Ընդունվել է 07.05.2015
Հոդված 1. «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1995 թվականի նոյեմբերի 6-ի ՀՕ-16 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 10-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետում «անձինք» բառը փոխարինել «ազգությամբ հայերը» բառերով, իսկ «2014 թվականի դեկտեմբերի 31-ը» բառերը՝ «2016 թվականի դեկտեմբերի 31-ը» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 11-րդ հոդվածի 4-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Համաձայնության բացակայության դեպքում երեխան ձեռք է բերում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն՝
1) եթե նա ծնվել է Հայաստանի Հանրապետությունում կամ,
2) եթե Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ձեռք չբերելու դեպքում դառնում է քաղաքացիություն չունեցող անձ, կամ
3) եթե ծնողները մշտապես բնակվում են Հայաստանի Հանրապետությունում:»:
Հոդված 3. Օրենքի 12-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 12. Քաղաքացիություն չունեցող անձանց երեխայի քաղաքացիությունը, ինչպես նաեւ այն երեխայի քաղաքացիությունը, որի ծնողների քաղաքացիությունն անհայտ է, կամ որի ծնողները չեն կարող իրենց քաղաքացիությունը փոխանցել երեխային` իրենց քաղաքացիության երկրի (երկրների) օրենսդրության համաձայն
1. Հայաստանի Հանրապետությունում ծնված երեխան ձեռք է բերում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն, եթե`
1) ծնողները քաղաքացիություն չունեցող անձինք են.
2) ծնողների քաղաքացիությունն անհայտ է.
3) ծնողներն այլ երկրի (երկրների) քաղաքացիներ են, սակայն չեն կարող իրենց քաղաքացիությունը փոխանցել երեխային` իրենց քաղաքացիության երկրի (երկրների) օրենսդրության համաձայն.
4) ծնողներից մեկը քաղաքացիություն չունեցող անձ է, իսկ մյուսը` այլ երկրի քաղաքացի, որը, իր քաղաքացիության երկրի օրենսդրության համաձայն, չի կարող իր քաղաքացիությունը փոխանցել երեխային.
5) ծնողներից մեկը քաղաքացիություն չունեցող անձ է, իսկ մյուսի քաղաքացիությունն անհայտ է.
6) ծնողներից մեկի քաղաքացիությունն անհայտ է, իսկ մյուսն այլ երկրի քաղաքացի է, որը, իր քաղաքացիության երկրի օրենսդրության համաձայն, չի կարող իր քաղաքացիությունը փոխանցել երեխային:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված դեպքերում երեխան ձեռք է բերում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագիր ստանալու համար ներկայացված դիմումի հիման վրա:
3. Սույն օրենքի իմաստով երեխան Հայաստանի Հանրապետությունում ծնված է համարվում նաեւ, եթե ծնվել է Հայաստանի Հանրապետության դրոշի տակ օրինական կարգով գտնվող կամ Հայաստանի Հանրապետության տարբերանշանը կրող Հայաստանի Հանրապետության օդանավակայանում կամ նավահանգստում գրանցված օդային, ծովային կամ գետային նավում:
4. Սույն հոդվածի իմաստով ծնողի քաղաքացիությունը համարվում է անհայտ, եթե մինչեւ երեխայի քաղաքացիությունը որոշելու համար վերջնական որոշում կայացնելու պահը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմնի ձեռնարկած անհրաժեշտ եւ բավարար միջոցների արդյունքում հնարավոր չի եղել որոշել ծնողի քաղաքացիությունը:»:
Հոդված 4. Օրենքի 13-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասը «գործունակ» բառից հետո լրացնել «(բացառությամբ անգործունակ ճանաչված անձի կողմից սույն հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալու դեպքի)» բառերով.
2) 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ կետով.
«5) որը Հայաստանի Հանրապետությունում ճանաչվել է փախստական կամ հանդիսանում է Հայաստանի Հանրապետությունում բնակվող` քաղաքացիություն չունեցող անձ:».
3) 3-րդ մասը «անձը» բառից հետո լրացնել «կամ անգործունակ անձը, որի խնամակալը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի է» բառերով.
