«ՓԱԽՍՏԱԿԱՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
«զ) նա Հայաստանի Հանրապետություն մուտք է գործել այն պետության տարածքից, որտեղ հետապնդումների զոհ դառնալու հիմնավոր երկյուղի պատճառներ չկան, եւ նա կարող էր ստանալ փախստականի կարգավիճակ.
է) նա հրաժարվում է հաղորդել անհրաժեշտ տեղեկություններ կամ հայտնում է ակնհայտ սխալ տեղեկություններ իր կամ Հայաստանի Հանրապետություն մուտք գործելու հանգամանքների մասին.
ը) նա օրինական ամուսնության մեջ է գտնվում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու հետ.
թ) նա «Հայաստանի Հանրապետությունում օտարերկրյա քաղաքացիների իրավական վիճակի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով Հայաստանի Հանրապետությունում ստացել է կացության կարգավիճակ:»:
Հոդված 2. Օրենքի 12-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ յոթերորդ մասով.
«Փախստականի կարգավիճակը տրվում է 3 տարի ժամկետով: Ժամկետը լրանալուց հետո այն երկարաձգվում է փախստականի կարգավիճակ տալու՝ օրենքով սահմանված կարգով: Եթե դադարել են այն հանգամանքները, որոնց պատճառով նա ճանաչվել էր փախստական, ապա անձը կորցնում է փախստականի կարգավիճակը:»:
Հոդված 3. Օրենքի 18-րդ հոդվածի ութերորդ մասը «ընտրական իրավունք,» բառերից հետո լրացնել «(բացառությամբ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների ժամանակ ընտրելու իրավունքից),» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О БЕЖЕНЦАХ"
Статья 1. Статью 6 Закона Республики Армения ,,О беженцах" дополнить пунктами ,,е", ,,ж", ,,з" и ,,и" следующего содержания:
,,е) въехало в Республику Армения с территории государства, где отсутствуют обоснованные опасения стать жертвой преследований и где оно могло получить статус беженца;
ж) отказывается сообщить необходимые сведения или сообщает заведомо недостоверные сведения о себе или об обстоятельствах прибытия в Республику Армения;
з) состоит в законном браке с гражданином (гражданкой) Республики Армения;
и) получило в порядке, установленном Законом Республики Армения ,,О правовом положении иностранных граждан в Республике Армения" вид на жительство в Республике Армения.".
Статья 2. Статью 12 Закона дополнить частью седьмой следующего содержания :
,,Статус беженца предоставляется на срок 3 года. По истечении срока он продлевается в установленном законом порядке предоставления статуса беженца. Если прекратились обстоятельства по которым лицо было признано беженцем, оно утрачивает статус беженца. " .
Статья 3. Часть восьмую статьи 18 Закона после слов ,,избирательным правом," дополнить словами ,,(за исключением права избирать при выборах в органы местного самоуправления), " .