ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՕՐԵՆՍԳԻՐՔԸ ԳՈՐԾՈՂՈՒԹՅԱՆ ՄԵՋ ԴՆԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգիրքը (այսուհետ՝ օրենսգիրք) գործողության մեջ դնել 1999 թվականի հունվարի 1-ից:
Հոդված 2. 1999 թվականի հունվարի 1-ից ուժը կորցրած ճանաչել՝
1) 1964 թվականի հունիսի 4-ի՝ «Հայկական ՍՍՀ քաղաքացիական օրենսգիրքը հաստատելու մասին» Հայկական ՍՍՀ օրենքով հաստատված Հայկական ՍՍՀ քաղաքացիական օրենսգիրքը («Հայկական ՍՍՀ Գերագույն սովետի տեղեկագիր», 1964թ., N 17, հոդված 84)՝ հետագա փոփոխություններով եւ լրացումներով.
2) 1964 թվականի նոյեմբերի 26-ի՝ «Հայկական ՍՍՀ քաղաքացիական եւ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքերը գործողության մեջ դնելու կարգի մասին» Հայկական ՍՍՀ Գերագույն սովետի նախագահության հրամանագիրը («Հայկական ՍՍՀ Գերագույն սովետի տեղեկագիր», 1964թ., N 34, հոդված 182).
3) 1990 թվականի հոկտեմբերի 31-ի՝ «Հայաստանի Հանրապետությունում սեփականության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը («ՀՀ Գերագույն խորհրդի տեղեկագիր», 1990թ., N 20, հոդված 383), ինչպես նաեւ 1990 թվականի հոկտեմբերի 31-ի՝ «Հայաստանի Հանրապետությունում սեփականության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը կիրարկելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության Գերագույն խորհրդի որոշումը («ՀՀ Գերագույն խորհրդի տեղեկագիր», 1990թ., N 20, հոդված 384).
4) 1992 թվականի մարտի 14-ի՝ «Ձեռնարկությունների եւ ձեռնարկատիրական գործունեության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը («ՀՀ Գերագույն խորհրդի տեղեկագիր», 1992թ., N 5, հոդված 80), ինչպես նաեւ 1992 թվականի փետրվարի 26-ի՝ «Ձեռնարկությունների եւ ձեռնարկատիրական գործունեության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի կիրարկման կարգի մասին» ՀՀ Գերագույն խորհրդի որոշումը («ՀՀ Գերագույն խորհրդի տեղեկագիր», 1992 թ., N 4, հոդված 73)՝ հետագա փոփոխություններով եւ լրացումներով.
5) 1993 թվականի դեկտեմբերի 30-ի՝ «Երաշխավորությամբ գործող ձեռնարկությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը («ՀՀ Գերագույն խորհրդի տեղեկագիր» 1993թ., N 24, հոդված 397), ինչպես նաեւ 1993 թվականի հոկտեմբերի 13-ի՝ «Երաշխավորությամբ գործող ձեռնարկությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի կիրարկման կարգի մասին» ՀՀ Գերագույն խորհրդի որոշումը («ՀՀ Գերագույն խորհրդի տեղեկագիր», 1993թ., N 19, հոդված 333).
6) 1994 թվականի հունիսի 13-ի՝ «Անհատական (ընտանեկան) ձեռնարկությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը («ՀՀ Գերագույն խորհրդի տեղեկագիր», 1994թ., N 11, հոդված 202), ինչպես նաեւ 1994 թվականի մարտի 15-ի՝ «Անհատական (ընտանեկան) ձեռնարկությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի կիրարկման մասին» ՀՀ Գերագույն խորհրդի որոշումը («ՀՀ Գերագույն խորհրդի տեղեկագիր», 1994թ., N 5, հոդված 54).
7) 1995 թվականի հունիսի 28-ի՝ «Գրավի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը («ՀՀ Գերագույն խորհրդի տեղեկագիր» 1995թ., N 11-12, հոդված 143)՝ հետագա փոփոխություններով եւ լրացումներով, ինչպես նաեւ 1995 թվականի մայիսի 10-ի՝ «Գրավի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը կիրարկելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության Գերագույն խորհրդի որոշումը («ՀՀ Գերագույն խորհրդի տեղեկագիր», 1995թ., N 10, հոդված 128).
