ԲԱՆԿԱՅԻՆ ԳԱՂՏՆԻՔԻ ՄԱՍԻՆ
Սույն օրենքը սահմանում է բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունները, այդ տեղեկությունների հրապարակման, պահպանման եւ տրամադրման իրավական հիմքերը եւ կարգը, բանկային գաղտնիքի շուրջ ծագող հարաբերությունների մասնակիցների իրավունքները եւ պարտականությունները, ինչպես նաեւ սույն օրենքի պահանջները խախտելու համար պատասխանատվությունը:
Հոդված 2. Բանկային գաղտնիքի մասին օրենսդրությունը
Բանկային գաղտնիքի հետ կապված հարաբերությունները կարգավորվում են սույն օրենքով, այլ օրենքներով, իսկ օրենքով նախատեսված դեպքերում եւ սահմաններում՝ նաեւ այլ իրավական ակտերով:
Հոդված 3. Օրենքի գործողության շրջանակները
Սույն օրենքի դրույթները տարածվում են Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի (Կենտրոնական բանկ), Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող բանկերի, այդ թվում դրանց եւ օտարերկրյա բանկերի՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող մասնաճյուղերի (բաժանմունքների), ներկայացուցչությունների վրա (այսուհետեւ՝ «բանկեր»), ինչպես նաեւ բոլոր այն ֆիզիկական, իրավաբանական անձանց, իրավաբանական անձի կարգավիճակ չունեցող ձեռնարկությունների (այսուհետեւ՝ անձինք) վրա, որոնք սույն օրենքով սահմանված կարգով բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկություններ են ստացել կամ տեղեկացել են դրանց: Եթե կոնկրետ դրույթի բովանդակությունից այլ բան չի բխում, սույն օրենքում «բանկ» տերմինը ներառում է նաեւ Կենտրոնական բանկը՝ նաեւ օրենքով սահմանված պատասխանատվության առումով:
Հոդված 4. Բանկային գաղտնիքը
1. Բանկային գաղտնիք են համարվում բանկի հաճախորդին սպասարկելու կապակցությամբ տվյալ բանկին հայտնի դարձած հաճախորդի հաշիվների վերաբերյալ տեղեկությունները, հաճախորդի հանձնարարությամբ կամ հօգուտ հաճախորդի կատարված գործառնությունների վերաբերյալ տեղեկությունները, ինչպես նաեւ նրա առեւտրային գաղտնիքը, գործունեության ցանկացած ծրագրի կամ մշակման, գյուտի, արդյունաբերական նմուշի մասին տեղեկությունները եւ նրա վերաբերյալ ցանկացած այլ տեղեկություն, որը հաճախորդը մտադիր է եղել գաղտնի պահել եւ բանկը տեղյակ է կամ կարող էր տեղյակ լինել այդ մտադրության վերաբերյալ:
2. Բանկերի վերահսկողության կապակցությամբ բանկերի եւ դրանց հաճախորդների վերաբերյալ Կենտրոնական բանկին հայտնի դարձած սույն հոդվածի առաջին մասում սահմանված տեղեկությունները համարվում են բանկային գաղտնիք: Բանկերը համարվում են Կենտրոնական բանկի հաճախորդներ:
Հոդված 5. Երրորդ անձինք
Սույն օրենքի իմաստով երրորդ անձ են համարվում բացի տվյալ բանկից եւ իր հաճախորդից, բոլոր այլ անձինք. ընդ որում, Կենտրոնական բանկը եւ բանկերը երրորդ անձ չեն հանդիսանում:
Հոդված 6. Բանկային գաղտնիքի հրապարակումը
1. Բանկային գաղտնիքի հրապարակում է համարվում բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունները բանավոր կամ գրավոր ձեւով զանգվածային լրատվության միջոցներով կամ այլ կերպ հրապարակելը կամ տարածելը, երրորդ անձին կամ անձանց հայտնի դարձնելը, երրորդ անձանց նման տեղեկություններ հայթայթելու հնարավորություն ուղղակիորեն կամ անուղղակի ընձեռելը, այն է՝ թույլատրելը, չխոնչընդոտելը կամ նման տեղեկությունների պահպանման կարգի խախտման հետեւանքով այն հնարավոր դարձնելը:
2. Բանկին իրավաբանական, հաշվապահական, այլ խորհրդատվական կամ ներկայացուցչական ծառայություններ մատուցող կամ բանկի համար որոշակի աշխատանքներ կատարող անձանց եւ կազմակերպություններին տվյալ բանկի կողմից բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկություններ հայտնելը կամ տրամադրելը, պայմանով, որ դա անհրաժեշտ է տվյալ ծառայությունները մատուցելու կամ աշխատանքները կատարելու համար եւ, որ այդ անձինք եւ կազմակերպությունները պարտավոր են ձեռնպահ մնալ սույն օրենքի 8 հոդվածով սահմանված գործողություններից կամ անգործությունից՝ բանկային գաղտնիքի հրապարակում չի համարվում:
