ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԴՐՈՇԻ ՄԱՍԻՆ
Հայաստանի Հանրապետության դրոշը եռագույն է` վերեւից ներքեւ կարմիր, կապույտ, նարնջագույն հորիզոնական հավասար շերտերով: Կարմիր գույնը խորհրդանշում է Հայկական բարձրավանդակը, հայ ժողովրդի մշտական պայքարը հարատեւման, քրիստոնեական հավատքի, Հայաստանի անկախության եւ ազատության համար: Կապույտ գույնը խորհրդանշում է հայ ժողովրդի ապրելու կամքը խաղաղ երկնքի ներքո: Նարնջագույնը խորհրդանշում է հայ ժողովրդի արարչական տաղանդը եւ աշխատասիրությունը: Դրոշի լայնության եւ երկարության չափերի հարաբերությունն է` 1:2-ի: Սույն մասով նախատեսված` Հայաստանի Հանրապետության դրոշի լայնության եւ երկարության հարաբերության չափերի պահպանմամբ կարող է օգտագործվել նաեւ փոքր կամ մեծ չափի դրոշ:
Հայաստանի Հանրապետության դրոշի նկարագրության գունավոր պատկերը ներկայացվում է սույն օրենքի բաղկացուցիչ մաս կազմող հավելվածում:
Հոդված 3. Հայաստանի Հանրապետության դրոշի գործածումը
Հայաստանի Հանրապետության դրոշը մշտապես բարձրացվում է`
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի նստավայրի,
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի,
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության,
Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի,
Հայաստանի Հանրապետության դատարանների,
Հայաստանի Հանրապետության դատախազության մարմինների,
մարդու իրավունքների պաշտպանի,
Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի,
հանրապետական գործադիր մարմինների,
պետական կառավարման այլ մարմինների,
Հայաստանի Հանրապետության օրենքով ստեղծված մշտապես գործող մարմինների (ծառայությունների, խորհուրդների, հանձնաժողովների),
Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների (այդ թվում՝ Երեւանի քաղաքապետարանի) շենքերի վրա:
Հայաստանի Հանրապետության դրոշը մշտապես պետք է բարձրացվի օտարերկրյա պետությունների տարածքում գտնվող` Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ծառայության մարմինների (դեսպանատների, ներկայացուցչությունների, հյուպատոսական հիմնարկների) եւ Հայաստանի Հանրապետության այլ պաշտոնական ներկայացուցչությունների շենքերի վրա` միջազգային իրավունքի նորմերին, դիվանագիտական արարողակարգի կանոններին եւ ընդունող պետությունների սովորույթներին համապատասխան:
Հայաստանի Հանրապետության դրոշը բարձրացվում է Հայաստանի Հանրապետության մարզական պաշտոնական առաջնությունների բացման եւ իջեցվում է փակման արարողությունների ժամանակ:
Հայաստանի Հանրապետության դրոշը մշտապես տեղադրվում է՝
պաշտոնական, աշխատանքային եւ հանդիսավոր արարողությունների համար նախատեսված` Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի նստավայրի, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության, Հայաստանի Հանրապետության դատարանների դատական նիստերի, Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նիստերի դահլիճներում:
Հայաստանի Հանրապետության դրոշը տեղադրվում է`
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի եւ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի այլ մարմինների, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահի, Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության աշխատակազմի ղեկավարի, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարի, Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի նախագահի, Հայաստանի Հանրապետության վերահսկիչ պալատի նախագահի, մարդու իրավունքների պաշտպանի, հանրապետական գործադիր մարմինների, պետական կառավարման այլ մարմինների ղեկավարների, Հայաստանի Հանրապետության օրենքով ստեղծված մշտապես գործող մարմինների (ծառայությունների, խորհուրդների, հանձնաժողովների) ղեկավարների, Հայաստանի Հանրապետության դատավորների եւ դատախազների, Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ղեկավարների (այդ թվում՝ Երեւանի քաղաքապետի), օտարերկրյա պետությունների տարածքում գտնվող` Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ծառայության մարմինների (դեսպանատների, ներկայացուցչությունների, հյուպատոսական հիմնարկների) ղեկավարների աշխատասենյակներում, ուսումնական հաստատությունների սրահներից կամ նախասրահներից մեկում:
Սույն հոդվածով նախատեսված դեպքերից բացի, Հայաստանի Հանրապետության դրոշը կարող է տեղադրվել այլ վայրերում, շենքերի, շինությունների, այդ թվում` բնակելի շենքերի վրա:
Հայաստանի Հանրապետության դրոշը կարող է ամրացվել՝
