Շարունակվում է ԱԺ նախագահի այցը ԱՄՆ-ում
Շարունակելով այցը Վաշինգտոնում`  ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպեց Ժողովրդավարության զարգացման, մարդու իրավունքների պաշտպանության,  կոռուպցիայի դեմ պայքարի եւ այլ բնագավառներում հեղինակություն ունեցող մի շարք միջազգային կազմակերպությունների "Transparency international", "Freedom Hous...
05.09.2005
Սվետլանա Մանդարյանի ցուցահանդեսը Ազգային ժողովում
Սեպտեմբերի 5-ին Աժ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ Ազգային ժողովի Կանաչ սրահում բացվեց Սվետլանա Մանդարյանի ցուցահանդեսը` խորհրդարանի 15 ամյակի առթիվ:ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախա...

Continuing his visit to Washington Artur Baghdasaryan NA President met the leaders of a number of international organizations, which have authority in democracy development, protection of human rights, fighting corruption and other fields (“Transparency international,” “Freedom House,” “ABA-CEELI,” ...
05.09.2005
Svetlana Mandaryan’s Exhibition in National Assembly
On September 5 on the initiative of the Standing Committee on Science, Education, Culture and Youth of NA was opened Svetlana Mandaryan’s exhibition in the Green hall of NA on the occasion of the 15th anniversary of the National Assembly. Hranush Hakobyan, the Chairwoman of the Standing Committee on...