Հոդված 7. Բանկային գաղտնիքի հրապարակման արգելումը
1. Բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունների հրապարակումը այն անձի, կազմակերպության, պետական մարմնի կամ պաշտոնատար անձի կողմից, որին այդ տեղեկությունները վստահված են եղել, հայտնի են դարձել նրա ծառայության կամ աշխատանքի կապակցությամբ կամ տրամադրվել են սույն օրենքով սահմանված կարգով՝ արգելվում է:
2. Սույն հոդվածը չի տարածվում բանկի հաճախորդի վրա՝ միայն իրեն վերաբերող տեղեկությունների հրապարակման մասով, ինչպես նաեւ բանկերի վրա՝ բանկերի վերահսկողության ընթացքում Կենտրոնական բանկին տրամադրվող տեղեկությունների մասով:
3. Որոշակի հաճախորդի վերաբերյալ բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունները կարող են հրապարակվել տվյալ հաճախորդի գրավոր կամ դատարանում տրված բանավոր թույլտվությամբ: Հաճախորդի թույլտվությամբ կարող են հրապարակվել միայն տվյալ հաճախորդին վերաբերվող տեղեկությունները՝ սույն օրենքի 14 հովածին համապատասխան:
Հոդված 8. Բանկային գաղտնիքի պահպանումը
1. Բանկերը երաշխավորում են բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունների պահպանումը:
2. Բանկի ղեկավարներին, ծառայողներին, նախկինում բանկի ղեկավար կամ ծառայող հանդիսացող անձանց, ինչպես նաեւ այն անձանց ու կազմակերպություններին, որոնք բանկին ծառայություններ (աշխատանքներ) են մատուցում կամ մատուցել են նախկինում, արգելվում է ծառայության կամ աշխատանքի կապակցությամբ իրենց վստահված կամ հայտնի դարձած բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունները հրապարակելը, ինչպես նաեւ իր անձնական կամ երրորդ անձանց շահերից ելնելով դրանք օգտագործելը, երրորդ անձանց կողմից այդպիսի օգտագործման հնարավորություն ուղղակիորեն կամ անուղղակի ընձեռելը, այն է՝ թույլատրելը, չխոչընդոտելը կամ նման տեղեկությունների պահպանման կարգի խախտման հետեւանքով այն հնարավոր դարձնելը:
3. Բանկերը պարտավոր են տեխնիկական այնպիսի միջոցներ ձեռնարկել եւ կազմակերպչական այնպիսի կանոններ սահմանել, որոնք անհրաժեշտ են բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունները պատշաճ պահպանելու համար:
4. Բանկը կարող է դատարանում հրապարակել բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունները հաճախորդի վերաբերյալ՝ իր իրավունքներն ու օրինական շահերը պաշտպանելու անհրաժեշտության դեպքում եւ սահմաններում, եթե վեճը ծագել է բանկի եւ տվյալ հաճախորդի միջեւ: Տվյալ դեպքում, բանկի կամ հաճախորդի միջնորդությամբ դատական նիստը կարող է լինել դռնփակ:
Հոդված 9. Բանկային գաղտնիքի տրամադրումըը
1. Բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունների տրամադրումը՝ միայն սույն օրենքով սահմանված դեպքերում, հիմքերով եւ պետական մարմիններին, պաշտոնատար անձանց ու քաղաքացիներին այդ տեղեկությունները բանավոր կամ գրավոր ձեւով հաղորդելն է:
2. Այն անձինք կամ կազմակերպությունները, բացառությամբ բանկերի, որոնց բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունները վստահված են եղել կամ հայտնի են դարձել դրանց ծառայության կամ աշխատանքի կապակցությամբ, իրավունք չունեն այդ տեղեկությունները տրամադրել: Կենտրոնական բանկը իրավունք չունի պետական մարմիններին, պաշտոնատար անձանց ու քաղաքացիներին կամ որեւէ այլ անձի տրամադրել բանկերի վերահսկողության կապակցությամբ բանկերի հաճախորդների վերաբերյալ իրեն հայտնի դարձած բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունները:
Հոդված 10. Բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունների տրամադրումը քրեական հետապնդում հարուցող մարմիններին
