ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՕՐԵՆՍԳԻՐՔԸ ԳՈՐԾՈՂՈՒԹՅԱՆ ՄԵՋ ԴՆԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգիրքը (այսուհետ՝ օրենսգիրք) գործողության մեջ դնել 1999 թվականի հունվարի 1-ից:
Հոդված 2. 1999 թվականի հունվարի 1-ից ուժը կորցրած ճանաչել՝
1) 1964 թվականի հունիսի 4-ի՝ «Հայկական ՍՍՀ քաղաքացիական օրենսգիրքը հաստատելու մասին» Հայկական ՍՍՀ օրենքով հաստատված Հայկական ՍՍՀ քաղաքացիական օրենսգիրքը («Հայկական ՍՍՀ Գերագույն սովետի տեղեկագիր», 1964թ., N 17, հոդված 84)՝ հետագա փոփոխություններով եւ լրացումներով.
2) 1964 թվականի նոյեմբերի 26-ի՝ «Հայկական ՍՍՀ քաղաքացիական եւ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքերը գործողության մեջ դնելու կարգի մասին» Հայկական ՍՍՀ Գերագույն սովետի նախագահության հրամանագիրը («Հայկական ՍՍՀ Գերագույն սովետի տեղեկագիր», 1964թ., N 34, հոդված 182).
3) 1990 թվականի հոկտեմբերի 31-ի՝ «Հայաստանի Հանրապետությունում սեփականության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը («ՀՀ Գերագույն խորհրդի տեղեկագիր», 1990թ., N 20, հոդված 383), ինչպես նաեւ 1990 թվականի հոկտեմբերի 31-ի՝ «Հայաստանի Հանրապետությունում սեփականության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը կիրարկելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության Գերագույն խորհրդի որոշումը («ՀՀ Գերագույն խորհրդի տեղեկագիր», 1990թ., N 20, հոդված 384).
4) 1992 թվականի մարտի 14-ի՝ «Ձեռնարկությունների եւ ձեռնարկատիրական գործունեության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը («ՀՀ Գերագույն խորհրդի տեղեկագիր», 1992թ., N 5, հոդված 80), ինչպես նաեւ 1992 թվականի փետրվարի 26-ի՝ «Ձեռնարկությունների եւ ձեռնարկատիրական գործունեության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի կիրարկման կարգի մասին» ՀՀ Գերագույն խորհրդի որոշումը («ՀՀ Գերագույն խորհրդի տեղեկագիր», 1992 թ., N 4, հոդված 73)՝ հետագա փոփոխություններով եւ լրացումներով.
5) 1993 թվականի դեկտեմբերի 30-ի՝ «Երաշխավորությամբ գործող ձեռնարկությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը («ՀՀ Գերագույն խորհրդի տեղեկագիր» 1993թ., N 24, հոդված 397), ինչպես նաեւ 1993 թվականի հոկտեմբերի 13-ի՝ «Երաշխավորությամբ գործող ձեռնարկությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի կիրարկման կարգի մասին» ՀՀ Գերագույն խորհրդի որոշումը («ՀՀ Գերագույն խորհրդի տեղեկագիր», 1993թ., N 19, հոդված 333).
6) 1994 թվականի հունիսի 13-ի՝ «Անհատական (ընտանեկան) ձեռնարկությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը («ՀՀ Գերագույն խորհրդի տեղեկագիր», 1994թ., N 11, հոդված 202), ինչպես նաեւ 1994 թվականի մարտի 15-ի՝ «Անհատական (ընտանեկան) ձեռնարկությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի կիրարկման մասին» ՀՀ Գերագույն խորհրդի որոշումը («ՀՀ Գերագույն խորհրդի տեղեկագիր», 1994թ., N 5, հոդված 54).
7) 1995 թվականի հունիսի 28-ի՝ «Գրավի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը («ՀՀ Գերագույն խորհրդի տեղեկագիր» 1995թ., N 11-12, հոդված 143)՝ հետագա փոփոխություններով եւ լրացումներով, ինչպես նաեւ 1995 թվականի մայիսի 10-ի՝ «Գրավի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը կիրարկելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության Գերագույն խորհրդի որոշումը («ՀՀ Գերագույն խորհրդի տեղեկագիր», 1995թ., N 10, հոդված 128).
