Կուսակցությունների մասին
«ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 04.12.2002
Հոդված 1. «Կուսակցությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (3 հուլիսի 2002 թվականի, ՀՕ-410, այսուհետ՝ օրենք) 1-ին հոդվածից հանել «քաղաքացիների՝» բառը:
«Հոդված 2. Կուսակցություններում միավորվելու իրավունքը
Կուսակցություններում միավորվելու իրավունքն իրականացվում է ազատորեն՝ համոզմունքներին համապատասխան, կամավոր հիմունքներով կուսակցություններ ստեղծելու, նրանց ծրագրերն եւ կանոնադրություններն ընդունելու պայմանով նրանց անդամակցելու, կուսակցությունների ծրագրային նպատակներին համապատասխան եւ կանոնադրությամբ սահմանված կարգով նրանց գործունեությանը մասնակցելու, ինչպես նաեւ կուսակցությունից ազատորեն դուրս գալու միջոցով:»:
Հոդված 3. Օրենքի 3-րդ հոդվածի՝
1) առաջին մասից հանել «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների» բառերը.
2) երրորդ մասի 2-րդ կետի «քաղաքացիների» բառը փոխարինել «անձանց» բառով:
Հոդված 4. Օրենքի 5-րդ հոդվածի՝
1) վերնագրի «տարածքային» բառից հետո լրացնել «ու» բառը.
2) առաջին մասի 2-րդ նախադասության «առանձնացված» բառը փոխարինել «տարածքային» բառով.
3) առաջին մասի 3-րդ նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Կուսակցությունն իրավունք ունի սույն օրենքով եւ իր կանոնադրությամբ սահմանված կարգով ստեղծել կառուցվածքային ստորաբաժանումներ:».
4) երկրորդ մասի 1-ին նախադասության «կազմակերպությունները եւ նրանց» բառերը փոխարինել «տարածքային եւ » բառերով.
5) երկրորդ մասի 2-րդ նախադասության եւ երրորդ մասի «կառուցվածքային» բառերը փոխարինել «տարածքային եւ կառուցվածքային» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 6-րդ հոդվածի երկրորդ մասի «անվանումներից» բառից հետո լրացնել «եւ դրանց հապավումներից» բառերը:
Հոդված 6. Օրենքի 8-րդ հոդվածի երրորդ մասի «տարածքային» բառից հետո լրացնել «եւ» բառը:
Հոդված 7. Օրենքի 11-րդ հոդվածի`
1) առաջին մասի «նրա անդամների» բառերը փոխարինել «իր» բառով.
2) չորրորդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 8. Օրենքի 12-րդ հոդվածի առաջին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հիմնադիր համագումարի կազմակերպիչները հիմնադիր համագումարի անցկացման օրվանից առնվազն մեկ ամիս առաջ զանգվածային լրատվության միջոցներով հրապարակում են կուսակցության հիմնադիր համագումարի անցկացման տեղի եւ ժամի մասին լրատվություն, ինչպես նաեւ կուսակցության կանոնադրության եւ ծրագրի նախագծերի հիմնական դրույթները:»:
Հոդված 9. Օրենքի 13-րդ հոդվածի`
1. երրորդ մասի՝
1) 2-րդ կետը ուժը կորցրած ճանաչել,
2) 4-րդ կետի «մշտապես գործող» բառերը փոխարինել «մշտական գործող ղեկավար» բառերով,
3) 5-րդ կետի «գտնվելու վայրը» բառերը փոխարինել «մշտական գործող ղեկավար մարմնի գտնվելու վայրի հասցեն» բառերով,
4) 6-րդ կետի «տեղը եւ ժամը» բառերը փոխարինել «տեղի եւ ժամի մասին լրատվություն» բառերով.
