Կուսակցությունների մասին
«ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 04.12.2002
Հոդված 1. «Կուսակցությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (3 հուլիսի 2002 թվականի, ՀՕ-410, այսուհետ՝ օրենք) 1-ին հոդվածից հանել «քաղաքացիների՝» բառը:
«Հոդված 2. Կուսակցություններում միավորվելու իրավունքը
Կուսակցություններում միավորվելու իրավունքն իրականացվում է ազատորեն՝ համոզմունքներին համապատասխան, կամավոր հիմունքներով կուսակցություններ ստեղծելու, նրանց ծրագրերն եւ կանոնադրություններն ընդունելու պայմանով նրանց անդամակցելու, կուսակցությունների ծրագրային նպատակներին համապատասխան եւ կանոնադրությամբ սահմանված կարգով նրանց գործունեությանը մասնակցելու, ինչպես նաեւ կուսակցությունից ազատորեն դուրս գալու միջոցով:»:
Հոդված 3. Օրենքի 3-րդ հոդվածի՝
1) առաջին մասից հանել «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների» բառերը.
2) երրորդ մասի 2-րդ կետի «քաղաքացիների» բառը փոխարինել «անձանց» բառով:
Հոդված 4. Օրենքի 5-րդ հոդվածի՝
1) վերնագրի «տարածքային» բառից հետո լրացնել «ու» բառը.
2) առաջին մասի 2-րդ նախադասության «առանձնացված» բառը փոխարինել «տարածքային» բառով.
3) առաջին մասի 3-րդ նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Կուսակցությունն իրավունք ունի սույն օրենքով եւ իր կանոնադրությամբ սահմանված կարգով ստեղծել կառուցվածքային ստորաբաժանումներ:».
4) երկրորդ մասի 1-ին նախադասության «կազմակերպությունները եւ նրանց» բառերը փոխարինել «տարածքային եւ » բառերով.
5) երկրորդ մասի 2-րդ նախադասության եւ երրորդ մասի «կառուցվածքային» բառերը փոխարինել «տարածքային եւ կառուցվածքային» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 6-րդ հոդվածի երկրորդ մասի «անվանումներից» բառից հետո լրացնել «եւ դրանց հապավումներից» բառերը:
Հոդված 6. Օրենքի 8-րդ հոդվածի երրորդ մասի «տարածքային» բառից հետո լրացնել «եւ» բառը:
Հոդված 7. Օրենքի 11-րդ հոդվածի`
1) առաջին մասի «նրա անդամների» բառերը փոխարինել «իր» բառով.
2) չորրորդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 8. Օրենքի 12-րդ հոդվածի առաջին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հիմնադիր համագումարի կազմակերպիչները հիմնադիր համագումարի անցկացման օրվանից առնվազն մեկ ամիս առաջ զանգվածային լրատվության միջոցներով հրապարակում են կուսակցության հիմնադիր համագումարի անցկացման տեղի եւ ժամի մասին լրատվություն, ինչպես նաեւ կուսակցության կանոնադրության եւ ծրագրի նախագծերի հիմնական դրույթները:»:
Հոդված 9. Օրենքի 13-րդ հոդվածի`
1. երրորդ մասի՝
1) 2-րդ կետը ուժը կորցրած ճանաչել,
2) 4-րդ կետի «մշտապես գործող» բառերը փոխարինել «մշտական գործող ղեկավար» բառերով,
3) 5-րդ կետի «գտնվելու վայրը» բառերը փոխարինել «մշտական գործող ղեկավար մարմնի գտնվելու վայրի հասցեն» բառերով,
4) 6-րդ կետի «տեղը եւ ժամը» բառերը փոխարինել «տեղի եւ ժամի մասին լրատվություն» բառերով.
