ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի ելույթը Միջխորհրդարանական միության 140-րդ գլխավոր վեհաժողովում
«Մեծարգո Նախագահ, գործընկեր խորհրդարանականներ, տիկնայք եւ պարոնայք, թույլ տվեք ելույթս սկսել՝ շնորհակալություն հայտնելով մեզ հյուրընկալողին՝ Կատարի Պետության խորհրդարանին, վեհաժողովի հիանալի կազմակերպման եւ ջերմ ընդունելության համար: Հայտնի լուսավորիչ Յոհան Հայնրիխ Պեստալոցին ասել է. «Այն կրթություն...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի որոշմամբ, ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 41-րդ հոդվածների համաձայն՝ ՀՀ Կառավարության նախաձեռնությամբ ապրիլի 8-ին գումարվել է ՀՀ ԱԺ արտահերթ նիստ՝ օրակարգում ունենալով երեք օրենսդրական նախաձեռնություն: Խորհրդարանի որոշմամբ՝...
Քննարկվել են հայ-ֆիննական խորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցեր
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ֆինլանդիա բարեկամական խմբի ներկայացուցիչներն ապրիլի 8-ին հանդիպել են Հայաստանում Ֆինլանդիայի դեսպան Արյա Մակոնենի հետ: Խմբի ղեկավար Գեւորգ Գորգիսյանը կարեւոր է համարել Ֆինլանդիայի՝ ժողովրդավարության եւ խորհրդարանական ավանդույթների հարուստ փորձի ուսումնասիրումը: Երկկողմ բարեկամական հար...
Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը Միջխորհրդարանական միության 140-րդ վեհաժողովի աշխատանքների շրջանակում ապրիլի 8-ին հանդիպել է Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Զիգֆրիդ Բրակեի հետ: Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխությունները: Ազգային ժողով...
Խորհրդարանի ղեկավարը հանդիպել է Իրանի Մեջլիսի նախագահի հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն ապրիլի 8-ի առավոտյան Միջխորհրդարանական միության 140-րդ վեհաժողովի աշխատանքների շրջանակում հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության Մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանիի հետ: Ալի Լարիջանին, ողջունելով Արարատ Միրզոյանին, նշել է, որ կապերը մեր երկու պետությունների մի...
Արարատ Միրզոյանը Կատարի Պետությունում հանդիպել է Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարի հետ
Միջխորհրդարանական միության 140-րդ վեհաժողովի շրջանակներում ապրիլի 7-ին Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը Կատարում հանդիպել է միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգի հետ: Արարատ Միրզոյանը գլխավոր քարտուղարին ներկայացրել է Հայաստանում տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի որոշմամբ, ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 41-րդ հոդվածների համաձայն` ՀՀ Կառավարության նախաձեռնությամբ ապրիլի 8-ին` ժամը 11:00-ին, կգումարվի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ` նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով: ...

Выступление Председателя НС А.Мирзояна на 140-й Генеральной Ассамблее МПС
«Глубокоуважаемый Председатель, коллеги парламентарии, дамы и господа, позвольте начать выступление с благодарности принимающему нас – Парламенту Государства Катар – за  прекрасную  организацию Ассамблеи и теплый прием. Выдающийся просветитель Иоганн Хайнрих Песталоцци говорил: «Образовани...
По распоряжению Председателя НС А.Мирзояна, согласно ст.100 Конституции РА и ст.41 конституционного закона “Регламент НС”, по инициативе Правительства РА 8 апреля созвано внеочередное заседание НС – по повестке дня инициатора. После утверждения процедурных вопросов депутаты приступили к обсуждению п...
Обсуждены вопросы развития армяно-финских отношений
8 апреля представители депутатской группы дружбы Армения – Финляндия встретились с послом Финляндии в Армении Арья Маконен. Руководитель группы Г.Горгисян подчеркнул важность изучения богатого опыта демократии и парламентских традиций Финляндии.С точки зрения развития и углубления двусторонних друже...
8 апреля Председатель НС А.Мирзоян в рамках работы 140-й Ассамблеи МПС встретился с председателем Палаты представителей Бельгии  Зигфридом Браке. В ходе встречи стороны обсудили политические изменения в Армении. Председатель НС представил своему партнеру постреволюционные развития  в РА, н...
Глава парламента встретился с Председателем Меджлиса Ирана
8 апреля утром глава парламента Армении А.Мирзоян в рамках 140-й Ассамблеи МПС встретился с Председателем Меджлиса Исламской Республики Иран (ИРИ) Али Лариджани. Али Лариджани, приветствуя  А.Мирзояна, отметил, что связи между двумя государствами братские, свидетельством чего явился также офици...
А.Мирзоян в Государстве Катар встретился с Генеральным секретарем Межпарламентского Союза
7 апреля в рамках 140-й Ассамблеи Межпарламентского Союза  (МПС) Председатель НС А.Мирзоян в Государстве Катар встретился с Генеральным секретарем МПС Мартином Чунгонгом. А.Мирзоян представил Генеральному секретарю итоги состоявшихся в Армении внеочередных парламентских выборов и высокие оценки...
По решению Председателя НС А.Мирзояна, согласно ст.100 Конституции РА и ст. 41 конституционного закона РА «Регламент НС», по инициативе Правительства РА 8 апреля, в 11:00 часов, созывается  внеочередное заседание НС – по повестке дня инициатора....