8) 1996 թվականի հունվարի 22-ի՝ «Անշարժ գույքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը («ՀՀ Ազգային ժողովի տեղեկագիր», 1996թ., N 1-2, հոդված 2)։
Հոդված 3. Մինչեւ 2000 թվականի հուլիսի 1-ն օրենսգրքին համապատասխանեցնել քաղաքացիական իրավունքի նորմեր պարունակող օրենքները եւ այլ իրավական ակտերը:
Մինչեւ քաղաքացիական իրավունքի նորմեր պարունակող օրենքները եւ այլ իրավական ակտերն օրենսգրքին համապատասխանեցնելը՝ դրանք կիրառվում են այնքանով, որքանով չեն հակասում օրենսգրքին:
Մինչեւ օրենսգրքի գործողության մեջ դնելը հրապարակված՝ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի, կառավարության, նախարարությունների եւ պետական այլ մարմինների այն նորմատիվ ակտերը, որոնցով կարգավորվող հարաբերություններն օրենսգրքի համաձայն պետք է կարգավորվեն միայն օրենքով, գործում են մինչեւ համապատասխան օրենքները գործողության մեջ դնելը:
Հոդված 4. Օրենսգիրքը կիրառվում է քաղաքացիական այն իրավահարաբերությունների նկատմամբ, որոնք ծագել են օրենսգիրքը գործողության մեջ դրվելուց հետո, բացառությամբ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերի:
Մինչեւ 1999 թվականի հունվարի 1-ը ծագած պայմանագրային եւ այլ քաղաքացիական իրավահարաբերությունների նկատմամբ օրենսգիրքը կիրառվում է այն իրավունքների ու պարտականությունների մասով, որոնք կծագեն օրենսգիրքը գործողության մեջ դրվելուց հետո:
Հոդված 5. Մինչեւ օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելը կնքված պայմանագրերով պարտավորությունները պահպանվում են, եթե կողմերն այդ պայմանագրերի պայմանները կամովին չեն համապատասխանեցնում օրենսգրքի պահանջներին:
Հոդված 6. Օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելու օրվանից իրավաբանական անձինք կարող են ստեղծվել բացառապես օրենսգրքի 5-րդ գլխով նախատեսված կազմակերպական-իրավական ձեւերով:
Մինչեւ օրենսգրքի ուժի մեջ մտնելն ստեղծված ձեռնարկությունների այն կազմակերպական-իրավական տեսակները, որոնք նախատեսված չեն օրենսգրքի 5-րդ գլխով, մինչեւ 2000 թվականի հունվարի 1-ը ենթակա են վերակազմակերպման եւ գրանցման: Նշված ժամկետում չվերակազմակերպվելու եւ չգրանցվելու դեպքում դրանք ենթակա են լուծարման:
Մինչեւ օրենսգրքի ուժի մեջ մտնելն ստեղծված եւ օրենսգրքի 5-րդ գլխով նախատեսված կազմակերպական-իրավական ձեւ ունեցող իրավաբանական անձինք պետք է մինչեւ 2000 թվականի հունվարի 1-ն իրենց հիմնադիր փաստաթղթերը համապատասխանեցնեն օրենսգրքի 5-րդ գլխի նորմերի պահանջներին եւ վերագրանցվեն: Նշված ժամկետում չհամապատասխանեցված եւ չվերագրանցված հիմնադիր փաստաթղթերը համարվում են անվավեր:
Հոդված 7. Սույն օրենքի 6 հոդվածում նշված իրավաբանական անձինք իրենց իրավական վիճակն օրենսգրքի նորմերին համապատասխանեցնելու նպատակով վերագրանցվելիս ազատվում են դրա համար վճարումներից:
Հոդված 8. Իրավաբանական անձանց գրանցման գործող կարգը պահպանվում է մինչեւ իրավաբանական անձանց պետական գրանցման մասին օրենքը գործողության մեջ դնելը:
Հոդված 9. Գույքի գրանցման գործող կարգը պահպանվում է մինչեւ գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին օրենքը գործողության մեջ դնելը:
Հոդված 10. Գործարքների անվավերության հիմքերի եւ հետեւանքների մասին՝ օրենսգրքի նորմերը կիրառվում են այն գործարքների նկատմամբ, որոնց անվավեր ճանաչելու մասին պահանջները դատարանի՝ ներառյալ միջնորդ դատարանի, կողմից քննվելու են 1999 թվականի հունվարի 1-ից հետո՝ անկախ համապատասխան գործարքների կնքման ժամանակից:
Հոդված 11. Օրենսգրքով սահմանված հայցային վաղեմության ժամկետները կիրառվում են այն հայցերի նկատմամբ, որոնց՝ նախկինում գործող օրենսդրությամբ նախատեսված ներկայացման ժամկետները չեն լրացել մինչեւ 1999 թվականի հունվարի 1-ը:
Վիճահարույց գործարքն անվավեր ճանաչելու եւ դրա անվավերության հետեւանքները կիրառելու մասին՝ օրենսգրքի 317 հոդվածով նախատեսված հայցի նկատմամբ, որի ներկայացման իրավունքը ծագել է մինչեւ 1999 թվականի հունվարի 1-ը, կիրառվում է համապատասխան հայցի համար նախկինում գործող օրենսդրությամբ սահմանված հայցային վաղեմության ժամկետը:
Հոդված 12. Օրենսգրքի 187 հոդվածի (ձեռքբերման վաղեմություն) գործողությունը տարածվում է նաեւ այն դեպքերի վրա, երբ գույքի տիրապետումն սկսվել է 1999 թվականի հունվարի 1-ից առաջ եւ շարունակվում է օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելու պահին:
Հոդված 13. Օրենսգրքով սահմանված պայմանագրերի առանձին տեսակների կնքման կարգը եւ ձեւը կիրառվում են այն պայմանագրերի նկատմամբ, որոնց կնքման առաջարկությունն արվել է 1999 թվականի հունվարի 1-ից հետո:
Պայմանագրերի առանձին տեսակների բովանդակությունը սահմանող օրենսգրքի նորմերը կիրառվում են օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելուց հետո կնքված պայմանագրերի նկատմամբ:
Հոդված 14. Պայմանագրի կողմերի համար՝ պայմանագրերի առանձին տեսակների լուծման հիմքերի, հետեւանքների եւ կարգի մասին՝ օրենսգրքի պարտադիր նորմերը կիրառվում են նաեւ այն պայմանագրերի նկատմամբ, որոնք շարունակում են գործել օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելուց հետո՝ անկախ դրանց կնքման տարվանից, ամսվանից եւ ամսաթվից:
Պայմանագրի կողմերի համար պարտադիր պայմանագրային պարտավորությունները խախտելու համար պատասխանատվության մասին օրենսգրքի նորմերը կիրառվում են, եթե համապատասխան խախտումները թույլ են տրվել օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելուց հետո, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ նման խախտումների համար պատասխանատվություն է նախատեսվել մինչեւ 1999 թվականի հունվարի 1-ը կնքված պայմանագրերում։
Հոդված 15. Օրենսգրքի 903 հոդվածի 2-րդ եւ 3-րդ կետերի գործողությունը տարածվում է նաեւ այն դեպքերի վրա, երբ ավանդներում դրամական միջոցները ներգրավվել են մինչեւ օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելը եւ այդ կապակցությամբ ծագած հարաբերությունները պահպանվել են օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելուց հետո:
Հոդված 16. Օրենսգրքի 1063 եւ 1064 հոդվածների գործողությունը տարածվում է նաեւ այն դեպքերի վրա, երբ վնասը պատճառվել է մինչեւ 1999 թվականի հունվարի 1-ը, սակայն ոչ շուտ, քան մինչեւ 1996 թվականի հունվարի 1-ը:
Հոդված 17. Օրենսգրքի 1078-1087 հոդվածների գործողությունը տարածվում է նաեւ այն դեպքերի վրա, երբ քաղաքացու կյանքին կամ առողջությանը վնաս է պատճառվել մինչեւ 1999 թվականի հունվարի 1-ը, սակայն ոչ շուտ, քան մինչեւ 1996 թվականի հունվարի 1-ը:
Հոդված 18. Օրենսգրքի տասնմեկերորդ բաժնի նորմերը կիրառվում են նաեւ այն ժառանգությունների նկատմամբ, որոնք բացվել են մինչեւ օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելը, սակայն չեն ընդունվել ժառանգներից ոչ մեկի կողմից եւ ժառանգման իրավունքով պետության կամ համայնքի սեփականությունը չեն դարձել մինչեւ 1999 թվականի հունվարի 1-ը:

ON PUTTING THE CIVIL CODE OF THE REPUBLIC OF ARMENIA INTO EFFECT
1) the Civil Code of the Armenian SSR adopted by the Statute of the Armenian SSR of June 4, 1964, "On Adoption of the Civil Code of the Armenian SSR" ("Gazette of the Supreme Soviet of the Armenian SSR," 1964, No. 17, item 84) with further amendments and additions;