4) 5-րդ մասը «անձամբ» բառից հետո լրացնել «, իսկ անգործունակ ճանաչված անձի դեպքում` խնամակալի միջոցով,» բառերով:
«Այլ երկրի քաղաքացիություն ձեռք բերելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը դադարեցրած, սակայն այլ երկրի քաղաքացիություն չստացած անձը, իր դիմումի համաձայն, կարող է վերականգնել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը:»:
Հոդված 6. Օրենքի 16-րդ հոդվածի 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Եթե Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն է ձեռք բերում ծնողներից մեկը, իսկ մյուսն օտարերկրյա քաղաքացի է կամ քաղաքացիություն չունեցող անձ, ապա նրանց երեխան ձեռք է բերում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն՝
1) եթե առկա է ծնողների գրավոր համաձայնությունը, կամ
2) եթե երեխան բնակվում է Հայաստանի Հանրապետությունում, եւ առկա է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող ծնողի համաձայնությունը, կամ
3) եթե ծնողների (ծնողի) համաձայնության բացակայության դեպքում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ձեռք չբերելու դեպքում դառնում է քաղաքացիություն չունեցող անձ:»:
Հոդված 7. Օրենքի 17-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ եւ 5-րդ մասերով.
«Սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված դեպքերում երեխան կորցնում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը, եթե նա ունի կամ ձեռք է բերում այլ պետության քաղաքացիություն:
Սույն հոդվածով նախատեսված դեպքերում երեխան կորցնում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը` քաղաքացիության դադարեցման հետեւանքով` ծնողի ներկայացրած դիմումի հիման վրա` սույն օրենքով Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը դադարեցնելու համար նախատեսված ընդհանուր հիմունքներով:»:
Հոդված 8. Օրենքի 19-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասը «դիմումով» բառից հետո լրացնել «, եթե նա ունի կամ ձեռք է բերում այլ պետության քաղաքացիություն» բառերով.
2) 2-րդ մասը «, պահպանում է» բառերից առաջ լրացնել «կամ օտարերկրյա քաղաքացի» բառերով:
Հոդված 9. Օրենքի 21-րդ հոդվածը «իրավունքից» բառից հետո լրացնել «, եւ եթե երեխան ունի կամ ձեռք է բերում այլ պետության քաղաքացիություն» բառերով:
Հոդված 10. Օրենքի 23-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2) կեղծ փաստաթղթերի կամ կեղծ տվյալների հիման վրա քաղաքացիություն ձեռք բերելու դեպքում, եթե անձի կողմից կեղծ փաստաթղթեր կամ կեղծ տվյալներ ներկայացնելը հիմնավորվել է օրենքով սահմանված կարգով, եւ արարքը կատարելու պահից չի անցել 5 տարի.»:
Հոդված 11. Օրենքի 24-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասը «քաղաքացիություն» բառից հետո լրացնել «կամ դուրս գալ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունից, եթե ունի այլ պետության քաղաքացիություն» բառերով.
«5) նա չունի այլ պետության քաղաքացիություն եւ մինչեւ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի կողմից Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը դադարեցնելու վերաբերյալ հրամանագրի ստորագրումը չի ներկայացնում օտարերկրյա պետության իրավասու մարմնի տված գրավոր հավաստում (տեղեկանք) տվյալ պետության քաղաքացիություն ձեռք բերելու իրավական հնարավորության մասին:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ГРАЖДАНСТВЕ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ”
Статья 1. В пункте 2 части 1 статьи 10 Закона Республики Армения “О гражданстве Республики Армения” от 6 ноября 1995 года, ЗР-16 (далее – Закон) слово “лица” заменить словами “армяне по национальности”, а слова “31 декабря 2014 года” заменить словами “31 декабря 2016 года”.
Статья 2. Часть 4 статьи 11 Закона изложить в следующей редакции:
“При отсутствии согласия ребенок приобретает гражданство Республики Армения:
1) если он родился в Республике Армения, или
2) если он становится лицом без гражданства при неприобретении гражданства Республики Армения, или
3) если его родители постоянно проживают в Республике Армения.”.