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի փոխադրամիջոցների վրա, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի փոխադրամիջոցների վրա` միայն արտասահմանյան պատվիրակությունների այցերի ժամանակ` Հայաստանի Հանրապետության պետական արարողակարգի հիմնադրույթներին համապատասխան, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնական պատվիրակությունների ղեկավարների, դիվանագիտական եւ մշտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների փոխադրամիջոցների վրա` ընդունող պետությունների արարողակարգին համապատասխան:
Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական պաշտոններում նշանակվող անձանց կամ օրենքով սահմանված այլ անձանց երդման արարողությունն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության դրոշի ներքո:
Սույն հոդվածով նախատեսված դեպքերից բացի, Հայաստանի Հանրապետության դրոշի եւ դրա պատկերի գործածման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Հոդված 4. Հայաստանի Հանրապետության դրոշի բարձրացումը, իջեցումը, փոխանցումը
Հայաստանի Հանրապետության դրոշի բարձրացման, իջեցման, փոխանցման արարողակարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Հայաստանի Հանրապետության դրոշը իջեցվում է պաշտոնապես հայտարարված սգո օրերին կամ սգո արարողությունների ժամանակ` մինչեւ դրոշաձողի մեջտեղը: Դրոշի վերեւի մասում ամրացվում է սեւ ժապավեն, որի երկարությունը հավասարեցվում է դրոշի երկարությանը:
Հոդված 5. Հայաստանի Հանրապետության դրոշի գործածումը սգո արարողությունների ժամանակ
Հայաստանի Հանրապետության մահացած (զոհված) քաղաքացուն զինվորական հարգանքի տուրք մատուցելու նպատակով կազմակերպված սգո արարողությունների ժամանակ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած դեպքերում մահացածի դին եւ դագաղը ծածկվում են Հայաստանի Հանրապետության դրոշով: Աճյունը հողին հանձնելուց առաջ Հայաստանի Հանրապետության դրոշը հանձնվում է մահացածի (զոհվածի) հարազատներին:
Հոդված 6. Հայաստանի Հանրապետության տարածքում Հայաստանի Հանրապետության դրոշի գործածումը օտարերկրյա պետության դրոշի հետ
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում Հայաստանի Հանրապետության դրոշը օտարերկրյա պետության դրոշի հետ միաժամանակ բարձրացնելու անհրաժեշտության դեպքում Հայաստանի Հանրապետության դրոշը պետք է բարձրացվի տվյալ շենքի ձախ կողմից (դեմքով դեպի այդ շենքը): Եթե միաժամանակ բարձրացվում են կենտ թվով մի քանի դրոշներ, ապա Հայաստանի Հանրապետության դրոշը պետք է բարձրացվի դրանց մեջտեղում: Եթե բարձրացվում են զույգ թվով (2-ից ավելի) դրոշներ, ապա Հայաստանի Հանրապետության դրոշը պետք է բարձրացվի կենտրոնից ձախ:
Հայաստանի Հանրապետության դրոշն այլ պետությունների դրոշների հետ միաժամանակ բարձրացվելու դեպքում այլ պետությունների դրոշների չափերը չեն կարող գերացանցել Հայաստանի Հանրապետության դրոշի չափերը:
Հոդված 7. Հայաստանի Հանրապետության դրոշին ներկայացվող պահանջները
Բարձրացված Հայաստանի Հանրապետության դրոշը պետք է լինի ամբողջական, մաքուր եւ չգունաթափված, ընդ որում, դրոշի ներքեւի մասը պետք է գտնվի գետնից 2,5 մետրից ոչ պակաս բարձրության վրա:
Դրոշի երկարության հարաբերությունը դրոշաձողի երկարության նկատմամբ կարող է լինել 1:1,7-ից ոչ պակաս:
Հայաստանի Հանրապետության դրոշը` ուղղահայաց դիրքով կախելու դեպքում պետք է ժամացույցի սլաքի ուղղության հակառակ 90 աստիճանով շրջել, այնպես, որ դեմքով դեպի դրոշը կանգնելիս կարմիր, կապույտ, նարնջագույն գույների հերթականությունը ձախից աջ չխախտվի :
Սույն օրենքով սահմանված կարգով մշտապես բարձրացված Հայաստանի Հանրապետության դրոշը գիշերային ժամերին պետք է լուսավորվի:
Հոդված 8. Հայաստանի Հանրապետության դրոշի ընդօրինակումը
Հայաստանի Հանրապետության տեղական ինքնակառավարման մարմինների եւ կազմակերպությունների դրոշները պետք է տարբերվեն Հայաստանի Հանրապետության դրոշից:
Հոդված 9. Հայաստանի Հանրապետության դրոշի գործածումը զինված ուժերի եւ այլ զորքերի կողմից
Հայաստանի Հանրապետության դրոշը բարձրացվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմնի, զորամասերի, Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի եւ այլ զորքերի առանձին ստորաբաժանումների, ինչպես նաեւ այլ զորքերի մշտական տեղակայման վայրերում` հանդիսությունների եւ պաշտոնական արարողությունների ժամանակ (զորահանդես, շարային ստուգատես, զինվորական երդում, տոնական միջոցառումներ եւ այլ հատուկ դեպքեր):
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի կանոնադրություններով նախատեսված դեպքերում զորամասի մարտական դրոշը դուրս բերելիս դուրս է բերվում նաեւ Հայաստանի Հանրապետության դրոշը:
Հայաստանի Հանրապետության դրոշը զորամասի մարտական դրոշի հետ միաժամանակ դուրս բերելու եւ տեղադրելու կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Հոդված 10. Պատասխանատվությունը սույն օրենքի պահանջները խախտելու դեպքում
Սույն օրենքի պահանջների խախտումը առաջացնում է պատասխանատվություն օրենքով սահմանված կարգով:
