Արա Բաբլոյանը ներկա է գտնվել «Մի կտոր կրակ» խորագրով ցուցահանդեսի բացմանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նոյեմբերի 11-ին ներկա է գտնվել «Մի կտոր կրակ» խորագրով միջբուհական ցուցահանդես-մրցույթի բացմանը, որը կայացել է Հայաստանի նկարիչների միությունում:
Ցուցահանդես-մրցույթն իրականացվում է ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպության, Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի եւ Հայաստանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի համատեղ ջանքերով՝ Երիտասարդության համաշխարհային եւ Ուսանողության միջազգային տոների առթիվ: Ներկայացված են տարբեր բուհերի երիտասարդ ստեղծագործողների աշխատանքներ՝ գեղանկար, գրաֆիկա, քանդակ, կերամիկա:
Շնորհավորելով երիտասարդ ստեղծագործողներին Երիտասարդության համաշխարհային օրվա առթիվ՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է ցուցահանդես-մրցույթի կազմակերպումը: Պարոն Բաբլոյանն ընդգծել է, որ այսօր երիտասարդները հնարավորություն ունեն գործնականում օգտագործել ու զարգացնել իրենց ստեղծագործ երեւակայությունը, գիտելիքն ու կարողությունները տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ արվեստում ու մշակույթում: Խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով՝ մեզ անհրաժեշտ են կրթված, նախաձեռնող ու պատասխանատու մարդիկ, ովքեր ստեղծագործ մտածողության տեր են, կարող են համարձակ որոշումներ կայացնել:
Արա Բաբլոյանն ընդգծել է, որ մեր երկրում երիտասարդությանը կարեւոր ու առանձնահատուկ դեր է հատկացված, օրենսդիր ու գործադիր, ինչպես նաեւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում մեծ թվով երիտասարդներ են ներգրավված:
«Ձեր առջեւ բացված են լայն հնարավորություններ ու մեծ հեռանկարներ: Բայց դուք ինքներդ պետք է ընդառաջ գնաք այդ ամենին, ձեր ապագային, որը նաեւ մեր հայրենիքի ապագան է: Ձեր քաղաքացիական ու քաղաքական գիտակցությունից, ձեր մտահղացումներից, ձեռնարկներից է կախված հայրենիքի, բնակավայրի, օջախի ճակատագիրը: Յուրաքանչյուրիս ցանկությունը պետք է լինի, որ մեր երկիրը, մեր հայրենիքը, մեր համայնքը, մեր տունը դառնան ավելի ապահով, զարգացած, ավելի բարեկեցիկ»,-ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպության նախագահ Կարեն Ավագյանը եւ Հայաստանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի ռեկտոր Արամ Իսաբեկյանը, կարեւորելով նման ցուցահանդեսների կազմակերպումը, նշել են, որ այն բացառիկ հնարավորություն է երիտասարդ ստեղծագործողներին իրենց աշխատանքները հանրությանը ներկայացնելու համար: Նրանց գնահատմամբ՝ ցանկացած արվեստագետի համար մեծ պատիվ է Նկարիչների միությունում ներկայացված լինելը:
Արա Բաբլոյանը շրջել է ցուցասրահում եւ ծանոթացել ներկայացված աշխատանքներին, շփվել երիտասարդ ստեղծագործողների հետ:
Ցուցահանդես-փառատոնը բաց կլինի 6 օր, իսկ ավարտին մասնագիտական հանձնաժողովների կողմից կորոշվեն հաղթողները:
Արցախի խորհրդարանականները հարգանքի տուրք են մատուցել Եռաբլուրում եւ Ծիծեռնակաբերդում
Հայաստանի եւ Արցախի Ազգային ժողովների միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի արցախցի անդամներն ԱՀ խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի գլխավորությամբ եւ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Միհրան Հակոբյանի ուղեկցությամբ նոյեմբերի 11-ին այցելել են Եռաբլուր պանթեոն։ Արցախի խորհրդարանականները ծաղիկներ են դրե...

А.Баблоян на открытии выставки “Искра огня”
11 ноября Председатель НС А.Баблоян присутствовал на открытии межвузовской выставки-конкурса под девизом   “Искра огня”, состоявшейся в Союзе художников Армении.
Выставка-конкурс проводится совместными усилиями Молодежного крыла РПА, Молодежного фонда Армении и Государственной академии изоискусства Армении (ГАИА) – в связи с международными праздниками молодежи и студентов. Экспонированы работы студентов различных вузов в жанрах живописи, графики, скульптуры, керамики.
Поздравляя с праздниками молодых творцов, спикер НС, подчеркнув важность организации выставки-конкурса, заметил, что сегодня молодежь может на деле использовать и развивать свое творческое воображение, знания и возможности в различных сферах, в том числе в искусстве и культуре. По словам А.Баблояна, Армении необходимы образованные, инициативные и ответственные люди, имеющие творческое мышление, способные принимать смелые решения.
Председатель НС, подчеркнув важную и особую роль молодежи в Армении, заметил, что в законодательную и исполнительную власть, в органы местного самоуправления вовлечено много представителей нового поколения.
“Перед вами открыты широкие возможности и большие перспективы. Но вы сами должны идти навстречу всему этому, вашему будущему, являющемуся также будущим нашей родины. От вашего гражданского и политического сознания, от ваших замыслов и инициатив зависит судьба родины, очага. Желанием каждого из нас должно быть, чтобы наша страна, наша родина, наша община, наш дом стали более надежными, развитыми, благополучными”, - сказал А.Баблоян.
На открытии экспозиции выступили председатель Молодежного крыла РПА, депутат НС   К.Авагян, ректор ГАИА А.Исабекян, подчеркнувшие важность выставки, предоставляющей студенческой творческой молодежи  уникальную возможность представить общественности свои произведения.
А.Баблоян ознакомился с выставкой, пообщался с авторами представленных  работ.
Выставка-конкурс продлится 6 дней; по окончании профессиональные жюри определят победителей.
11.11.2017
Дань уважения арцахских парламентариев – в Ераблуре и Цицернакаберде
11 ноября арцахские члены Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и НС Республики Арцах во главе с председателем НС Арцаха А.Гуляном в сопровождении депутата НС Армении М.Акопяна посетил Ераблур.Арцахские парламентарии возложили цветы к могилам спарапета В.Саркисяна, зоравара Андрани...