Հիդրոօդերեւութաբանական գործունեության մասին
«ՀԻԴՐՈՕԴԵՐԵՎՈՒԹԱԲԱՆԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 20.03.2002
Հոդված 1. «Հիդրոօդերեւութաբանական գործունեության մասին» օրենքի նախաբանում «գործունեությունը» բառը փոխարինել «գործունեության բնագավառում հասարակական հարաբերությունները,» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 1-ին հոդվածի «ա» կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«ա) հիդրոօդերեւութաբանական գործունեության իրավական հիմքերի սահմանումը.»:
Հոդված 3. Օրենքի 2-րդ հոդվածի`
ա) «հիդրոօդերեւութաբանական ծառայություն» սահմանման մեջ «ձեռնարկությունների» բառը փոխարինել «կազմակերպությունների» բառով.
բ) «ազգային հիդրոօդերեւութաբանական համակարգ» սահմանումից հանել «պետական, գերատեսչական եւ այլ» բառերը:
Հոդված 4. Օրենքի 3-րդ հոդվածի առաջին մասից հանել «հիդրոօդերեւութաբանության եւ դրան հարակից ոլորտներում գործող» բառերը:
Հոդված 5. Օրենքի 6-րդ հոդվածի առաջին մասի «ա» կետից հանել «, իսկ առանձին դեպքերում ՝ լիցենզիաներով նախատեսված հիդրոօդերեւութաբանական երեւույթների վերաբերյալ» բառերը:
Հոդված 6. Օրենքի 8-րդ հոդվածի երկրորդ մասից հանել վերջին նախադասությունը:
Հոդված 7. Օրենքի 11-րդ հոդվածի`
ա) «բ» կետից հանել «գործադիր եւ կարգադրիչ» բառերը.
բ) «դ» կետից հանել «, ինչպես նաեւ պետական հիդրոօդերեւութաբանական ծառայության կառուցվածքում չընդգրկվող, բայց հիդրոօդերեւութաբանական դիտարկումներ իրականացնող տնտեսավարող սուբյեկտների գործունեության համաձայնեցումը» բառերը.
գ) «ե» կետը հանել.
դ) «ժբ» կետից հանել «ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում դրանց կատարման պետական վերահսկողությունը» բառերը:
Հոդված 8. Օրենքի 13-րդ հոդվածի`
«Հիդրոօդերեւութաբանական երեւույթների եւ պրոցեսների վերաբերյալ պաշտոնական հաղորդումներ տալու իրավունքը».
բ) առաջին, երկրորդ եւ երրորդ մասերը հանել:
Հոդված 9. Օրենքի 19-րդ հոդվածի`
ա) երրորդ մասի վերջին նախադասությունը հանել.
բ) հինգերորդ մասի «անհրաժեշտություն է եւ» բառերը փոխարինել «կարիքների համար» բառերով.
գ) վեցերորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Դիտարկումների պետական ցանցի օբյեկտների պահպանությունն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:»:
Հոդված 10. Օրենքի 20-րդ հոդվածի՝
ա) երրորդ մասի «Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված սահմանափակ օգտագործման» բառերը փոխարինել «Պետական եւ ծառայողական գաղտնիքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 7-րդ հոդվածում նշված» բառերով.
բ) չորրորդ մասը հանել:
Հոդված 11. Օրենքի 21-րդ հոդվածի վերջին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Լիազորված մարմինը պարտավոր է սպառողներին տեղեկացնել տեղեկատվական սպասարկում իրականացնող ծառայությունների, տեղեկատվության ցանկի եւ տրամադրման ձեւերի մասին:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ГИДРОМЕТЕОРОЛОГИЧЕСКОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ"
В преамбуле Закона Республики Армения ,,О гидрометеорологической деятельности" слова ,,гидрометеорологическую деятельность" заменить словами ,,общественные отношения в области гидрометеорологической деятельности".
Статья 2. Пункт ,,а" статьи 1 Закона изложить в следующей редакции:
,,а) установление правовых основ гидрометеорологической деятельности;".
а) в определении ,,гидрометеорологическая служба" слово ,,предприятий" заменить словом ,,организаций";
б) из определения ,,национальная гидрометеорологическая система" исключить слова ,,государственных, ведомственных, иных".
Статья 4. Из части первой статьи 3 Закона исключить слова ,, , действующими в сфере гидрометеорологии и иных смежных с ней сферах".
Статья 5. Из пункта ,,а" части первой статьи 6 Закона исключить слова ,, , а в отдельных случаях по лицензиям, предусмотренным для информации о гидрометеорологических явлениях".
Статья 6. Последнее предложение части второй статьи 8 Закона исключить.
а) из пункта ,,б" исключить слова ,,исполнительных и распорядительных";
б) из пункта ,,г" исключить слова ,, , а также координация деятельности хозяйствующих субъектов, не входящих в структуру государственной гидрометеорологической службы, но осуществляющих гидрометеорологические наблюдения";
в) пункт ,,д" исключить;
г) из пункта ,,м" исключить слова ,, , а также государственный контроль за их выполнением на территории Республики Армения".
а) наименование изложить в следующей редакции:
,,Право на передачу официальной информации о гидрометеорологических явлениях и процессах";
б) части первую, вторую и третью исключить.
а) последнее предложение части третьей исключить;
б) в части пятой слова ,,является государственной и общественной необходимостью и" заменить словами ,,для государственных и общественных нужд";
в) часть шестую изложить в следующей редакции:
"Охрана объектов государственной наблюдательной сети осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Армения.".
а) в части третьей слова ,,ограниченного доступа, установленной законодательством Республики Армения" заменить словами ,, ,установленной статьей 7 Закона Республики Армения "О государственной и служебной тайне";
б) часть четвертую исключить.
Статья 11. Часть последнюю статьи 21 Закона изложить в следующей редакции:
,,Уполномоченный орган обязан информировать потребителей о службах, осуществляющих информационное обслуживание, составе информации и формах ее предоставления.".