Ընդունվել է 23.01.2026
Հոդված 1. 2016 թվականի մայիսի 25-ի «Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 30-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2) Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված այն հասարակական կազմակերպությունները եւ հիմնադրամները, որոնց կանոնադրական նպատակներն ընտրությունները նշանակելու օրվան նախորդող նվազագույնը մեկ տարի ներառում են ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցեր, որոնց անվանումները չեն ասոցացվում թեկնածուների կամ ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների (կուսակցությունների դաշինքների) անվանումների հետ, որոնք օրենքով սահմանված կարգով հրապարակել են իրենց գործունեության վերջին տարեկան հաշվետվությունը, որոնց կառավարման մարմնի կազմում, բացառությամբ ժողովի, որեւէ անդամ չի մասնակցում տվյալ ընտրություններին թեկնածուի կարգավիճակով, եւ որոնք չեն աջակցում թեկնածուներին կամ ընտրություններին մասնակցող կուսակցություններին (կուսակցությունների դաշինքներին) կամ չեն կազմակերպում կամ չեն իրականացնում ընտրություններին մասնակցող կուսակցության (կուսակցությունների դաշինքի) օգտին կամ դեմ քարոզչություն, եւ որոնք հավատարմագրման դիմումի մեջ բացահայտում են դիտորդական առաքելության ֆինանսավորման աղբյուրները:»:
Հոդված 2. Օրենքի 31-րդ հոդվածում՝
«2. Հավատարմագրման վերաբերյալ դիմումները եւ սույն հոդվածի 9-րդ մասով սահմանված՝ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի որոշմամբ սահմանված փաստաթղթերը Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով են ներկայացվում ընտրություններ նշանակելու օրվանից հետո, սակայն ոչ ուշ, քան թեկնածուների, ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների (կուսակցությունների դաշինքների) ընտրական ցուցակների գրանցման համար սույն օրենսգրքով սահմանված ժամկետի վերջին օրը: Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված հասարակական կազմակերպություններին եւ հիմնադրամներին հավատարմագրման դիմումը, կից փաստաթղթերը եւ դիտորդների ցանկը Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով ներկայացնելու համար տրամադրվում է օգտահաշիվ, որը կարող է վերականգնվել յուրաքանչյուր ընտրությունից առաջ: Հավատարմագրված դիտորդների ցանկում փոփոխություններ (լրացումներ) կարող են կատարվել ոչ ուշ, քան քվեարկության օրվանից 3 օր առաջ, բացառությամբ այն դեպքի, երբ Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված հասարակական կազմակերպության կամ հիմնադրամի հավատարմագրած դիտորդների ցանկը լրացվում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն չունեցող անձով, որը կարող է իրականացվել ոչ ուշ, քան քվեարկության օրվանից 15 օր առաջ:».
2) 2-րդ մասի երկրորդ պարբերությունը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ երկրորդ նախադասությունով. «Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված հասարակական կազմակերպությունների եւ հիմնադրամների կողմից ներկայացված դիտորդների վարքագծի կանոնները հրապարակվում են Հանձնաժողովի համացանցային կայքում:».
3) 2-րդ մասի երրորդ պարբերության երկրորդ նախադասությունը «միասնական անվան ներքո» բառերից հետո լրացնել «, որը չի ասոցացվում թեկնածուների կամ ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների (կուսակցությունների դաշինքների) անվանումների հետ» բառերով.
4) 2-րդ մասի հինգերորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հավատարմագրվելու դիմումը պետք է նշում պարունակի կազմակերպության դիտորդների վարքագծի կանոնների ընդունման եւ ուսուցման, ինչպես նաեւ հավատարմագրման դիմումի ներկայացման օրվա դրությամբ տվյալ դիտորդական առաքելության ֆինանսավորման աղբյուրների եւ չափերի մասին: Մինչեւ դիտորդների լիազորությունների դադարման համար սույն հոդվածի 6-րդ մասով սահմանված ժամկետի ավարտը ֆինանսավորման աղբյուրների եւ չափերի փոփոխությունների դեպքում՝ եռօրյա ժամկետում, համապատասխան հասարակական կազմակերպությունը կամ հիմնադրամը պետք է գրավոր ծանուցի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին  այդ փոփոխությունների վերաբերյալ:».