1. Բանկերը քրեական գործով մեղադրյալ ճանաչված անձի վերաբերյալ բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունները քրեական հետապնդում իրականացնող մարմիններին սույն օրենքին համապատասխան տրամադրում են միայն խուզարկության մասին դատարանի որոշմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքին համապատասխան:
2. Բանկը պարտավոր է դատարանի որոշումը ստանալուց հետո երկու բանկային օրվա ընթացքում դատարանին կամ դատարանի կողմից լիազորված անձին տրամադրել տվյալ որոշմամբ պահանջվող տեղեկությունները եւ փաստաթղթերը՝ փակ եւ կնքված ծրարում: Այդ ընթացքում բանկը ձեռնարկում է անհրաժեշտ միջոցներ՝ տվյալ որոշումը ստանալու եւ բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունները տրամադրելու բանկի պարտավորության մասին իր հաճախորդին տեղեկացնելու համար:
3. Բանկի ղեկավարը կամ ծառայողը չի կարող հարցաքննվել բանկի հաճախորդի վերբերյալ բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունների վերաբերյալ, բացառությամբ սույն հոդվածում եւ սույն օրենքի 11, 12 եւ 16 հոդվածներում սահմանված կարգով:
Հոդված 11. Բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունների տրամադրումը դատարանին
1. Բանկերը քաղաքացիական եւ քրեական գործերի կողմ հանդիսացող իր հաճախորդների վերաբերյալ բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունները սույն օրենքին համապատասխան տրամադրում են միայն դատարանի՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության կամ քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված կարգով ընդունված որոշման հիման վրա, ինչպես նաեւ իր հաճախորդի բանկային հաշվի վրա բռնագանձում տարածելու մասին դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած վճռի կամ դատավճռի հիման վրա:
2. Բանկը պարտավոր է դատարանի որոշումը, վճիռը կամ դատավճիռը ստանալու պահից երկու բանկային օրվա ընթացքում դատարանին կամ դատարանի կողմից լիազորված անձին տրամադրել տվյալ որոշմամբ, վճռով կամ դատավճռով պահանջվող տեղեկությունները եւ փաստաթղթերը՝ փակ եւ կնքված ծրարում: Այդ ընթացքում բանկը ձեռնարկում է անհրաժեշտ միջոցներ՝ դատարանի որոշումը, վճիռը կամ դատավճիռը ստանալու եւ բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունները տրամադրելու բանկի պարտավորության մասին իր հաճախորդին տեղեկացնելու համար:
Հոդված 12. Բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունների տրամադրումը հաճախորդի ժառանգներին (իրավահաջորդներին)
1. Բանկերը հաճախորդների վերաբերյալ բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունները սույն օրենքին համապատասխան տրամադրում են տվյալ հաճախորդի ժառանգներին (իրավահաջորդներին), եթե վերջիններս կամ նրանց ներկայացուցիչները տվյալ անձանց ժառանգության (իրավահաջորդության) իրավունքները հիմնավորող բավարար փաստաթղթեր են ներկայացրել:
2. Բանկը պարտավոր է ժառանգության (իրավահաջորդության) իրավունքները հիմնավորող բավարար փաստաթղթերը ստանալու պահից հինգ բանկային օրվա ընթացքում տեղեկացնել դիմող անձանց կամ կազմակերպություններին ներկայացված փաստաթղթերի անբավարարության մասին՝ նշելով պակասող անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկը, իսկ դրանց բավարարության դեպքում՝ տասը բանկային օրվա ընթացքում նրանց հաղորդել հաճախորդի վերաբերյալ բանկում եղած սպառիչ տեղեկութունները եւ տրամադրել բոլոր փաստաթղթերը:
3. Բանկի կողմից սույն հոդվածին համապատասխան տեղեկությունները հաղորդելու եւ փաստաթղթերը ներկայացնելու մերժումը կամ սահմանված ժամկետներում չներկայացնելը կարող է գանգատարկվել դատարանում: Մերժման կամ սույն օրենքով սամանված ժամկետներում տեղեկությունները չհաղորդելու եւ փաստաթղթերը չներկայացնելու հետեւանքով դիմող անձանց կամ կազմակերպություններին պատճառված վնասը ենթակա է հատուցման լրիվ չափով, եթե մերժումը եղել է անհիմն կամ ժամկետները խախտվել են բանկի մեղքով:
Հոդված 13. Բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունների տրամադրումը հարկային մարմիններին
