Հոդված 1. «Պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (26 դեկտեմբերի 1997 թվականի, ՀՕ-179)1-ին հոդվածում`
ա) երկրորդ պարբերության «կառավարության լիազորած մարմին փոխանցող (այսուհետ` լիազորված մարմին)» բառերը փոխարինել «պարտադիր սոցիալական ապահովագրության բյուջե» բառերով.
բ) հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով`
«Լիազորված (լիազոր) մարմին` «Հարկային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված հարկային մարմին:»:
ա) 4-րդ մասի «գ» կետը «(ձեռներեցները)» բառից հետո լրացնել «եւ նոտարները (այսուհետ` անհատ ձեռնարկատերեր)» բառերով.
բ) 5-րդ մասի երկրորդ պարբերության «ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող» բառերը փոխարինել «գործունեություն իրականացնող» բառերով:
ա) 1-ին մասում`
- «ա» կետը «միջոցները» բառից հետո լրացնել «եւ դրան հավասարեցված եկամուտները» բառերով,
- «գ» կետը «ծախսերի» բառից հետո լրացնել «եւ նվազեցվող եկամուտների» բառերով.
բ) 2-րդ մասը «եկամուտների» բառից հետո լրացնել «(այդ թվում`քաղաքացիա-իրավական պայմանագրերի շրջանակներում կատարվող աշխատանքնե- րից, մատուցվող ծառայություններից ստացվող եկամուտների)» բառերով:
Հոդված 4 . Օրենքի 5-րդ հոդվածում`
ա) 2-րդ եւ 7-րդ մասերի «լիազորված մարմին» բառերը փոխարինել «Հայաստանի Հանրապետության պարտադիր սոցիալական ապահովագրության բյուջե» բառերով.
«Արտարժույթով ստացված եկամուտները սոցիալական վճարների օբյեկտի հաշվարկման համար վերահաշվարկվում են Հայաստանի Հանրապետության դրամով` ելնելով դրանց ստացման օրը Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի սահմանած արտարժութային փոխարժեքից:»:
Հոդված 5 . Օրենքի 6-րդ հոդվածում`
ա) 1-ին մասի եւ 3-րդ մասի առաջին պարբերության «լիազոր մարմին» բառերը փոխարինել «Հայաստանի Հանրապետության պարտադիր սոցիալական ապահովագրու- թյան բյուջե» բառերով.
բ) 3-րդ մասի երրորդ պարբերությունը եւ 4-րդ մասի երկրորդ նախադասությունը հանել.
գ) 4-րդ մասի երկրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Եթե օրենքներով եւ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով սոցիալական վճարները հաշվարկելու եւ Հայաստանի Հանրապետության պարտադիր սոցիալական ապահովագրության բյուջե փոխանցելու պարտավորությունը դրված է վարձու աշխատողների վրա, ապա գործատուն պարտավոր է մինչեւ եռամսյակին հաջորդող ամսվա 25-ը լիազորված մարմին տեղեկություններ հայտնել վարձու աշխատողների, նրանց վճարվող աշխատանքի վարձատրությանն ուղղված միջոցների եւ դրանց հավասարեցված եկամուտների մասին: Այդ պահանջը խախտելու համար գործատուն վճարում է տուգանք` լիազորված մարմին չներկայացրած յուրաքանչյուր տեղեկության համար 25.000 դրամի չափով:».
