Հոդված 1. «Պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (30 դեկտեմբերի 1997 թվականի, ՀՕ-179) 1-ին հոդվածում`
ա) երկրորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«2. Ապահովադիր՝ սույն օրենքով սահմանված կարգով ու չափերով սոցիալական վճարումներ կատարող եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած մարմին (այսուհետ` լիազորված մարմին) փոխանցող (վճարող) իրավաբանական եւ ֆիզիկական անձ, պետական եւ համայնքային ենթակայության հիմնարկ:».
բ) հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասով`
«Գործատու` քաղաքացիաիրավական հարաբերությունների ցանկացած սուբյեկտ, որն իր գործունեության իրականացման կամ ապահովման համար իրավունք ունի օրենքով չարգելված աշխատանք առաջարկել ֆիզիկական անձանց, այդ նպատակով աշխատողներ վարձել եւ աշխատանքային պայմանագրեր կնքելու միջոցով նրանց ներգրավել որոշակի աշխատանքների կատարման:»:
ա) 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«1. Սոցիալական վճարները պարտադիր սոցիալական ապահովագրության պետական ծրագրերի ֆինանսավորման նպատակով ապահովադիրների կողմից պարտադիր կարգով վճարվող միջոցներ են:».
«3. Հայաստանի Հանրապետությունում իրավաբանական անձինք, պետական եւ համայնքային ենթակայության հիմնարկները, օտարերկրյա պետությունների դիվանագիտական ներկայացուցչությունները եւ հյուպատոսական հիմնարկներն ու միջազգային միջպետական (միջկառավարական) կազմակերպությունները, ֆիզիկական անձինք՝ իրենց հետ աշխատանքային հարաբերությունների մեջ գտնվող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների համար, ինչպես նաեւ վարձու աշխատողները պարտավոր են կատարել սոցիալական վճարումներ` սույն օրենքով սահմանված կարգով:».
գ) 4-րդ մասի «գ» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«գ) անհատ ձեռնարկատերերը (ձեռներեցները).».
դ) ուժը կորցրած ճանաչել 4-րդ մասի «դ» եւ «ե» ենթակետերը.
ե) 5-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«5. Հայաստանի Հանրապետությունում ձեռնարկատիրական եւ այլ գործունեություն իրականացնող օտարերկրյա քաղաքացիներն ու քաղաքացիություն չունեցող անձինք, ինչպես նաեւ նրանց վարձու աշխատանքն օգտագործող գործատուներն ազատվում են սոցիալական վճարումների կատարման պարտականությունից:
Հայաստանի Հանրապետությունում ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող օտարերկրյա իրավաբանական անձինք, դրանց կողմից ստեղծված կազմակերպությունները, օտարերկրյա քաղաքացիները եւ քաղաքացիություն չունեցող անձինք իրենց մոտ վարձու աշխատանք կատարող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների համար սոցիալական վճարներ են կատարում սույն օրենքի 5-րդ հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ կետերով սահմանված չափով:»:
Հոդված 3. Օրենքի 4-րդ հոդվածի 1-ին մասում`
ա) «գ» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«գ) անհատ ձեռնարկատերերի (ձեռներեցների) տարեկան համախառն եկամուտները, որոնցից նախապես նվազեցվում են «Եկամտահարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված եկամտի առանձին տեսակների ստացման հետ կապված ծախսերի գումարը` առանց հաշվի առնելու անձնական նվազեցումները:».
բ) ուժը կորցրած ճանաչել «դ» ենթակետը:
Հոդված 4. Օրենքի 5-րդ հոդվածում՝
ա) ուժը կորցրած ճանաչել 1-ին մասի երրորդ պարբերությունը, 4-րդ մասը եւ 5-րդ մասի երրորդ պարբերությունը.
բ) 5-րդ մասը «ձեռնարկատերերը» բառից հետո լրացնել «(ձեռներեցները)» բառով.
