Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության «Ակցիզային հարկի մասին» 2000 թվականի հուլիսի 7-ի ՀՕ-79 օրենքի 5-րդ հոդվածի 2-րդ մասը «տոկոս» բառից հետո լրացնել «, ներառյալ`» բառով:
Հոդված 2. Օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասի «դ» կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«դ) մաքսային օրենսդրությամբ սահմանված` ֆիզիկական անձանց կողմից առանց մաքսատուրքի վճարման` Հայաստանի Հանրապետության մաքսային սահմանով տեղափոխվող ապրանքների բնաիրային եւ արժեքային չափերը չգերազանցող չափով անհատ ձեռնարկատեր չհանդիսացող ֆիզիկական անձանց կողմից Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծվող` ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքները:»:
Հոդված 3. Օրենքի 7-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-12-րդ մասերով.
«6. Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծվող` ակցիզային դրոշմանիշերով պարտադիր դրոշմավորման ենթակա ապրանքների դրոշմավորումը պարտադիր պայման է մաքսային մարմինների կողմից նշված ապրանքները «ներմուծում` ազատ շրջանառության համար» մաքսային ռեժիմով բաց թողնելու համար, բացառությամբ սույն օրենքի 6-րդ հոդվածի «դ» կետով նախատեսված դեպքի:
7. Արգելվում է ակցիզային դրոշմանիշերի օտարումը կամ փոխանցումը (տրամադրումը, հատկացումը) այլ անձանց, բացառությամբ «ժամանակավոր արտահանում» մաքսային ռեժիմով արտահանված ակցիզային դրոշմանիշերն օտարերկրյա պայմանադիր կողմին փոխանցելը:
8. Ակցիզային դրոշմանիշերով պարտադիր դրոշմավորման ենթակա ներմուծվող ապրանքների դրոշմավորումը կատարվում է նախքան այդ ապրանքները Հայաստանի Հանրապետության մաքսային տարածք ներմուծելը, բացառությամբ վերադրոշմավորման կամ բռնագրավված, հօգուտ պետության տիրազուրկ ճանաչված եւ ժառանգության իրավունքով պետությանն անցած ապրանքների դրոշմավորման դեպքերի: Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծվող դրոշմավորման ենթակա ապրանքների` Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով դրոշմավորման համար պատասխանատու է ներմուծողը:
9. Ակցիզային դրոշմանիշերը կարող են տրամադրվել միայն Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված կազմակերպություններին եւ անհատ ձեռնարկատերերին:
10. Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծվող ապրանքների համար ակցիզային դրոշմանիշեր ձեռք բերելու համար ներմուծողը վերադաս մաքսային մարմին է ներկայացնում.
ա) Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած ձեւի դիմում` ակցիզային դրոշմանիշեր ձեռք բերելու համար.
բ) օտարերկրյա պայմանադիր կողմի հետ կնքված պայմանագրի պատճենը, որի հիման վրա կատարվելու է պարտադիր դրոշմավորման ենթակա ապրանքների ձեռքբերումը եւ ներմուծումը.
գ) Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած ձեւի հաշվետվություն` դիմումը ներկայացնելու օրվա դրությամբ նախկինում տրամադրված ակցիզային դրոշմանիշերի օգտագործման մասին:
11. Վերադաս մաքսային մարմինն ուսումնասիրում է ակցիզային դրոշմանիշեր ձեռք բերելու մասին դիմումը եւ դիմումին կից ներկայացված փաստաթղթերը եւ 5-օրյա ժամկետում ընդունում է որոշում ակցիզային դրոշմանիշեր տրամադրելու մասին: Ակցիզային դրոշմանիշերը ներմուծողին տրամադրվում են հատկացվող դրոշմանիշերի թվին համապատասխան` ներմուծողի կողմից վճարած գումարի վճարումը հավաստող փաստաթղթի առկայության դեպքում, մեկօրյա ժամկետում:
Ակցիզային դրոշմանիշերը ներմուծողին տրամադրվում են 90-օրյա ժամկետով: Վերադաս մաքսային մարմինը մինչեւ 90-օրյա ժամկետի ավարտն օտարերկրյա պայմանադիր կողմի հետ կնքված պայմանագրի չկատարման կամ մասնակի կատարման դեպքում ներմուծողի դիմումի հիման վրա երկարաձգում է ակցիզային դրոշմանիշերի տրամադրման ժամկետը` դիմումում նշված ժամկետով, բայց ոչ ավելի, քան 90 օր:
Ակցիզային դրոշմանիշեր ձեռք բերելու համար դիմումը մերժվում է, եթե ներմուծողը թերի է ներկայացրել սույն կետով նախատեսված փաստաթղթերը, կամ նրա մոտ կան դրոշմանիշեր, որոնց օգտագործման մասին հաշվետվությունը սահմանված ժամկետում չի ներկայացվել վերադաս մաքսային մարմին, կամ կան դրոշմանիշեր, որոնց վերադարձման ժամկետը լրացել է, եւ չի իրականացվել օրենքով սահմանված պարտադիր վճարների կատարումը:
Վերադաս մաքսային մարմինն ակցիզային դրոշմանիշեր ձեռք բերելու դիմումը կարող է մերժել, եթե ներմուծողի մոտ առկա են նախկինում ձեռք բերված ծխախոտի արտադրանքի 5 միլիոն հատը եւ ալկոհոլային խմիչքի 300 հազար հատը գերազանցող ակցիզային դրոշմանիշեր:
12. Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծվող պարտադիր դրոշմավորման ենթակա էթիլային սպիրտի եւ ալկոհոլային խմիչքի արտադրանքի համար նախատեսված ակցիզային յուրաքանչյուր դրոշմանիշի ձեռքբերման համար վճարվում է 100 դրամ, ծխախոտի արտադրանքի համար` 25 դրամ, բացառությամբ բռնագրավված, հօգուտ պետության տիրազուրկ ճանաչված եւ ժառանգության իրավունքով պետությանն անցած ապրանքների:»:
Հոդված 4. Օրենքի 8-րդ հոդվածի 8-րդ մասում «ամսվան հաջորդող ամսվա մինչեւ 15-ը» բառերը փոխարինել «օրվան հաջորդող 10-օրյա ժամանակահատվածում» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին մասի «բ» կետում «լրացված բեռնամաքսային հայտարարագրի» բառերը փոխարինել ««արտահանում` ազատ շրջանառության համար», կամ «վերաարտահանում» ռեժիմով լրացված մաքսային հայտարարագրի» բառերով:
Օրենքի 11-րդ հոդվածում «ընդունում է Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների նախարարությունը» բառերը փոխարինել «իրենց իրավասության շրջանակներին համապատասխան` ընդունում է վերադաս հարկային մարմինը կամ վերադաս մաքսային մարմինը» բառերով:

Статья 1. Часть 2 статьи 5 Закона Республики Армения "Об акцизном налоге" от 7 июля 2000 года, ЗР – 79 после слов "до 9 процентов" дополнить словом "включительно".