Հոդված 11. Օրենքի ուժի մեջ մտնելը
Հոդված 12. Անցումային դրույթներ
1. Մինչեւ Հայաստանի Հանրապետության վերահսկիչ պալատի ձեւավորումը սույն օրենքի 3-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համապատասխան պահանջը գործում է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի վերահսկիչ պալատի նախագահի համար:
2. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահից ուժը կորցրած ճանաչել «ՀՍՍՀ պետական դրոշի կանոնադրությունը հաստատելու մասին» ՀՍՍՀ Գերագույն խորհրդի նախագահության 1967 թվականի սեպտեմբերի 30-ի հրամանագիրը եւ «Հայաստանի Հանրապետության պետական դրոշի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1990 թվականի օգոստոսի 24-ի ՀՆ-0076-1 օրենքը:

О ФЛАГЕ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Флаг Республики Армения - трехцветный с равномерными горизонтальными полосами: сверху вниз –красного, синего, оранжевого цвета. Красный цвет символизирует Армянское нагорье, постоянную борьбу армянского народа за выживание, христианскую веру, независимость и свободу Армении. Синий цвет символизирует стремление армянского народа жить под мирным небом. Оранжевый цвет символизирует созидательный талант и трудолюбие армянского народа. Отношение ширины флага к его длине – 1:2. Может использоваться также флаг большого или малого размера с соблюдением установленного настоящей частью отношения ширины Флага Республики Армения к его длине.
Цветное изображение рисунка Флага Республики Армения представлено в Приложении, являющемся составной частью настоящего Закона.
Статья 3. Использование Флага Республики Армения
Флаг Республики Армения поднят постоянно на зданиях:
резиденции Президента Республики Армения,
Национального собрания Республики Армения,
Правительства Республики Армения,
Конституционного Суда Республики Армения,
судов Республики Армения,
органов Прокуратуры Республики Армения,
Защитника прав человека,
Центрального банка Республики Армения,
республиканских исполнительных органов,
иных органов государственного управления,
постоянно действующих органов (служб, советов, комиссий), созданных законом Республики Армения,
органов территориального управления и местного самоуправления Республики Армения (в том числе мэрии Еревана).
Флаг Республики Армения должен быть поднят постоянно на зданиях органов дипломатической службы Республики Армения (посольств, представительств, консульских учреждений) и иных официальных представительств Республики Армения, находящихся на территории иностранных государств, - в соответствии с нормами международного права, правилами дипломатического протокола и традициями государств пребывания.
Флаг Республики Армения поднимается во время церемоний открытия и спускается во время церемоний закрытия официальных спортивных первенств Республики Армения.
Флаг Республики Армения установлен постоянно:
в залах заседаний резиденции Президента Республики Армения, Национального собрания Республики Армения, Правительства Республики Армения, судебных заседаний судов Республики Армения, заседаний Центральной избирательной комиссии, предусмотренных для официальных церемоний, рабочих и торжественных мероприятий.
Флаг Республики Армения устанавливается:
в рабочих кабинетах президента Республики Армения, Председателя Национального собрания Республики Армения и иных органов Национального собрания Республики Армения, Премьер-министра Республики Армения, Председателя Конституционного Суда Республики Армения, Руководителя Аппарата Президента Республики Армения, Руководителя Аппарата Правительства Республики Армения, Руководителя Аппарата Национального Собрания Республики Армения, Председателя Центрального банка Республики Армения, Председателя Контрольной палаты Республики Армения, Защитника прав человека, руководителей республиканских исполнительных органов, руководителей иных органов государственного управления, руководителей постоянно действующих органов (служб, советов, комиссий), созданных законом Республики Армения, судей и прокуроров Республики Армения, руководителей органов территориального управления и местного самоуправления Республики Армения (в том числе мэра Еревана), руководителей органов дипломатической службы Республики Армения (посольств, представительств, консульских учреждений), находящихся на территории иностранных государств, в одном из залов или вестибюлей учебных заведений.