Բանկն իր հաճախորդների վերաբերյալ բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունները տրամադրում է Հայաստանի Հանրապետության հարկային տեսչության պետի կողմից լիազորված պաշտոնատար անձանց՝ նրանց հարցման հիման վրա:
Հոդված 14. Բանկային գաղտնիքի շրջանառությունը բանկերի միջեւ
1. Բանկերը, իրենց գործունեության անվտանգությունը, վարկերի եւ այլ ներդրումների վերադարձելիությունը ապահովելու նպատակով, կարող են միմյանց հետ փոխանակել կամ միմյանց տրամադրել իրենց հաճախորդների մասին տեղեկություններ, թեկուզեւ դրանք բանկային գաղտնիք կազմեն:
2. Կենտրոնական բանկը իրավունք ունի բանկերի վերահսկողության ընթացքում, ստանալու եւ ծանոթանալու բանկերի հաճախորդների վերաբերյալ տեղեկություններին, թեկուզեւ դրանք բանկային գաղտնիք կազմեն, եթե այդ տեղեկությունները անհրաժեշտ են վարկային եւ այլ ներդրումների, այլ ակտիվների գնահատման համար:
Հոդված 15. Տրամադրման ենթակա տեղեկությունների սահմանները
1. Բանկը բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունները սույն օրենքի 10, 11, 12 եւ 13 հոդվածներին համապատասխան տրամադրում է միայն իր հաճախորդի վերաբերյալ. ընդ որում, եթե հաճախորդների՝ բանկում պահվող փաստաթղթերում նշված են այլ անձանց կամ կազմակերպությունների անուններ կամ անվանումներ, գործարքի (գործառնության) պայմաններ եւ նման այլ տեղեկություններ, վերջիններս սույն հոդվածի իմաստով համարվում են հաճախորդի վերաբերյալ տեղեկություններ:
2. Բանկը իրավունք չունի իր տվյալ հաճախորդի վերաբերյալ սույն օրենքով սահմանված կարգով տեղեկություններ տրամադրելիս, վերջինիս կողմից կնքված պայմանագրերի կամ այլ գործարքների (գործառնությունների) կողմ հանդիսացող անձանց եւ կազմակերպությունների վերաբերյալ տեղեկություններ տրամադրել, եթե դրանք չեն պահանջվել սույն օրենքով սահմանված կարգով:
Հոդված 16. Բանկային գաղտնիքի տրամադրման պահանջի մերժումը
Բանկը պարտավոր է մերժել բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունների տրամադրումը, եթե պահանջը չի համապատասխանում սույն օրենքի դրույթներին:
Հոդված 17. Հանցագործության մասին հայտնելու պարտականությունը
1. Բանկերի ղեկավարները պարտավոր են քրեական հետապնդում իրականացնող մարմնին հայտնել իրենց հաստատապես հայտնի նախապատրաստվող կամ արդեն իսկ կատարված հանցագործության մասին. ընդ որում, բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունները եւ փաստաթղթերը քրեական հետապնդում իրականացնող մարմնին տրամադրվում են սույն օրենքի 10 եւ 11 հոդվածներին համապատասխան: Բանկերի ծառայողները պարտավոր են իրենց հաստատապես հայտնի նախապատրաստվող կամ արդեն իսկ կատարված հանցագործության վերաբերյալ նման տեղեկությունների մասին գրավոր ձեւով հայտնել բանկի ղեկավարներին, կամ նրանցից թեկուզ մեկին:
2. Սույն օրենքի որեւէ դրույթ չի կարող մեկնաբանվել որպես հանցագործության հետքերը եւ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված միջոցները պարտակելու կամ հանցագործության մասին չհայտնելու մեջ մեղավոր անձանց Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքով սահմանված պատասխանատվությունից ազատող:
Հոդված 18. Պատասխանատվությունը սույն օրենքի պահանջների խախտման համար
Սույն օրենքի 7, 8, 10, 11 եւ 15 հոդվածների պահանջների խախտման մեջ մեղավոր անձինք եւ կազմակերպությունները պարտավոր են հատուցել խախտման հետեւանքով բանկի հաճախորդին պատճառված վնասները լրիվ չափով: Նշված խախտումներըը առաջացնում են տուգանք՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկու հազարապատիկից մինչեւ տաս հազարապատիկի չափով եւ կարող են առաջացնել օրենքով սահմանված քրեական պատասխանատվության: Տուգանքը կիրառվում է դատական կարգով:
Հոդված 19. Անցումային դրույթներ
