ՀՍԿԻՉ-ԴՐԱՄԱՐԿՂԱՅԻՆ ՄԵՔԵՆԱՆԵՐ ԿԻՐԱՌՈՂՆԵՐԻ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ԿԱՍԵՑՄԱՆ ՄԱՍԻՆ
• Գլուխ 3. Գործունեության կասեցման հիմքերը , կասեցման մասին որոշուման ընդունումն ու կասեցման վերացումը
• Գլուխ 4. Եզրափակիչ դրույթ
Սույն օրենքը կարգավորում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառման, գրանցման եւ (կամ) շահագործման կանոնների խախտման դեպքերում առեւտրային գործունեություն իրականացնող սուբյեկտների գործունեության կասեցման հիմքերը,  կարգը, ինչպես նաեւ գործունեության կասեցման կապակցությամբ ծագող հարաբերությունները եւ սահմանում է սույն օրենքի խախտման համար պատասխանատվությունը:
1. Սույն օրենքի գործողությունը տարածվում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում առեւտրային գործունեություն իրականացնող իրավաբանական անձանց,  դրանց առանձնացված ստորաբաժանումների (մասնաճյուղերի,  ներկայացուցչությունների), օտարերկրյա կազմակերպությունների առանձնացված ստորաբաժանումների (մասնաճյուղերի,  ներկայացուցչությունների) (այսուհետ` կազմակերպություններ)  եւ  անհատ ձեռնարկատերերի վրա:
Հոդված 3. Գործունեության կասեցման մասին օրենսդրությունը
Գործունեության կասեցման մասին օրենսդրությունը ներառում է սույն օրենքը, «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը եւ այլ իրավական ակտեր:
Սույն օրենքի հիմնական հասկացություններն են`
գործունեության կասեցում` օրենքով լիազորված պետական կառավարման մարմնի որոշմամբ որոշակի տարածքում որոշակի ժամկետով կազմակերպությունների կամ անհատ ձեռնարկատերերի առեւտրային գործունեության իրականացման ժամանակավորապես արգելում.
լիազորված պետական կառավարման մարմին` Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր հարկային պետական ծառայություն (այսուհետ՝ լիազորված մարմին).
գործունեության կասեցման օբյեկտ` գործունեության իրականացման վայր, որտեղ գործունեությունն օրենքով սահմանված դեպքում ենթակա է կասեցման.
գործունեության կասեցման սուբյեկտ` կազմակերպություն կամ անհատ ձեռնարկատեր, որն իրականացրել է այնպիսի գործողություն, որի համար օրենքով նախատեսվում է  գործունեության կասեցում.
գործունեության կասեցման ժամկետ` օրենքով սահմանված ժամկետ, որի ընթացքում կասեցվում է գործունեությունը:
ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ  ՏԵՍԱԿՆԵՐԸ, ՈՐՈՆՔ ԵՆԹԱԿԱ ՉԵՆ  ԿԱՍԵՑՄԱՆ
Հոդված 5.  Գործունեության տեսակները, որոնք ենթակա չեն կասեցման
Սույն օրենքին համապատասխան` կասեցման ենթակա չէ հիվանդանոցների եւ ամբուլատոր բուժհիմնարկների կողմից բուժօգնության եւ բուժսպասարկման ծառայությունների մատուցումը:
ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ԿԱՍԵՑՄԱՆ ՀԻՄՔԵՐԸ, ԿԱՍԵՑՄԱՆ ՄԱՍԻՆ ՈՐՈՇՄԱՆ ԸՆԴՈՒՆՈՒՄՆ ՈՒ ԿԱՍԵՑՄԱՆ ՎԵՐԱՑՈՒՄԸ
Հոդված 6. Գործունեության կասեցման հիմքերը եւ կասեցման մասին որոշումների ընդունումը
1. Սույն օրենքի կիրառման իմաստով կազմակերպությունների կամ անհատ ձեռնարկատերերի գործունեության կասեցման հիմքերը սահմանված են «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով:
2. Կազմակերպության կամ անհատ ձեռնարկատիրոջ գործունեության կասեցման մասին որոշումն ընդունում է լիազորված մարմնի ղեկավարը՝  կասեցման հիմք հանդիսացող խախտումն արձանագրելու օրվանից հետո` երեսուն օրվա ընթացքում:
3. Գործունեության կասեցման մասին որոշման մեջ նշվում են`
ա) կասեցման սուբյեկտը եւ օբյեկտը.