5) 4-րդ մասի առաջին պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4. Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը մերժում է հասարակական կազմակերպության կամ հիմնադրամի հավատարմագրման մասին դիմումը, եթե կազմակերպության կանոնադրական նպատակները չեն բավարարում սույն օրենսգրքի 30-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կամ 2-րդ կետի պահանջները, կամ դիմումը ներկայացվել է սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված ժամկետների խախտմամբ, կամ ներկայացված փաստաթղթերը չեն համապատասխանում սույն հոդվածի 9-րդ մասով սահմանված՝ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի որոշման պահանջներին, կամ դիմումը չի պարունակում նշում կազմակերպության կամ հիմնադրամի դիտորդների վարքագծի կանոնների ընդունման կամ ուսուցման, հավատարմագրման դիմումի ներկայացման օրվա դրությամբ տվյալ դիտորդական առաքելության ֆինանսավորման աղբյուրների եւ չափերի մասին, կամ տվյալ կազմակերպության կամ հիմնադրամի անվանումը ասոցացվում է թեկնածուների կամ ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների (կուսակցությունների դաշինքների) անվանումների հետ, կամ տվյալ կազմակերպությունը կամ հիմնադրամն օրենքով սահմանված կարգով եւ ժամկետում չի հրապարակել իր գործունեության վերջին տարեկան հաշվետվությունը, կամ տվյալ կազմակերպության կամ հիմնադրամի կառավարման մարմնի որեւէ անդամ, բացառությամբ ժողովի անդամների, մասնակցում է տվյալ ընտրություններին թեկնածուի կարգավիճակով, կամ տվյալ կազմակերպությունը կամ հիմնադրամն աջակցում է թեկնածուներին կամ ընտրություններին մասնակցող կուսակցություններին (կուսակցությունների դաշինքներին), կամ տվյալ կազմակերպությունը կամ հիմնադրամը կազմակերպում կամ իրականացնում է ընտրություններին մասնակցող կուսակցության (կուսակցությունների դաշինքի) օգտին կամ դեմ քարոզչություն:».
6) 4-րդ մասի երկրորդ պարբերության առաջին նախադասության  «մինչեւ հավատարմագրման հայտը հաստատելը հավատարմագրման հայտում ներկայացված» բառերը փոխարինել «սույն օրենսգրքի 30-րդ հոդվածի 1-ին մասում նշված կազմակերպությունների» բառերով, իսկ երկրորդ նախադասության «փոփոխություններ (լրացումներ) կատարելու մասին դիմումները քննարկելիս» բառերը՝ «փոփոխություններ (լրացումներ) կատարվելու դեպքում» բառերով.
7) 4-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ երրորդ եւ չորրորդ պարբերություններով.
«Հավատարմագրման մասին դիմումը Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով ներկայացնելու պահից հասարակական կազմակերպությունը եւ հիմնադրամը, ինչպես նաեւ նրանց դիտորդները  պարտավոր են պահպանել դիտորդական առաքելության վարքագծի կանոնները, դրսեւորել քաղաքական չեզոքություն, չկազմակերպել կամ չիրականացնել քարոզչություն կամ հակաքարոզչություն, հրապարակայնորեն որեւէ կանխակալ դիրքորոշում չարտահայտել կամ նախապատվելի վերաբերմունք չդրսեւորել թեկնածուների, ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների (կուսակցությունների դաշինքների) հետ կապված որեւէ հարցի նկատմամբ:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը միջազգային կազմակերպությունների, օտարերկրյա հասարակական կազմակերպությունների դիտորդների ցանկից հանում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ունեցող անձանց վերաբերյալ տվյալները:».
8) 4.1-ին մասը առաջին պարբերության առաջին նախադասությունից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով.  «Հավատարմագրումն ուժը կորցրած է ճանաչվում նաեւ այն դեպքում, երբ համապատասխան կազմակերպությունը խախտում է սույն հոդվածի 4-րդ մասի երրորդ պարբերության պահանջները, այդ թվում՝ օրենքով կամ կազմակերպության կանոնադրությամբ այդ կազմակերպությունը ներկայացնելու լիազորությամբ օժտված անձանց, կառավարման մարմինների անդամների, բացառությամբ ժողովի անդամների, կողմից կամ այլ եղանակներով նշված պահանջների խախտման միջոցով:».
9) 4.1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ երրորդ պարբերությունով.