Մինչեւ նոր քրեական դատավարքության օրենսգրքի ընդունումը, սույն օրենքի 10 հոդվածի համաձայն, բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունները տրամադրվում են միայն քրեական գործով մեղադրյալ ճանաչված անձի վերաբերյալ եւ դատախազի խուզարկության սանկցիայի հիման վրա՝ գործող քրեական դատավարության օրենսգրքին համապատասխան:

Статья 1. Предмет регулироваиих Закона
Настоящий Закон устанавливает сведения, составляющие банковскую тайну, правовые основы и порядок опубликования, хранения и предоставления этих сведений, права и обязанности участников отно-шений, возникающих вокруг банковской тайны, а также ответственность за нарушение требований настоящего Закона.
Статья 2. Законодательство о банковской тайне
Отношения, связанные с банковской тайной, регулируются настоящим Законом, другими законами, а в случаях и пределах, предусмотренных законом,- и другими правовыми актами.
Статья 3. Пределы действия Закона
Положения настоящего Закона распространяются на Центральный банк Республики Армения (Центральный банк), банки, действующие на территории Республики Армения, в том числе филиалы (отделения), представительства (далее — «банки») этих и иностранных банков, действующих на территории Республики Армения, а также на все физические, юридические лица, на предприятия, не имеющие статуса юридического лица (далее — лица), которые в установленном настоящим Законом порядке получили сведения, составляющие банковскую тайну, либо были информированы о них. Если из содержания конкретного положения не следует иное, то термин «банк» в настоящем Законе включает также Центральный банк - и в плане установленной Законом ответственности.
Статья 4. Банковская тайна
1. Банковской тайной считаются сведения о счетах клиента, ставших известными данному банку в связи с обслуживанием клиента банка, сведения об операциях, совершенных по поручению клиента или в его пользу, а также его коммерческая тайна, сведения о любой программе его деятельности или о разработке, изобретении, промышленном образце и любое другое сведение о нем, которое клиент был намерен сохранить в тайне, и банк знал или мог знать об этом намерении.
2. Сведения о банках и их клиентах, установленные в части первой настоящей статьи, ставшие известными Центральному банку в связи с контролем банков, считаются банковской тайной. Банки считаются клиентами Центра.яьного банка.
Статья 5. Третьи лица
В аспекте настоящего Закона третьими лицами считаются все другие лица, кроме данного банка и его клиента; при этом Центральный банк и банки третьими лицами не являются.
Статья б . Разглашение бавковсиои тайны
1. Разглашением банковской тайны считается опубликование или распространение в устной или письменной форме через средства мас-со»ой информации или иным способом сведений, составляющих банковскую тайну, доведение их до сведения третьего лица или лиц, прямое или косвенное предоставление третьим лицам возможности для добывания таких сведений, а именно: разрешение, непрепятствование или предоставление возможности для этого вследствие нарушения порядка хранения таких сведений.
2. Не считается разглашением банковской тайны сообщение или предоставление данным банком сведений, составляющих банковскую тайну, лицам и организациям, оказывающим банку юридические, бухгалтерские, иные консультационные или представительские услуги или выполняющим для банка определенные работы, при условии, что это необходимо для оказания данных услуг или выполнения работ и что эти лица и организации обязаны воздерживаться от действий или бездействия, установленных статьей 8 настоящего Закона.
