- Բաժին 5. Խորհրդատվական ծառայությունների ձեռքբերման առանձնահատկությունները
Սույն օրենքը կարգավորում է պատվիրատուների կողմից ապրանքների, աշխատանքների եւ ծառայությունների ձեռքբերման գործընթացի հետ կապված հարաբերությունները, սահմանում այդ հարաբերությունների կողմերի հիմնական իրավունքները եւ պարտականությունները:
1) պատվիրատու`
ա. Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ եւ Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով նախատեսված պետական կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններ, պետության կամ համայնքների հիմնարկներ,
բ. Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկ,
գ. պետական կամ համայնքային ոչ առեւտրային կազմակերպություններ,
դ. պետության կամ համայնքների հիսուն տոկոսից ավելի բաժնեմաս ունեցող կազմակերպություններ,
ե. պետության կամ համայնքի կամ պետական կամ համայնքային ոչ առեւտրային կամ պետության կամ համայնքների հիսուն տոկոսից ավելի բաժնեմաս ունեցող կազմակերպությունների կողմից ձեւավորված միավորումներ (միություններ),
զ. պետությունից կամ համայնքից կամ Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկից կամ պետական կամ համայնքային ոչ առեւտրային կամ պետության կամ համայնքների հիսուն տոկոսից ավելի բաժնեմաս ունեցող կազմակերպություններից նվիրաբերության կարգով միջոցներ ստացած իրավաբանական անձինք` նվիրաբերության կարգով ստացված միջոցների հաշվին կատարվող գնումների մասով,
է. հանրային կազմակերպություններ.
2) հանրային կազմակերպություններ`
ա. Հայաստանի Հանրապետության հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի հաստատած ցանկում ներառված ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձինք, որոնք գործունեություն են իրականացնում հանրային ծառայությունների կարգավորվող ոլորտում,
բ. հանրային ծառայությունների ոլորտի այլ կազմակերպություններ, որոնք հատուկ կամ բացառիկ իրավունքով իրականացնում են սույն հոդվածով սահմանված` մեկ կամ մեկից ավելի համապատասխան գործունեության տեսակ, եթե գնումը կատարվում է համապատասխան գործունեության տվյալ տեսակն իրականացնելու նպատակով,
գ. կազմակերպություններ, որոնց հանդեպ պետությունը կամ համայնքը կամ պետության կամ համայնքի հիմնադրած ոչ առեւտրային կամ պետության կամ համայնքի հիսուն տոկոսից ավելի բաժնեմաս ունեցող կազմակերպությունն ունի գերիշխող ազդեցություն: Գերիշխող ազդեցություն ունենալու հանգամանքը կիրառվում է նաեւ բոլոր այն դեպքերում, երբ պետությունը կամ համայնքը կամ պետության կամ համայնքի հիմնադրած ոչ առեւտրային կամ պետության կամ համայնքի հիսուն տոկոսից ավելի բաժնեմաս ունեցող կազմակերպությունը կարող է նշանակել կազմակերպության վարչական կամ կառավարման կամ վերահսկողական մարմնի անդամների կեսից ավելին.
3) գնում` պատվիրատուի հատուցմամբ նյութական եւ ոչ նյութական ակտիվների (արժեքների)` բոլոր տեսակի ապրանքների, աշխատանքների եւ ծառայությունների ձեռքբերում: Սույն օրենքի իմաստով`
ա. ծառայության ձեռքբերում է նաեւ լիզինգը.
բ. գնում է նաեւ`
- պատվիրատուի կողմից նվիրաբերության կարգով իրավաբանական անձանց հատկացվող միջոցների հաշվին ապրանքների, աշխատանքների եւ ծառայությունների ձեռքբերումը,
- փոխանակման ձեւով ապրանքի, աշխատանքի կամ ծառայության ձեռքբերումը,
- պետական եւ մասնավոր հատվածների գործընկերության, ներառյալ հավատարմագրային կառավարման եւ կոնցեսիայի գործարքները.
4) պայմանագիր` գնում կատարելու նպատակով կնքվող գրավոր գործարք.
5) շրջանակային համաձայնագիր` պայմանագիր կնքելու նպատակով կնքվող նախնական պայմանագիր.
6) մասնակից` պատվիրատուի հետ պայմանագիր (շրջանակային համաձայնագիր) կնքելու նպատակով գնումների գործընթացին մասնակցող անձ.
7) ընտրված մասնակից` մասնակից (մասնակիցներ), որին պատվիրատուն առաջարկում է կնքել պայմանագիր (շրջանակային համաձայնագիր).
8) հրավեր` պայմանագիր (շրջանակային համաձայնագիր) կնքելու նպատակով մասնակցին առաջարկվող պայմաններ.
9) հայտ` հրավերի հիման վրա մասնակցի կողմից ներկայացվող առաջարկ.
10) հայտի ապահովում` սույն օրենքով նախատեսված դեպքերում մասնակցի կողմից հայտով ստանձնած պարտավորությունների կատարումն ապահովող միջոց.
11) պայմանագրի ապահովում` սույն օրենքով նախատեսված դեպքերում ընտրված մասնակցի կողմից պայմանագրով (շրջանակային համաձայնագրով) ստանձնվող պարտավորությունների կատարումն ապահովող միջոց.