դ) 6-րդ մասի երկրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Սոցիալական վճարների օբյեկտը թաքցնելը կամ պակաս ցույց տալը` լիազորված մարմին ներկայացված սոցիալական վճարների հաշվետվություններում (հայտարարագրերում) սոցիալական վճարների օբյեկտը ցույց չտալն է, պակաս ցույց տալը կամ սոցիալական վճարների օբյեկտներ չառաջանալու մասին կեղծ տվյալներ ներկայացնելը:
Ապահովադիրների` լիազոր մարմին ներկայացվող հաշվետվությունը (հայտարարագիրը) սույն օրենքով սահմանված ժամկետից երկու ամսից ավելի ուշացնելու դեպքում այդ ժամկետին հաջորդող յուրաքանչյուր 15 օրվա համար ապահովադրից գանձվում է տուգանք` դրա հետեւանքով չմուծված սոցիալական վճարի ընդհանուր գումարի 5 տոկոսի չափով, բայց ոչ ավելի, քան սոցիալական վճարի ընդհանուր գումարն է:
Սոցիալական վճարների հաշվետվությունները (հայտարարագրերը) սխալ կազմելու համար ապահովադիրներից գանձվում է տուգանք` այդ խախտումների հետեւանքով Հայաստանի Հանրապետության պարտադիր սոցիալական ապահովագրության բյուջե չմուծված կամ պակաս մուծված սոցիալական վճարի գումարի 10 տոկոսի չափով:
Աշխատողի աշխատանքի ընդունումը Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով գրավոր չձեւակերպելու (այսինքն` աշխատանքի ընդունման մասին գրավոր հրամանի եւ (կամ) գրավոր պայմանագրի բացակայության) փաստն արձանագրելու դեպքում գործատուն տվյալ (արձանագրման) ամսում հաշվարկում եւ վճարում է այդ (չձեւակերպված) վարձու աշխատողի համար սոցիալական վճար` 60.000 դրամի չափով: Նշված դրույթը չի կիրառվում վարձու աշխատողներին աշխատանքի ընդունելու, նույն գործատուի մոտ այլ աշխատանքի փոխադրելու եւ աշխատանքից ազատելու վերաբերյալ հրամանագիրքը վարելու եւ պահպանելու կարգի խախտման դեպքերում` այդ դեպքում սոցիալական վճարները հաշվարկվում (վերահաշվարկվում) են ընդհանուր սահմանված կարգով:».
ե) 8-րդ մասում`
- երկրորդ նախադասությունը հանել,
- ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերություններ`
«Չկատարված սոցիալական վճարների պարտավորության (ապառք, տույժ, տուգանք) չափը 500.000 եւ ավելի դրամ կազմելու դեպքում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով` լիազորված մարմնի ղեկավարն իրավունք ունի ապահովադրի սոցիալական վճարների պարտավորության համարժեք գույքի վրա արգելանք դնելու մինչեւ դատարանի կողմից վճռի կայացումը, բացառությամբ օրենքով սահմանված այն գույքի, որի նկատմամբ բռնագանձում չի կարող տարածվել, կամ որի պահպանման ժամկետը չի գերազանցում 30 օրը:
Սույն մասով նախատեսված արգելանքն առաջնահերթության կարգով կիրառվում է նախ` ապահովադրի բանկային հաշիվների նկատմամբ, ապա` ապահովադրի անշարժ գույքի նկատմամբ, այնուհետեւ` ապահովադրի այլ ակտիվների նկատմամբ:
Դատարանի վճռից հետո լիազորված մարմինը ապահովում է բռնագանձված գույքի իրացումը` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:
Լիազորված մարմնի կողմից ապահովադրի գույքի արգելադրումից հետո` 30-օրյա ժամկետում, դատարանի վճիռը չապահովելու դեպքում ապահովադրի գույքը համարվում է արգելանքից հանված:
Որպես սոցիալական վճարների պարտավորության կատարման ապահովման միջոց` լիազորված մարմնի եւ ապահովադրի միջեւ կարող է կնքվել գրավի պայմանագիր` Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
Յուրաքանչյուր տարվա արդյունքներով սոցիալական վճարների պարտավորություններ կուտակած ապահովադիրների վերաբերյալ տվյալները հրապարակում է լիազորված մարմինը, մինչեւ տվյալ տարվան հաջորդող տարվահուլիսի 1-ը` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:».