գ) 5-րդ մասի առաջին պարբերությունը «մինչեւ 1200000 դրամ 15 տոկոս» բառերից հետո լրացնել «, բայց ոչ պակաս 60 հազար դրամից» բառերով.
դ) 5-րդ մասի երկրորդ պարբերության առաջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ` «Անհատ ձեռնարկատերերը (ձեռներեցները) պարտավոր են յուրաքանչյուր ամսվա համար վճարել նվազագույն սոցիալական վճար` 5000 դրամ, մինչեւ հաջորդ ամսվա 15-ը:»:
Հոդված 5. Օրենքի 6-րդ հոդվածում՝
ա) 1-ին մասում «գործատուներն ու քաղաքացիաիրավական պայմանագրերի շրջանակներում եկամուտներ վճարող անձինք» բառերը փոխարինել «գործատուները» բառով.
բ) ուժը կորցրած ճանաչել 2-րդ մասը.
գ) 3-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«Անհատ ձեռնարկատերերը (ձեռներեցները) տարվա համար հաշվարկված սոցիալական վճարների եւ սույն օրենքի 5-րդ հոդվածի 5-րդ կետի երկրորդ մասով նախատեսված սոցիալական վճարների տարբերությունը լիազոր մարմին են փոխանցում (վճարում) հաջորդ տարվա մարտի 1-ից ոչ ուշ:
Անհատ ձեռնարկատերը (ձեռներեցը), յուրաքանչյուր տարվա արդյունքներով` մինչեւ օրացուցային տարվան հաջորդող մարտի 25-ը, լիազորված մարմին է ներկայացնում տարեկան եկամուտների մասին հայտարարագիր:
Հայտարարագրի ձեւը մշակում ու հաստատում է լիազոր մարմինը եւ գրանցում Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:»:
Հոդված 6. Օրենքի 9-րդ հոդվածի «ա» ենթակետում`
- «գործատուները» բառից հետո ավելացնել «վարձու աշխատանք օգտագործող անհատ ձեռնարկատերերի (ձեռներեցների)» բառերը,
- «անհատ ձեռներեցների (ձեռնարկատերերի)» բառերը փոխարինել «անհատ ձեռնարկատերերը (ձեռներեցները)» բառերով,
- «անհատ ձեռներեցների (ձեռնարկատերերի)» բառերից հետո հանել «գիտական եւ ստեղծագործական աշխատանքով զբաղված» բառերը:
Հոդված 7. Օրենքի 5-րդ գլխի վերնագրում «գրանցման» բառը փոխարինել «հաշվառման» բառով:
Հոդված 8. Օրենքի 10-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«Հոդված 10. Սոցիալական վճարներ կատարողների հաշվառումը
1. Ապահովադիրները պետական գրանցում ստանալու օրվանից մեկ ամսվա ընթացքում պարտավոր են հաշվառվել լիազորված մարմնում` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:
2. Ապահովադիրները հաշվառվում են ըստ պետական գրանցման վայրի:»:
Հոդված 9. Օրենքի 11-րդ եւ 12-րդ հոդվածներում «գանգատարկել», «գանգատարկման» եւ «գանգատարկվել» բառերը փոխարինել համապատասխանաբար «բողոքարկել», «բողոքարկման» եւ «բողոքարկվել» բառերով:
Հոդված 10. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող տասներորդ օրվանից եւ տարածվում է 2003 թվականի հունվարի 1-ից հետո ծագած հարաբերությունների վրա:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О ПЛАТЕЖАХ ОБЯЗАТЕЛЬНОГО СОЦИАЛЬНОГО СТРАХОВАНИЯ"
В статье 1 Закона Республики Армения "О платежах обязательного страхования" (30 декабря 1997 года, ЗР-179):
а) часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Страхователь – юридическое и физическое лицо, государственное учреждение и учреждение муниципального подчинения, производящие и перечисляющие (уплачивающие) в порядке и размерах, установленных настоящим Законом, социальные платежи уполномоченному Правительством Республики Армения органу (далее – уполномоченный орган);
"Работодатель – любой субъект гражданско-правовых отношений, который для осуществления или обеспечения своей деятельности вправе предложить физическим лицам не запрещенную законом работу, нанять с этой целью работников и привлечь их к выполнению определенных работ путем заключения с ними трудовых договоров".
