«ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Կուսակցությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (3 հուլիսի 2002 թվականի, ՀՕ-410, այսուհետ`օրենք) 33-րդ հոդվածի 3-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելն ստեղծված կուսակցությունները (հասարակական-քաղաքական կազմակերպությունները) պարտավոր են սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվանից մեկ տարվա ընթացքում իրենց ծրագիրը, տարածքային ընդգրկումը եւ կանոնադրությունը համապատասխանեցնել սույն օրենքի պահանջներին` դրա մասին կամ դրա անհրաժեշտության բացակայության մասին ծանուցելով պետական լիազորված մարմին: Նշված ժամկետում պետական լիազորված մարմին չծանուցած կուսակցությունները (հասարակական-քաղաքական կազմակերպությունները) ենթակա են լուծարման:
Այն կուսակցությունները (հասարակական-քաղաքական կազմակերպություն-ները), որոնք թեեւ նշված ժամկետում ծանուցել են լիազորված մարմին, սակայն ներկայացված ծրագրի եւ կանոնադրության փոփոխությունները չեն գրանցվել, իրավունք ունեն կուսակցության (հասարակական-քաղաքական կազմակերպությունների) ծրագիրն ու կանոնադրությունը սահմանված կարգով համապատասխանեցնել օրենքի պահանջներին եւ մինչեւ 2004 թվականի փետրվարի 15-ը կրկին դիմել պետական լիազորված մարմին: Կրկին չդիմելու կամ կրկին դիմելու եւ մերժում ստանալու դեպքում կուսակցությունները (հասարակական-քաղաքական կազմակերպությունները) ենթակա են լուծարման:
Սույն հոդվածով սահմանված կարգով լուծարման ենթակա կուսակցությունները (հասարակական-քաղաքական կազմակերպությունները) պարտավոր են մինչեւ 2004 թվականի ապրիլի 15-ը սահմանված կարգով ընդունել որոշում լուծարման մասին: Սահմանված ժամկետում լուծարման մասին որոշում չընդունելու կամ պետական լիազոր մարմին չծանուցելու դեպքում պետական լիազոր մարմինը, օրենսդրությամբ սահմանված կարգով, դիմում է դատարան՝ կուսակցությունը (հասարակական-քաղաքական կազմակերպությունը) լուծարելու պահանջով:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ПАРТИЯХ"
Часть 3 статьи 33 Закона Республики Армения ,,О партиях" (3 июля 2002 года, ЗР – 410, далее - Закон) изложить в следующей редакции:
,,3. Партии (общественно-политические организации), созданные до вступления настоящего Закона в силу, обязаны в течение одного года со дня вступления настоящего Закона в силу привести свою программу, территориальный охват и устав в соответствие с требованиями настоящего Закона, с уведомлением государственного уполномоченного органа об этом или об отсутствии необходимости в этом. Партии (общественно-политические организации), не уведомившие в указанный срок уполномоченный орган, подлежат ликвидации.
Партии (общественно-политические организации), которые хотя и уведомили уполномоченный орган в указанный срок, но чьи представленные изменения в программе и уставе не зарегистрированы, имеют право приведения в установленном порядке программы и устава партии (общественно-политической организации) в соответствие с требованиями Закона и до 15 февраля 2004 года повторного обращения в государственный уполномоченный орган. В случае необращения повторно либо обращения повторно и получения отказа партии (общественно-политические организации) подлежат ликвидации.
Партия (общественно-политическая организация), подлежащая ликвидации в установленном настоящей статьей порядке, обязана до 15 апреля 2004 года принять в установленном порядке решение о ликвидации. В случае непринятия решения о ликвидации либо неуведомления государственного уполномоченного органа в установленные сроки государственный уполномоченный орган в установленном законодательством порядке обращается в суд с требованием о ликвидации партии (общественно-политической организации).".