12) էլեկտրոնային աճուրդ` գնումների կատարման ժամանակ, էլեկտրոնային սարքերի օգտագործմամբ նոր` նվազեցված գների եւ (կամ) նոր ոչ գնային առաջարկների ներկայացման կրկնվող գործընթաց, որը հաջորդում է հայտերի նախնական ամբողջական գնահատմանը եւ հնարավորություն է տալիս ավտոմատ գնահատման մեթոդներով (միջոցներով) որոշել հայտեր ներկայացրած մասնակիցների զբաղեցրած տեղերը` հաջորդականությունը.
13) էլեկտրոնային միջոցներ` մալուխային, ռադիո, օպտիկական միջոցներով կամ էլեկտրամագնիսական այլ միջոցներով փոխանցված, տեղափոխված եւ ստացված տվյալների մշակման ու պահպանման համար անհրաժեշտ նպատակով էլեկտրոնային, այդ թվում` ծրագրային եւ ապարատային միջոցներ.
14) լիազորված մարմին` պետական ֆինանսների կառավարման բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության քաղաքականությունը մշակող եւ իրականացնող Հայաստանի Հանրապետության գործադիր իշխանության պետական մարմին.
15) գնումների աջակցման կենտրոն` սույն օրենքով նախատեսված լիազորություններն իրականացնող իրավաբանական անձ.
16) տեղեկագիր` լիազորված մարմնի կողմից հրապարակվող «Գնումների էլեկտրոնային տեղեկատու».
17) հատուկ կամ բացառիկ իրավունք` իրավունք, որը բխում է իրավական կարգավորման կամ վարչական նորմով իրավասու մարմնի տրամադրած իրավասություններից, որի նպատակն է որոշակի գործունեության իրականացման իրավունքը (ներառյալ հանրային ծառայությունների ոլորտում) վերապահել մեկ կամ սահմանափակ թվով կազմակերպությունների եւ որով էապես սահմանափակում է նման գործունեություն իրականացնելու այլ կազմակերպությունների հնարավորությունը.
18) գնման առարկա` գնվող ապրանքը, աշխատանքը կամ ծառայությունը.
19) գնման առարկայի բնութագիր` գնման առարկայի հատկանիշներ, դրանց ձեռքբերման եւ վճարման պայմաններ.
20) խորհրդատվական ծառայություններ` ծառայություններ, որոնց մատուցման արդյունքում ստեղծվում են ոչ նյութական` ֆիզիկական սուբստանցիայից զուրկ ակտիվներ (արժեքներ).
21) խորհրդատու` պատվիրատուի հետ խորհրդատվական ծառայությունների պայմանագիր կնքելու նպատակով գնումների գործընթացին մասնակցող անձ.
22) ընտրված խորհրդատու` խորհրդատու (խորհրդատուներ), որին պատվիրատուն առաջարկում է կնքել խորհրդատվական ծառայությունների պայմանագիր.
23) գնումների բազային միավոր` մեկ միլիոն Հայաստանի Հանրապետության դրամ.
24) hամապատասխան գործունեություն` հանրային ծառայությունների ոլորտում իրականացվող գործունեության ներքոհիշյալ տեսակներ, որոնց շրջանակում կատարվող գնումների վրա տարածվում է սույն օրենքը: Դրանք են`
ա. էլեկտրական եւ ջերմային էներգիայի արտադրությունը (ներառյալ դրանց համակցված արտադրությունը), էլեկտրական, ջերմային էներգիայի եւ բնական գազի հաղորդումը (փոխադրումը) եւ բաշխումը, էլեկտրաէներգետիկական եւ բնական գազի ոլորտների համակարգերի օպերատորի ծառայությունների իրականացումը, էլեկտրաէներգետիկայի եւ ջերմաէներգետիկայի ոլորտներում նոր արտադրական հզորությունների կառուցումը կամ վերականգնումը, էլեկտրաէներգետիկայի, ջերմաէներգետիկայի եւ բնական գազի ոլորտներում հաղորդման (փոխադրման) կամ բաշխման ցանցերի կառուցումը,
բ. խմելու, ոռոգման, արդյունաբերական ջրի մատակարարումը, ջրահեռացումը եւ կեղտաջրերի մաքրումը,
գ. էլեկտրոնային հաղորդակցության բնագավառում հանրային էլեկտրոնային ցանցի շահագործումը,
դ. փոստային կապի, երկաթուղային տրանսպորտի եւ տրանսպորտային միջոցների պարտադիր տեխնիկական զննություն անցկացնելու բնագավառներում Հայաստանի Հանրապետության հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից սակագնային կարգավորման ենթակա ծառայությունները,
ե. տրանսպորտային ոլորտում հասարակական ծառայությունների մատուցման համար նախատեսված (գոյություն ունեցող) ցանցերի տրամադրում կամ շահագործում: Տրանսպորտային ծառայությունների մատուցման ցանցը համարվում է գոյություն ունեցող, երբ շահագործման պայմանները, այդ թվում` սպասարկման ենթակա երթուղիները կամ տրամադրվելիք տարողունակությունը կամ սպասարկման հաճախականությունը սահմանում է իրավասու պետական մարմինը,
զ. աշխարհագրական տեղանքի շահագործում`
- նավթի, գազի, ածուխի կամ այլ կոշտ վառելիքի հետախուզման կամ արտազատման նպատակով,
- օդային կամ ջրային ուղիներով փոխադրումներ իրականացնողներին օդանավակայանների կամ այլ տերմինալային օբյեկտների տրամադրման նպատակով.
