Գեւորգ Գորգիսյանի ելույթը ՍԾՏՀ տնտեսական, առեւտրի, տեխնոլոգիական եւ բնապահպանական հարցերի հանձնաժողովի նիստում
ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Գեւորգ Գորգիսյանը «Ազգային նորարարական համակարգերի զարգացումը Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության անդամ երկրներում» թեմայով հոկտեմբերի 19-ին ելույթ է ունեցել ՍԾՏՀ տնտեսական, առեւտրի, տեխնոլոգիական եւ բնապահպանական հարցերի հանձնաժողովի 49-րդ նիստում, որը տեղի է ունենում Տիրանայում:
«Նիստի հարգելի՛ մասնակիցներ,
տիկնա՛յք եւ պարոնա՛յք,
ՍԾՏՀ խորհրդարանական վեհաժողովի հայկական պատվիրակության անունից կցանկանայի ողջունել հանձնաժողովի նիստի մասնակիցներին եւ երախտագիտություն հայտնել մեր ալբանացի գործընկերներին ջերմ ընդունելության եւ հանձնաժողովի աշխատանքների պատշաճ կազմակերպման համար:
Քննարկող թեմայի տեսանկյունից Հայաստանում իրավիճակը բավականին խոստումնալից է: Հայաստանը ճանաչվել է նորարարական ձեռքբերումներ ունեցող երկիր եւ Համաշխարհային նորարարական ինդեքսի 2017 թվականի տվյալների համաձայն` այժմ զբաղեցնում է 59-րդ հորիզոնականը: Վերոնշյալ զեկույցի համաձայն` Հայաստանն զբաղեցնում է 47-րդ հորիզոնականը մեկ շնչին բաժին ընկնող միջազգային արտոնագրերի քանակով եւ 17-րդ տեղը` աշխարհում նորարարության արդյունավետության ցուցիչով:
Ոգեշնչված անցած տարիների ընթացքում իրականացված տարբեր նպատակներով` այսօր Հայաստանը նպատակ ունի էլ ավելի զարգացնելու նորարարական տեխնոլոգիաները: Մենք համոզված ենք, որ Հայաստանն այսօր ունի անհրաժեշտ նախապայմանները միջազգային նորարարական հասարակության մրցունակ անդամ դառնալու համար, որոնցից կցանկանայի ընդգծել հետեւյալները`
*ինժեներիայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ բնական գիտությունների ոլորտներում գիտական ներուժի առկայություն,
*նշված ոլորտներում բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների առկայություն,
*հատուկ նորագույն տեխնոլոգիաներին եւ գիտությանն ուղղված նորարարական կրթական ծրագրեր,
*միջազգային տարբեր նորարարական կազմակերպությունների հետ համագործակցելու հարուստ փորձ,
*միջազգային չափորոշիչներին համապատասխանող մտավոր սեփականության պաշտպանությանն ուղղված իրավական ակտերի շրջանակ,
*ոլորտի պետական աջակցություն եւ գործարար միջավայրի բարելավում` նոր ներդրումներ ներգրավելու համար:
Հայաստանում բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներ պատրաստելու համար բազմաթիվ կրթական ծրագրեր են սկսվել իրականացվել տարբեր միջազգային նորարարական կազմակերպությունների եւ նախագծերի շրջանակում: Նշեմ հաջողության հասած նման ծրագրերից մի քանիսը՝
*հայկական ազգային ինժեներական լաբորատորիա, որն ստեղծվել է ազգային գործիքների հետ համատեղ,
*Մայքրոսոֆթի նորարարական կենտրոն,
*ԱյԲիԷմ-ի նորարարական լուծումների եւ տեխնոլոգիաների կենտրոն,
*«Սինոփսիս Արմենիայի» կրթական բաժին
*ստեղծարար տեխնոլոգիաների Թումո կենտրոն,
*Գյումրիում եւ Վանաձորում տեխնոլոգիական կենտրոնների ստեղծում,
*առաջիկայում Լոռու մարզում առաջին ՍՄԱՐԹ կենտրոնի բացումը, որը տեխնոլոգիաների եւ նորարարության միջոցով գյուղական համայնքների զարգացման առանձնահատուկ մոդել է,