2. հինգերորդ մասի «օրը» բառից հետո լրացնել «, կամ մերժում է կուսակցության պետական գրանցումը» բառերը:
Հոդված 10. Օրենքի 14-րդ հոդվածի առաջին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Կուսակցության պետական գրանցումը կարող է մերժվել, եթե կուսակցության կանոնադրության կամ ծրագրի դրույթները հակասում են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը եւ օրենքներին, կամ չեն պահպանվել պետական գրանցման համար սույն օրենքով սահմանված պահանջները:»:
Հոդված 11. Օրենքի 15-րդ հոդվածի՝
1) առաջին մասի «առանձնացված եւ այլ» բառերը փոխարինել «տարածքային եւ» բառերով.
2) երկրորդ մասի 4-րդ եւ 5-րդ կետերի «առանձնացված» բառը փոխարինել «տարածքային եւ կառուցվածքային» բառերով.
3) երկրորդ մասի 5-րդ կետի «, ղեկավար մարմինների գտնվելու վայրը» բառերը հանել.
4) երկրորդ մասի 6-րդ կետի «հաշվետու» բառից հետո լրացնել «մշտական գործող» բառերը.
5) երկրորդ մասի 8-րդ կետի «տարածքային» բառից հետո լրացնել «եւ կառուցվածքային» բառերը.
6) երրորդ մասի «փոփոխությունները եւ լրացումները կուսակցության գրանցման համար սույն օրենքով սահմանված ժամկետում ենթակա են գրանցման պետական լիազոր մարմնում» բառերը փոխարինել «փոփոխությունների եւ լրացումների պետական գրանցումն իրականացվում է կուսակցության պետական գրանցման համար սույն օրենքով սահմանված ընթացակարգով» բառերով:
Հոդված 12. Օրենքի 16-րդ հոդվածի երկրորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Կուսակցության ծրագրում կատարված փոփոխությունների եւ լրացումների պետական գրանցումն իրականացվում է կուսակցության պետական գրանցման համար սույն օրենքով սահմանված ընթացակարգով:»:
Հոդված 13. Օրենքի 17-րդ հոդվածի՝
1) երրորդ մասում «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին» բառերը փոխարինել «Յուրաքանչյուր անձ» բառերով: Մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությամբ.
«Կուսակցության յուրաքանչյուր անդամ կարող է հաշվառվել կուսակցության միայն մեկ ստորաբաժանումում:».
2) վեցերորդ մասի «տարածքային» բառից հետո լրացնել «եւ կառուցվածքային» բառերը, իսկ «մշտապես» բառը փոխարինել «մշտական» բառով.
3) ութերորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Պաշտոնական փաստաթղթերում կուսակցական պատկանելության մասին հարց կարող է ընդգրկվել միայն օրենքով սահմանված դեպքերում:».
4) իններորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Կուսակցություններին անդամակցելը կամ չանդամակցելը անձի իրավունքներն ու ազատությունները սահմանափակելու եւ (կամ) պետության կողմից նրան որեւէ արտոնություն կամ առավելություն տրամադրելու համար հիմք չէ:»:
Հոդված 14. Օրենքի 18-րդ հոդվածի առաջին եւ երկրորդ մասերի «մշտապես» բառը փոխարինել «մշտական» բառով:
Հոդված 15. Օրենքի 19-րդ հոդվածի չորրորդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 16. Օրենքի 20-րդ հոդվածի առաջին մասի 1-ին կետի եւ 23-րդ հոդվածի երրորդ մասի «առանձնացված» բառը փոխարինել «տարածքային եւ կառուցվածքային» բառերով:
Հոդված 17. Օրենքի 21-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասով.
