Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամների մամուլի ասուլիսը
Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամները դեկտեմբերի 4-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում մանրամասներ են ներկայացրել ՍԾՏՀ ԽՎ-ի 50-րդ լիագումար նստաշրջանի աշխատանքների վերաբերյալ, որը տեղի է ունեցել օրեր առաջ Ուկրաինայի մայրաքաղաք Կիեւում:
ՍԾՏՀ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Գագիկ Մինասյանը նշել է, որ Վեհաժողովի 50-րդ հոբելյանական նիստի բացման սկզբում, երբ պատվիրակության անդամները մոտ մեկ ժամ սպասում էին դահլիճում, պատվիրակությունների ղեկավարները ՍԾՏՀ ԽՎ-ի գլխավոր քարտուղարի եւ Ուկրաինայի պատվիրակության ղեկավարի նախաձեռնությամբ առանձնացել եւ հարց են քննարկել: «Կասկածելի էր նման ձեւաչափով քննարկումը: Այդ քննարկմանը չէր հրավիրվել միայն ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավարը»,- ասել է Գագիկ Մինասյանը՝ ընդգծելով, որ ՀՀ պատվիրակության կողմից այս քայլը որակվել է իբրեւ վիրավորանք ոչ միայն հայկական պատվիրակության, այլեւ բոլոր պատվիրակությունների եւ ընդհանուր կառույցի հանդեպ:
Ավելի ուշ պարզվել է, որ ընդունված Հռչակագրում տարածաշրջանում առկա հակամարտությունների վերաբերյալ փոփոխություն է կատարվել, ինչն ամբողջությամբ հակասում է միջազգային իրավունքի, տարածքային ամբողջականության եւ ժողովուրդների ազատ ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքներին:
Ըստ պատվիրակության անդամ Վահե Էնֆիաջյանի՝ ՍԾՏՀ ԽՎ-ի քսանհինգամյա պատմության ընթացքում նման դեպք չի եղել. «Նման աշխատաոճն անընդունելի եւ դատապարտելի է ցանկացած խորհրդարանական վեհաժողովի համար: Իբրեւ բողոքի նշան՝ հայկական պատվիրակությունը լքել է Վեհաժողովի դահլիճը»:
Ավելի ուշ հայկական պատվիրակությունը վերադարձել է դահլիճ եւ Գագիկ Մինասյանը հանդես է եկել կարճ հայտարարությամբ:
Ըստ Գագիկ Մինասյանի՝ Հռչակագրում Վեհաժողովի կողմից ընդունված այդ կետը որեւէ էական ազդեցություն չի կարող ունենալ ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման վրա: «ՍԾՏՀ ԽՎ-ն տնտեսական ուղղվածություն ունեցող կառույց է եւ բացարձակ անկախ չէ: Այս երկու կարեւորագույն հանգամանքները թույլ են տալիս նշելու, որ այս կառույցի որոշումները չունեն այն ուժը, որն ունեն այլ խորհրդարանական վեհաժողովների որոշումները»:
Ըստ Աղվան Վարդանյանի, ընդունված Հռչակագիրը վերաբերում էր ՍԾՏՀ ԽՎ-ի գործունեության 25-ամյակին եւ պարզապես անհեթեթություն էր նմանօրինակ քաղաքական ձեւակերպում ընդունել նման փաստաթղթում:
Աղվան Վարդանյանը եւս ընդգծել է, որ ընդունված Հռչակագիրը չի կարող ազդեցություն ունենալ ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցի վրա, եւ այն ավելի շատ ուղղված է Ռուսաստանի Դաշնության դեմ. «Եվ այս համատեքստում ՍԾՏՀ ԽՎ-ի գլխավոր քարտուղարը, ով ազգությամբ ադրբեջանցի է, փորձեց ինչ-որ մի բան անել՝ իր գործունեությամբ եւ հայտարարություններով վնաս հասցնելով կառույցի վարկանիշին եւ շահերին»:
ՍԾՏՀ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամները նշել են, որ ՌԴ ԱԳ նախարարն անդրադարձել է Հռչակագրին՝ անընդունելի որակելով նման գործելաոճը:
ՍԾՏՀ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամները ափսոսանք են հայտնել, որ հայաստանյան լրատվամիջոցները, լինելով անհրաժեշտ չափով չտեղեկացված, սխալ գնահատականներ են հնչեցրել Հռչակագրի եւ հայկական պատվիրակության գործունեության վերաբերյալ:
Պատվիրակության անդամները նշել են, որ հետագա գործունեության հետ կապված մշակվում են որոշակի ծրագրեր եւ ռազմավարական քայլեր:
Դեկտեմբերի 4-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ խորհրդի նիստը, որը վարել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը: Խորհուրդը հաստատել է ՀՀ ԱԺ վեցերորդ գումարման երկրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին եւ դեկտեմբերի 5-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգերի նախագծերը: ՀՀ Ազգային ժողովի խորհրդ...
«Բյուջետային գործընթաց. ծրագրային բյուջետավորում եւ վերլուծական գործիքակազմ» թեմայով աշխատաժողով` Ծաղկաձորում
Դեկտեմբերի 1-3-ը Ծաղկաձորի «Մուլտի Ռեստ Հաուզ» հյուրանոցային համալիրում տեղի է ունեցել «Բյուջետային գործընթաց. ծրագրային բյուջետավորում եւ վերլուծական գործիքակազմ» թեմայով աշխատաժողով: Աշխատաժողովը ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի, մշտական հանձնաժողովների եւ խմբակցությունների փորձագետների համար կազմակե...