2. հինգերորդ մասի «օրը» բառից հետո լրացնել «, կամ մերժում է կուսակցության պետական գրանցումը» բառերը:
Հոդված 10. Օրենքի 14-րդ հոդվածի առաջին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Կուսակցության պետական գրանցումը կարող է մերժվել, եթե կուսակցության կանոնադրության կամ ծրագրի դրույթները հակասում են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը եւ օրենքներին, կամ չեն պահպանվել պետական գրանցման համար սույն օրենքով սահմանված պահանջները:»:
Հոդված 11. Օրենքի 15-րդ հոդվածի՝
1) առաջին մասի «առանձնացված եւ այլ» բառերը փոխարինել «տարածքային եւ» բառերով.
2) երկրորդ մասի 4-րդ եւ 5-րդ կետերի «առանձնացված» բառը փոխարինել «տարածքային եւ կառուցվածքային» բառերով.
3) երկրորդ մասի 5-րդ կետի «, ղեկավար մարմինների գտնվելու վայրը» բառերը հանել.
4) երկրորդ մասի 6-րդ կետի «հաշվետու» բառից հետո լրացնել «մշտական գործող» բառերը.
5) երկրորդ մասի 8-րդ կետի «տարածքային» բառից հետո լրացնել «եւ կառուցվածքային» բառերը.
6) երրորդ մասի «փոփոխությունները եւ լրացումները կուսակցության գրանցման համար սույն օրենքով սահմանված ժամկետում ենթակա են գրանցման պետական լիազոր մարմնում» բառերը փոխարինել «փոփոխությունների եւ լրացումների պետական գրանցումն իրականացվում է կուսակցության պետական գրանցման համար սույն օրենքով սահմանված ընթացակարգով» բառերով:
Հոդված 12. Օրենքի 16-րդ հոդվածի երկրորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Կուսակցության ծրագրում կատարված փոփոխությունների եւ լրացումների պետական գրանցումն իրականացվում է կուսակցության պետական գրանցման համար սույն օրենքով սահմանված ընթացակարգով:»:
Հոդված 13. Օրենքի 17-րդ հոդվածի՝
1) երրորդ մասում «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին» բառերը փոխարինել «Յուրաքանչյուր անձ» բառերով: Մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությամբ.
«Կուսակցության յուրաքանչյուր անդամ կարող է հաշվառվել կուսակցության միայն մեկ ստորաբաժանումում:».
2) վեցերորդ մասի «տարածքային» բառից հետո լրացնել «եւ կառուցվածքային» բառերը, իսկ «մշտապես» բառը փոխարինել «մշտական» բառով.
3) ութերորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Պաշտոնական փաստաթղթերում կուսակցական պատկանելության մասին հարց կարող է ընդգրկվել միայն օրենքով սահմանված դեպքերում:».
4) իններորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Կուսակցություններին անդամակցելը կամ չանդամակցելը անձի իրավունքներն ու ազատությունները սահմանափակելու եւ (կամ) պետության կողմից նրան որեւէ արտոնություն կամ առավելություն տրամադրելու համար հիմք չէ:»:
Հոդված 14. Օրենքի 18-րդ հոդվածի առաջին եւ երկրորդ մասերի «մշտապես» բառը փոխարինել «մշտական» բառով:
Հոդված 15. Օրենքի 19-րդ հոդվածի չորրորդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 16. Օրենքի 20-րդ հոդվածի առաջին մասի 1-ին կետի եւ 23-րդ հոդվածի երրորդ մասի «առանձնացված» բառը փոխարինել «տարածքային եւ կառուցվածքային» բառերով:
Հոդված 17. Օրենքի 21-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասով.
«Ազգային ժողովի ընտրություններում կուսակցության պատգամավորության թեկնածուների առաջադրումը կատարվում է կուսակցության մշտական գործող ղեկավար մարմնի նիստում ընդունված որոշմամբ: Կուսակցության կանոնադրությամբ սահմանված կարգով այդ նիստին մասնակցում են կուսակցության տարածքային եւ կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները:»:
Հոդված 18. Օրենքի 26-րդ հոդվածի 3-րդ կետի «կառուցվածքային» բառից առաջ լրացնել «տարածքային եւ» բառերը:
Հոդված 19. Օրենքի 27-րդ հոդվածի երրորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Պետական բյուջեից կուսակցություններին (կուսակցությունների դաշինքներին) հատկացվող միջոցները կուսակցությունների (կուսակցությունների դաշինքների) միջեւ բաշխվում են Ազգային ժողովի վերջին ընտրություններում համամասնական ընտրակարգով նրանց ստացած ձայներին համամասնորեն:»:
Հոդված 20. Օրենքի 31-րդ հոդվածի երկրորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Կուսակցությունը ենթակա է լուծարման, եթե՝
1) Ազգային ժողովի իրար հաջորդող ցանկացած երկու ընտրություններում համամասնական ընտրակարգով ընտրություններին չի մասնակցել.
