«ԱԿՑԻԶԱՅԻՆ ՀԱՐԿԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
«Սույն հոդվածի կիրառման առումով ակցիզային հարկով հարկվող օբյեկտ է առաջանում նաեւ սույն օրենքի 7-րդ հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված դեպքում:»:
Հոդված 2. Օրենքի 7-րդ հոդվածում՝
ա) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով`
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը կարող է սահմանել Հայաստանի Հանրապետությունում արտադրվող եւ Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծվող՝ ԱՏԳ ԱԱ-2203, 2204, 2205, 2206, 2207, 2208, 2402 ծածկագրերին դասվող ապրանքների ներմուծման կամ հանրապետության տարածքում մաքսային եւ հարկային հսկողության ու հաշվառման կարգ, այդ թվում` իրացման քանակների հաշվառման հատուկ կարգ եւ պահանջներ, նշված ապրանքների դրոշմավորման, դրոշմանիշերի ձեւին, տրամադրմանը, օգտագործմանը, վերադարձմանը, ինչպես նաեւ դրոշմավորված ապրանքների իրացմանը ներկայացվող պահանջներ:».
բ) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ, 4-րդ եւ 5-րդ մասեր.
«3. Չօգտագործված կամ վնասված ակցիզային դրոշմանիշերի վերադարձը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած ժամկետից ուշացնելու կամ սույն հոդվածի 4-րդ մասում սահմանած դեպքերում տարածքային հարկային տեսչությունների կամ տարածաշրջանային մաքսատան կողմից հետ չընդունվելու դեպքերում չվերադարձված կամ հետ չընդունված ակցիզային դրոշմանիշերի թվին, տեսակին եւ տարողությանը համապատասխան պարտադիր դրոշմավորման ենթակա ապրանքների համար սույն օրենքով սահմանված կարգով վճարվում է ակցիզային հարկ:
4. Հարկ վճարողի կողմից վերադարձվող ակցիզային դրոշմանիշերը տարածքային հարկային տեսչությունների կամ տարածաշրջանային մաքսատան կողմից չեն ընդունվում, եթե չեն պահպանվել հետեւյալ պայմանները՝
ա) ակցիզային դրոշմանիշերը պետք է փակցված լինեն առանձին էջերի վրա՝ առանց ծալքերի եւ անհարթությունների.
բ) պետք է պարզ երեւան ակցիզային դրոշմանիշի սերիան եւ դրա կենտրոնական մասը.
գ) ակցիզային դրոշմանիշի պատռվածքի դեպքում պատռված մասերը պետք է միացված լինեն.
դ) վերադարձվող յուրաքանչյուր ակցիզային դրոշմանիշի մակերեսը (այդ թվում՝ հավաքված առանձին մասերից) պետք է կազմի իր սկզբնական չափի առնվազն 60 տոկոսը:
5. Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից լիազորված պետական կառավարման մարմնի սահմանած նմուշի դրոշմանիշերը կիրառության մեջ են դրվում եւ կիրառությունից հանվում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ: Այդ դրոշմանիշերով դրոշմավորված ապրանքների իրացումը թույլատրելու ժամկետը չի կարող պակաս լինել երկու տարուց՝ սկսած դրոշմանիշերը կիրառության մեջ դնելու պահից, կամ 6 ամսից` դրան հաջորդող նմուշի դրոշմանիշերը կիրառության մեջ դնելու պահից:»:
Հոդված 3. Օրենքի 8-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8-րդ մասով՝
«8. Սույն օրենքի 7-րդ հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված դեպքում ակցիզային հարկը վճարվում է ակցիզային դրոշմանիշերի վերադարձման ժամկետը լրանալու կամ տարածքային հարկային տեսչությունների կամ տարածաշրջանային մաքսատան կողմից դրոշմանիշերը հետ չընդունվելու ամսվան հաջորդող ամսվա մինչեւ 15-ը:
Վնասված ակցիզային դրոշմանիշերը սահմանված կարգով տարածքային հարկային տեսչություններ կամ տարածաշրջանային մաքսատներ վերադարձվելու (վերջիններիս կողմից հետ ընդունվելու) դեպքերում վերադարձման ենթակա ակցիզային դրոշմանիշերի ձեռքբերման համար նախկինում պետական բյուջե վճարված գումարը նվազեցվում է նույն ակցիզային դրոշմանիշերի տպագրության համար պետության կատարած ծախսերի չափով:
Ակցիզային դրոշմանիշերի յուրաքանչյուր նմուշի տպագրության համար պետության կատարած ծախսերի չափի վերաբերյալ տեղեկանքը հարկ վճարողին տրվում է համապատասխանաբար հարկային եւ մաքսային մարմինների կողմից` հարկ վճարողի պահանջով: Տեղեկանքը տրվում է հարկ վճարողի դիմումի ստացմանը հաջորդող 15-րդ օրվանից ոչ ուշ:»:
Հոդված 4. ԱՏԳ ԱԱ-2203 ծածկագրին դասվող ապրանքների մասով սույն օրենքի 2-րդ հոդվածի «ա» կետն ուժի մեջ է մտնում 2004 թվականի ապրիլի 1-ից:
Սույն օրենքի 2-րդ հոդվածի «բ» կետի դրույթները տարածվում են 2004 թվականի հունվարի 1-ից հետո ձեռք բերված դրոշմանիշերի նկատմամբ:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "ОБ АКЦИЗНОМ НАЛОГЕ"
Часть 1 статьи 4 Закона Республики Армения "Об акцизном налоге" от 7 июля 2000 года, ЗР-79 дополнить новым абзацем следующего содержания:
"По смыслу применения настоящей статьи объект, облагаемый акцизным налогом, возникает также в случае, установленном частью 3 статьи 7 настоящего Закона.".
