ՀՀ Աժ նախագահ Արա Բաբլոյանը հոկտեմբերի 26-ին ընդունել է Մեքսիկա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի ղեկավար Բլանկա Մարգարիտա Կուատա Դոմինգեսի գլխավորած պատվիրակության անդամներին:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արա Բաբլոյանը կարեւորել է Լատինական Ամերիկայի երկրների եւ մասնավորապես Մեքսիկայի հետ սերտ համագործակցության հաստատումը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը գոհունակություն է հայտնել երկու երկրների խորհրդարաններում բարեկամական խմբերի ձեւավորման կապակցությամբ՝ նշելով, որ դրանք իրենց արդյունավետ գործունեությամբ կարող են նպաստել ոչ միայն միջխորհրդարանական, այլեւ միջպետական հարաբերությունների զարգացմանը:
Խորհրդարանի ղեկավարն արժեւորել է բարեկամական խմբի անդամների այցը Արցախի Հանրապետություն՝ համարելով այն լավ հնարավորություն՝ տեղում իրավիճակին ծանոթանալու եւ արցախցիների հետ շփվելու համար: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է. «Այցելությունը լավագույն ձեւն է համոզվելու, որ արցախցիների ձգտումը խաղաղության հաստատումն է: Մենք խնդիր չունենք ադրբեջանցի ժողովրդի հետ. մեր նպատակն է արցախցիների համար ապահովել խաղաղություն եւ բարեկեցություն»:
Արա Բաբլոյանը շեշտել է միջազգային կազմակերպություններում համագործակցելու կարեւորությունը՝ նշելով, որ Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամական խմբի այցը լավ մեկնարկ է երկու երկրների միջեւ հարաբերություններն աշխուժացնելու եւ դրանք նոր հարթություն տեղափոխելու համար:
Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Բլանկա Մարգարիտա Կուատա Դոմինգեսը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի ու ջերմ ընդունելության համար՝ նշելով. «Մեր այցը երկու ազգերի միջեւ հարաբերությունները զարգացնելու ցանկության վառ ապացույցն է: Բարեկամական խմբերը կարող են նպաստել քաղաքականության, կրթության եւ մշակույթի բնագավառներում համագործակցության զարգացմանը: Մենք եկել ենք ընկերության ու համագործակցության նոր ճանապարհներ բացելու եւ պատրաստ ենք քննարկելու փոխշահավետ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր առաջարկները»:
Խոսելով Արցախ կատարած այցելության մասին՝ տիկին Դոմինգեսն ընդգծել է. «Մեքսիկան հարգում է ազգերի ինքնորոշման իրավունքը»:
Հանդիպման ավարտին պատվիրակության անդամներն Արա Բաբլոյանին են ներկայացրել Հայաստանից եւ Արցախից ստացած իրենց տպավորությունները:

On October 26, the RA NA President Ara Babloyan received the members of the delegation led by the Head of Mexico-Armenia Friendship Group Blanca Margarita Cuata Dominguez.
Welcoming the guests, Ara Babloyan highlighted the establishment of the close cooperation with Latin American countries, and particularly Mexico.
The RA NA President expressed satisfaction with the formation of the Friendship Groups in the parliaments of the two countries, noting that with their effective activity they could promote the development not only of the inter-parliamentary, but inter-state relations.
The Head of the Parliament evaluated the visit of the Friendship Group members to Artsakh Republic, considering it as a good opportunity for getting acquainted with the situation on the spot and for communicating with Artsakh people. In this context the RA NA President noted: “The visit is the best way to be convinced that the Artsakh people’s aspiration is the establishment of peace. We have no problem with Azerbaijani people, and our goal is to provide peace and welfare for the Artsakh people.”
Ara Babloyan has stressed the importance of cooperating in the international organizations, noting that the visit of Mexico-Armenia Friendship Group is a good start for enlivening the relations between the two countries and moving them into a new plane.
The Head of Mexico-Armenia Friendship Group Blanca Margarita Cuata Dominguez thanked the RA NA President for the invitation and warm reception, noting: “Our visit is the vivid evidence of the desire to develop the relations between the two nations. The Friendship Groups can promote the development of cooperation in the spheres of policy, education and culture. We have come to open new ways of friendship and cooperation, and we are ready to discuss all recommendations of mutually beneficial interest.”
Talking about the visit to Artsakh, Mrs Dominguez underlined: “Mexico respects the right to the nations’ self-determination.”
At the end of the meeting the members of the delegation presented to Ara Babloyan their impressions from Armenia and Artsakh.
The parliament continued debating in the first reading the draft law on Military Service and Serviceman’s Status.On October 26, the RA National Assembly continued the work of the regular sittings. The parliamentarians Artak Zeynalyan, Gevorg Gorgisyan, Mihran Hakobyan, Sergey Bagratyan and Ararat Mi...