25) գնման գործընթաց` գնում կատարելու վերաբերյալ գնումների մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ նախատեսված ընթացակարգերի, իրավունքների եւ պարտականությունների իրագործմանն ուղղված գործողությունների ամբողջություն:
Հոդված 3. Օրենքի նպատակը եւ գործողության ոլորտը
1. Սույն օրենքի նպատակն է ապահովել գնումների գործընթացում հատուցման դիմաց արժեք, այն է`
1) պատվիրատուին վերապահված լիազորությունների կատարման համար անհրաժեշտ` կարիքին համապատասխան ապրանքների, աշխատանքների եւ ծառայությունների ձեռքբերում` համարժեք հատուցմամբ.
2) գնումների եւ գնումների գործընթացի տնտեսող, արդյունավետ եւ օգտավետ իրականացում:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված նպատակի իրագործման համար, գնումների գործընթացը հիմնվում է հետեւյալ սկզբունքների վրա`
1) գնման գործընթացի միասնական կանոններով, մրցակցային, թափանցիկ, հրապարակային եւ ոչ խտրական հիմունքներով կազմակերպում.
2) պայմանագրի կնքման նպատակով մասնակիցների շրջանակի ընդլայնում եւ նրանց միջեւ մրցակցության խրախուսում.
3) ցանկացած անձի համար, անկախ նրա օտարերկրյա ֆիզիկական անձ, կազմակերպություն կամ քաղաքացիություն չունեցող անձ լինելու հանգամանքից, գնման գործընթացին մասնակցելու իրավահավասարություն:
3. Սույն օրենքի գործողությունը տարածվում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում կատարվող գնումների վրա: Գնումը համարվում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դուրս կատարվող, եթե պայմանագիրը կնքվում եւ դրա շրջանակում ապրանքը, աշխատանքը կամ ծառայությունը ձեռք է բերվում ու օգտագործվում Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դուրս:
4. Սույն օրենքի գործողությունը չի տարածվում գործարքների հետեւյալ տեսակների վրա`
1) արբիտրաժի (նաեւ հաշտարարի) ծառայությունների ձեռքբերում.
2) աշխատանքային պայմանագրեր.
3) օրենքով նախատեսված դեպքերում քրեական, վարչական կամ դատական վարույթ իրականացնող պաշտոնատար անձանց որոշումներով նախատեսված կոնկրետ անձանց կողմից մատուցվող ծառայությունների ձեռքբերում.
4) իրավաբանական անձանց կանոնադրական կապիտալում մասնաբաժնի ձեռքբերում.
5) արժեթղթերի ձեռքբերում եւ արժեթղթերի հավատարմագրային կառավարման հետ կապված գործարքներ:
Հոդված 4. Գնումների մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը
1. Գնումների մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը բաղկացած է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքից, սույն օրենքից եւ իրավական այլ ակտերից:
2. Եթե վավերացված միջազգային պայմանագրում uահմանվում են այլ նորմեր, քան նախատեuված են սույն oրենքով, ապա կիրառվում են այդ նորմերը:
3. Սույն օրենքի նպատակի եւ պահանջների կատարման ապահովման համար Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը եւ լիազորված մարմինն ընդունում են գնումների մասին իրավական այլ ակտեր: Գնումների մասին իրավական այլ ակտերը հրապարակվում են նաեւ տեղեկագրում:
4. Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը հաստատում է`
1) Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դուրս գնումների կատարման կարգը.
2) էլեկտրոնային ձեւով գնումների կատարման կարգը.
3) գնումների պլանավորման, գնման առարկայի բնութագրերի հաստատման, գնումների նախնական հսկողության եւ ֆինանսավորման կարգը.
4) պետական եւ մասնավոր հատվածների գործընկերության գործարքների տեսակները, այդ գործարքների բնութագրերին ներկայացվող պահանջները, ինչպես նաեւ բնութագրերի կազմման եւ հաստատման կարգը.
5) սույն օրենքով նախատեսված գնում կատարելու ընթացակարգերի կիրարկման կարգը.
6) գնահատող հանձնաժողովի կազմավորման եւ գործունեության կարգը.
7) հրավերի եւ պայմանագրի հիմնական պայմանները.
8) պետական բյուջեի միջոցների հաշվին իրականացվող գնումների պլանը.
9) սույն օրենքով նախատեսված գնումների բողոքարկման խորհրդի անդամների`
ա. գնումների մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության իմացության գնահատման կարգը,
բ. վարձատրության չափը եւ կարգը:
5. Լիազորված մարմինը հաստատում է`
1) գնումների գործընթացում օգտագործվող փաստաթղթերի, ներառյալ հրավերի եւ պայմանագրի օրինակելի ձեւերը.
2) սույն օրենքի համաձայն լիազորված մարմին ներկայացվող փաստաթղթերի, ներառյալ հաշվետվությունների ձեւերը եւ դրանց ներկայացման ժամկետները.
3) շրջանակային համաձայնագրերով իրականացվող գնումների ցանկը:
Հոդված 5. Գնումներին մասնակցելու իրավունքը եւ որակավորման չափանիշները
1. Բացառությամբ սույն օրենքի 20-րդ հոդվածի 5-րդ մասով նախատեսված ընթացակարգով գնում կատարելու դեպքերի, գնումների ընթացակարգերին մասնակցելու իրավունք չունեն անձինք`
1) որոնք դատական կարգով ճանաչվել են սնանկ.
2) որոնք ունեն ժամկետանց պարտքեր Հայաստանի Հանրապետության հարկային եւ պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների գծով.