«Այցելեք Արցախ ու կտեսնեք ազատ, անկախ ու ժողովրդավար պետություն». Էդուարդ Շարմազանովի ելույթը ՌԴ Պետական դումայում
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը Ռուսաստանի Պետական դումայի հրավերով դեկտեմբերի 4-ին մասնակցել է «Խորհրդարանականներն ընդդեմ թմրամիջոցների» միջազգային համաժողովին եւ հանդես եկել ելույթով: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը նշել է. «Հարգելի պարոն նախագահող, հարգելի գործընկերներ, թմրամիջոցների եւ դրանց ...
Դեկտեմբերի 4-ին՝ ժամը 14:00-ին, ՀՀ ԱԺ 334 դահլիճում տեղի կունենա Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովում (ՍԾՏՀ ԽՎ) ՀՀ ԱԺ պատվիրակության մամուլի ասուլիսը, որի ընթացքում մանրամասներ կներկայացվեն ՍԾՏՀ ԽՎ 50-րդ լիագումար նստաշրջանի աշխատանքների վերաբերյալ: ...
Էդուարդ Շարմազանովն աշխատանքային այցով մեկնել է Մոսկվա
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը դեկտեմբերի 4-5-ն աշխատանքային այցով կլինի ՌԴ մայրաքաղաք Մոսկվայում, որտեղ Ռուսաստանի Պետական դումայի հրավերով կմասնակցի «Խորհրդարանականներն ընդդեմ թմրամիջոցների» միջազգային համաժողովին եւ հանդես կգա ելույթով: ...

4 декабря члены делегации НС РА в ПАЧЭС созвали пресс-конференцию, на которой сообщили подробности работы состоявшегося на днях в Украине 50-го пленарного заседания ПАЧЭС.
Глава делегации НС РА в ПАЧЭС Г.Минасян сообщил, что в начале открытия 50-го юбилейного заседания ПА, когда члены делегаций около часа ждали в зале, главы делегаций по инициативе генсека ПАЧЭС и руководителя украинской делегации собрались для обсуждения какого-то вопроса. “Обсуждение в подобном формате было подозрительным. Не был приглашен лишь руководитель делегации НС РА”, - заметил Г.Минасян, подчеркнув, что этот шаг был расценен как оскорбительный не только для делегации НС РА, но и всех других делегаций и структуры в целом.
Вскоре выяснилось, что в принятую Декларацию внесено изменение о существующих в регионе конфликтах, что целиком противоречит принципам международного права, территориальной целостности и права народов на самоопределение.
По мнению члена делегации В.Энфиаджяна, за 25-летнюю историю ПАЧЭС такого случая не было: “Подобный стиль работы недопустим и предосудителен для любой парламентской ассамблеи. В знак протеста армянская делегация покинула зал Ассамблеи”.
Позднее делегация НС РА вернулась в зал заседаний, и Г.Минасян выступил с кратким заявлением.
Согласно Г.Минасяну, принятый Ассамблеей пункт Декларации какого-либо существенного влияния на урегулирование карабахской проблемы не может иметь. “ПАЧЭС – абсолютно независимая структура экономического направления и решения данной структуры не имеют той силы, которую имеют решения других парламентских ассамблей”, - подчеркнул глава делегации НС.
По А.Варданяну, принятая Декларация касалась 25-летней деятельности ПАЧЭС и принятие подобной политической формулировки в таком документе было просто абсурдным.
Он также подчеркнул, что принятая Декларация никак не может повлиять на урегулирование НК-конфликта и скорее направлена против РФ. “В этом русле генсек ПАЧЭС, по национальности азербайджанец, попытался что-то сделать, своей деятельностью и заявлениями нанеся ущерб репутации и интересам структуры”.
Члены делегации НС РА отметили, что министр иностранных дел РФ, касаясь Декларации, оценил подобный стиль работы как неприемлемый.
Инициаторы пресс-конференции выразили сожаление, что армянские СМИ, не будучи достаточно осведомленными, озвучили ошибочные оценки Декларации и деятельности делегации НС РА в ПАЧЭС.
Члены делегации отметили, что разрабатываются дальнейшие конкретные программы и стратегические шаги их деятельности.
4 декабря состоялось заседание Совета НС РА, которое вел Председатель НС А.Баблоян. Совет утвердил проекты повесток дня второй сессии НС шестого созыва и созываемых 5 декабря очередных заседаний. Совет определил также последовательность и длительность обсуждения конкретных повесточных вопросов. ...
Рабочее совещание в Цахкадзоре на тему “Бюджетный процесс, программное бюджетирование и аналитический инструментарий”
1-3 декабря в Цахкадзоре состоялось рабочее совещание на тему “Бюджетный процесс, программное бюджетирование и аналитический инструментарий”, организованное Бюджетным офисом НС РА и GIZ в рамках программы “Управление общественными финансами на Южном Кавказе” – для экспертов аппарата, постоянных коми...
Выступление Э.Шармазанова в Госдуме РФ: “Посетите Арцах и увидите свободное, независимое и демократическое государство”
4 декабря  вице-спикер НС Э.Шармазанов по приглашению Госдумы РФ принял участие в международной конференции “Парламентарии против наркотиков” и выступил с речью: “Уважаемый г-н Председательствующий, уважаемые коллеги, проблемы наркотиков и их незаконного оборота – вызовы для международного сооб...
Э.Шармазанов отбывает в Москву с рабочим визитом
4-5 декабря  вице-спикер НС Э.Шармазанов по приглашению Госдумы РФ будет находиться с рабочим визитом в Москве, где выступит с докладом на международной конференции “Парламентарии против наркотиков”....