«Սույն հոդվածի 4-րդ մասի երրորդ պարբերության պահանջները խախտած դիտորդի տվյալները Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի որոշմամբ հանվում են հավատարմագրված դիտորդների ցանկից:».
10) 5-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5. Դիտորդի կողմից որեւէ թեկնածուի, ընտրություններին մասնակցող որեւէ կուսակցության (կուսակցությունների դաշինքի) օգտին կամ դեմ քարոզչություն կատարելու, ինչպես նաեւ սույն օրենսգրքի պահանջներն այն եղանակով խախտելու դեպքում, որն էապես խաթարում է ընտրական հանձնաժողովի բնականոն աշխատանքը կամ քվեարկության բնականոն ընթացքը, ընտրական հանձնաժողովի նախագահը կարող է դիտորդին հեռացնել հանձնաժողովի նիստից, իսկ քվեարկության օրը՝ տեղամասային կենտրոնից՝ ընտրական հանձնաժողովի անդամների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն 2/3-ով ընդունված որոշմամբ: Ընտրական հանձնաժողովի նախագահն այդ մասին անմիջապես տեղեկացնում է վերադաս ընտրական հանձնաժողովին:»:
Հոդված 3. Օրենքի 32-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասի առաջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Դիտորդը, այցելուն իրենց իրավունքներն իրականացնելիս պարտավոր են դրսեւորել քաղաքական չեզոքություն, հրապարակայնորեն որեւէ կանխակալ դիրքորոշում չարտահայտել կամ նախապատվելի վերաբերմունք չդրսեւորել թեկնածուների, ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների (կուսակցությունների դաշինքների) հետ կապված որեւէ հարցի նկատմամբ:».

Статья 1. Пункт 2 части 1 статьи 30 Конституционного закона Республики Армения “Избирательный кодекс Республики Армения” (далее - Закон) изложить в следующередакции:
“2) зарегистрированные в Республике Армения общественные организации и фонды, уставные цели которых как минимум один год, предшествующий дню назначения выборов, включают в себя вопросы демократии и защиты прав человека, наименования которых не ассоциируются с именами кандидатов или названиями участвующих в выборах партий (партийных блоков), которые в установленном законом порядке опубликовали последний годовой отчет о своей деятельности, в составе органа управления которых, за исключением собрания, ни один из членов не участвует в данных выборах в статусе кандидата и которые не поддерживают кандидатов или участвующие в выборах партии (партийные блоки) или не организуют и не осуществляют агитацию за или против участвующей в выборах партии (партийного блока), и которые в заявлении об аккредитации раскрывают источники финансирования наблюдательной миссии.”.
Статья 2. В статье 31 З акона:
1) в части 2 первый абзац изложить в следующей редакции:
“2. Заявления об аккредитации и установленные частью 9 настоящей статьи документы, установленные решением Центральной избирательной комиссии, подаются в Центральную избирательную комиссию после дня назначения выборов, но не позднее последнего дня срока, установленного настоящим Кодексом для регистрации избирательных списков кандидатов, участвующих в выборах партий (партийных блоков), Для представления в Центральную избирательную комиссию заявления об аккредитации, прилагаемых документов и перечня наблюдателей зарегистрированным в Республике Армения общественным организациям и фондам предоставляется учетная запись пользователя, которая может быть восстановлена перед каждыми выборами. Изменения (дополнения) в перечень аккредитованных наблюдателей могут быть внесены не позднее чем за 3 дня до дня голосования, за исключением случая, когда перечень аккредитованных наблюдателей, зарегистрированной в Республике Армения общественной организации или фонда заполняется лицом, не имеющим гражданства Республики Армения, что может быть осуществлено не позднее чем за 15 дней до дня голосования.”;
2) в части 2 абзац второй дополнить вторым предложением следующего содержания: “Представленные зарегистрированными в Республике Армения общественными организациями и фондами правила поведения наблюдателей опубликовываются на Интернет-сайте Комиссии.”;
3) в части 2 второе предложение абзаца третьего после слов “под одним единым наименованием,” дополнить словами “не ассоциирующимся с именами кандидатов или названиями участвующих в выборах партий (партийных блоков)”;
4) в части 2 абзац пятый изложить в следующей редакции:
“Заявление об аккредитации должно содержать отметку об обучении правилам поведения наблюдателей организации и их принятии, а также об источниках и размерах финансирования данной наблюдательной миссии по состоянию на день подачи заявления об аккредитации. В случае изменения источников и размеров финансирования до истечения срока, установленного частью 6 настоящей статьи для прекращения полномочий наблюдателей, соответствующая общественная организация или фонд должны в трехдневный срок письменно уведомить Центральную избирательную комиссию об этих изменениях.”;