3) որոնց գործադիր մարմնի ներկայացուցիչը հայտը ներկայացնելու պահին նախորդող երեք տարիների ընթացքում դատապարտված է եղել տնտեսական գործունեության կամ պետական ծառայության դեմ ուղղված հանցագործության համար, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ դատվածությունը օրենքով սահմանված կարգով հանված կամ մարված է.
4) որոնք ներառված են գնումների գործընթացին մասնակցելու իրավունք չունեցող մասնակիցների ցուցակում: Մասնակիցն ընդգրկվում է նշված ցուցակում, եթե հայտը ներկայացնելու պահին նախորդող տարվա ընթացքում`
ա. ավելի քան մեկ անգամ խախտել է պայմանագրով նախատեսված կամ գնման գործընթացի շրջանակում ստանձնած պարտավորություն, որը հանգեցրել է պատվիրատուի կողմից պայմանագրի միակողմանի լուծարմանը կամ գնման գործընթացին տվյալ մասնակցի հետագա մասնակցության դադարեցմանը,
բ. գնման գործընթացի շրջանակում ներկայացրել է կեղծ տվյալ,
գ. որպես ընտրված մասնակից մեկ անգամից ավելի հրաժարվել է պայմանագիր կնքելուց,
դ. օրենքով նախատեսված կարգով մասնակցի առնչությամբ կայացվել է որոշում գնումների գործընթացում հակամրցակցային վարքագծի` հակամրցակցային համաձայնության կամ գերիշխող դիրքի չարաշահման համար,
ե. երբ առկա է սույն մասի 3-րդ կետով նախատեսված հանգամանքը:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետում նշված ցուցակը հրապարակում է լիազորված մարմինը: Գնումների գործընթացին մասնակցելու իրավունք չունեցող մասնակցի վերաբերյալ ունեցած տեղեկությունների հիման վրա լիազորված մարմինը պաշտոնական ընթացակարգ է նախաձեռնում գնումների բողոքարկման խորհրդում: Տվյալ մասնակցի կարծիքը լսելուց հետո, գնումների բողոքարկման խորհուրդը որոշում է կայացնում մասնակցին սույն հոդվածով նախատեսված ցուցակում ընդգրկելու վերաբերյալ: Անձը նշված ցուցակում ընդգրկվում է 6 ամսից մինչեւ 3 տարի ժամկետով` ելնելով սույն հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետում նշված պայմանների խախտման ծանրությունից:
3. Մասնակիցը պետք է բավարարի հրավերով սահմանված որակավորման չափանիշներին: Մասնակիցը պետք է ունենա պայմանագրով նախատեսված պարտավորությունների կատարման համար հրավերով պահանջվող`
1) մասնագիտական գործունեության համապատասխանություն պայմանագրով նախատեսված գործունեությանը.
2) մասնագիտական փորձառություն.
3) տեխնիկական միջոցներ.
4) ֆինանսական միջոցներ.
5) աշխատանքային ռեսուրսներ:
4. Չեն կարող սահմանվել մասնակցի` գնումներին մասնակցելու իրավունքի եւ որակավորման հետ կապված այնպիսի չափանիշներ, որոնք`
1) նախատեսված չեն սույն հոդվածով.
2) խտրական են եւ սահմանափակում են մրցակցությունը` անհիմն կերպով բարդացնում կամ պարզեցնում են հնարավոր մասնակցությունը գնման գործընթացին.
3) համարժեք չեն` ուղղակիորեն չեն բխում պայմանագրով նախատեսված պարտավորությունների կատարման անհրաժեշտությունից:
5. Հրավերով սահմանվում են մասնակցի` տվյալ գնումներին մասնակցելու իրավունքը եւ որակավորումը գնահատելու չափանիշները, կարգը եւ դրա համար պահանջվող փաստաթղթերին (տեղեկություններին) ներկայացվող պահանջները:
Հոդված 6. Գնումներին մասնակցելու հավասարությունը
1. Ցանկացած անձ, անկախ նրա օտարերկրյա ֆիզիկական անձ, կազմակերպություն կամ քաղաքացիություն չունեցող անձ լինելու հանգամանքից, ունի գնման գործընթացին մասնակցելու հավասար իրավունք:
2. Գնումների գործընթացին որեւէ անձի մասնակցությունը կարող է սահմանափակվել միայն Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ, եթե դա անհրաժեշտ է Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության եւ պաշտպանության ապահովման համար:
3. Եթե սույն հոդվածի 2-րդ մասը չի կիրառվում, ապա գնումների կամ նախաորակավորման հայտարարության մեջ նշվում է, որ հայտեր կարող են ներկայացնել բոլորը, անկախ նրանց` օտարերկրյա ֆիզիկական անձ, կազմակերպություն, քաղաքացիություն չունեցող անձ լինելու հանգամանքից, ընդ որում, հայտարարությունը ենթակա չէ փոփոխման: Եթե կիրառվում է սույն հոդվածի 2-րդ մասը, ապա գնումների կամ նախաորակավորման հայտարարության մեջ նշվում է այդ սահմանափակման մասին:
4. Արգելվում է միեւնույն անձի (անձանց) կողմից հիմնադրված կամ ավելի քան հիսուն տոկոս միեւնույն անձի (անձանց) պատկանող բաժնեմաս ունեցող կազմակերպությունների միաժամանակյա մասնակցությունը գնման միեւնույն գործընթացին, բացառությամբ`
1) պետության կամ համայնքների կողմից հիմնադրված կազմակերպությունների.