զ) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մաս`
«10. Սույն հոդվածով սահմանված` անհատ ձեռնարկատերերի տարեկան հայտարարագրերի, գործատուների եռամսյակային հաշվետվությունների եւ տեղեկությունների ձեւը ու լրացման կարգը հաստատում է լիազոր մարմինը` համաձայնեցված Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարության, Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության, Հայաստանի Հանրապետության առեւտրի եւ տնտեսական զարգացման նախարարության հետ:»:
Հոդված 6. Օրենքի 7-րդ հոդվածի տեքստը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Ավել վճարված կամ գանձված սոցիալական վճարների գումարները հաշվանցվում են հաշվարկված տույժերի, տուգանքների, առաջիկա սոցիալական վճարների դիմաց կամ վերադարձվում են վճարողին կենսաթոշակային սոցիալական ապահովագրություն իրականացնող լիազոր մարմնի կողմից` լիազորված մարմին դիմելու օրվանից 30 օրվա ընթացքում:»:
Հոդված 7 . Օրենքի 8-րդ հոդվածի տեքստը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Սոցիալական վճարների հավաքագրումը, գանձումը եւ հսկողությունը, սոցիալական վճարների մասով Հայաստանի Հանրապետության պարտադիր սոցիալական ապահովագրության բյուջեի մուտքերն ապահովում է լիազորված մարմինը:
Հայաստանի Հանրապետության պարտադիր սոցիալական ապահովագրության բյուջեն պարտադիր սոցիալական ապահովագրության պետական ծրագրերն իրականացնելու համար անհրաժեշտ դրամական միջոցների ձեւավորման եւ ծախսման տարեկան ֆինանսական ծրագիր է, որը հաստատվում է օրենքով` Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի հաստատման հետ միաժամանակ:»:
Հոդված 8. Օրենքի 9-րդ հոդվածում`
ա) «իրավասու է`» բառերը փոխարինել «իրավասու է, մասնավորապես`» բառերով.
բ) «ա» կետից հանել «, ինչպես նաեւ սույն հոդվածում չնշված անձանց մոտ» բառերը.
գ) ուժը կորցրած ճանաչել «զ» կետը:
Հոդված 9. Օրենքի 11-րդ հոդվածում`
ա) 2-րդ մասի «ա» կետից հանել «գրանցվել եւ» բառերը.
«3. Եթե ստուգման ժամանակ ապահովադիրը չի ներկայացնում սոցիալական վճարների հաշվարկման համար հիմք համարվող փաստաթղթերը (վարձու աշխատողների հետ կապված` ապահովադրի տված հրամաններ, վարձու աշխատողների աշխատանքի ընդունման, նույն գործատուի մոտ այլ աշխատանքի փոխադրման ու աշխատանքից ազատման հրամանագիրք, օրենքով սահմանված դեպքերում` աշխատանքային գրավոր պայմանագիր, աշխատանքի վարձատրությանն ուղղված միջոցների եւ դրանց հավասարեցված վճարումների հաշվարկա-վճարային փաստաթղթեր, ժամանակավոր անաշխատունակության թերթիկներ եւ այլն) կամ կեղծ տվյալներ է մտցնում այդ փաստաթղթերում, որի հետեւանքով անհնար է դառնում սույն օրենքով սահմանված կարգով սոցիալական վճարները հաշվարկելը, ապա սոցիալական վճարների օբյեկտները եւ սոցիալական վճարները հաշվարկում է լիազոր մարմինը` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:»:
Հոդված 10. Օրենքի 13-րդ հոդվածի տեքստը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Օրենքի կիրառման վերաբերյալ գերատեսչական նորմատիվ ակտերն ընդունում է լիազորված մարմինը` համաձայնեցնելով Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարության, Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության, Հայաստանի Հանրապետության առեւտրի եւ տնտեսական զարգացման նախարարության հետ:»:

В статье 1 Закона Республики Армения ,,О платежах обязательного социального страхования" (26 декабря 1997 года, ЗР-179):
а) в абзаце втором слова ,,уполномоченному Правительством Республики Армения органу (далее – уполномоченному органу)" заменить словами ,,в бюджет обязательного социального страхования Республики Армения";
,,уполномоченный орган – налоговый орган, установленный Законом Республики Армения ,,О налоговой службе".".