8) 1996 թվականի հունվարի 22-ի՝ «Անշարժ գույքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը («ՀՀ Ազգային ժողովի տեղեկագիր», 1996թ., N 1-2, հոդված 2)։
Հոդված 3. Մինչեւ 2000 թվականի հուլիսի 1-ն օրենսգրքին համապատասխանեցնել քաղաքացիական իրավունքի նորմեր պարունակող օրենքները եւ այլ իրավական ակտերը:
Մինչեւ քաղաքացիական իրավունքի նորմեր պարունակող օրենքները եւ այլ իրավական ակտերն օրենսգրքին համապատասխանեցնելը՝ դրանք կիրառվում են այնքանով, որքանով չեն հակասում օրենսգրքին:
Մինչեւ օրենսգրքի գործողության մեջ դնելը հրապարակված՝ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի, կառավարության, նախարարությունների եւ պետական այլ մարմինների այն նորմատիվ ակտերը, որոնցով կարգավորվող հարաբերություններն օրենսգրքի համաձայն պետք է կարգավորվեն միայն օրենքով, գործում են մինչեւ համապատասխան օրենքները գործողության մեջ դնելը:
Հոդված 4. Օրենսգիրքը կիրառվում է քաղաքացիական այն իրավահարաբերությունների նկատմամբ, որոնք ծագել են օրենսգիրքը գործողության մեջ դրվելուց հետո, բացառությամբ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերի:
Մինչեւ 1999 թվականի հունվարի 1-ը ծագած պայմանագրային եւ այլ քաղաքացիական իրավահարաբերությունների նկատմամբ օրենսգիրքը կիրառվում է այն իրավունքների ու պարտականությունների մասով, որոնք կծագեն օրենսգիրքը գործողության մեջ դրվելուց հետո:
Հոդված 5. Մինչեւ օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելը կնքված պայմանագրերով պարտավորությունները պահպանվում են, եթե կողմերն այդ պայմանագրերի պայմանները կամովին չեն համապատասխանեցնում օրենսգրքի պահանջներին:
Հոդված 6. Օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելու օրվանից իրավաբանական անձինք կարող են ստեղծվել բացառապես օրենսգրքի 5-րդ գլխով նախատեսված կազմակերպական-իրավական ձեւերով:
Մինչեւ օրենսգրքի ուժի մեջ մտնելն ստեղծված ձեռնարկությունների այն կազմակերպական-իրավական տեսակները, որոնք նախատեսված չեն օրենսգրքի 5-րդ գլխով, մինչեւ 2000 թվականի հունվարի 1-ը ենթակա են վերակազմակերպման եւ գրանցման: Նշված ժամկետում չվերակազմակերպվելու եւ չգրանցվելու դեպքում դրանք ենթակա են լուծարման:
Մինչեւ օրենսգրքի ուժի մեջ մտնելն ստեղծված եւ օրենսգրքի 5-րդ գլխով նախատեսված կազմակերպական-իրավական ձեւ ունեցող իրավաբանական անձինք պետք է մինչեւ 2000 թվականի հունվարի 1-ն իրենց հիմնադիր փաստաթղթերը համապատասխանեցնեն օրենսգրքի 5-րդ գլխի նորմերի պահանջներին եւ վերագրանցվեն: Նշված ժամկետում չհամապատասխանեցված եւ չվերագրանցված հիմնադիր փաստաթղթերը համարվում են անվավեր:
Հոդված 7. Սույն օրենքի 6 հոդվածում նշված իրավաբանական անձինք իրենց իրավական վիճակն օրենսգրքի նորմերին համապատասխանեցնելու նպատակով վերագրանցվելիս ազատվում են դրա համար վճարումներից:
Հոդված 8. Իրավաբանական անձանց գրանցման գործող կարգը պահպանվում է մինչեւ իրավաբանական անձանց պետական գրանցման մասին օրենքը գործողության մեջ դնելը:
Հոդված 9. Գույքի գրանցման գործող կարգը պահպանվում է մինչեւ գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին օրենքը գործողության մեջ դնելը:
Հոդված 10. Գործարքների անվավերության հիմքերի եւ հետեւանքների մասին՝ օրենսգրքի նորմերը կիրառվում են այն գործարքների նկատմամբ, որոնց անվավեր ճանաչելու մասին պահանջները դատարանի՝ ներառյալ միջնորդ դատարանի, կողմից քննվելու են 1999 թվականի հունվարի 1-ից հետո՝ անկախ համապատասխան գործարքների կնքման ժամանակից:
Հոդված 11. Օրենսգրքով սահմանված հայցային վաղեմության ժամկետները կիրառվում են այն հայցերի նկատմամբ, որոնց՝ նախկինում գործող օրենսդրությամբ նախատեսված ներկայացման ժամկետները չեն լրացել մինչեւ 1999 թվականի հունվարի 1-ը:
Վիճահարույց գործարքն անվավեր ճանաչելու եւ դրա անվավերության հետեւանքները կիրառելու մասին՝ օրենսգրքի 317 հոդվածով նախատեսված հայցի նկատմամբ, որի ներկայացման իրավունքը ծագել է մինչեւ 1999 թվականի հունվարի 1-ը, կիրառվում է համապատասխան հայցի համար նախկինում գործող օրենսդրությամբ սահմանված հայցային վաղեմության ժամկետը:
Հոդված 12. Օրենսգրքի 187 հոդվածի (ձեռքբերման վաղեմություն) գործողությունը տարածվում է նաեւ այն դեպքերի վրա, երբ գույքի տիրապետումն սկսվել է 1999 թվականի հունվարի 1-ից առաջ եւ շարունակվում է օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելու պահին:
Հոդված 13. Օրենսգրքով սահմանված պայմանագրերի առանձին տեսակների կնքման կարգը եւ ձեւը կիրառվում են այն պայմանագրերի նկատմամբ, որոնց կնքման առաջարկությունն արվել է 1999 թվականի հունվարի 1-ից հետո:
Պայմանագրերի առանձին տեսակների բովանդակությունը սահմանող օրենսգրքի նորմերը կիրառվում են օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելուց հետո կնքված պայմանագրերի նկատմամբ:
Հոդված 14. Պայմանագրի կողմերի համար՝ պայմանագրերի առանձին տեսակների լուծման հիմքերի, հետեւանքների եւ կարգի մասին՝ օրենսգրքի պարտադիր նորմերը կիրառվում են նաեւ այն պայմանագրերի նկատմամբ, որոնք շարունակում են գործել օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելուց հետո՝ անկախ դրանց կնքման տարվանից, ամսվանից եւ ամսաթվից:
Պայմանագրի կողմերի համար պարտադիր պայմանագրային պարտավորությունները խախտելու համար պատասխանատվության մասին օրենսգրքի նորմերը կիրառվում են, եթե համապատասխան խախտումները թույլ են տրվել օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելուց հետո, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ նման խախտումների համար պատասխանատվություն է նախատեսվել մինչեւ 1999 թվականի հունվարի 1-ը կնքված պայմանագրերում։
Հոդված 15. Օրենսգրքի 903 հոդվածի 2-րդ եւ 3-րդ կետերի գործողությունը տարածվում է նաեւ այն դեպքերի վրա, երբ ավանդներում դրամական միջոցները ներգրավվել են մինչեւ օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելը եւ այդ կապակցությամբ ծագած հարաբերությունները պահպանվել են օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելուց հետո:
Հոդված 16. Օրենսգրքի 1063 եւ 1064 հոդվածների գործողությունը տարածվում է նաեւ այն դեպքերի վրա, երբ վնասը պատճառվել է մինչեւ 1999 թվականի հունվարի 1-ը, սակայն ոչ շուտ, քան մինչեւ 1996 թվականի հունվարի 1-ը:
Հոդված 17. Օրենսգրքի 1078-1087 հոդվածների գործողությունը տարածվում է նաեւ այն դեպքերի վրա, երբ քաղաքացու կյանքին կամ առողջությանը վնաս է պատճառվել մինչեւ 1999 թվականի հունվարի 1-ը, սակայն ոչ շուտ, քան մինչեւ 1996 թվականի հունվարի 1-ը:
Հոդված 18. Օրենսգրքի տասնմեկերորդ բաժնի նորմերը կիրառվում են նաեւ այն ժառանգությունների նկատմամբ, որոնք բացվել են մինչեւ օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելը, սակայն չեն ընդունվել ժառանգներից ոչ մեկի կողմից եւ ժառանգման իրավունքով պետության կամ համայնքի սեփականությունը չեն դարձել մինչեւ 1999 թվականի հունվարի 1-ը:

О ВВЕДЕНИИ В ДЕЙСТВИЕ ГРАЖДАНСКОГО КОДЕКСА РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Ввести в действие Гражданский кодекс Республики Армения (далее – Кодекс) с 1-го января 1999 года.