2) սույն օրենքի 27-րդ հոդվածի 6-րդ մասով սահմանված մասնակցության դեպքերի:
5. Պատվիրատուի (ներառյալ պետության կամ համայնքների) մասնակցությամբ իրավաբանական անձինք գնումներին մասնակցում են այլ մասնակիցների հետ հավասար իրավունքով եւ այդ կազմակերպություններում պատվիրատուի մասնակցության հանգամանքը չի կարող հանգեցնել այդ անձանց համար որեւէ արտոնության կամ այլ նպաստավոր պայմանների սահմանմանը եւ կիրառմանը:
Հոդված 7. Փաստաթղթերը, դրանց վավերապայմանները եւ էլեկտրոնային գնումները
1. Համապատասխան (այդ թվում էլեկտրոնային) փաստաթղթեր կազմելով պետք է ապահովվեն գնմանը վերաբերող տեղեկությունների գրառումը եւ պահպանումը:
2. Հրավերով` մասնակցին տեղեկություն ներկայացնելու պայման սահմանվելու դեպքում, միաժամանակ ներկայացվում են այդ տեղեկության վավերապայմանները: Սույն օրենքով սահմանված գործառույթների շրջանակներում հաղորդակցությունը կարող է իրականացվել էլեկտրոնային եղանակով, ընդ որում`
1) հրավերը կարող է տրամադրվել էլեկտրոնային եղանակով.
2) հրավերով նախատեսված դեպքում եւ կարգով հայտերը ներկայացվում են էլեկտրոնային եղանակով:
3. Էլեկտրոնային ձեւով հաղորդակցության համար օգտագործվելիք միջոցները, ինչպես նաեւ դրանց տեխնիկական բնութագրերը պետք է լինեն ոչ խտրական, ընդհանուր առմամբ մատչելի լինեն հնարավոր ցանկացած մասնակցի եւ փոխգործակցող` տեղեկատվական եւ հաղորդակցության տեխնոլոգիաների ընդհանուր օգտագործման միջոցների հետ:
4. Հայտերի` էլեկտրոնային եղանակով փոխանցման եւ ստացման միջոցների նկատմամբ պարտադիր կարգով կիրառելի են հետեւյալ կանոնները`
1) շահագրգիռ մասնակիցներին մատչելի են հայտերի էլեկտրոնային ձեւով ներկայացման համար անհրաժեշտ հատկանիշներին (այդ թվում` կոդավորմանը) վերաբերող տեղեկությունները.
2) հայտերի` էլեկտրոնային ձեւով ստացման էլեկտրոնային սարքերը պետք է երաշխավորեն ստացված տվյալների ամբողջականությունն ու գաղտնիությունը` նվազագույնն ապահովելով հետեւյալ պայմանները`
ա. հնարավոր է հստակ որոշել հայտերի ստացման ճշգրիտ ժամն ու ամսաթիվը,
բ. նախքան տվյալների փոխանցման համար սահմանված ժամկետները` փոխանցված տվյալները մատչելի չեն ոչ ոքի համար,
գ. այն դեպքում, երբ խախտվել է փոխանցված տվյալների մատչելիության արգելքը` հնարավոր է հստակ պարզել չարտոնված մուտքը,
դ. ստացված տվյալների բացման ժամկետները կարող են սահմանել կամ փոփոխել միայն լիազորված անձինք,
ե. գնումների ընթացակարգի տարբեր փուլերում` ստացված տվյալներին մուտք գործելը հնարավոր է առնվազն երկու լիազոր անձանց (համակարգերի) համաժամանակյա գործողությամբ եւ միայն սույն մասի 2-րդ ենթակետի համաձայն սահմանված ժամկետից հետո,
զ. սույն մասի պահանջներին համապատասխան ստացված եւ բացված տվյալները պետք է մատչելի մնան միայն դրանց ծանոթանալու լիազորություն ունեցող անձանց համար.
3) նախքան հայտերի ներկայացման համար սահմանված ժամկետի ավարտը` մասնակիցները ներկայացնում են փաստաթղթեր, հավաստագրեր, հայտարարագրեր եւ այլ փաստաթղթեր, եթե դրանք մատչելի չեն էլեկտրոնային ձեւաչափով:
Հոդված 8. Գնման ընթացակարգի արձանագրությունը եւ գնումների հաշվետվությունները
1. Եթե գնման գինը գերազանցում է գնումների բազային միավորը, ապա պատվիրատուն կազմում է գնման ընթացակարգի արձանագրություն: Գնման ընթացակարգի արձանագրությունը գնման ձեւին համապատասխան պարունակում է`
1) պատվիրատուի անվանումը, գտնվելու վայրը.
2) գնման անհրաժեշտությունը եւ գնման ձեւի ընտրության հիմնավորումը.
3) հրավերը եւ դրանում կատարված փոփոխությունները.
4) գնման վերաբերյալ ստացված հարցումները եւ ներկայացված պարզաբանումները.
5) հայտեր ներկայացրած մասնակիցների տվյալները` անվանումը, գտնվելու կամ բնակության վայրը, կապի միջոցները.

- РАЗДЕЛ 1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Настоящий Закон регулирует отношения, связанные с процессом приобретения заказчиками товаров, работ и услуг, устанавливает основные права и обязанности сторон этих отношений.