а) пункт ,,в" части 4 после слова ,,предпринимателями" дополнить словами ,,и нотариусами (далее – индивидуальные предприниматели)";
б) в абзаце втором части 5 слова ,,занимающиеся в Республике Армения предпринимательской деятельностью" заменить словами ,,осуществляющие деятельность в Республике Армения".
- пункт ,,а" после слова ,,труда" дополнить словами ,, , и приравненные к ним доходы";
- пункт ,,в" после слова ,,расходов" дополнить словами ,,и вычитаемых доходов";
б) часть 2 после слова ,,доходов" дополнить словами ,,(в том числе доходов, получаемых от выполняемых работ, оказываемых услуг в рамках гражданско-правовых договоров)".
а) в частях 2 и 7 слова ,,уполномоченному органу" заменить словами ,,в бюджет обязательного социального страхования Республики Армения";
,, Для объекта исчисления социальных платежей доходы, полученные в иностранной валюте, пересчитываются в драмах Республики Армения исходя из валютного курса, установленного Центральным банком Республики Армения на день их получения.".
а) в абзаце первом части 1 и части 3 слова ,,уполномоченному органу" заменить словами ,,в бюджет обязательного социального страхования Республики Армения";
б) абзац третий части 3 и второе предложение части 4 исключить;
в) абзац второй части 4 изложить в следующей редакции:
,,Если обязательство по исчислению социальных платежей и их перечислению в бюджет обязательного социального страхования Республики Армения законами и международными договорами Республики Армения возложено на наемных работников, то работодатель обязан до 25 числа месяца, следующего за кварталом,
передать в уполномоченный орган сведения о наемных работниках,
средствах, направленных на оплату их труда и приравненных к ним доходов. За нарушение этого требования работодатель уплачивает штраф в размере 25000 драмов за каждое не представленное в уполномоченный орган сведение.";
г) абзац второй части 6 изложить в следующей редакции:
,,Сокрытие или занижение объекта социальных платежей –это неуказание, занижение объекта социальных платежей в представленных в уполномоченный орган отчетах (декларациях) по социальным платежам или представление ложных данных о невозникновении объектов социальных платежей.
В случае задержки представляемого в уполномоченный орган отчета (декларации) более чем на два месяца сверх установленного настоящим Законом срока со страхователя за каждые 15 дней, следующих за этим сроком, взыскивается штраф в размере 5 процентов от общей суммы неуплаченного вследствие этого социального платежа, но не более общей суммы социального платежа.
За неправильное составление отчетов (деклараций) по социальным платежам со страхователей взыскивается штраф в размере 10 процентов от суммы социального платежа, не уплаченной или уплаченной неполностью вследствие этого в бюджет обязательного социального страхования Республики Армения.
В случае фиксирования факта приема работника на работу без письменного оформления в порядке, установленном законодательством Республики Армения (то есть при отсутствии письменного приказа и (или) письменного договора о приеме на работу), работодатель исчисляет и уплачивает для этого (неоформленного) наемного работника социальный платеж за данный (зафиксированный) месяц в
размере 60000 драмов. Указанное положение не применяется при нарушениях порядка ведения и хранения книги приказов о приеме на работу, переводе на другую работу у того же работодателя и об увольнении с работы наемных работников; в этом случае социальные платежи исчисляются (пересчитываются) в установленном общем порядке.";
д) в части 8:
- второе предложение исключить,
- часть дополнить новыми абзацами следующего содержания:
,,В случае, если размер невыполненного обязательства по социальным платежам (недоимка, пеня, штраф) составляет 500000 и более драмов, руководитель уполномоченного органа вправе до вынесения судом решения наложить в установленном Правительством Республики Армения порядке арест на имущество страхователя, равноценное его обязательству по социальным платежам, за исключением установленного законом имущества, на которое не может быть обращено взыскание, или срок хранения которого не превышает 30 дней.