*ծրագիր, որը տրամադրում է անվճար հասանելիություն համաշխարհային գիտական կենտրոնների եւ համալսարանների գիտական շտեմարաններին, ինչպիսիք են, օրինակ, «Springer»-ը եւ «Web of Science»-ը:
Նշված ոլորտներում առկա են հետեւյալ գլխավոր մարտահրավերները`
*գործարար հատվածի, կրթական ծրագրերի եւ հետազոտական ու զարգացման նախագծերի միջեւ ամուր կապերի ստեղծում,
*գիտական, տեխնոլոգիական նախագծերի եւ նորարարական ստարտափերի ժամանակակից ֆինանսավորման համակարգերի զարգացում,
*տեղային նորարարական գաղափարների եւ ապրանքների՝ միջազգային շուկաներ դուրս գալու աջակցություն:
Ազգային նորարարական համակարգերի զարգացման հիմնական բաղադրիչներից մեկը նորարարությունների եւ տեխնոլոգիաների ոլորտում միջազգային համագործակցությունն է եւ ակտիվ մասնակցությունը նշված ոլորտում առկա տարբեր միջազգային ծրագրերին:
*Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերություն (GIZ) հետ համագործակցության շրջանակում սկսվել է «Հայաստանում փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների աջակցման» ծրագիրը: Այն ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից եւ նախատեսվում է իրականացնել 2016-2019թթ. ընթացքում:
*Ասիական զարգացման բանկի հետ համագործակցության արդյունքում ստեղծվել է «Տեխնիկական աջակցություն արտահանման եւ նորարարության ոլորտի արդյունաբերական զարգացման համար» անվանմամբ ծրագիրը: Այն նախատեսված է իրականացնել 2016-2018թթ.:
*2016 թվականի մայիսին Հայաստանը դարձավ Եվրոպական միության կողմից ստեղծված հետազոտությունների եւ նորարարության «Հորիզոն 2020» ծրագրի ասոցացված անդամ եւ այլն:
Հարգելի գործընկերներ, ամփոփելով իմ ելույթը՝ ուզում եմ նշել, որ Հայաստանը բաց է համագործակցության համար Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության անդամ երկրների հետ: Մենք ողջունում ենք տարածաշրջանում նորարարական տեխնոլոգիաների զարգացմանը միտված ցանկացած համագործակցություն եւ խորհրդատվություն»,-ասել է պարոն Գորգիսյանը:
Արա Բաբլոյանը հանդիպել է Լեհաստանի Սեյմի մարշալեկ Մարեկ Կուհչինսկու հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 20-ին Վարշավայում հանդիպել է Լեհաստանի Հանրապետության Սեյմի մարշալեկ Մարեկ Կուհչինսկու հետ: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ քառորդ դարի ընթացքում երկու երկրները զարգացրել են բարեկամական հարաբերություններ, բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսութ...
Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի (ՍԾՏՀ ԽՎ) մշակութային, կրթության եւ սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի 49-րդ եւ իրավական ու քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի 50-րդ նիստերի աշխատանքներին մասնակցելու համար 2017 թվականի հոկտեմբերի 24-27-ը Դոնի Ռոստով (Ռուսաստանի Դաշնություն) կ...
ՍԾՏՀ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Վահե Էնֆիաջյանը ելույթ է ունեցել ՍԾՏՀ ԽՎ տնտեսական, առեւտրի, տեխնոլոգիական եւ բնապահպանական հարցերի հանձնաժողովի 49-րդ նիստում, որը տեղի է ունենում հոկտեմբերի 19-20-ը Տիրանայում: «Հարգելի մասնակիցներ, գործընկերներ, տիկնայք եւ պարոնայք, նախ եւ առաջ, ՍԾՏՀ ԽՎ-ի հա...