Статья 2. Признать утратившими силу с 1-го января 1999 года:
1) Гражданский кодекс Армянской ССР, утвержденный Законом Армянской ССР от 4-го июня 1964 года “Об утверждении Гражданского кодекса Армянской ССР” (“Ведомости Верховного Совета Армянской ССР”, 1964 г., ¹ 17, статья 84), с последующими изменениями и дополнениями;
2) Указ Президиума Верховного Совета Армянской ССР от 26-го ноября 1964 года “О порядке введения в действие Гражданского и Гражданского процессуального кодексов Армянской ССР” (“Ведомости Верховного Совета Армянской ССР”, 1964 г., ¹ 34, статья 182);
3) Закон Республики Армения от 31-го октября 1990 года “О собственности в Республике Армения (“Ведомости Верховного Совета РА”, 1990 г., ¹ 20, статья 383), а также Постановление Верховного Совета Республики Армения от 31-го октября 1990 года “О введении в действие Закона Республики Армения  “О собственности в Республике Армения” (“Ведомости Верховного Совета РА”, 1990 г., ¹ 20, статья 384);
4) Закон Республики Армения от 14-го марта 1992 года “О предприятиях и предпринимательской деятельности” (“Ведомости Верховного Совета РА”, 1992 г., ¹ 5, статья 80), а также Постановление Верховного Совета Республики Армения от 26-го февраля 1992 года “О порядке введения в действие Закона Республики Армения “О предприятиях и предпринимательской деятельности” (“Ведомости Верховного Совета РА”, 1992 г., ¹ 4, статья 73), с последующими изменениями и дополнениями;
5) Закон Республики Армения от 30-го декабря 1993 года “О предприятиях, действующих по гарантии” (“Ведомости Верховного Совета РА”, 1993 г., ¹ 24, статья 397), а также Постановление Верховного Совета Республики Армения от 13-го октября 1993 года “О порядке введения в действие Закона Республики Армения “О предприятиях, действующих по гарантии” (“Ведомости Верховного Совета РА”, 1993 г., ¹ 19, статья 333);
6) Закон Республики Армения от 13-го июня 1994 года “Об индивидуальном (семейном) предприятии” (“Ведомости Верховного Совета РА”, 1994 г., ¹ 11, статья 202), а также Постановление Верховного Совета Республики Армения от 15-го марта 1994 года “О введении в действие Закона Республики Армения “Об индивидуальном (семейном) предприятии” (“Ведомости Верховного Совета РА”, 1994 г., ¹ 5, статья 54);
7) Закон Республики Армения от 28-го июня 1995 года “О залоге” (“Ведомости Верховного Совета РА”, 1995 г., ¹ 11-12, статья 143) с последующими изменениями и дополнениями, а также Постановление Верховного Совета Республики Армения от 18-го мая 1995 года “О введении в действие Закона Республики Армения “О залоге” (“Ведомости Верховного Совета РА”, 1995 г., ¹ 10, статья 128);
8) Закон Республики Армения от 22-го января 1996 года “О недвижимом имуществе” (“Ведомости Национального Собрания РА”,1996 г., ¹1-2, статья 2).
Статья 3. До 1-го июля 2000 года привести в соответствие с Кодексом законы и иные правовые акты, содержащие нормы гражданского права.
До приведения законов и иных правовых актов, содержащих нормы гражданского права, в соответствие с Кодексом, они применяются постольку, поскольку не противоречат Кодексу.
Изданные до введения Кодекса в действие нормативные акты Президента Республики Армения, Правительства, министерств и иных государственных органов, регулирующие отношения, которые, согласно Кодексу, должны регулироваться только законом, действуют до введения соответствующих законов в действие.
Статья 4. Кодекс применяется к гражданским правоотношениям, возникшим после введения Кодекса в действие, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом.
К договорным и иным гражданским правоотношениям, возникшим до 1-го января 1999 года, Кодекс применяется в части тех прав и обязанностей, которые возникнут после введения Кодекса в действие.