2) the Edict of the Presidium of the Supreme Soviet of the Armenian SSR of November 26, 1964, "On the Procedure for Putting the Civil and Civil Procedure Codes of the Armenian SSR into Effect" ("Gazette of the Supreme Soviet of the Armenian SSR," 1964, No. 34, item 182);
3) the Statute of the Republic of Armenia of October 31, 1990, "On Ownership in the Republic of Armenia" ("Gazette of the Supreme Soviet of the Republic of Armenia," 1990, No. 20, item 383), and also the Resolution of the Supreme Soviet of the Republic of Armenia of October 31, 1990, "On Putting the Statute of the Republic of Armenia 'On Ownership in the Republic of Armenia' into Effect" ("Gazette of the Supreme Soviet of the Republic of Armenia," 1990, No. 20, item 384);
4) the Statute of the Republic of Armenia of March 14, 1992, "On Enterprises and Entrepreneurial Activity" ("Gazette of the Supreme Soviet of the Republic of Armenia," 1995, No. 5, item 80) and also the Resolution of the Supreme Soviet of the Republic of Armenia of February 26, 1992, "On Putting the Statute of the Republic of Armenia 'On Enterprises and Entrepreneurial Activity' into Effect" ("Gazette of the Supreme Soviet of the Republic of Armenia," 1992, No. 4, item 73) with further amendments and additions;
5) the Statute of the Republic of Armenia of December 30, 1993, "On Enterprises Acting by Guaranty" ("Gazette of the Supreme Soviet of the Republic of Armenia," 1993, No. 24, item 397), and also the Resolution of the Supreme Soviet of the Republic of Armenia of October 13, 1993, "On Putting the Statute of the Republic of Armenia 'On Enterprises Acting by Guaranty' into Effect" ("Gazette of the Supreme Soviet of the Republic of Armenia," 1993, No. 19, item 333);
6) the Statute of the Republic of Armenia of June 13, 1994, "On the Individual (or Family) Enterprise" ("Gazette of the Supreme Soviet of the Republic of Armenia," 1994, No. 11, item 202) and also the Resolution of the Supreme Soviet of the Republic of Armenia of March 15, 1994, "On Putting the Statute of the Republic of Armenia 'On the Individual (or Family) Enterprise into Effect " ("Gazette of the Supreme Soviet of the Republic of Armenia," No. 5, item 54);
7) the Statute of the Republic of Armenia of June 28, 1995, "On Pledge" ("Gazette of the Supreme Soviet of the Republic of Armenia," 1995, No. 11-12, item 143) with further amendments and additions and also the Resolution of the Supreme Soviet of the Republic of Armenia of May 18, 1995, "On Putting the Statute of the Republic of Armenia 'On Pledge' into Effect" ("Gazette of the Supreme Soviet of the Republic of Armenia," 1995, No. 10, item 128);
8) the Statute of the Republic of Armenia of January 22, 1996, "On Immovable Property" ("Gazette of the National Assembly of the Republic of Armenia," 1996, No. 1-2, item 2).
Article 3. To bring statutes and other legal acts containing norms of civil law into accordance with the Code by July 1, 2000.
Until the bringing of statutes and other legal acts containing norms of civil law into accordance with the Code, they shall be applied to the extent that they do not contradict the Code.