Статья 7. Запрещение разглашения банковской тайны
1. Запрещается разглашение сведений, составляющих банковскую тайну, лицом, организацией, государственным органом или должностным лицом, которому эти сведения были доверены, стали известны в связи с его службой или работой или были предоставлены в установленном настоящим Законом порядке.
2. Настоящая статья нс распространяется на клиента банка—только в части относящихся к нему сведений, а также на банки — в части сведений, предоставляемых Центральному банку в процессе контроля над банками.
3. Сведения об определенном клиенте, составляющие банковскую тайну, могут быть опубликованы с письменного либо данного в суде устного разрешения данного клиента. С разрешения клиента могут быть опубликованы только сведения, касающиеся данного клиента,— в соответствии со статьей 14 настоящего Закона.
Статья 8. Хранение банковской тайны
1. Банки гарантируют хранение сведений, составляющих банковскую тайну.
2. Руководителям, служащим банка, лицам, ранее являвшимся руководителями или служащими банка, а также лицам и организациям, оказывающим либо ранее оказывавшим банку услуги (работы), запрещается разглашение сведений, составляющих банковскую тайну, доверенных им или ставших известными в связи со службой или работой, а также их использование в личных интересах или в интересах третьих лиц, прямое или косвенное предоставление возможности такого использования третьими лицами, а именно: разрешение, непрепятствование или предоставление возможности для этого вследствие нарушения порядка хранения таких сведений.
3. Банки обязаны принять такие технические меры и установить такие организационные правила, которые необходимы для надлежащего хранения сведений, составляющих банковскую тайну.
4. Банк может обнародовать в суде сведения о клиенте, составляющие банковскую тайну, в случае и пределах, необходимых для защиты своих прав и законных интересов, если спор возник между банком и данным клиентом. В данном случае, по ходатайству банка или клиента, судебное заседание может быть закрытым.
Статья 9. Предоставление банковской тайны
Предоставление сведений, составляющих банковскую тайну,— это передача этих сведений в устной или письменной форме только в случаях, по основаниям, государственным органам, должностным лицам и гражданам, установленным настоящим Законом.
2. Лица или организации, за исключением банков, которым сведения, составляющие банковскую тайну, были доверены либо стали известны в связи с их службой или работой, не имеют права предоставлять эти сведения. Центральный банк не имеет права предоставлять государственным органам, должностным лицам и гражданам либо какому-либо иному лицу составляющие банковскую тайну сведения о клиентах банка, ставшие ему известными в связи с контролем над банками.
Статья 10. Предоставление сведений, составляющих банковскую тайну, органам, возбуждающим уголовное преследование
1. Сведения, составляющие банковскую тайну, о лице, признанном обвиняемым по уголовному делу, банки в соответствии с настоящим Законом представляют органам, осуществляющим уголовное преследование, только по постановлению суда об обыске — в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения.
2. Банк обязан в течение двух банковских дней после получения постановления суда предоставить суду или уполномоченному судом лицу истребуемые данным постановлением сведения и документы в закрытом и запечатанном конверте. В течение этого времени банк принимает необходимые меры для уведомления своего клиента о получении данного постановления и обязательств банка предоставить сведения, составляющие банковскую тайну.
3. Руководитель или служащий банка не может быть допрошен по поводу сведений .составляющих банковскую тайну, о клиенте банка, кроме как в порядке, установленном в настоящей статье и в статьях II, 12 и 16 настоящего Закона.
Статья II. Предоставление сведений, составляющих банковскую тайну, суду
1. Сведения, составляющие банковскую тайну, о своих клиентах, являющихся стороной по гражданским и уголовным делам, банки в соответствии с настоящим Законом предоставляют только на основании постановления суда, принятого в порядке, предусмотренном Гражданским процессуальным или Уголовно-процессуальным кодексами Республики Армения, а также на основании вступившего в законную силу решения или приговора суда об обращении взыскания на банковский счет их клиента.
2. Банк обязан в течение двух банковских дней с момента получения постановления, решения или приговора суда предоставить суду или уполномоченному судом лицу истребуемые данным постановлением, решением и приговором сведения и документы в закрытом и запечатанном конверте. В течение этого времени банк принимает необходимые меры — для уведомления своего клиента о получении постановления, решения или приговора суда и обязательстве банка предоставить сведения, составляющие банковскую тайну.
