Արա Բաբլոյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը դեկտեմբերի 11-ին ընդունել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Բրեդլի Բուզետտոյին: Հանդիպմանը ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանը եւ ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը:
Ողջունելով Բրեդլի Բուզետտոյին խորհրդարանում՝ Արա Բաբլոյանը կարեւորել է ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի միջեւ առկա արդյունավետ համագործակցությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է Հայաստանում մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության, ընտանեկան բռնության դեմ պայքարի եւ այլ ոլորտներում ընթացող բարեփոխումներին:
Արա Բաբլոյանն ընդգծել է սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում խորհրդարանական կառավարմանն անցնելու կարեւորությունը, կատարվելիք օրենսդրական փոփոխությունները, խորհրդարանի վերահսկողական գործառույթների ընդլայնումը:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը, խոսելով խորհրդարանի գործունեության թափանցիկության մասին, ընդգծել է նաեւ օրինաստեղծ գործընթացներում քաղաքացիական հասարակության մասնակցության, ինչպես նաեւ հանրության իրազեկվածության ապահովման կարեւորությունը:
Խորհրդարանի ղեկավարը, անդրադառնալով ՄԱԿ-ի կողմից իրականացվող «Բաց կառավարման գործընկերություն» նախաձեռնությանը, կարեւորել է ՀՀ Ազգային ժողովի մասնակցությունն այդ աշխատանքներում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի հետ  համագործակցությունը: Արա Բաբլոյանը հույս է հայտնել, որ ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի փոխգործակցությունը կլինի շարունակական եւ արդյունավետ:
Բրեդլի Բուզետտոն, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, կարեւորել է համագործակցությունը ՀՀ Ազգային ժողովի հետ: Նա նշել է, որ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը նպատակ ունի բարձրացնել խորհրդարանի գործունեության արդյունավետությունն օրենսդրական եւ վերահսկողական տեսանկյունից: ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարն անդրադարձել է նաեւ ՀՀ Ազգային ժողովի կարողությունների հզորացմանը, օրենսդիր մարմնի գործառույթների իրականացման թափանցիկությանը, հաշվետվողականությանը, խորհրդարանական գործընթացներին քաղաքացիական հասարակության մասնակցությանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ տարածաշրջանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի արձանագրած հաջողություններին, ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի կարողությունների հզորացմանն ուղղված նախաձեռնություններին:
Դեկտեմբերի 11-ին ԳՄՀԸ «Հանրային ֆինանսների կառավարում Հարավային Կովկասում» ծրագիրը ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի եւ ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի հետ համատեղ կազմակերպել էր Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) հայաստանյան անձնակազմի ճանաչողական այցը ՀՀ Ազ...
Դեկտեմբերի 11-ին ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովները նիստեր են գումարել: ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը Հրայր Թովմասյանի նախագահությամբ կայացած արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է երեք օրենսդրական նախաձեռնություններ, որոնք ստացել են հանձ...
Աշխատանքային այցով Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի պատվիրակությանը՝ Վահրամ Բաղդասարյանի գլխավորությամբ, դեկտեմբերի 11-ին ընդունել է ԻԻՀ Մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանին: Պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Կորյուն Նահապետյանը, Վահե Էնֆիաջյանը, Նի...

А.Баблоян принял руководителя Армянского офиса Программы развития ООН
11 декабря Председатель НС А.Баблоян принял  руководителя Армянского офиса  Программы развития ООН Бредли Бузетто. На встрече присутствовали вице-спикер НС А.Ованнисян и руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС А.Сагателян.
Приветствуя г-на Бузетто в парламенте, А.Баблоян подчеркнул существующее между НС РА и  Программой развития ООН плодотворное сотрудничество.
Спикер НС обратился к проводимым в Армении реформам в области прав человека, демократии, борьбы с семейным насилием и в других сферах.
А.Баблоян подчеркнул важность перехода в итоге конституционных реформ к парламентской форме управления, намечаемых законодательных изменений, расширения контрольных функций парламента.
Председатель НС, говоря о прозрачности парламентской деятельности, особо выделил участие гражданского общества в законотворческих процессах, а также обеспечение информированности общества.
Глава парламента, обратившись к реализуемой ООН инициативе Government Partnership/OGP, подчеркнул важность участия НС РА в этой работе.
Председатель НС высоко оценил продолжающееся сотрудничество с Детским фондом ООН. Он выразил надежду, что взаимодействие НС РА и  Программы развития ООН будет постоянным и эффективным.
Бредли Бузетто, поблагодарив за прием, подчеркнул важность сотрудничества с НС РА. Он отметил, что цель Программы развития ООН – повышение эффективности деятельности НС РА с законодательной и контрольной точек зрения. Г-н Бузетто обратился также к расширению возможностей НС, прозрачности осуществляемых парламентом ключевых функций, подотчетности, участию гражданского общества в парламентских процессах.
В завершение встречи собеседники коснулись достижений Программы развития ООН в регионе, инициатив по укреплению потенциала Аппарата НС.
11 декабря программа “Управление общественными финансами на Южном Кавказе” совместно с Аппаратом НС и Постоянной комиссией НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам организовали ознакомительный визит в НС РА армянского персонала Германской компании международного сотрудничества (GIZ).Представит...
11 декабря состоялись заседания постоянных комиссий НС по государственно-правовым вопросам и защите прав человека, по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, по экономическим вопросам под председательством соответственно Г.Товмасяна, Г.Минасяна и Х.Арутюняна. ...
11 декабря Председатель Меджлиса ИРИ Али Лариджани принял находящуюся с рабочим визитом в Исламской Республике Иран (ИРИ) делегацию группы дружбы НС Армения – Иран во главе с В.Багдасаряном. В составе делегации депутаты НС К.Нагапетян, В.Энфиаджян, Н.Пашинян и А.Варданян.   Руководитель гр...