1) заказчик:
а. предусмотренные Конституцией Республики Армения и законами Республики Армения органы государственного управления и местного самоуправления, государственные или муниципальные учреждения,
б. Центральный банк Республики Армения,
в. государственные или муниципальные некоммерческие организации,
г организации, имеющие более пятидесяти процентов доли государства или муниципалитетов,
д. объединения (ассоциации), образованные государственными или муниципальными либо некоммерческими государственными или муниципальными организациями, либо организациями, имеющими более пятидесяти процентов доли государства или муниципалитетов,
е. юридические лица, получившие в порядке дарения средства от государства или муниципалитета или Центрального банка Республики Армения либо некоммерческой государственной или муниципальной организации, либо организаций, имеющих более пятидесяти
процентов доли государства или муниципалитетов, - в части закупок, произведенных за счет средств, полученных в порядке дарения,
ж. общественные организации;
2) общественные организации:
а. физические или юридические лица, включенные в утвержденный Комиссией по регулированию общественных услуг Республики Армения перечень, которые осуществляют деятельность в регулируемой сфере общественных услуг,
б. другие организации сферы общественных услуг, которые по особому или исключительному праву осуществляют установленные настоящей статьей один или более чем один вид соответствующей деятельности, если закупка производится в целях осуществления данного
вида соответствующей деятельности,
в. организации, в отношении которых государство или муниципалитет либо основанная государством или муниципалитетом некоммерческая организация, либо организация, имеющая более пятидесяти процентов доли государства или муниципалитетов, имеет
доминирующее воздействие. Обстоятельство наличия доминирующего воздействия применяется также во всех тех случаях, когда государство или муниципалитет либо основанная государством или муниципалитетом некоммерческая организация, либо организация,
имеющая более пятидесяти процентов доли государства или муниципалитетов, может назначать более половины членов административного органа, или органа управления, или контрольного органа организации;
3) закупка – приобретение с оплатой заказчиком материальных и нематериальных активов (ценностей) – всех видов товаров, работ и услуг. По смыслу настоящего Закона:
а. приобретением услуги является также лизинг;
б. закупкой также является:
- приобретение заказчиком товаров, работ и услуг за счет средств, предоставляемых юридическим лицам в порядке дарения,
- приобретение товара, работы или услуги в виде обмена,
- сделки между государственным и частными секторами о партнерстве, включая и сделки о доверительном управлении и концессии;
4) контракт – письменная сделка, заключаемая в целях произведения закупки;
5) рамочное соглашение – предварительный договор, заключаемый в целях заключения контракта;
6) участник – лицо, участвующее в процессе закупок в целях заключения контракта (рамочного соглашения) с заказчиком;
7) отобранный участник – участник (участники), которому (которым) заказчик предлагает заключить контракт (рамочное соглашение);
8) приглашение – предлагаемые участнику условия в целях заключения контракта (рамочного соглашения);
9) заявка – предложение, представляемое участником на основании приглашения;
10) обеспечение заявки – средство, обеспечивающее выполнение принятых участником обязательств по заявке в случаях, предусмотренных настоящим Законом;
11) обеспечение контракта – средство, обеспечивающее выполнение принимаемых отобранным участником обязательств по контракту (рамочному соглашению) в случаях, предусмотренных настоящим Законом;
12) электронный аукцион – повторяющийся при произведении закупок процесс представления новых сниженных цен и (или) новых неценовых предложений с использованием электронных приборов, который следует за предварительной полной оценкой заявок и
позволяет определять методами (средствами) автоматической оценки места, занимаемые представившими заявки участниками, их последовательность;
13) электронные средства – электронные, в том числе программные и аппаратные средства, необходимые в целях обработки и хранения данных, переданных, перемещенных и полученных посредством кабельных, радио, оптических средств или других электромагнитных
средств;
14) уполномоченный орган – государственный орган исполнительной власти Республики Армения, разрабатывающий и осуществляющий политику Правительства Республики Армения в области управления государственными финансами;
15) Центр содействия закупкам – юридическое лицо, осуществляющее полномочия, предусмотренные настоящим Законом;
16) бюллетень - издаваемый уполномоченным органом “Электронный справочник по закупкам”;
17) особое или исключительное право – право, которое следует из правомочий, отведенных компетентным органом согласно норме правового регулирования или административной норме, целью которого является отнесение права на осуществление определенной
деятельности (включая и сферу общественных услуг) одной организации или ограниченному числу организаций и которым существенным образом ограничивается возможность других организаций на осуществление такой деятельности;
18) предмет закупки – закупаемые товар, работа или услуга;
19) характеристика предмета закупки – свойства предмета закупки, условия его приобретения и оплаты;
20) консультационные услуги – услуги, в результате оказания которых создаются нематериальные активы (ценности), лишенные физической субстанции;
21) консультант – лицо, участвующее в процессе закупок в целях заключения с заказчиком договора оказания консультационных услуг;
22) отобранный консультант – консультант (консультанты), которому (которым) заказчик предлагает заключить договор оказания консультационных услуг;
23) базовая единица закупок – один миллион драмов Республики Армения;
24) соответствующая деятельность – осуществляемые в сфере общественных услуг нижеупомянутые виды деятельности, на производимые в рамках которых закупки распространяется настоящий Закон. К ним относятся:
а. производство электрической и тепловой энергии (включая и их комбинированное производство), передача (транспортировка) и распределение электрической, тепловой энергии и природного газа, осуществление услуг оператора систем сферы электроэнергетики и
природного газа, сооружение новых или реконструкция производственных мощностей в сфере электроэнергетики и природного газа, сооружение сетей передачи (транспортировки) или распределения в сфере электроэнергетики, теплоэнергетики и природного газа,
б. снабжение питьевой, оросительной, промышленной водой, водоотведение и очистка сточных вод,
в. эксплуатация общественной электронной сети в области электронной коммуникации,
г. услуги в области почтовой связи, железнодорожного транспорта и проведения обязательного технического обследования транспортных средств, подлежащие тарифному регулированию Комиссией по регулированию общественных услуг Республики Армения,
д. предоставление или эксплуатация сетей, предусмотренных (существующих) для оказания общественных услуг в транспортной области. Сеть оказания транспортных услуг считается существующей, когда условия ее эксплуатации, в том числе ее подлежащие обслуживанию маршруты либо выделяемая вместимость или частота обслуживания устанавливаются компетентным государственным органом, е. разработка географической местности:
- в целях разведки или извлечения нефти, газа, угля или другого твердого топлива,
- в целях предоставления аэропортов или иных терминалов лицам, осуществляющим транспортировку по воздушным или водным путям;
25) процесс закупки – совокупность действий по реализации процедур, прав и обязанностей, предусмотренных относительно произведения закупки законодательством Республики Армения о закупках.