"1. Социальные платежи – средства, уплачиваемые страхователями в обязательном порядке в целях финансирования государственных программ обязательного социального страхования";
"3. Юридические лица, государственные учреждения и учреждения муниципального подчинения, дипломатические представительства и консульские учреждения иностранных государств, международные межгосударственные (межправительственные) организации и физические лица в Республике Армения – за граждан Республики Армения, находящихся с ними в трудовых отношениях, - а также наемные работники обязаны производить социальные платежи в порядке, установленном настоящим Законом";
в) (Настоящий подпункт не влечет изменений в тексте русского перевода Закона);
г) подпункты "г" и "д" части 4 признать утратившими силу;
д) часть 5 изложить в следующей редакции:
"5. Иностранные граждане и лица без гражданства, осуществляющие в Республике Армения предпринимательскую и иную деятельность, а также работодатели, использующие их наемный труд, освобождаются от обязанностей производить социальные платежи.
Иностранные юридические лица, занимающиеся в Республике Армения предпринимательской деятельностью, созданные ими организации, иностранные граждане и лица без гражданства производят социальные платежи за граждан Республики Армения, выполняющих у них наемную работу, в размере, установленном пунктами 1 и 2 статьи 5 настоящего Закона".
Статья 3. В части 1 статьи 4 Закона:
а) подпункт "в" изложить в следующей редакции:
"в) годовые валовые доходы индивидуальных предпринимателей, из которых заранее вычитается сумма расходов, связанных с получением отдельных видов доходов, установленных Законом Республики Армения "О подоходном налоге", без учета персональных вычетов";
б) подпункт "г" признать утратившим силу.
а) абзац третий части 1, часть 4 и абзац третий части 5 признать утратившими силу;
б) (Настоящий подпункт не влечет изменений в тексте русского перевода Закона);
в) абзац первый части 5 после слов "15 процентов" дополнить словами " , но не менее 60 тысяч драмов";
г) первое предложение абзаца второго части 5 изложить в следующей редакции: "Индивидуальные предприниматели обязаны за каждый месяц уплачивать минимальный социальный платеж в размере 5000 драмов до 15 числа следующего месяца".
а) в части 1 слова "и лица, уплачивающие доходы в рамках гражданско-правовых договоров", исключить;
б) часть 2 признать утратившей силу;
в) часть 3 изложить в следующей редакции:
"Индивидуальные предприниматели перечисляют (уплачивают) уполномоченному органу разницу между социальными платежами, исчисленными за год, и социальными платежами, предусмотренными частью второй пункта 5 статьи 5 настоящего Закона, не позднее 1-го марта следующего года.
Индивидуальный предприниматель до 25 марта, следующего за календарным годом, представляет в уполномоченный орган декларацию о годовых доходах по результатам каждого года.
Форму декларации разрабатывает и утверждает уполномоченный орган и регистрирует в установленном законодательством Республики Армения порядке".
Статья 6. В подпункте "а" статьи 9 Закона:
- после слова "работодателей" дополнить словами " , индивидуальных предпринимателей, использующих наемный труд,",
- (Настоящий абзац не влечет изменений в тексте русского перевода Закона),
- слова "лиц, занятых научной и творческой работой", исключить.
Статья 8. Статью 10 Закона изложить в следующей редакции:
"Статья 10. Учет плательщиков социальных платежей
1. Страхователи в течение одного месяца со дня получения государственной регистрации обязаны в установленном Правительством Республики Армения порядке стать на учет в уполномоченном органе.
2. Страхователи становятся на учет по месту государственной регистрации".
Статья 9. В статьях 11 и 12 Закона слова "обжаловать", "обжалования" и "обжалованы" заменить соответственно словами "опротестовать", "опротестования" и "опротестованы".
Статья 10. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день после его официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие после 1-го января 2003 года.