ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նոյեմբերի 3-ին ընդունել է Իրաքի Ներկայացուցիչների խորհրդի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Աբդելբարի ալ Զիբարիի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ողջունելով պատվիրակությանը` ՀՀ ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ իրաքցի խորհրդարանականների այցը կնպաստի հայ-իրաքյան զարգացող հարաբերությունների, հատկապես միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա ամրապնդմանը:
Արա Բաբլոյանը կարեւորել է Հայաստանի` արաբական աշխարհի հետ հարաբերությունների զարգացումը եւ այդ համատեքստում Իրաքի հետ համագործակցության սերտացումը բոլոր բնագավառներում:
Անդրադառնալով իրաքահայ համայնքին` Արա Բաբլոյանը բարձր է գնահատել Իրաքի ժողովրդի եղբայրական վերաբերմունքը քսաներորդ դարի սկզբում Իրաքում ապաստան գտած հայ գաղթականների եւ նրանց սերունդների նկատմամբ:
Արժեւորելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման գործում` ՀՀ ԱԺ նախագահը ընդգծել է պատգամավորական բարեկամության խմբերի արդյունավետ գործունեության կարեւորությունը:
Արա Բաբլոյանը, արձանագրելով Իրաքի` աշխարհագրական առումով Հայաստանին ամենամոտ արաբական երկիրը լինելը, նշել է, որ մեծ է հայ գործարարների հետաքրքրությունը եւ համոզմունք հայտնել, թե մեծ է ներուժը ոչ միայն հայ-իրաքյան առեւտրատնտեսական հարաբերությունների, այլեւ կրթական եւ մյուս ոլորտներում: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ պատրաստ են աջակցելու իրաքցի ուսանողներին` Հայաստանում կրթություն ստանալու, ինչպես նաեւ հայ բժիշկներ ուղարկելու Իրաք, որպեսզի բժշկական օգնություն ցուցաբերեն:
ՀՀ ԱԺ նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու հայ-իրաքյան համագործակցությանն ուղղված ցանկացած նախաձեռնության եւ Իրաքի բարեկամ ժողովրդին մաղթել է խաղաղություն ու բարեկեցություն:
Աբդելբարի ալ-Զիբարին, շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար, եւ նշել, որ իրենք հպարտանում են Հայաստանի հետ հարաբերություններում արձանագրված հաջողություններով:
Ալ-Զիբարիի խոսքով` Իրաքում բարձր են գնահատում հայ համայնքի գործունեությունը եւ կարծում են, որ Իրաքի հայկական համայնքը պետք է ներկայացված լինի նաեւ խորհրդարանում: Անդրադառնալով Իրաքում տիրող իրավիճակին` պատվիրակության ղեկավարը նշել է, որ հակամարտություններից մեծապես տուժում է երկրի խաղաղ բնակչությունը:
Նոյեմբերի 3-ին ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՆԱՏՕ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Կորյուն Նահապետյանը հանդիպել է ՆԱՏՕ-ում Հայաստանի Հանրապետության առաքելության նորանշանակ ղեկավար Գագիկ Հովհաննիսյանի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ ՆԱՏՕ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նոյեմբերի 3-ին ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիին: Ողջունելով դեսպանին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ առկա դարավոր բարեկամությունը: Արա Բաբլոյանը կարեւորել է խորհրդարանական բարեկամական խմբերի գործ...
Նոյեմբերի 3-ին ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը կազմակերպել էր աշխատանքային քննարկում ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեի 2018 թվականին իրականացվելիք քաղաքականության վերաբերյալ: Քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ, ՀՀ տնտեսական զարգ...
Նոյեմբերի 3-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի համատեղ նիստում Արմեն Աշոտյանի եւ Գագիկ Մինասյանի նախագահությամբ քննարկվել է «Հայաստանի Հանրապետության 2018 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը: Քնն...
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը, հանձնաժողովի անդամներ Շիրակ Թորոսյանը, Արայիկ Աղաբաբյանը եւ Արտակ Զեյնալյանը նոյեմբերի 3-ին ընդունել են Իրաքի Հանրապետության խորհրդարանի Ներկայացուցիչների խորհրդի ներկայացուցչական պատվիրակությանը՝ արտաքին հարաբերություններ...
Արա Բաբլոյանն այցելել է Եռաբլուր
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը ՀՀ ԱԺ պատգամավորների եւ պաշտոնատար այլ անձանց ուղեկցությամբ նոյեմբերի 3-ին այցելել է «Եռաբլուր» պանթեոն՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Աշոտ Նավասարդյանի հիշատակին: Այսօր լրանում է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության հիմնադիր, ազգային-քաղաքական գործիչ Աշոտ Նավասար...
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նոյեմբերի 2-ին Խոսրով Հարությունյանի նախագահությամբ կայացած նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել «Պետական գույքի մասնավորեցման 2006-2007 թվականների ծրագրի կատարման 2016 թվականի տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին», «Վար...