«Ազգային ժողովի ընտրություններում կուսակցության պատգամավորության թեկնածուների առաջադրումը կատարվում է կուսակցության մշտական գործող ղեկավար մարմնի նիստում ընդունված որոշմամբ: Կուսակցության կանոնադրությամբ սահմանված կարգով այդ նիստին մասնակցում են կուսակցության տարածքային եւ կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները:»:
Հոդված 18. Օրենքի 26-րդ հոդվածի 3-րդ կետի «կառուցվածքային» բառից առաջ լրացնել «տարածքային եւ» բառերը:
Հոդված 19. Օրենքի 27-րդ հոդվածի երրորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Պետական բյուջեից կուսակցություններին (կուսակցությունների դաշինքներին) հատկացվող միջոցները կուսակցությունների (կուսակցությունների դաշինքների) միջեւ բաշխվում են Ազգային ժողովի վերջին ընտրություններում համամասնական ընտրակարգով նրանց ստացած ձայներին համամասնորեն:»:
Հոդված 20. Օրենքի 31-րդ հոդվածի երկրորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Կուսակցությունը ենթակա է լուծարման, եթե՝
1) Ազգային ժողովի իրար հաջորդող ցանկացած երկու ընտրություններում համամասնական ընտրակարգով ընտրություններին չի մասնակցել.
2) Ազգային ժողովի իրար հաջորդող ցանկացած երկու ընտրություններից յուրաքանչյուրում ստացել է քվեարկությանը մասնակցած բոլոր կուսակցությունների ընտրական ցուցակների օգտին կողմ տրված ձայների ընդհանուր թվի եւ անճշտությունների թվի գումարի մեկ տոկոսից պակաս ձայն.
3) չի մասնակցել Ազգային ժողովի` համամասնական ընտրակարգով մեկ ընտրության, իսկ դրան նախորդող կամ հաջորդող ընտրության ժամանակ ստացել է քվեարկությանը մասնակցած բոլոր կուսակցությունների ընտրական ցուցակների օգտին կողմ տրված ձայների ընդհանուր թվի եւ անճշտությունների թվի գումարի մեկ տոկոսից պակաս ձայն:»:
Հոդված 21. Օրենքի 33-րդ հոդվածի երրորդ մասի «կուսակցության հիմնադիրների ցուցակը» բառերը փոխարինել «ծրագիրը» բառով:

ON AMENDMENTS AND RESTATEMENTS TO BE MADE IN THE LAW OF THE REPUBLIC OF ARMENIA ON PARTIES
Article 1. To delete the word “citizens” from Article 1 of the Law of the Republic of Armenia on Parties (July 3, 2002, -410, hereinafter referred to as the “Law”).
Article 2. To restate Article 2 of the Law as follows:
“Article 2. The Right to Joint into Parties
The right to joint into parties shall be exercised freely, in accordance with the persuasions, through establishing parties on voluntary basis, on condition of adopting and recognizing their programs and charters, joining their membership, participating in their activity in conformity with program goals of parties and pursuant to the procedure defined by the charter, as well as freely leaving the party.”
Article 3. Article 3 of the Law:
1)  to delete the words “citizens of the Republic of Armenia” from Article 3.1;
2)  to substitute the word “citizens” with the word “persons” in Article 3.3(2).
Article 4. Article 5 of the Law:
1) to add “and” after the word “Territorial” in the title of the Article 5;
2)  to substitute the word “separate” with the word “regional/territorial” in the second sentence of Article 3.1;
3)  to restate the third sentence of Article 3.1 as follows:
“The party has the right to form structural subdivisions, in conformity with the procedure established by this Law and its Charter.”
4) to substitute the words “organizations and their” with “territorial and” in the first sentence of Article 5.2 of the Law;
5)  to substitute the word “structural” with “territorial and structural” in the second sentence of Article 5.2 of the Law.
Article 5. To add the words “and the abbreviated names of” after the word “names” in Article 6.2 of the Law.
Article 6. To add “and” after the word “territorial” in Article 8.3 of the Law.
Article 7. Article 11 of the Law:
1) to substitute the words “its members” with “its”, Article 11.1 of the Law; (suggested change of the pronoun in the Armenian test does not affect the English text – Translator’s note):
2)  to recognize Article 11.4 invalid.
Article 8. To restate Article 12.1 of the Law as follows:
“Within at least one month prior to holding of the Founding Conference, the organizers of the Founding Conference shall publish through mass media information about the venue and the hour of holding the Founding Conference of the party, as well as main provisions of the Charter and the program of the party.”
