ՀՈՂԻ ՀԱՐԿԻ ԱՐՏՈՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ
1. Համայնքների վարչական տարածքում գտնվող գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածքների 1994-1999 թվականների հողի հարկի վճարման ժամկետը համայնքի ավագանու որոշմամբ կարող է հետաձգվել մինչեւ 2005 թվականի դեկտեմբերի 31-ը՝ համայնքի ավագանու սահմանած ժամանակացույցի (այսուհետ՝ ժամանակացույց) համաձայն:
2. Մինչեւ որոշումն ընդունելը վճարումներ կազմակերպողը՝ համայնքի ղեկավարը, հողի հարկ վճարողների՝ 1994-1999 թվականների հարկային պարտավորությունների վերաբերյալ տեղեկություններն ստանալու նպատակով գրավոր դիմում է տարածքային հարկային մարմին: Վերջինս դիմումն ստանալուց հետո՝ 10-օրյա ժամկետում, վճարումներ կազմակերպողին տրամադրում է պահանջվող տեղեկությունները:
3. Այդ տեղեկությունների հիման վրա համայնքի ավագանին ընդունում է որոշում՝ 2001-2005 թվականների բյուջետային տարիներն ընդգրկող ժամանակացույցը սահմանելու մասին: Ընդ որում, յուրաքանչյուր տարվա ընթացքում վճարվելիք գումարը կարող է սահմանվել 1994-1999 թվականների համար հաշվարկված եւ չվճարված հողի հարկի հետեւյալ չափերով.
ա) մինչեւ 2001 թվականի վերջը՝ 10 տոկոսը.
բ) մինչեւ 2002 թվականի վերջը՝ 30 տոկոսը.
գ) մինչեւ 2003 թվականի վերջը՝ 50 տոկոսը.
դ) մինչեւ 2004 թվականի վերջը՝ 75 տոկոսը.
ե) մինչեւ 2005 թվականի վերջը՝ 100 տոկոսը:
4. Համայնքի ավագանին սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ եռամսյա ժամկետում, հաստատում է, ինչպես նաեւ մարզպետին ու տարածքային հարկային մարմին է ներկայացնում ժամանակացույցը:
5. Այդ ժամանակացույցի համաձայն՝ հարկատուները, վճարած հարկի գումարներին համամասնորեն, ազատվում են դրանք՝ օրենսդրությամբ սահմանված ժամկետներում չվճարելու համար հաշվարկված տույժերից:
6. Մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը 1994-1999 թվականներին չվճարված հողի հարկի դիմաց օրենսդրությամբ հաշվարկված եւ վճարված տույժերի գումարը հաշվանցվում է հարկատուների՝ նույն համայնքի տարածքում գտնվող օբյեկտների հողի հարկի եւ գույքահարկի ընթացիկ կամ առաջիկա վճարումների հաշվին:
Հոդված 2. Սահմանամերձ բնակավայրերի չօգտագործվող հողատարածքների համար հողի հարկից ազատելը
1. Հայաստանի Հանրապետության սահմանամերձ բնակավայրերի՝ մարտական գործողությունների հետեւանքով չօգտագործվող հողատարածքների համար հողի հարկ վճարողներն ազատվում են 1994-1999 թվականներին հաշվարկված եւ չվճարված հողի հարկից, ինչպես նաեւ հողի հարկը սահմանված ժամկետներում չվճարելու համար հաշվարկված տույժերից:
2. Սույն հոդվածի 1-ին կետի համաձայն արտոնություն ստացող բնակավայրերի ցանկը հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը, իսկ չօգտագործվող հողատարածքներինը՝ մարզպետը:
3. Մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը սույն հոդվածով սահմանված հարկ վճարողների կողմից 1994-1999 թվականների համար վճարված հողի հարկի, ինչպես նաեւ այն սահմանված ժամկետից ուշ վճարելու համար տույժերի գումարները հաշվանցվում են հարկատուների՝ նույն համայնքի տարածքում գտնվող հարկվող օբյեկտների հողի հարկի եւ գույքահարկի ընթացիկ կամ առաջիկա վճարումների հաշվին:
Հոդված 3. Հողի հարկի վճարման ընթացակարգը
Հողի հարկի ժամկետանց հարկային պարտավորությունների վճարման ընթացակարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած մարմինը:

О ЛЬГОТАХ ПО ЗЕМЕЛЬНОМУ НАЛОГУ
1. Срок уплаты земельного налога за 1994-1999 годы на земли сельскохозяйственного назначения, находящиеся на административной территории муниципалитетов, по решению муниципального совета может быть отложен до 31 декабря 2005 года по графику, установленному муниципальным советом (далее-график).
2. Организатор платежей – глава муниципалитета до принятия решения в целях получения сведений о налоговых обязательствах плательщиков земельного налога за 1994-1999 годы письменно обращается в территориальный налоговый орган. Последний в 10-дневный срок после получения заявления предоставляет организатору платежей истребуемые сведения.
3. Муниципальный совет на основании этих сведений принимает решение об установлении графика, охватывающего 2001-2005 бюджетные годы. При этом сумма, уплачиваемая за каждый год, может устанавливаться в следующих размерах земельного налога, исчисленного и неуплаченного за 1994-1999 годы:
а) до конца 2001 года – 10 процентов;
б) до конца 2002 года – 30 процентов;
в) до конца 2003 года – 50 процентов;
г) до конца 2004 года – 75 процентов;
д) до конца 2005 года – 100 процентов.
4. Муниципальный совет в трехмесячный срок после вступления настоящего Закона в силу утверждает график, а также представляет его губернатору и в территориальный налоговый орган.
5. По этому графику налогоплательщики пропорционально суммам уплаченного налога освобождаются от пеней, начисленных за его неуплату в установленные законодательством сроки.
6. Сумма пеней, начисленных по законодательству и уплаченных до вступления настоящего Закона в силу по земельному налогу, неуплаченному за 1994-1999 годы, засчитывается в счет текущих или предстоящих платежей по земельному налогу и налогу на имущество объектов налогоплательщиков, находящихся на территории того же муниципалитета.
Статья 2. Освобождение от земельного налога за неиспользуемые земельные площади приграничных населенных пунктов
1. Плательщики земельного налога за земельные площади приграничных населенных пунктов Республики Армения, неиспользуемые вследствие боевых действий, освобождаются от исчисленного и неуплаченного за 1994-1999 годы земельного налога, а также от пеней, начисленных за неуплату земельного налога в установленные сроки.
2. Перечень населенных пунктов, получивших согласно пункту 1 настоящей статьи льготу, утверждается Правительством Республики Армения, а перечень неиспользуемых земельных площадей – губернатором.
3. Суммы земельного налога, уплаченного за 1994-1999 годы до вступления настоящего Закона в силу налогоплательщиками, установленными настоящей статьей, а также пеней за несвоевременную его уплату засчитываются в счет текущих или предстоящих платежей по земельному налогу и налогу на имущество налогооблагаемых объектов налогоплательщиков, находящихся на территории того же муниципалитета.
Статья 3. Процедура уплаты земельного налога
Процедура оплаты просроченных налоговых обязательств по земельному налогу устанавливается уполномоченным органом Правительства Республики Армения.