Статья 3. Цель и сфера действия Закона
1. Целью настоящего Закона является обеспечение в процессе закупок стоимости в счет оплаты, как то:
1) приобретение для выполнения отведенных заказчику полномочий необходимых в соответствии с его нуждами товаров, работ и услуг с равноценной оплатой;
2) экономное, эффективное и полезное осуществление закупок и процесса закупок.
2. Для реализации цели, предусмотренной частью 1 настоящей статьи, процесс закупок основывается на следующих принципах:
1) организация процесса закупок по унифицированным правилам на основе конкурентности, прозрачности, гласности и отсутствия дискриминации;
2) расширение в целях заключения контракта круга участников и стимулирование между ними конкуренции;
3) равноправие участия в процессе закупок для любого лица, независимо от того обстоятельства, что оно является иностранным физическим лицом, иностранной организацией либо лицом без гражданства.
3. Действие настоящего Закона распространяется на закупки, производимые на территории Республики Армения. Закупка считается производимой за пределами территории Республики Армения, если контракт заключается и в его рамках товар, работа или услуга
приобретаются или используются за пределами территории Республики Армения.
4. Действие настоящего Закона не распространяется на следующие виды сделок:
1) приобретение услуг арбитража (мирового посредника);
2) трудовые договоры;
3) приобретение оказываемых конкретными лицами услуг, предусмотренных решениями должностных лиц, осуществляющих в предусмотренных законом случаях уголовное, административное или судебное производство;
4) приобретение доли в уставном капитале юридических лиц;
5) приобретение ценных бумаг и сделки, связанные с доверительным управлением ценными бумагами.
Статья 4. Законодательство Республики Армения о закупках
1. Законодательство Республики Армения о закупках состоит из Гражданского кодекса Республики Армения, настоящего Закона и иных правовых актов.
2. Если ратифицированным международным договором установлены иные нормы, чем предусмотренные настоящим Законом, то применяются эти нормы.
3. Правительство Республики Армения и уполномоченный орган для обеспечения цели и выполнения требований настоящего Закона принимают иные правовые акты о закупках. Иные правовые акты о закупках опубликовываются также в бюллетене.
4. Правительство Республики Армения утверждает:
1) порядок произведения закупок за пределами Республики Армения;
2) порядок произведения закупок электронным способом;
3) порядок планирования закупок, утверждения характеристик предмета закупок, предварительного контроля и финансирования закупок;
4) виды партнерских сделок государственного и частного секторов, требования к характеристикам таких сделок, а также порядок составления и утверждения характеристик;
5) порядок применения процедур произведения закупки, предусмотренных настоящим Законом;
6) порядок формирования и деятельности оценочной комиссии;
7) основные условия приглашения и контракта;
8) план закупок, осуществляемых за счет средств государственного бюджета;
9) членов предусмотренного настоящим Законом Совета по обжалованию закупок,:
а. порядок оценки знания ими законодательства Республики Армения о закупках.
б. размер и порядок их вознаграждения.
5. Уполномоченный орган утверждает:
1) примерные формы используемой в процессе закупок документации, включая и примерные формы приглашения и контракта;
2) формы представляемой в уполномоченный орган согласно настоящему Закону документации, включая и формы отчетов, и сроки их представления;
3) перечень закупок, осуществляемых по рамочным соглашениям.
Статья 5. Право и квалификационные критерии участия в закупках
1. За исключением случаев произведения закупок по процедуре, предусмотренной частью 5 статьи 20 настоящего Закона, право участия в процедурах закупки не имеют лица:
1) которые признаны банкротами в судебном порядке;
2) которые имеют просроченные долги по налоговым платежам и платежам обязательного социального обеспечения Республики Армения;
3) представитель исполнительного органа которых в течение трех лет, предшествующих моменту представления заявки, был осужден за преступление, направленное против экономической деятельности или государственной службы, за исключением случаев, когда
судимость снята или погашена в установленном законом порядке;
4) которые включены в список участников, не имеющих право участия в процессе закупок. Участник включается в указанный список, если в течение года, предшествующего моменту представления заявки:
а. более одного раза нарушил предусмотренное контрактом или принятое в рамках процесса закупки обязательство, что привело к одностороннему расторжению контракта заказчиком либо прекращению дальнейшего участия данного участника в процессе закупки,
б. представил в рамках процесса закупки ложное данное,
в. в качестве отобранного участника более одного раза отказывался от заключения контракта,
г. в отношении участника в предусмотренном законом порядке вынесено решение об антиконкурентном поведении в процессе закупок за антиконкурентное соглашение или злоупотребление доминирующим положением,
д. когда имеется обстоятельство, предусмотренное пунктом 3 настоящей части.