Статья 12. Предоставление сведений, составляющих банковскую тайну, наследникам (правопреемникам)  клиента
1. Сведения, составляющие банковскую тайну, о клиентах, банки в соответствии с настоящим Законом предоставляют наследникам (правопреемникам) данного клиента, если последние или их представители представили достаточные документы в обоснование прав наследования (правопреемства) данных лиц.
2. Банк обязан в течение пяти банковских дней с момента получения достаточных документов в обоснование прав наследования (правопреемства) уведомить обратившихся лиц или организации о недостаточности представленных документов с указанием перечня недостающих необходимых документов, а в случае их достаточности - в течение десяти банковских дней передать им имеющиеся в банке исчерпывающие сведения о клиенте и предоставить все документы.
3. Отказ в сообщении банком сведений и в предоставлении документов в соответствии с настоящей статьей или непредоставление в установленные сроки может быть обжаловано в суд. Ущерб, причиненный обратившимся лицам и организациям вследствие отказа или несообщения сведений или непредоставления документов в установленные настоящим Законом сроки, подлежит возмещению в полном размере, если отказ был необоснован или сроки были нарушены по вине банка.
Статья 13. Предоставление сведений, составляющих банковскую тайну, налоговым органам
Банк предоставляет сведения о своих клиентах, составляющие банковскую тайну.должностным лицам, уполномоченным начальником Налогового управления Республики Армения, на основании их запроса.
Статья 14 . Обращение банковской тайны между банками
1. Банки в целях обеспечения безопасности своей деятельности, возвратности кредитов и иных инвестиций могут обмениваться между собой и предоставлять друг другу сведения о своих клиентах, даже если они составляют банковскую тайну.
2. Центральный банк имеет право в ходе контроля над банком получать и ознакомляться со сведениями о клиентах банков, даже если они составляют банковскую тайну, если эти сведения необходимы для оценки кредитных и иных вкладов, иных активов.
Статья 15. Пределы сведений, подлежащих предоставлению
3.Банк в соответствии со статьями 10, II, 12 и 13 настоящего Закона предоставляет сведения, составляющие банковскую тайну, только о своем клиенте; при этом, если в хранящихся в банке документах клиентов указаны имена и наименования других лиц или организаций, условия сделки (операции) и иные подобные сведения, то последние в контексте настоящей статьи считаются сведениями о клиенте
Статья 16. Отказ в требовании предоставления банковской тайны
Банк обязан отказать в предоставлении сведений, составляющих банковскую тайну, если требование не соответствует положениям настоящего Закона.
Статья 17. Обязанность сообщения о преступлении
1. Руководители банка обязаны сообщать органу, осуществляющему уголовное преследование, о достоверно известном готовящемся или совершенном преступлении; при этом сведения и документы, составляющие банковскую тайну, предоставляются органу, осуществляющему уголовное преследование, в соответствии со статьями 10и11 настоящего Закона. Служащие банка обязаны в письменной форме сообщать подобные сведения о достоверно известном им готовящемся или совершенном преступлении руководителям банка либо хотя бы одному из них.
2. Какое-либо положение настоящего Закона не может толковаться как освобождающее лиц, виновных в сокрытии следов преступления и средств, добытых преступным путем, или в недонесении о преступлении, от ответственности, установленной Уголовным кодексом Республики Армения.
Статья 18 . Ответственность за нарушение требований настоящего Закона
Лица и организации, виновные в нарушении требований статей 7, 8, 10, II и 15 настоящего Закона, обязаны возместить ущерб, причиненный клиенту банка вследствие нарушения, в полном размере. Указанные нарушения влекут штраф от двухтысячного до десятитысячного размера установленной минимальной заработной платы и могут повлечь установленную законом уголовную ответственность. Штраф налагается в судебном порядке.
Статья 19. Переходные положения
До принятия нового Уголовно-процессуального кодекса, согласно статье 10 настоящего Закона; сведения, составляющие банковскую тайну, предоставляются только о лице, признанном обвиняемым по уголовному делу, и на основании санкции прокурора на обыск - в соответствии с действующим Уголовно-процессуальным кодексом.