ՀՈՂԻ ՀԱՐԿԻ ԱՐՏՈՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ
1. Համայնքների վարչական տարածքում գտնվող գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածքների 1994-1999 թվականների հողի հարկի վճարման ժամկետը համայնքի ավագանու որոշմամբ կարող է հետաձգվել մինչեւ 2005 թվականի դեկտեմբերի 31-ը՝ համայնքի ավագանու սահմանած ժամանակացույցի (այսուհետ՝ ժամանակացույց) համաձայն:
2. Մինչեւ որոշումն ընդունելը վճարումներ կազմակերպողը՝ համայնքի ղեկավարը, հողի հարկ վճարողների՝ 1994-1999 թվականների հարկային պարտավորությունների վերաբերյալ տեղեկություններն ստանալու նպատակով գրավոր դիմում է տարածքային հարկային մարմին: Վերջինս դիմումն ստանալուց հետո՝ 10-օրյա ժամկետում, վճարումներ կազմակերպողին տրամադրում է պահանջվող տեղեկությունները:
3. Այդ տեղեկությունների հիման վրա համայնքի ավագանին ընդունում է որոշում՝ 2001-2005 թվականների բյուջետային տարիներն ընդգրկող ժամանակացույցը սահմանելու մասին: Ընդ որում, յուրաքանչյուր տարվա ընթացքում վճարվելիք գումարը կարող է սահմանվել 1994-1999 թվականների համար հաշվարկված եւ չվճարված հողի հարկի հետեւյալ չափերով.
ա) մինչեւ 2001 թվականի վերջը՝ 10 տոկոսը.
բ) մինչեւ 2002 թվականի վերջը՝ 30 տոկոսը.
գ) մինչեւ 2003 թվականի վերջը՝ 50 տոկոսը.
դ) մինչեւ 2004 թվականի վերջը՝ 75 տոկոսը.
ե) մինչեւ 2005 թվականի վերջը՝ 100 տոկոսը:
4. Համայնքի ավագանին սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ եռամսյա ժամկետում, հաստատում է, ինչպես նաեւ մարզպետին ու տարածքային հարկային մարմին է ներկայացնում ժամանակացույցը:
5. Այդ ժամանակացույցի համաձայն՝ հարկատուները, վճարած հարկի գումարներին համամասնորեն, ազատվում են դրանք՝ օրենսդրությամբ սահմանված ժամկետներում չվճարելու համար հաշվարկված տույժերից:
6. Մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը 1994-1999 թվականներին չվճարված հողի հարկի դիմաց օրենսդրությամբ հաշվարկված եւ վճարված տույժերի գումարը հաշվանցվում է հարկատուների՝ նույն համայնքի տարածքում գտնվող օբյեկտների հողի հարկի եւ գույքահարկի ընթացիկ կամ առաջիկա վճարումների հաշվին:
Հոդված 2. Սահմանամերձ բնակավայրերի չօգտագործվող հողատարածքների համար հողի հարկից ազատելը
1. Հայաստանի Հանրապետության սահմանամերձ բնակավայրերի՝ մարտական գործողությունների հետեւանքով չօգտագործվող հողատարածքների համար հողի հարկ վճարողներն ազատվում են 1994-1999 թվականներին հաշվարկված եւ չվճարված հողի հարկից, ինչպես նաեւ հողի հարկը սահմանված ժամկետներում չվճարելու համար հաշվարկված տույժերից:
2. Սույն հոդվածի 1-ին կետի համաձայն արտոնություն ստացող բնակավայրերի ցանկը հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը, իսկ չօգտագործվող հողատարածքներինը՝ մարզպետը:
3. Մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը սույն հոդվածով սահմանված հարկ վճարողների կողմից 1994-1999 թվականների համար վճարված հողի հարկի, ինչպես նաեւ այն սահմանված ժամկետից ուշ վճարելու համար տույժերի գումարները հաշվանցվում են հարկատուների՝ նույն համայնքի տարածքում գտնվող հարկվող օբյեկտների հողի հարկի եւ գույքահարկի ընթացիկ կամ առաջիկա վճարումների հաշվին:
Հոդված 3. Հողի հարկի վճարման ընթացակարգը
Հողի հարկի ժամկետանց հարկային պարտավորությունների վճարման ընթացակարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած մարմինը:

ON LAND TAX PRIVILEGES
1. The payment of tax on agricultural land within the community jurisdiction due in 1994-1999 may be deferred up to December 31, 2005 by the community council decision and in accordance with the timetable (hereinafter the Timetable) set by the community council.
2. Before passing such a decision, the Tax Organizer - the Head of Community - shall apply in writing to the territorial tax body for information about the land taxpayer liabilities incurred in 1994-1999. Upon receipt of this application, the tax body shall provide within ten days the required information to the Tax Organizer.
3. Based on this information, the community council shall pass a decision on fixing the Timetable for 2001-2005 budget years, with amount to be paid per year being set at the following percentage of unpaid land tax calculated for 1994-1999:
a) up to the end of 2001 10%;
b) up to the end of 2002 30%;
c) up to the end of 2003 50%;
d) up to the end of 2004 75%;
e) up to the end of 2005 100%.
4. Within three months after this Law takes effect, the Community Council shall approve the Timetable and furnish it to the Marzpet and the territorial Tax Body.
5. The taxpayers shall be exempt from penalties for failure to pay tax when due pursuant to the laws in accordance with this Timetable and in proportion to the paid tax amounts.
6. Before this Law becomes effective, penalties calculated and paid pursuant to the laws for failure to pay land tax in 1994-1999 shall be offset against current and pending liabilities for land and property taxes on objects located in the same community.
Article 2. Exemption from Land Tax on Unused Areas in Borderland Localities
1. The areas in the RA borderland localities not used due to military operations shall be exempt from land tax since 1994.
The payers of the tax on land in the RA borderland localities not used because of military operations shall be exempt from penalties imposed for failure to pay by due date the land tax assessed for 1994 and further years.
2. The Government of Armenia shall approve the list of localities granted privilege in compliance with the clause 1 of this Law, while the Marzpet shall certify the list of unused plots of land.
3. Until this Law comes into effect, the amounts of land tax paid for 1994 and further years by the taxpayers specified in this Article as well as penalties incurred for the failure to pay it by due date shall be offset against current or pending payments of land tax on objects located within the same community.
(Article 2 amended by 06.28.02, No 400 Law)
Article 3. Procedure to Pay Land Tax
The body authorized by the Government of Armenia shall set the procedure for payment of overdue land tax liabilities.