2. Список, указанный в пункте 4 части 1 настоящей статьи, опубликовывается уполномоченным органом. Уполномоченный орган на основании сведений, имеющихся об участнике, не имеющем права участия в процессе закупок, возбуждает официальную процедуру в
Совете по обжалованию закупок. После заслушивания мнения данного участника Совет по обжалованию закупок выносит решение о включении участника в список, предусмотренный настоящей статьей. Лицо включается в указанный список на срок от 6 месяцев до 3 лет – исходя из тяжести нарушения условий, указанных в пункте 4 части 1 настоящей статьи.
3. Участник должен отвечать квалификационным критериям, установленным приглашением. Участник для выполнения предусмотренных контрактом обязательств должен иметь требуемые приглашением:
1) соответствие профессиональной деятельности предусмотренной контрактом деятельности,;
2) профессиональный опыт;
3) технические средства;
4) финансовые средства;
5) трудовые ресурсы.
4. Не могут устанавливаться такие критерии, связанные с правом участия в закупках и квалификацией участника, которые:
1) не предусмотрены настоящей статьей;
2) являются дискриминационными и ограничивают конкуренцию, необоснованно усложняя или упрощая возможное участие в процессе закупки;
3) не являются равноценными – непосредственно не вытекают из необходимости выполнения обязательств, предусмотренных контрактом.
5. Приглашением устанавливаются право участия в данных закупках и критерии, порядок оценки квалификации участника и требования, предъявляемые к требуемой для этого документации (сведениям).
Статья 6. Равенство участия в закупках
1. Любое лицо, независимо от того обстоятельства, что оно является иностранным физическим лицом, иностранной организацией либо лицом без гражданства, имеет равное право участия в процессе закупки.
2. Участие какого-либо лица в процессе закупок может ограничиваться только решением Правительства Республики Армения, если это необходимо для обеспечения национальной безопасности и защиты Республики Армения.
3. Если часть 2 настоящей статьи не применяется, то в объявлении о закупках или о предварительной квалификации указывается, что заявки могут представлять все, независимо от того обстоятельства, что они являются иностранным физическим лицом, иностранной
организацией либо лицом без гражданства; при этом объявление не подлежит изменению. Если часть 2 настоящей статьи применяется, то в объявлении о закупках или о предварительной квалификации указывается о таком ограничении.
4. Запрещается одновременное участие в одном и том же процессе закупки организаций, основанных одним и тем же лицом (одними и теми же лицами) или имеющих более чем пятьдесят процентов доли, принадлежащей одному и тому же лицу (одним и тем же лицам), за исключением:
1) организаций, основанных государством или муниципалитетами;
2) случаев участия, установленных частью 6 статьи 27 настоящего Закона.
5. Юридические лица с участием заказчика (в том числе и государства или муниципалитета) принимают участие в закупках на равных правах с другими участниками, и обстоятельство участия заказчика в этих организациях не может повлечь установление или применение для этих лиц какой-либо льготы или других благоприятных условий.
Статья 7. Документация, ее реквизиты и электронные закупки
1. Составлением соответствующей документации (в том числе и электронной) должны обеспечиваться запись и хранение сведений, относящихся к закупкам.
2. В случае установления приглашением для участника условия представления сведения одновременно представляются реквизиты этого сведения. В рамках установленных настоящим Законом функций коммуникация может осуществляться электронным способом, при этом:
1) приглашение может предоставляться электронным способом;
2) в предусмотренных приглашением случае и порядке заявки представляются электронным способом.
3. Средства, используемые для коммуникации электронным способом, а также их технические характеристики должны являться недискриминационными, быть в общей сложности доступными для любого возможного участника и взаимодействующими с средствами
информационных и коммуникационных технологий общего пользования.
4. К средствам передачи и приема заявок электронным способом в обязательном порядке применимы следующие правила:
1) заинтересованным участникам доступны сведения, относящиеся к атрибутам (в том числе и кодированию), необходимым для представления заявок в электронной форме;
2) электронные приборы для получения заявок в электронной форме должны гарантировать полноту и конфиденциальность полученных данных с минимальным обеспечением следующих условий:
а. возможность четкого определения точного времени и даты получения заявок,
б. переданные данные не доступны кому-либо до срока, установленного для передачи данных,
в. возможность четкого выявления несанкционированного доступа в случае нарушения запрета на доступность переданных данных,
г. сроки раскрытия полученных данных могут устанавливаться и изменяться только уполномоченными лицами,
д. доступ к данным, полученным на различных этапах процедуры закупок, возможен посредством одновременных действий не менее чем двух уполномоченных лиц (систем) и только после срока, установленного согласно подпункту 2 настоящей части,
е. данные, полученные и раскрытые в соответствии с требованиями настоящей части, должны оставаться доступными только для лиц, имеющих полномочия на ознакомление с ними;
3) участники до истечения срока, установленного для представления заявок, представляют документы, свидетельства, декларации и иную документацию, если они не доступны в электронном формате.
Статья 8. Протокол процедуры закупки и отчетность по закупкам
1. Если цена закупки превышает базовую единицу закупок, то заказчик составляет протокол процедуры закупки. Протокол процедуры закупки в соответствии с формой закупки содержит:
1) наименование, место нахождения заказчика;
2) обоснование необходимости закупки и выбора формы закупки;
3) приглашение и внесенные в него изменения;
4) полученные запросы и представленные разъяснения относительно закупки;
5) данные участников, представивших заявки, - их наименование, место нахождения или место жительства, средства связи;