2) Ազգային ժողովի իրար հաջորդող ցանկացած երկու ընտրություններից յուրաքանչյուրում ստացել է քվեարկությանը մասնակցած բոլոր կուսակցությունների ընտրական ցուցակների օգտին կողմ տրված ձայների ընդհանուր թվի եւ անճշտությունների թվի գումարի մեկ տոկոսից պակաս ձայն.
3) չի մասնակցել Ազգային ժողովի` համամասնական ընտրակարգով մեկ ընտրության, իսկ դրան նախորդող կամ հաջորդող ընտրության ժամանակ ստացել է քվեարկությանը մասնակցած բոլոր կուսակցությունների ընտրական ցուցակների օգտին կողմ տրված ձայների ընդհանուր թվի եւ անճշտությունների թվի գումարի մեկ տոկոսից պակաս ձայն:»:
Հոդված 21. Օրենքի 33-րդ հոդվածի երրորդ մասի «կուսակցության հիմնադիրների ցուցակը» բառերը փոխարինել «ծրագիրը» բառով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О ПАРТИЯХ"
В статье 1 Закона Республики Армения ,,О партиях" (3 июля 2002 года, ЗР – 410, далее – Закон) исключить слово ,,граждан".
,,Статья 2. Право на объединение в партии
Право на объединение в партии реализуется свободно, в соответствии с убеждениями, при условии создания партий на добровольной основе, посредством членства в них, при принятии их программ и уставов, участия в их деятельности в соответствии с программными целями партий и в установленном уставами партий порядке, а также свободного выхода из партий.".
1) в части первой исключить слова ,,граждан Республики Армения";
2) в пункте 2 части третьей слово ,,граждан" заменить словом ,,лиц".
1) название статьи после слова ,,территориальные" дополнить союзом ,,и";
2) во втором предложении части первой слово ,,выделенные" заменить словом ,,территориальные";
3) третье предложение части первой изложить в следующей редакции:
,,Партия имеет право создания структурных подразделений в порядке, установленном настоящим Законом и ее уставом.";
4) в первом предложении части второй слова ,,организации и их" заменить словами ,,территориальные и";
5) во втором предложении части второй и в части третьей слова
,,структурных" и ,,структурные" заменить соответственно словами ,,территориальных и структурных" и ,,территориальные и структурные".
Статья 5. Часть вторую статьи 6 Закона после слов ,,наименований" дополнить словами ,,и их аббревиатур".
Статья 6. Часть вторую статьи 8 Закона после слова ,,Территориальные" дополнить союзом ,,и".
1) часть первую после слов ,,по решению" дополнить словом ,,ее", а слова ,,ее членов" исключить;
2) часть четвертую признать утратившей силу.
Статья 8. Часть первую статьи 12 Закона изложить в следующей редакции:
,,Не позднее чем за месяц до дня проведения учредительного съезда организаторы учредительного съезда публикуют в средствах массовой информации сведения о месте и времени проведения учредительного съезда партии, а также основные положения проектов программы и устава партии.".
Статья 9. В статье 13 Закона:
1. в части третьей:
1) пункт 2 признать утратившим силу,
2) в пункте 4 слова ,,постоянно действующего" заменить словами ,,постоянно действующего руководящего",
3) в пункте 5 слова ,,место нахождения" заменить словами ,,адрес местонахождения постоянно действующего руководящего органа",
4) в пункте 6 слова ,,опубликованы сведения о месте и времени» заменить словами ,,опубликована информация о месте и времени»;
2. часть пятую после слова ,,реестр" дополнить словами ,, , или отказывает в государственной регистрации партии".