Статья 5. Обязательства по договорам, заключенным до введения Кодекса в действие, сохраняются, если стороны добровольно не приведут условия этих договоров в соответствие с требованиями Кодекса.
Статья 6. Со дня введения Кодекса в действие юридические лица могут создаваться исключительно в организационно-правовых формах, предусмотренных главой 5-й Кодекса.
Организационно-правовые виды предприятий, созданных до вступления Кодекса в силу, не предусмотренных главой 5-й Кодекса, до 1-го января 2000 года подлежат реорганизации и регистрации. В случае неосуществления в указанный срок реорганизации и регистрации они подлежат ликвидации.
Юридические лица, созданные до вступления Кодекса в силу и имеющие организационно-правовую форму, предусмотренную главой 5-й Кодекса, должны до 1-го января 2000 года привести свои учредительные документы в соответствие с требованиями норм главы 5-й Кодекса и перерегистрировать их. Не приведенные в соответствие и неперерегистрированные в установленный срок учредительные документы признаются недействительными.
Статья 7. Юридические лица, указанные в статье 6 настоящего Закона, при перерегистрации с целью приведения своего правового статуса в соответствие с нормами Кодекса освобождаются от платежей за это.
Статья 8. Действующий порядок регистрации юридических лиц сохраняется до введения в действие закона о государственной регистрации юридических лиц.
Действующий порядок регистрации имущества сохраняется до введения в действие закона о государственной регистрации прав на имущество.
Нормы Кодекса об основаниях и последствиях недействительности сделок применяются в отношении сделок, требования о признании недействительности которых будут рассмотрены судом, включая третейский суд, после 1-го января 1999 года, независимо от времени заключения соответствующих сделок.
Установленные Кодексом сроки исковой давности применяются к искам, сроки предъявления которых, предусмотренные действующим ранее законодательством, не истекли до 1-го января 1999 года.
К иску, предусмотренному статьей 317 Кодекса, о признании оспоримой сделки недействительной и применении последствий ее недействительности, право на предъявление которого возникло до 1-го января 1999 года, применяется срок исковой давности, установленный для соответствующего иска ранее действующим законодательством.
Статья 12. Действие статьи 187 Кодекса (приобретательная давность) распространяется также и на случаи, когда владение имуществом началось до             1-го января 1999 года и продолжается на момент введения Кодекса в силу.
Статья 13. Порядок заключения и форма отдельных видов договоров, установленные Кодексом, применяются к договорам, предложение к заключению которых сделано после 1-го января 1999 года.
Нормы Кодекса, устанавливающие содержание отдельных видов договоров, применяются к договорам, заключенным после введения Кодекса в действие.
Статья 14. Обязательные для сторон договора нормы Кодекса об основаниях, последствиях и порядке расторжения отдельных видов договоров применяются также и к договорам, продолжающим действовать после введения Кодекса в действие, независимо от даты их заключения.
Обязательные для сторон договора нормы Кодекса об ответственности за нарушение договорных отношений применяются, если соответствующие нарушения допущены после введения Кодекса в действие, за исключением случаев, когда для подобных нарушений была предусмотрена ответственность в договорах, заключенных до 1-го января 1999 года.
Статья 15. Действие пунктов 2-го и 3-го статьи 903 Кодекса распространяется также и на случаи, когда денежные суммы привлечены во вклады до введения Кодекса в действие, и возникшие в связи с этим отношения сохранились после введения Кодекса в действие.
Статья 16. Действие статей 1063 и 1064 Кодекса распространяется также и на случаи, когда вред причинен до 1-го января 1999 года, но не ранее 1-го января 1996 года.
Статья 17. Действие статей 1078-1087 Кодекса распространяется также и на случаи, когда вред жизни или здоровью гражданина причинен до 1-го января 1999 года, но не ранее 1-го января 1996 года.
Статья 18. Нормы раздела одиннадцатого Кодекса применяются также и к наследствам, открытым до введения Кодекса в действие, однако не принятому никем из наследников и не ставшему собственностью государства или муниципалитета по праву наследования до 1-го января 1999 года.
14 июля 1998 года
29.12.1999 О внесении изменений в Закон Республики Армения "О введении в действие Гражданского кодекса Республики Армения"
03.04.2001 О внесении дополнения в Закон Республики Армения "О введении в действие Гражданского кодекса Республики Армения"