Արա Բաբլոյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը դեկտեմբերի 11-ին ընդունել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Բրեդլի Բուզետտոյին: Հանդիպմանը ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանը եւ ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը:
Ողջունելով Բրեդլի Բուզետտոյին խորհրդարանում՝ Արա Բաբլոյանը կարեւորել է ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի միջեւ առկա արդյունավետ համագործակցությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է Հայաստանում մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության, ընտանեկան բռնության դեմ պայքարի եւ այլ ոլորտներում ընթացող բարեփոխումներին:
Արա Բաբլոյանն ընդգծել է սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում խորհրդարանական կառավարմանն անցնելու կարեւորությունը, կատարվելիք օրենսդրական փոփոխությունները, խորհրդարանի վերահսկողական գործառույթների ընդլայնումը:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը, խոսելով խորհրդարանի գործունեության թափանցիկության մասին, ընդգծել է նաեւ օրինաստեղծ գործընթացներում քաղաքացիական հասարակության մասնակցության, ինչպես նաեւ հանրության իրազեկվածության ապահովման կարեւորությունը:
Խորհրդարանի ղեկավարը, անդրադառնալով ՄԱԿ-ի կողմից իրականացվող «Բաց կառավարման գործընկերություն» նախաձեռնությանը, կարեւորել է ՀՀ Ազգային ժողովի մասնակցությունն այդ աշխատանքներում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի հետ  համագործակցությունը: Արա Բաբլոյանը հույս է հայտնել, որ ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի փոխգործակցությունը կլինի շարունակական եւ արդյունավետ:
Բրեդլի Բուզետտոն, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, կարեւորել է համագործակցությունը ՀՀ Ազգային ժողովի հետ: Նա նշել է, որ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը նպատակ ունի բարձրացնել խորհրդարանի գործունեության արդյունավետությունն օրենսդրական եւ վերահսկողական տեսանկյունից: ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարն անդրադարձել է նաեւ ՀՀ Ազգային ժողովի կարողությունների հզորացմանը, օրենսդիր մարմնի գործառույթների իրականացման թափանցիկությանը, հաշվետվողականությանը, խորհրդարանական գործընթացներին քաղաքացիական հասարակության մասնակցությանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ տարածաշրջանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի արձանագրած հաջողություններին, ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի կարողությունների հզորացմանն ուղղված նախաձեռնություններին:
Դեկտեմբերի 11-ին ԳՄՀԸ «Հանրային ֆինանսների կառավարում Հարավային Կովկասում» ծրագիրը ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի եւ ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի հետ համատեղ կազմակերպել էր Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) հայաստանյան անձնակազմի ճանաչողական այցը ՀՀ Ազ...
Դեկտեմբերի 11-ին ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովները նիստեր են գումարել: ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը Հրայր Թովմասյանի նախագահությամբ կայացած արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է երեք օրենսդրական նախաձեռնություններ, որոնք ստացել են հանձ...
Աշխատանքային այցով Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի պատվիրակությանը՝ Վահրամ Բաղդասարյանի գլխավորությամբ, դեկտեմբերի 11-ին ընդունել է ԻԻՀ Մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանին: Պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Կորյուն Նահապետյանը, Վահե Էնֆիաջյանը, Նի...

On December 11, the RA NA President Ara Babloyan received Bradley Busetto, UN Development Programme/UNDP Resident Representative in Armenia. The RA NA Vice President Arpine Hovhannisyan and the RA NA Chief of Staff, Secretary General Ara Saghatelyan attended the meeting.
Welcoming Bradley Busetto in the parliament, Ara Babloyan highlighted the effective cooperation existing between the RA National Assembly and the UNDP.
The RA NA President touched upon the reforms going on in human rights in Armenia, democracy, fight against domestic violence and other spheres.
Ara Babloyan underlined the importance of passing into the system of the parliamentary government, the legislative amendments to be made and the expansion of the parliamentary oversight functions.
Talking about the transparency of the parliamentary activity, the President of the RA National Assembly also stressed the participation of the civil society in the law making processes, as well as the importance of raising public awareness.
Touching upon the Open Government Partnership/OGP initiative being implemented by the UN, the Head of the parliament emphasized the participation of the RA National Assembly in those works.
The RA NA President highly assessed the continuing cooperation with the UNICEF. Ara Babloyan expressed hope that the cooperation between the RA National Assembly and the UNDP would be continuous and effective.
Thanking for the reception, Bradley Busetto attached importance to the cooperation with the RA National Assembly. Mr Busetto has noted that the UNDP aims at raising the efficiency of the activities of the RA National Assembly from the legislative and oversight viewpoints. He also talked about the capacity building of the RA National Assembly, the transparency of the implementation of the parliament’s key functions, accountability and participation of the civil society in the parliamentary processes.
At the end of the meeting the interlocutors referred to the successes recorded by the UNDP and the initiatives directed to the capacity building of the RA National Assembly Staff.
On December 11, the project Public Finance Management in the South Caucasus jointly with the RA NA Staff and the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs organized the cognitive visit of the Deutsche Gesellschaft for Internationale Zusammenarbeit (GIZ) on behalf of the Germ...
On December 11, the RA NA Standing Committees convened sittings. At the sitting moderated by Hrayr Tovmasyan the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs and Protection of Human Rights in the extraordinary sitting debated three legislative initiatives which were endorsed and will be debat...
On December 11, the Speaker of the Islamic Republic of Iran (IRI) Majlis Ali Larijani rreceived the delegation of the RA NA Armenia-Iran Friendship Group led by Vahram Baghdasaryan being on a working visit in the Islamic Republic of Iran. The RA NA deputies Koryun Nahapetyan, Vahe Enfiajyan, Nikol P...