Европейского Союза по исследованиям и инновациям Horizon 2020.
Уважаемые коллеги, обобщая свое выступление, хотел бы отметить, что Армения открыта для сотрудничества с государствами-членами ЧЭС. Мы приветствуем любое сотрудничество и консультации, направленные на развитие инновационных технологий в регионе”.
А.Баблоян встретился с маршалом Сейма Польши М.Кухциньским
20 октября делегация во главе с Председателем НС А.Баблояном встретилась с маршалом Сейма Республики Польша Мареком Кухциньским.  Председатель НС отметил, что за четверть века обе страны развили дружественные отношения, обеспечили высокий уровень политического диалога, развернули эффективное со...
Член делегации НС РА в ПАЧЭС В.Энфиаджян выступил на 49-м заседании Комитета по экономическим, торговым, технологическим и экологическим вопросам ПАЧЭС, состоявшемся 19-20 октября 2017 г. в Тиране с нижеследующей речью:“Уважаемые участники заседания,уважаемые коллеги,дамы и господа!...