Normative acts of the President of the Republic of Armenia, the Government of the Republic of Armenia, ministries and other state bodies on issues that, according to the Code, must be regulated only by statute, shall be in effect until the putting of the respective statutes into effect.
Article 4. The Code shall be applied to civil legal relations that have arisen after the putting of the Code into effect with the exception of cases provided by the present Statute.
With respect to contractual and other civil legal relations that arose before January 1, 1999, the Code shall be applied to that part of rights and duties that arise after the putting of the Code into effect.
Article 5. Obligations under contracts concluded before the putting of the Code into effect shall be preserved unless the parties voluntarily bring the terms of these contracts into accordance with the requirements of the Code.
Article 6. From the day of putting the Code into effect legal persons may be created exclusively in those organizational-legal forms that are provided by Chapter 5 of the Code.
The organizational-legal forms of enterprises created before putting the Code into effect and not provided for by Chapter 5 of the Code are subject to reorganization and registration before January 1, 12000. In case of non-reorganization and no registration within the time period indicated, they shall be subject to reorganization.
Legal persons having an organizational legal form provided by Chapter 5 of the Code and created before the putting of the Code into effect, must bring their founding documents into accord with the requirements of the norms of Chapter 5 of the Code and reregister them before January 1, 2000. Founding documents that are not brought into accordance and are not registered within the time limit indicated shall be considered as invalid.
Article 7. The legal persons indicated in Article 6 of the present Statute, shall be freed from payment of registration fees upon reregistration for the purpose of bringing their legal status into accordance with the norms of the Code.
Article 8. The existing procedure for registration of legal persons shall be retained until the putting of the statute on state registration of legal persons into effect.
Article 9. The existing procedure for registration of property shall be retained until the putting of the statute on state registration of rights to property into effect.
Article 10. The norms of the Code on the bases and consequences of invalidity of transactions shall be applied to transactions, demands for the recognition of which as invalid are considered by a court, including a private arbitration court, after January 1, 1999, regardless of the time of concluding the respective transactions.
Article 11. The time periods of limitation of actions established by the Code shall be applied to those claims, the periods of concluding which provided by legislation previously in effect have not expired before January 1, 1999.
The time period of limitation of actions established for the respective claim by the legislation previously in effect shall be applied to claim provided for by Article 317 of the Code for the declaration of an avoidable transaction as invalid and the application of the consequences of its invalidity .
Article 12. The effect of Article 187 of the Code (acquisitive prescription) shall extend also to cases when the possession of the property began before January 1, 1999, and continued to the time of putting the Code into effect.
Article 13. The procedure and form for the concluding of contracts of individual types provided for by the Code shall be applied to contracts proposals to conclude which are sent after January 1, 1999.
The norms of the Code establishing the content of contracts of individual types shall be applied to contracts concluded after putting the Code into effect.
Article 14. Norms of the Code obligatory for the parties to a contract on the bases, consequences, and procedure for rescission of contracts of individual types shall be applied also to contracts that continue to be in effect after the putting of the Code into effect regardless of the date of their concluding.
Norms of the Code obligatory for the parties to a contract on liability for the breach of contractual obligations shall be applied if the respective breaches were committed after the putting of the Code into effect, with the exception of cases when in contracts concluded before January 1, 1999, different liability is provided for such breaches.
Article 15. The effect of Paragraphs 2 and 3 of Article 903 of the Code shall also extend to cases when monetary funds were received in deposits before the putting of the Code into effect and the relations that have arisen in effect with this are retained after the putting of the Code into effect.
Article 16. The effect of Articles 1063 and 1064 of the Code shall also extend to cases when the causing of the harm took place before January 1, 1999, but not earlier that January 1, 1996.
Article 17. The effect of Articles 1078-1087 of the Code shall also extend to cases when the causing of the harm to the life or health of a citizen took place before January 1, 1999, but not earlier than January 1, 1996.
Article 18.
The norms of Division 11 of the Code shall be applied also with respect to those inheritances that were opened before the putting of the Code into effect, but which were not accepted by any of the heirs and had not passed by right of inheritance into the ownership of the State or commune before January 1, 1999.