5) в части 4 абзац первый изложить в следующей редакции:
“Центральная избирательная комиссия отклоняет заявление об аккредитации общественной организации или фонда, если уставные цели организации не отвечают требованиям пункта 1 или 2 части 1 статьи 30 настоящего Кодекса или заявление подано с нарушением сроков, установленных частью 2 настоящей статьи, или представленные документы не соответствуют требованиям решения Центральной избирательной комиссии, установленным частью 9 настоящей статьи, или заявление не содержит отметки о принятии или обучении правилам поведения наблюдателей организации или фонда, об источниках и размерах финансирования данной наблюдательной миссии по состоянию на день подачи заявления об аккредитации, или наименование данной организации или фонда ассоциируется с именами кандидатов или названиями участвующих в выборах партий (партийных блоков), или данная организация или фонд не опубликовали в установленном законом порядке и сроки последний годовой отчет о своей деятельности, или какой-либо член органа управления данной организации или фонда, за исключением членов собрания, участвует в данных выборах в статусе кандидата, или данная организация или фонд поддерживает кандидатов или участвующие в выборах партии (партийные блоки), или данная организация или фонд организует или осуществляет агитацию за или против участвующей в выборах партии (партийного блока).”;
6) в части 4 первое предложение абзаца второго слова “представленные в заявке на аккредитацию до утверждения заявки на аккредитацию” заменить словами “указанных в части 1 статьи 30 настоящего Кодекса”, а во втором предложении слова “при рассмотрении заявлений о внесении изменений (дополнений)” заменить словами “при внесении изменений (дополнений)”;
7) часть 4 дополнить абзацами третьим и четвертым:
“С момента подачи заявления об аккредитации в Центральную избирательную комиссию общественная организация и фонд, а также их наблюдатели обязаны соблюдать правила поведения наблюдательной миссии, проявлять политический нейтралитет, не организовывать и не осуществлять агитацию или антиагитацию, не выражать публично предвзятую позицию или предпочтительное отношение к каким-либо вопросам, связанным с кандидатами, участвующими в выборах партиями (партийными блоками).
Центральная избирательная комиссия удаляет данные о лицах, имеющих гражданство Республики Армения, из перечня наблюдателей международных организаций, иностранных общественных организаций.”
8) часть 4.1 после первого предложения абзаца первого дополнить новым предложением следующего содержания: “Аккредитация признается утратившей силу также в том случае, когда соответствующая организация нарушает требования третьего абзаца части 4 настоящей статьи, в том числе при нарушении требований лицами, которые законом или уставом организации наделены полномочиями на представление этой организации, членами органов управления, за исключением членов собрания, или иными способами.”;
9) часть 4.1 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
“Решением Центральной избирательной Комиссии данные лица, нарушившего требования третьего абзаца части 4 настоящей статьи, удаляются из перечня аккредитованных наблюдателей”;
10) часть 5 изложить в следующей редакции:
“5. Председатель избирательной комиссии в случае осуществления наблюдателем агитации в пользу какого-либо кандидата, какой-либо участвующей в выборах партии (партийного блока), а также нарушения им требований настоящего Кодекса таким способом, который существенно препятствует нормальной работе избирательной комиссии или нормальному ходу голосования, может удалить наблюдателя с заседания комиссии, а в день голосования — с участкового центра — по решению, принятому не менее чем 2/3 голосов от общего числа членов избирательной комиссии. Председатель избирательной комиссии незамедлительно уведомляет об этом вышестоящую избирательную комиссию.”.
Статья 3. В статье 32 З акона:
1) в части 2 первое предложение изложить в следующей редакции:
“2. Наблюдатель, визитер при осуществлении своих прав обязаны проявлять политический нейтралитет, не выражать публично какую-либо предвзятую позицию или не проявлять какого-либо предпочтительного отношения по какому-либо вопросу, связанному с кандидатами, участвующими в выборах партиями (партийными блоками).”;