Gevorg Gorgisyan’s Speech at PABSEC Economic, Trade, Technological and Environmental Affairs Committee Meeting
On October 19, the deputy of the RA National Assembly Gevorg Gorgisyan delivered a speech at the PABSEC 49th Economic, Commercial, Technological and Environmental Affairs Committee Meeting in Tirana, on the theme Development of the National Innovation Systems in the PABSEC Member Countries.
“Dear participants of the assembly!
Ladies and Gentlemen
First of all, on behalf of the whole Armenian delegation of PABSEC I would like to greet all the participants of the assembly and express our gratitude to our Albanian colleagues for the warm welcome and the proper organization of the committee meeting.
The current situation in Armenia on the topic of discussion is quite promising. Armenia is ranked as an “innovation achiever,” and is currently in the 59th position by the Global Innovation Index report 2017. The same report places Armenia in the 47th position by the number of international patents per capita and number 17th in the world by the Innovation Efficiency Ratio.
Inspired by various goals already achieved during the past years, today Armenia is aiming to further advance the innovation technologies. We are sure that Armenia currently has all the required prerequisites to become a competitive member in the international innovation society, among which I would like to emphasize the following:
-The scientific potential in the fields of engineering, IT and natural sciences.
-The presence of the highly qualified specialists in the mentioned fields.
-Innovative educational programs targeting specifically advanced technologies and science.
-Rich experience of productive collaboration with various international innovative corporations.
-Legal framework of protection of the intellectual property in accordance with international standards
-Governmental support of the field and the improvement of the business environment to attract more investments.
In order to produce highly qualified specialists in Armenian, numerous educational programs have been initiated in collaboration with different international innovation corporations and projects. Some of the particularly successful programs are as follows:
-Armenian National Engineering Laboratory founded in collaboration with National Instruments
-Microsoft Innovation Center
-IBM Innovative Solutions and Technologies Center
-Synopsys Armenia Educational Department
-TUMO center for creative technologies
-Technology centers in the cities of Gyumri and Vanadzor
-Upcoming launch of the first SMART Center in Lori Marz/Region, an exceptional model for rural development through technology and innovation.
-A program that provides free access for the world scientific centers and universities to the scientific databases such as “Springer” and “Web of Science”.
Today the main challenges in the mentioned fields are:
-To create strong ties between the business sector and educational programs and R&D projects.
-To develop a modern system for funding scientific and technological projects and innovative startups.
-Supporting the transition of the local innovative ideas and products into the international market.
One of the key components in developing the national innovation system is the international collaboration in the field of innovations and technologies and the active participation in various international programs in the field.
-In the framework of collaboration with the GIZ – German Federal Enterprise for International Cooperation, a program called “Support of the small and medium enterprises in Armenia” has started. It is funded by the European Union and is planned for the years 2016-2019.
-As a result of cooperation with the Asian Development Bank, “Technical Assistance for Export- and Innovation-Led Industrial Development” was established within the program called. The program is planned for the years 2016-2018.
-In May 2016 Armenia became an associate member of the framework program of research and innovation “Horizon 2020” funded by the European Union.
Dear colleagues! To conclude my speech, I would like to emphasize that Armenia is open to collaboration with the PABSEC member-countries. We encourage any initiatives for cooperation and advancement of the innovation technologies in the region,” Mr Gorgisyan said.
Ara Babloyan Meets with Marshal of Polish Sejm Marek Kuchciński
On October 20, the delegation led by the RA NA President Ara Babloyan met with the Marshal of the Sejm of the Republic of Poland Marek Kuchciński.The RA NA President noted that during the quarter of the century the two countries had developed friendly relations, political dialogue at high level...
The member of the RA NA Delegation to PABSEC Vahe Enfiajyan delivered a speech at the PABSEC 49th Economic, Commercial, Technological and Environmental Affairs Committee Meeting, which took place in Tirana on October 19-20.“Dear Participants,Colleagues,Ladies and Gentlemen,First of all, on behalf of...