բ) կասեցման ենթակա գործունեության տեսակը.
գ) կասեցման պատճառները, իրավական հիմքերը եւ կասեցման ժամկետը (կասեցման առաջին եւ վերջին օրերը):
4. Գործունեության կասեցման մասին լիազորված մարմնի ղեկավարի որոշումը  տրվում է կասեցման սուբյեկտի ղեկավարին կամ նրան փոխարինող պաշտոնատար անձին ոչ ուշ, քան որոշումն ընդունելու օրվան հաջորդող  աշխատանքային օրվա  ընթացքում:
5. Գործունեության կասեցման սուբյեկտի ղեկավարի կամ նրան  փոխարինող պաշտոնատար անձի գրավոր դիմումի դեպքում, մինչեւ գործունեության կասեցումը,  կասեցման տարածքում գտնվող՝ շուտ փչացող ապրանքները հեռացնելու կամ դրանց պահպանման եւ ապահովության մասին հոգալու համար լիազորված մարմնի ղեկավարի որոշմամբ տրվում է առավելագույնը եռօրյա ժամկետ: Այդ դեպքում կասեցման ժամկետի սկիզբ է համարվում նշված ժամկետը լրանալու հաջորդ աշխատանքային օրը:
6. Գործունեության կասեցումն իրականացվում է լիազորված մարմնի պաշտոնատար անձանց կողմից գործունեության կասեցման օբյեկտի տարածքի մուտքը (մուտքերը) կամ տարածք մուտք գործելու այլ հնարավոր ուղիները կնքելու, կապարակնքելու, դրոշմելու, թվային, տառային կամ այլ դրոշմավորման եղանակի կիրառման միջոցով: Այդ միջոցները պետք է բացառեն  գործունեության կասեցման օբյեկտ մուտք գործելը կամ  մուտք գործելու փորձ կատարելն առանց տեղադրված միջոցները վնասելու: Սույն մասում նշված միջոցները կարող են փոփոխվել կամ վերացվել միայն լիազորված մարմնի կողմից կամ նրա գրավոր թույլտվությամբ:
7. Գործունեության կասեցման մասին լիազորված մարմնի որոշման պատճենը լիազորված մարմինը փակցնում է կասեցման օբյեկտի մուտքի մոտ՝ հաճախորդների եւ գնորդների համար տեսանելի մասում, իսկ արտարժույթի առք ու վաճառքի եւ արտարժույթի դիլերային առք ու վաճառքի  գործունեության կասեցման դեպքում լիազորված մարմնի որոշման ընդունման պահից եռօրյա ժամկետում այդ մասին գրավոր տեղեկացվում է Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկին:
8. Գործունեության կասեցման ընթացքում արգելվում է գործունեության կասեցման սուբյեկտների կողմից գործունեության կասեցման օբյեկտում իրականացնել գործունեություն, գործառույթ կամ գործողություն, բացառությամբ սույն հոդվածի իններորդ մասում նշված դեպքերի:
9. Գործունեության կասեցման ընթացքում գործունեության կասեցման սուբյեկտները կասեցման օբյեկտում կարող են իրականացնել այնպիսի գործունեություն, գործառույթ կամ գործողություն,  որոնք ուղղված են կասեցման հիմքերը վերացնելուն, ինչպես նաեւ կասեցման մասին որոշմամբ նախատեսված միջոցառումներն իրականացնելուն: Գործունեության կասեցման ընթացքում սույն մասում նշված գործունեությունը, գործառույթը կամ գործողությունը կասեցման սուբյեկտների համապատասխան պաշտոնատար անձինք կատարում են լիազորված մարմնի գրավոր թույլտվությամբ:
10. Սույն օրենքով նախատեսված դրույթներից չբխող՝ գործունեության կասեցման մասին որոշումներն անվավեր են:
Հոդված 7. Գործունեության կասեցման վերացումը
1. Գործունեության կասեցման ավարտի ժամկետ է համարվում գործունեության կասեցման մասին որոշմամբ նախատեսված օրը:
2. Եթե գործունեության կասեցման ժամկետը սահմանվել է մինչեւ կասեցման համար խախտման հիմքի վերացումը, ապա կասեցման ավարտի ժամկետ է համարվում գործունեության կասեցման սուբյեկտի կողմից խախտման հիմքերը վերացնելու մասին հայտարարությունը (համապատասխան հիմնավորող փաստաթղթերը) լիազորված մարմին մուտքագրելու օրվան հաջորդող երրորդ օրը, եթե այդ ընթացքում լիազորված մարմինն այլ որոշում չի կայացնում կամ ավելի կարճ ժամկետ չի սահմանում:
3. Գործունեության կասեցման սուբյեկտների գործունեության կասեցման ավարտի մասին որոշումն ընդունում է լիազորված մարմնի ղեկավարը:
Հոդված 8.  Պատասխանատվությունը սույն օրենքի պահանջների խախտման համար
1. Գործունեության կասեցման ընթացքում կասեցման մասին որոշմամբ սահմանված գործունեություն, գործառույթ կամ գործողություն կասեցման օբյեկտում  իրականացնելու դեպքում գործունեության կասեցման սուբյեկտները տուգանվում են երեք հարյուր հազար դրամի չափով:
2. Տուգանքը նշանակվում է գործունեության կասեցման մասին որոշում ընդունած լիազորված մարմնի ղեկավարի որոշմամբ:
3. Սույն հոդվածի առաջին մասով սահմանված տուգանքը,  նշանակման օրվանից եռամսյա ժամկետում չվճարվելու դեպքում, կրկնապատկվում է:
Հոդված 9.  Եզրափակիչ դրույթ
Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2007 թվականի հունվարի 1-ից:
19.12.2006
ՀՕ-220
13.11.2007 «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաներ կիրառողների գործունեության կասեցման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին
21.08.2008 «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաներ կիրառողների գործունեության կասեցման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում եւ փոփոխություններ կատարելու մասին
27.11.2008 «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաներ կիրառողների գործունեության կասեցման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին
08.12.2010 «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաներ կիրառողների գործունեության կասեցման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին
24.11.2015 «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաներ կիրառողների գործունեության կասեցման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում եւ փոփոխություն կատարելու մասին

О ПРИОСТАНОВЛЕНИИ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ЛИЦ, ПРИМЕНЯЮЩИХ КОНТРОЛЬНО-КАССОВЫЕ АППАРАТЫ
ГЛАВА 3. ОСНОВАНИЯ ПРИОСТАНОВЛЕНИЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ, ПРИНЯТИЕ РЕШЕНИЯ О ПРИОСТАНОВЛЕНИИ И ОТМЕНА ПРИОСТАНОВЛЕНИЯ
Настоящий Закон регулирует основания, порядок приостановления деятельности, а также отношения, возникающие в связи с приостановлением деятельности осуществляющих коммерческую деятельность субъектов в случаях нарушения правил применения, регистрации и (или) эксплуатации на территории Республики Армения контрольно-кассовых аппаратов, и устанавливает ответственность за нарушение настоящего Закона.
1. Действие настоящего Закона распространяется на юридических лиц, их выделенные подразделения (филиалы, представительства), выделенные подразделения (филиалы, представительства) иностранных организаций (далее - организации) и индивидуальных предпринимателей, осуществляющих на территории Республики Армения коммерческую деятельность.
Статья 3. Законодательство о приостановлении деятельности
Законодательство о приостановлении деятельности включает настоящий Закон, Закон Республики Армения "О применении контрольно-кассовых аппаратов" и иные нормативные акты.
Основными понятиями настоящего Закона являются следующие:
приостановление деятельности – временное запрещение решением уполномоченного законом органа государственного управления осуществления организациями или индивидуальными предпринимателями коммерческой деятельности на определенной территории на определенный срок;
уполномоченный орган государственного управления – Государственная налоговая служба при Правительстве Республики Армения (далее – уполномоченный орган);
объект приостановления деятельности – место осуществления деятельности, в котором деятельность подлежит приостановлению в случаях, установленных законом;
субъект приостановления деятельности – организация или индивидуальный предприниматель, совершившие такое действие, за которое законом предусматривается приостановление деятельности;
срок приостановления деятельности – установленный законом срок, в течение которого приостанавливается деятельность.
Статья 5. Виды деятельности, не подлежащие приостановлению
В соответствии с настоящим Законом не подлежит приостановлению оказание услуг медицинской помощи и медицинского обслуживания больницами и амбулаторными медицинскими учреждениями.