Article 9. Article 13 of the Law:
1. Article 13.3 of the Law:
1) to recognize Article 13.3-2 invalid;
2) to substitute the words “permanently functioning” with the words “permanently functioning management” in Article 13.3- 4;
3) to substitute the word “venue” with “the address of the location of the permanently functioning management body” in Article 13.3-5;
4)  to substitute the words “the venue and the hour” with “information about the venue and the hour”, Article 13.3-6;
5) to add the words “or reject the state registration of the party” after the word “date” in Article 13.5.
Article 10. To restate Article 14.1 of the Law as follows:
“The state registration of the party may be rejected if the Charter of the Party or provisions of the Program contradict to the Constitution and laws of the Republic of Armenia, or do not comply with the state registration requirements set forth in this Law.”
Article 11. Article 15 of the Law:
1) to substitute the words “separated and other” with the words “territorial and” in Article 15.1;
2) to substitute the word “separated” with the words “territorial and structural” in Article 15.2-4 and 5;
3)  to delete the words “venue of the management bodies” from Article 15.2-5;
4)  to add the words “permanently functioning” after the word “reporting” in Article 15.2-6;
5) to add the words “and structural” after the word “territorial” in Article 15.2-8;
6) to substitute the words “Amendments to and restatements in the Charter of the party are subject to registration with state authorized body, within terms established for registration of parties by this Law” with the words “The state registration of the amendments to and restatements shall be performed in compliance with the procedure established for state registration of the party by this Law”;
Article 12. To restate Article 16.2 of the Law as follows:
“The state registration of the amendments to and restatements in the program of the party shall be performed in compliance with the procedure established for state registration of the party by this Law.”
Article 13. Article 17 of the Law:
1) To substitute the words “the citizen of the Republic of Armenia” with the word “each person” in Article 17.3 and to add the following new sentence: “Each member of the party shall be registered solely with one subdivision of the party.”
2) To add the words “and structural” after the word “territorial” and to substitute the word “permanently” with the word “permanent” in Article17.6
3) To restate Article 17.8 as follows: “In the official document the note on party affiliation may be included solely in cases stipulated by the law.”
4)  To restate Article 17.9 as follows: “Joining or not joining the membership of the party shall not serve basis for limitation of the rights and freedoms of the person and/or granting him/her of any privilege or advantage by the state.”
Article 14. To substitute the word “permanently” with the word “permanent” in Article 18.1 and 2. (The proposed adverb-adjective change in the Armenian text does not result in changes in the English text of the Law – Translator’s note).
Article 15. To recognize invalid Article 19.4 of the Law.
Article 16. To substitute the word “separated” with the words “territorial and structural” in Articles 20.1-a and 23.2 of the Law.
Article 17. To add a new provision to Article 21 of the Law with the following content:
“During the elections to the National Assembly the nomination of the party candidates shall be performed by the decision issued at the session of the permanently functioning management body of the party.  The leaders of the territorial and structural subdivisions of the party shall participate in that session, in conformity with the procedure established by the Charter of the party.”
Article 18. To add the words “territorial and” before the word “structural” in Article 26.3 of the Law.
Article 19. To restate Article 27.3 of the Law as follows:
“Resources (means) allocated to parties (party alliances) from state budget shall be distributed among parties (party alliances) in proportion to votes received by them in the recent election by proportional system.”
Article 20. To restate Article 31.2 of the Law as follows:
“The party is subject to liquidation, if:
1) it has not participated in any two sequential elections to the National Assembly by proportional system;
2) in each of any two sequential elections to the National Assembly it has received less than one percent of votes of the sum of the total number of votes in favor of voting lists of all parties and the number of inaccuracies;
3)  it has not participated in one election to the National Assembly by proportional system, and in the elections preceding or following such election, had received less than one percent of votes of the sum of the total number of votes in favor of voting lists of all parties and the number of inaccuracies.
Article 21. To substitute the words “the list of founders of the party” with “the program” in Article 33.3 of the Law.
Article 22. The present Law shall become effective since the day following the date of its official promulgation.