Статья 2. Пункт "г" части 1 статьи 6 Закона изложить в следующей редакции:
"г) подлежащие обложению акцизным налогом товары, ввозимые в Республику Армения физическими лицами, не являющимися индивидуальными предпринимателями, в размерах, не превышающих натуральные и стоимостные размеры товаров, перевозимых через таможенную границу Республики Армения без уплаты физическими лицами таможенной пошлины, установленной таможенным законодательством.".
Статья 3. Статью 7 Закона дополнить частями 6-12 следующего содержания:
"6. Маркировка ввозимых в Республику Армения товаров, подлежащих обязательной маркировке акцизными марками, является обязательным условием для отпуска указанных товаров таможенными органами в таможенном режиме "ввоз для свободного обращения", за исключением случая, предусмотренного пунктом "г" статьи 6 настоящего Закона.
7. Запрещается отчуждение или передача (предоставление, выделение) акцизных марок другим лицам, за исключением передачи акцизных марок, вывезенных в таможенном режиме ,,временный вывоз", иностранной стороне-контрагенту.
8. Маркировка ввозимых товаров, подлежащих обязательной маркировке акцизными марками, производится до ввоза этих товаров на таможенную территорию Республики Армения, за исключением случаев перемаркировки или маркировки конфискованных, признанных бесхозными в пользу государства и перешедших государству по праву наследования товаров. За маркировку в установленном законодательством Республики Армения порядке подлежащих маркировке товаров, ввозимых в Республику Армения, ответственен импортер.
9. Акцизные марки могут предоставляться только организациям и индивидуальным предпринимателям, зарегистрированным в Республике Армения.
10. Для приобретения акцизных марок на товары, ввозимые в Республику Армения, импортер представляет в вышестоящий таможенный орган:
а) заявление на приобретение акцизных марок по форме, установленной Правительством Республики Армения;
б) копию заключенного с иностранной стороной-контрагентом договора, на основании которого будет производиться приобретение и ввоз товаров, подлежащих обязательной маркировке;
в) отчет по установленной Правительством Республики Армения форме об использовании предоставленных ранее акцизных марок по состоянию на день представления заявления.
11. Вышестоящий налоговый орган рассматривает заявление на приобретение акцизных марок и представленные в приложении к нему документы и в 5-дневный срок принимает решение о предоставлении акцизных марок. Акцизные марки предоставляются импортеру в однодневный срок при наличии документа, удостоверяющего уплату импортером суммы, выплаченной соответственно количеству выдаваемых марок.
Акцизные марки предоставляются импортеру сроком на 90 дней. В случае невыполнения или частичного выполнения договора, заключенного с иностранной стороной-контрагентом, вышестоящий налоговый орган до окончания 90-дневного срока на основании заявления импортера продлевает срок предоставления акцизных марок на указанный в заявлении срок, но не более чем на 90 дней.
Заявление на приобретение акцизных марок отклоняется, если импортер представил предусмотренные настоящим пунктом документы не полностью, или у него есть марки, отчет об использовании которых не был представлен в вышестоящий налоговый орган в установленный срок, либо есть марки, срок возврата которых истек, и не было произведено внесение установленных законом обязательных платежей.
Вышестоящий налоговый орган может отклонить заявление на приобретение акцизных марок, если у импортера имеются в наличии приобретенные ранее акцизные марки, превышающие 5 миллионов штук на табачный товар и 300 тысяч штук на алкогольные напитки.
12. За приобретение каждой акцизной марки, предусмотренной для импортируемой в Республику Армения подлежащей обязательной маркировке продукции из этилового спирта и алкогольной продукции, уплачивается 100 драмов, за табачную продукцию – 25 драмов, за исключением конфискованных, признанных бесхозными в пользу государства и перешедшими государству по праву наследования товаров.".
Статья 4. В части 8 статьи 8 Закона слова "до 15 числа месяца, следующего за месяцем" заменить словами "в десятидневный период, следующий за днем".
Статья 5. В пункте "б" части 1 статьи 9 Закона слова "грузовой таможенной декларации, заполненной" заменить словами "таможенной декларации, заполненной в режиме ,,вывоз для свободного обращения" или ,,реэкспорт"".
Статья 6. В статье 11 Закона слова "принимаются Министерством государственных доходов Республики Армения" заменить словами "принимаются вышестоящим налоговым органом или вышестоящим таможенным органом в пределах их компетенции".