а) часть первую дополнить новым абзацем следующего содержания:
"Правительство Республики Армения может установить порядок таможенного и налогового контроля и учета ввоза или порядок таможенного и налогового контроля и учета на территории Республики Армения производимых в Республике и ввозимых в Республику Армения товаров, классифицированных под кодами 2203, 2204, 2205, 2206, 2207, 2208, 2402 ТН ВЭД, в том числе специальный порядок учета количества их реализации и требования к нему, требования, предъявляемыеее к видам маркирования указанных товаров, видам марок, к предоставлению, использованию, возврату марок, а также реализации маркированных товаров.";
б) дополнить частями 3, 4 и 5 следующего содержания:
"3. В случае невозвращения в установленный Правительством Республики Армения срок неиспользованных или поврежденных акцизных марок либо их непринятия территориальными налоговыми инспекциями или региональными таможнями в случаях, установленных частью 4 настоящей статьи, за товары, подлежащие обязательной маркировке, уплачивается в установленном настоящим Законом порядке акцизный налог в соответствии с количеством, видом и емкостью невозвращенных или непринятых акцизных марок.
4. Возвращаемые налогоплательщиком акцизные марки не принимаются обратно территориальными налоговыми инспекциями или региональными таможнями, если они не отвечают следующим условиям:
а) акцизные марки должны быть приклеены без складок и помятостей на отдельных местах;
б) должны четко просматриваться серия акцизной марки и ее центральная часть;
в) при разорванности акцизной марки разорванные части должны быть соединены;
г) поверхность (в том числе собранная из отдельных частей) каждой возвращаемой акцизной марки должна составлять не менее 60 процентов ее первоначального размера.
5. Установленный органом государственного управления, уполномоченным Правительством Республики Армения, образец акцизной марки вводится в обращение и изымается из обращения постановлением Правительства Республики Армения. Срок разрешения на реализацию товаров, маркированных этими марками, не может быть менее двух лет с момента введения в обращение марки или менее 6 месяцев с момента введения в обращение следующего за ним образца марки.".
Статья 3. Статью 3 Закона дополнить частью 8 следующего содержания:
"8. В случаях, установленных частью 3 статьи 7 настоящего Закона, акцизный налог уплачивается до 15 числа месяца, следующего за месяцем истечения срока возврата акцизных марок либо непринятия марок территориальными налоговыми инспекциями или региональными таможнями.
В случае возврата в установленном порядке акцизных марок в территориальные налоговые инспекции или региональные таможни (принятии последними) сумма, ранее уплаченная в государственный бюджет за приобретение подлежащих возврату акцизных марок, уменьшается в размере расходов, произведенных государством на печатание таких же акцизных марок.
Справка о размере расходов, произведенных государством на печатание каждого образца акцизных марок, выдается налогоплательщику по его требованию соответственно налоговым и таможенным органами. Справка выдается не позднее чем в течение 15 дней после получения заявления налогоплательщика.".
Статья 4. Части товаров, классифицированных под кодом 2203 ТН ВЭД, пункт "а" статьи 2 настоящего Закона вступает в силу с 1 апреля 2004 года.
Положения пункта "б" статьи 2 настоящего Закона распространяются на марки, приобретенные после 1 января 2004 года.