ОСНОВАНИЯ ПРИОСТАНОВЛЕНИЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ, ПРИНЯТИЕ РЕШЕНИЯ О ПРИОСТАНОВЛЕНИИ И ОТМЕНА ПРИОСТАНОВЛЕНИЯ
Статья 6. Основания приостановления деятельности и принятие решений о приостановлении
1. По смыслу применения настоящего Закона основания приостановления деятельности организаций или индивидуальных предпринимателей установлены Законом Республики Армения ,,О применении контрольно-кассовых аппаратов".
2. Решение о приостановлении деятельности организации или индивидуального предпринимателя принимается руководителем уполномоченного органа в течение тридцати дней со дня фиксирования нарушения, являющегося основанием приостановления.
3. В решении о приостановлении деятельности указываются:
а) субъект и объект приостановления;
б) вид деятельности, подлежащий приостановлению;
в) причины, правовые основания приостановления и срок приостановления (первый и последний день приостановления).
4. Решение руководителя уполномоченного органа о приостановлении деятельности выдается руководителю или заменяющему его должностному лицу субъекта приостановления не позднее чем в течение рабочего дня, следующего за днем принятия решения.
5. В случае письменного заявления руководителя субъекта приостановления деятельности или заменяющего его должностного лица до приостановления деятельности ему по решению руководителя уполномоченного органа предоставляется максимум трехдневный срок для изъятия скоропортящихся товаров, находящихся на территории приостановления деятельности, или обеспечения их хранения и сохранности. В этом случае началом срока приостановления считается рабочий день, следующий за днем истечения указанного срока.
6. Приостановление деятельности осуществляется должностными лицами уполномоченного органа посредством опечатывания, опломбирования, клеймения, применения цифрового, буквенного или иного способа клеймения входа (входов) либо других возможных путей доступа на территорию объекта приостановления деятельности. Эти средства должны исключать доступ или попытку доступа на объект приостановления деятельности без повреждения установленных средств. Указанные в настоящей части средства могут быть изменены или удалены только уполномоченным органом либо с его письменного разрешения.
7. Уполномоченный орган вывешивает копию решения уполномоченного органа о приостановлении деятельности у входа объекта приостановления на видимом для клиентов и покупателей месте, а в случае приостановления деятельности по купле-продаже иностранной валюты и дилерской деятельности по купле-продаже иностранной валюты письменно уведомляет об этом Центральный банк Республики Армения в трехдневный срок с момента принятия уполномоченным органом решения.
8. Субъектам приостановления деятельности запрещается осуществлять деятельность, функции или действия на объекте приостановления деятельности в течение приостановления деятельности, за исключением случаев, указанных в части девятой настоящей статьи.
9. Субъекты приостановления деятельности могут в течение приостановления деятельности осуществлять на объекте приостановления деятельность, функции или действия, направленные на устранение оснований приостановления, а также на реализацию мер, предусмотренных решением о приостановлении. Соответствующие должностные лица субъектов приостановления осуществляют в течение приостановления деятельности указанные в настоящей части деятельность, функции или действия с письменного разрешения уполномоченного органа.
10. Решения о приостановлении деятельности, не вытекающие из положений, предусмотренных настоящим Законом, являются недействительными.
Статья 7. Отмена приостановления деятельности
1. Сроком окончания приостановления деятельности считается день, предусмотренный решением о приостановлении деятельности.
2. Если срок приостановления деятельности установлен до устранения основания нарушения для приостановления, то сроком окончания приостановления считается третий день, следующий за днем регистрации в уполномоченном органе заявления об устранении оснований нарушения (соответствующих обосновывающих документов) субъекта приостановления деятельности, если уполномоченный орган в течение этого времени не выносит иное решение либо не устанавливает более короткий срок.
3. Решение об окончании приостановления деятельности субъектов приостановления деятельности принимается руководителем уполномоченного органа.
Статья 8. Ответственность за нарушение требований настоящего Закона
1. В случае осуществления на объекте приостановления деятельности, функций или действий, установленных решением о приостановлении, в течение приостановления деятельности субъекты приостановления деятельности штрафуются в размере трехсот тысяч драмов.
2. Штраф назначается решением руководителя уполномоченного органа, принявшего решение о приостановлении деятельности.
3. При неуплате установленного частью первой настоящей статьи штрафа в трехмесячный срок со дня назначения он удваивается.