Статья 3. Статью 12 Закона изложить в следующей редакции:
Статья 12. Гражданство ребенка лиц без гражданства, а также гражданство
ребенка, гражданство родителей которого неизвестно или родители которого не могут передать ему свое гражданство согласно законодательству страны (стран) своего гражданства
1. Ребенок, рожденный в Республике Армения, приобретает гражданство Республики Армения, если:
1) его родители являются лицами без гражданства;
2) гражданство родителей неизвестно;
3) родители являются гражданами другой страны (других стран), но не могут передать ребенку свое гражданство согласно законодательству страны (стран) своего гражданства;
4) один из родителей является лицом без гражданства, а другой -гражданином другой страны, который не может передать ребенку свое гражданство согласно законодательству страны своего гражданства;
5) один из родителей является лицом без гражданства, а гражданство другого неизвестно;
6) гражданство одного из родителей неизвестно, а другой является гражданином другой страны, который не может передать ребенку свое гражданство согласно законодательству страны своего гражданства.
2. В случаях, предусмотренных частью 1 настоящей статьи, ребенок приобретает гражданство Республики Армения на основании заявления наполучение паспорта гражданина Республики Армения, поданного в порядке, установленном законодательством Республики Армения.
3. По смыслу настоящего Закона ребенок считается также рожденным в Республике Армения, если он родился на зарегистрированном в аэропорту или порту Республики Армения воздушном, морском или речном судне, правомерно находящемся под Флагом Республики Армения или носящем символику Республики Армения.
4. По смыслу настоящего Закона гражданство родителя считается неизвестным, если до момента вынесения окончательного решения по определению гражданства ребенка невозможно было определить гражданство родителя в результате предпринятых уполномоченным органом Правительства Республики Армения необходимых и достаточных мер.”.
1) часть 1 после слова “дееспособное” дополнить словами “(за исключением случая получения гражданства Республики Армения лицом, признанным недееспособным согласно части 3 настоящей статьи)”;
2) часть 2 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
“5) признано беженцем в Республике Армения или является лицом без гражданства, проживающим в Республике Армения.”;
3) часть 3 после слов “по национальности” дополнить словами “или недееспособным лицом, опекуном которого является гражданин Республики Армения”;
4) часть 5 после слова “лично” дополнить словами “, а в случае недееспособного лица – через опекуна”.
Статья 5. Статью 14 Закона дополнить частью 2 следующего содержания:
“Лицо, прекратившее гражданство Республики Армения в целях приобретения гражданства другой страны, однако не получившее гражданство другой страны, может восстановить гражданство Республики Армения согласно своему заявлению.”.
Статья 6. Часть 2 статьи 16 Закона изложить в следующей редакции:
“Если гражданство Республики Армения приобретает один из родителей, а другой является иностранным гражданином или лицом без гражданства, то их ребенок приобретает гражданство Республики Армения:
1) если имеется письменное согласие родителей, или
2) если ребенок проживает в Республике Армения и имеется согласие родителя, являющегося гражданином Республики Армения, или
3) если он становится лицом без гражданства в случае неприобретения гражданства Республики Армения при отсутствии согласия родителей (родителя).”.
Статья 7. Статью 17 Закона дополнить частями 4 и 5 следующего содержания:
“В случаях, предусмотренных частью 2 настоящей статьи, ребенок утрачивает гражданство Республики Армения, если он имеет или приобретает гражданство другого государства.
В предусмотренных настоящей статьей случаях ребенок утрачивает гражданство Республики Армения вследствие прекращения гражданства на основании заявления родителя, поданного на общих основаниях, предусмотренных настоящим Законом для прекращения гражданства Республики Армения.”.
Статья 8. В статье 19 Закона:
1) часть 1 после слова “усыновителей” дополнить словами “, если он имеет или приобретает гражданство другого государства”;
2) часть 2 перед словом “,сохраняет” дополнить словами “или иностранным гражданином”.
Статья 9. Статью 21 Закона после слова “прав” дополнить словами “ и если ребенок имеет или приобретает гражданство другого государства”.
Статья 10. Пункт 2 части 1 статьи 23 Закона изложить в следующей редакции:
“2) в случае приобретения гражданства на основании подложных документов или ложных данных, если представление лицом подложных документов или ложных данных было обосновано в установленном Законом порядке и с момента совершения деяния не прошло 5 лет;”.
Статья 11. В статье 24 Закона:
1) часть 1 после слова “государства” дополнить словами “или выйти из гражданства Республики Армения - если он имеет гражданство другого государства”;
“5) он не имеет гражданства другого государства и до подписания Президентом Республики Армения указа о прекращении гражданства Республики Армения не представляет письменного заверения (справки), выданного (выданной) правомочным органом иностранного государства о правовой возможности приобретения гражданства данного государства.”.
Статья 12. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день после дня его официального опубликования.