Статья 10. Часть первую статьи 14 Закона изложить в следующей редакции:
,,Партии может быть отказано в государственной регистрации, если положения устава партии противоречат Конституции и законам Республики Армения или не соблюдены требования настоящего Закона, установленные для государственной регистрации.".
1) в части первой слова ,,выделенные и иные" заменить словами ,,территориальные и";
2) в пунктах 4 и 5 части второй слово ,,выделенных" заменить словами ,,территориальных и структурных";
3) в пункте 5 части второй исключить слова ,, ,местонахождение руководящих органов";
4) пункт 6 части второй после слов ,,подотчетного ему" дополнить словами ,,постоянно действующего";
5) пункт 8 части второй после слова ,,территориальных" дополнить словами ,,и структурных";
6) часть третью изложить в следующей редакции:
,,Государственная регистрация внесенных в устав партии изменений и дополнений осуществляется по процедуре, установленной настоящим Законом для государственной регистрации партии.".
Статья 12. Часть вторую статьи 16 Закона изложить в следующей редакции:
,,Государственная регистрация внесенных в программу партии изменений и дополнений осуществляется по процедуре, установленной настоящим Законом для государственной регистрации партии.".
1) в части третьей слова ,,Гражданин Республики Армения" заменить словами ,,Каждое лицо". Часть дополнить новым предложением следующего содержания:
,,Каждый член партии может состоять на учете только в одном подразделении партии.";
2) часть шестую после слова ,,территориальных" дополнить словами ,, и структурных", а последующее изменение не влечет изменения в тексте русского перевода;
3) часть восьмую изложить в следующей редакции:
,,Вопрос о партийной принадлежности может быть включен в официальные документы только в установленных законом случаях.";
4) часть девятую изложить в следующей редакции:
,,Членство лица в партиях или отсутствие членства не является основанием для ограничения его прав и свобод и (или) для предоставления ему государством каких-либо льгот или преимуществ.".
Статья 14. Настоящие изменения не влекут изменений в тексте русского перевода.
Статья 15. Часть четвертую статьи 19 Закона признать утратившей силу.
Статья 16. В пункте 1 части первой статьи 20 и части третьей статьи 23 Закона слово ,,выделенные" заменить словами ,,территориальные и структурные".
Статья 17. Статью 21 Закона дополнить новой частью следующего содержания:
,,На выборах в Национальное Собрание выдвижение кандидатов в депутаты от партии осуществляется по решению, принятому на заседании постоянно действующего руководящего органа партии. В этом заседании в установленном уставом партии порядке участвуют руководители территориальных и структурных подразделений партии.".
Статья 18. Пункт 3 статьи 26 Закона перед словом ,,структурным" дополнить словами ,,территориальным и".
Статья 19. Часть третью статьи 27 Закона изложить в следующей редакции:
,,Средства, выделяемые партиям (партийным блокам) из государственного бюджета, распределяются между партиями (партийными блоками) пропорционально голосам, полученным ими на последних выборах в Национальное Собрание по пропорциональной избирательной системе.".
Статья 20. Часть вторую статьи 31 Закона изложить в следующей редакции:
,,Партия подлежит ликвидации, если:
1) она не участвовала в любых двух следующих подряд выборах в Национальное Собрание по пропорциональной избирательной системе;
2) в любых из двух следующих подряд выборах в Национальное Собрание получила менее одного процента от суммы общего числа голосов, поданных за избирательные списки всех партий, принявших участие в голосовании, и меры неточностей;
3) не участвовала в выборах в Национальное Собрание по пропорциональной избирательной системе, а на предшествующих им или следующих за ними выборах получила менее одного процента от суммы общего числа голосов, поданных за избирательные списки всех партий, принявших участие в голосовании, и меры неточностей.".
Статья 21. В части третьей статьи 33 Закона слова ,,список учредителей партии" заменить словом ,,программу".