ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հունվարի 9-ին  այցելել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանատուն՝ իր ցավակցությունը հայտնելու ֆրանսիացի ժողովրդին «Շառլի Էբդո» պարբերականի խմբագրությունում իրականացված ահաբեկչության կապակցությամբ: ԱԺ նախագահը գրառում է կատարել դեսպանատանը բացված սգո մատյանում. «Հայ ժող...
«Խոր վշտով տեղեկացանք 2015 թ. հունվարի 7-ին Փարիզում՝ «Շառլի Էբդո» պարբերականի խմբագրությունում, իրականացված ահաբեկչության մասին, որի հետեւանքով կան բազմաթիվ զոհեր եւ վիրավորներ: Խստորեն դատապարտելով ժողովրդավարության եւ խոսքի ազատության դեմ ցանկացած ոտնձգություն եւ մերժելով ահաբեկչության ցանկացած դ...

On January 9 the RA NA President Galust Sahakyan visited the French Embassy in Armenia to express his sympathy with the French people on the occasion of terrorism in “Charlie Hebdo” newspaper offices. The NA President left a note in the Book of Condolences opened in the Embassy, which reads: “On beh...
09.01.2015
RA NA President Galust Sahakyan addresses Letters of Condolence to the President of the National Assembly Claude Bartolone and the President of the Senate Gérard Larcher of the Republic of France
“We learnt with deep grief about the terrorism in “Charlie Hebdo” newspaper offices on January 7, 2015, which inflicted many casualties. Strongly condemning any infringement on democracy and freedom of speech and rejecting any expression of terro...