Кроме случаев, установленных настоящей статьей, Флаг Республики Армения может вывешиваться в других местах, на зданиях, сооружениях, в том числе на жилых зданиях.
Флаг Республики Армения может размещаться:
на транспортных средствах Президента Республики Армения, на транспортных средствах Председателя Национального собрания Республики Армения, Премьер-министра Республики Армения, министра иностранных дел Республики Армения только во время визитов иностранных делегаций – в соответствии с положениями государственного протокола Республики Армения, а также на транспортных средствах руководителей официальных делегаций и руководителей постоянных представительств Республики Армения –в соответствии с протоколом государств пребывания.
Церемония принесения присяги лицами, назначаемыми на конституционные должности Республики Армения, или иными лицами, установленными законом, проводится у Флага Республики Армения.
Порядок использования Флага Республики Армения и его изображения, кроме предусмотренных настоящей статьей случаев, устанавливается Правительством Республики Армения.
Статья 4. Подъем, спуск, передача Флага Республики Армения
Ритуал подъема, спуска, передачи Флага Республики Армения устанавливается Правительством Республики Армения.
Флаг Республики Армения приспускается до середины флагштока в официально объявленные дни траура или во время траурных церемоний. В верхней части древка Флага крепится черная лента, длина которой равна длине полотнища Флага.
Статья 5. Использование Флага Республики Армения во время траурных церемоний
Во время траурных церемоний, организованных для отдания воинских почестей умершему (погибшему) гражданину Республики Армения, гроб с телом покойного накрывается полотнищем Флага Республики Армения в случаях, установленных Правительством Республики Армения. Перед погребением полотнище Флага Республики Армения передается родным умершего (погибшего).
Статья 6. Использование на территории Республики Армения Флага Республики Армения вместе с флагом иностранного государства
При необходимости одновременного подъема Флага Республики Армения и флага иностранного государства на территории Республики Армения Флаг Республики Армения должен располагаться с левой стороны данного здания (лицом к этому зданию). При одновременном подъеме нечетного числа нескольких флагов Флаг Республики Армения должен располагаться в их центре. При подъеме четного числа флагов (более 2-х) Флаг Республики Армения должен располагаться левее центра.
При одновременном подъеме Флага Республики Армения и флагов других государств размеры флагов других государств не могут превышать размеры Флага Республики Армения.
Статья 7. Требования, предъявляемые к Флагу Республики Армения
Полотнище поднятого Флага Республики Армения должно быть неповрежденным, чистым и невыцветшим, при этом нижняя часть полотнища флага должна находиться на высоте не менее 2,5 метров от земли.
Отношение длины флага к длине древка не может быть менее 1: 1,7.
При вертикальном вывешивании Флага Республики Армения необходимо повернуть его на 90 градусов против часовой стрелки таким образом, чтобы последовательность красного, синего, оранжевого цветов слева направо не была нарушена при нахождении лицом к Флагу.
Флаг Республики Армения, поднятый постоянно в установленном настоящим Законом порядке, должен освещаться в ночное время.
Статья 8. Воспроизведение Флага Республики Армения
Флаги органов местного самоуправления и организаций Республики Армения должны отличаться от Флага Республики Армения.
Статья 9. Использование Флага Республики Армения Вооруженными Силами и иными войсками
Флаг Республики Армения поднимается в местах постоянной дислокации уполномоченного Правительством Республики Армения органа государственного управления, воинских частей, отдельных подразделений Вооруженных Сил Республики Армения и других войск во время торжественных и официальных церемоний (парад, строевой смотр, военная присяга, праздничные мероприятия и другие особые случаи).
При выносе Боевого Знамени воинской части в случаях, предусмотренных воинскими уставами Вооруженных Сил Республики Армения, выносится также Флаг Республики Армения.
Порядок совместного выноса и размещения Флага Республики Армения и Боевого Знамени воинской части устанавливается Правительством Республики Армения.
Статья 10. Ответственность в случае нарушения требований настоящего Закона
Нарушение требований настоящего Закона влечет ответственность в порядке, установленном законом.
Статья 12. Переходные положения
1. До формирования Контрольной палаты Республики Армения соответствующее требование части 5 статьи 3 настоящего Закона действует для Председателя Контрольной палаты Национального собрания Республики Армения.
2. С момента вступления настоящего Закона в силу признать утратившими силу Указ Президиума Верховного Совета Армянской ССР ,,Об утверждении положения о Государственном флаге Армянской Советской Социалистической Республики" от 30 сентября 1967 года и Закон Республики Армения ,,О Государственном флаге Республики Армения" от 24 августа 1990 года, НС-0076-1.