Նոյեմբերի 2-ին Սանկտ Պետերբուրգում տեղի է ունեցել ԱՊՀ ՄԽՎ էկոնոմիկայի եւ ֆինանսների հարցերով հանձնաժողովի նիստը: Հանձնաժողովի նախագահ է միաձայն ընտրվել ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը: Հանձնաժողովի նիստի կազմակերպչական աշխատանքներին մասնա...

On November 3, the RA NA President Ara Babloyan received the delegation led by the Chairman of the Committee on Foreign Relations of the Council of Representatives of Iraq Abdelbari Al-Zibari.
Welcoming the delegation, the RA NA President expressed hope that the Iraqi parliamentarians’ visit would promote the further strengthening of the Armenian-Iraqi developing relations especially the inter-parliamentary cooperation.
Ara Babloyan highlighted the development of the relations with the Arab world and in that context the rapprochement of cooperation with Iraq in all spheres.
Touching upon the Iraqi Armenian community, Ara Babloyan highly assessed the Iraqi people’s brotherly attitude towards the Armenian immigrants, who had found asylum in Iraq at the beginning of the twentieth century and their generations.
Evaluating the role of the parliamentary diplomacy in the development of the two countries’ relations, the RA NA President underlined the importance of the effective activities of the Parliamentary Friendship Groups.
Recording the fact of Iraq being the closest country to Armenia in geographical aspect, Ara Babloyan has noted that the Armenian businessmen’s interest is great and expressed conviction that the potential is great not only in the Armenian-Iraqi trade-economic relations, but also in educational and other spheres. The RA NA President has stated that they are ready to support the Iraqi students for getting education in Armenia, as well as sending Armenian doctors to Iraq for showing medical aid.
The RA NA President expressed willingness to support any initiative directed to the Armenian-Iraqi cooperation and wished the Iraqi people peace and welfare.
Thanking for the reception, Abdelbari Al-Zibari has noted that they are proud of the recorded successes in the relations with Armenia.
In Al-Zibari’s word, they highly assess the activities of the Armenian community and they think that the Iraqi Armenian community should be presented also in parliament. Referring to the situation in Iraq, the Head of the delegation has noted that the civilians of the country greatly suffer from the conflicts.
Meeting at Committee on RA NA Standing Committee on Defense and Security
On November 3, the Chairman of the RA NA Standing Committee on Defense and Security, the Head of the RA NA delegation to NATO PA Koryun Nahapetyan met with the newly appointed Head of the Mission of the Republic of Armenia to NATO Gagik Hovhannisyan. The members of the RA NA delegation to NATO PA al...
On November 3, the RA NA President received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran Seyed Kazem Sadjadi. Welcoming the Ambassador, the RA NA President highlighted the centuries-old friendship existing between Armenia and Iran. Ara Babloyan highlighted the act...
Issues on Development of Tourism Developed at RA NA Standing Committee on Economic Affairs
On November 3, the RA NA Standing Committee on Economic Affairs organized working discussion on the policy of the State Tourism Committee of the RA Ministry of Economic Development and Investments to be implemented for 2018. The RA NA deputies, the Chair of the State Tourism Committee of the RA Mini...
At RA NA Standing Committees Draft Law on RA State Budget for 2018 Continue Debating
On November 3, at the joint sitting of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations and on Financial-Credit Budgetary Affairs moderated by Armen Ashotyan and Gagik Minasyan the RA draft law on the RA State Budget for 2018 was debated. The RA NA deputies, the RA Ministers and those responsible f...
Armen Ashotyan: Cooperation between Armenia and Iraq is Considered as Perspective
On November 3, the Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Armen Ashotyan, Committee members Shirak Torosyan, Arayik Aghababyan and Artak Zeynalyan received the authoritative delegation led by the Chairman of the Committee on Foreign Relations of the Council of Representatives ...
Ara Babloyan Visits Yerablur
On November 3, the President of the RA National Assembly Ara Babloyan accompanied by the RA NA deputies and other officials visited Yerablur Pantheon to pay tribute to Ashot Navasardyan’s memory.Today is the 20th anniversary of the death of the founder of the Republican Party of Armenia, national-po...
On November 2, at the sitting held by Khosrov Harutyunyan the RA NA Standing Committee on Economic Affairs debated the draft laws on Approving the Annual Report of the Programme Implementation of 2006-2007 for 2016, on Amending the RA Code on Administrative Infringements, on Gambling Games and ...
RA NA Deputies Take Part in the Meetings of IPA CIS Commissions
On November 2, in Saint Petersburg the meeting of the IPA CIS Commission on Economy and Finance was held. The RA NA deputy, the Deputy Chair of the RA NA Committee on Foreign Relations Hermine Naghdalyan was unanimously elected Chair of the Commission. The IPA CIS Acting Secretary General Sergey Ant...