«ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱՑԻՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1995 թվականի նոյեմբերի 6-ի ՀՕ-16 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 13-րդ հոդվածի 10-րդ մասից հանել «եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմնի մշակած Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության առանձնահատկությունների մասին տեղեկատվական ձեռնարկը» բառերը:
Հոդված 2. Օրենքի 29-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ մասի «մեկամյա» բառը փոխարինել «վեցամսյա» բառով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ եւ 4-րդ մասերով.
«Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության հարցերի վերաբերյալ դիմումների, միջնորդությունների, դրանց քննարկման ընթացքի, անձի քաղաքացիության վերաբերյալ տվյալները ֆիզիկական անձանց, կազմակերպություններին, պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, ինչպես նաեւ օտարերկրյա պետություններին կարող են փոխանցվել կամ տրամադրվել միայն դիմումատուի կամ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ձեռք բերած անձի համաձայնությամբ կամ օրենքով կամ միջազգային պայմանագրերով նախատեսված դեպքերում:
Սույն հոդվածի երրորդ մասով նախատեսված համաձայնությունը ներկայացնելու պարտավորությունը կրում է տվյալներ ստանալու նպատակով հարցմամբ դիմողը:»:
Հոդված 3. Անցումային դրույթներ
2. Սույն օրենքի 2-րդ հոդվածի 1-ին կետով նախատեսված վեցամսյա ժամկետը գործում է սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո ներկայացված քաղաքացիության հարցերի վերաբերյալ դիմումները քննարկելիս:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ГРАЖДАНСТВЕ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ”
Статья 1. В части 10 статьи 13 Закона Республики Армения “О гражданстве Республики Армения” от 6 ноября 1995 года, ЗР-16 (далее – Закон) слова “предоставляются Конституция Республики Армения и информационная памятка об особенностях законодательства Республики Армения, разработанная уполномоченным органом Правительства Республики Армения” заменить словами “вручается Конституция Республики Армения”.
Статья 2. В статье 29 Закона:
1) в части 2 слова “в срок до одного года” заменить словами “в шестимесячный срок”;
2) статью дополнить частями 3 и 4 следующего содержания:
“Данные по заявлениям, ходатайствам, связанным с вопросами гражданства Республики Армения, о ходе их рассмотрения, гражданстве лица могут передаваться или предоставляться физическим лицам, организациям, органам государственного управления или местного самоуправления, а также иностранным государствам только с согласия заявителя или лица, приобретшего гражданство Республики Армения, или в случаях, предусмотренных законом или международными договорами.
Обязательство по представлению согласия, предусмотренного частью третьей настоящей статьи, несет заявитель, обратившийся с запросом в целях получения данных.”.
Статья 3. Переходные положения
1. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день после дня его официального опубликования.
2. Шестимесячный срок, предусмотренный пунктом 1 статьи 2 настоящего Закона, действует при рассмотрении заявлений по вопросам гражданства, представленных после вступления настоящего Закона в силу.