Арест, предусмотренный настоящей частью, применяется в первоочередном порядке прежде всего в отношении банковских счетов страхователя, затем в отношении недвижимого имущества страхователя и далее в отношении иных активов страхователя.
Уполномоченный орган после решения суда обеспечивает в установленном Правительством Республики Армения порядке реализацию имущества, на которое обращено взыскание.
В случае необеспечения уполномоченным органом решения суда в 30 дневный срок после наложения ареста на имущество страхователя имущество страхователя считается изъятым из-под ареста.
Между уполномоченным органом и страхователем в установленном Гражданским кодексом Республики Армения порядке может быть заключен договор о залоге в качестве средства обеспечения выполнения обязательства по социальным платежам.
Данные о страхователях, у которых по результатам каждого года накопились обязательства по социальным платежам, в установленном Правительством Республики Армения порядке публикуются уполномоченным органом до 1 июля года, следующего за данным годом.";
е) статью дополнить новой частью следующего содержания:
,,10. Форма и порядок заполнения установленных настоящей статьей годовых деклараций индивидуальных предпринимателей, квартальных отчетов и сведений работодателей утверждаются уполномоченным органом по согласованию с Министерством финансов и экономики Республики Армения, Министерством по труду и социальным вопросам Республики Армения, Министерством торговли и экономического развития Республики Армения.".
Статья 6. Текст статьи 7 Закона изложить в следующей редакции:
,,Излишне уплаченные или взысканные суммы социальных платежей засчитываются в счет начисленных пеней, штрафов, в счет предстоящих социальных платежей или возвращаются плательщику уполномоченным органом, осуществляющим пенсионное социальное обеспечение, в течение 30 дней со дня обращения в уполномоченный орган.".
Статья 7. Текст статьи 8 Закона изложить в следующей редакции:
,,Сбор, взимание и контроль социальных платежей, поступления в бюджет обязательного социального страхования Республики Армения по линии социальных платежей обеспечиваются уполномоченным органом.
Бюджет обязательного социального страхования Республики Армения – это годовая финансовая программа формирования и расходования денежных средств, необходимых для осуществления государственных программ обязательного социального страхования, которая утверждается законом одновременно с утверждением государственного бюджета Республики Армения.".
Статья 8. В статье 9 Закона:
а) слово ,,вправе" заменить словами ,,в частности вправе";
б) из пункта ,,а" исключить слова ,,а также лиц, не указанных в настоящей статье,";
в) пункт ,,е" признать утратившим силу.
Статья 9. В статье 11 Закона:
а) из пункта ,,а" части 2 исключить слова ,,зарегистрироваться и";
,,3. Если во время проверки страхователь не предъявляет документы, считающиеся основанием для исчисления социальных платежей (изданные страхователем приказы, связанные с наемными работниками, книгу приказов о приеме на работу, переводе на другую работу у того же работодателя и об увольнении с работы наемных работников, в установленных законом случаях – письменный трудовой договор, расчетно-платежные документы о средствах, направленных на оплату труда, и приравненных к ним платежах, бюллетени о временной нетрудоспособности и прочее), или вносит ложные данные в эти документы, что приводит к невозможности исчисления социальных платежей в установленном настоящим Законом порядке, то учет объектов социальных платежей и исчисление социальных платежей производятся уполномоченным органом в порядке, установленном Правительством Республики Армения.".
Статья 10. Текст статьи 13 Закона изложить в следующей редакции:
,,Ведомственные нормативные акты по применению Закона принимаются уполномоченным органом по согласованию с Министерством финансов и экономики Республики Армения, Министерством по труду и социальным вопросам Республики Армения, Министерством торговли и экономического развития Республики Армения.".