Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 202-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ա1» եւ «ա2» ենթակետերով.
«ա1. ռոյալթիի հաշվարկման իմաստով խտանյութի իրացման շրջանառությունը որոշելիս խտանյութի առանձին տեսակների համար վճարվող մետաղներ են համարվում՝
- պղնձի խտանյութերի դեպքում՝ պղինձը, ոսկին, արծաթը, ինչպես նաեւ խտանյութի վաճառքի պայմանագրի համաձայն վճարվող այլ մետաղներ,
- մոլիբդենի խտանյութի դեպքում՝ մոլիբդենը, ինչպես նաեւ խտանյութի վաճառքի պայմանագրի համաձայն վճարվող այլ մետաղներ,
- ցինկի խտանյութի դեպքում՝ ցինկը, ոսկին, արծաթը, ինչպես նաեւ խտանյութի վաճառքի պայմանագրի համաձայն վճարվող այլ մետաղներ,
- այլ խտանյութերի դեպքում՝ խտանյութի վաճառքի պայմանագրի համաձայն վճարվող մետաղները,
ա2. ռոյալթիի  հաշվարկման  իմաստով  խտանյութի  իրացման շրջանառությունը որոշելիս Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը կարող է սահմանել՝
- վճարվող մետաղների համար գնորդի կողմից չվճարվող (նվազեցումների ենթակա) մասի առավելագույն սահմանաչափերը։ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանված չլինելու դեպքում դրանք ընդունվում են պայմանագրով սահմանված չափով,
- մատակարարման պայմանագրով որոշված՝ վերամշակման, զտման կամ այլ համանման ծախսերի (ներառյալ՝ տրանսպորտային) առավելագույն սահմանաչափերը: Սահմանաչափերը հրապարակվում են՝ հիմնվելով մասնագիտացված միջազգային պարբերականների, այդ թվում՝ Վուդ Մակենզի (Wood Mackenzie), Մետալ Բյուլետին (Metal Bulletin) կամ համանման հեղինակությամբ միջազգային այլ պարբերականների կողմից մետաղական խտանյութերի վերամշակման եւ զտման ծախսերի վերաբերյալ հրապարակվող տվյալները՝ հղում կատարելով համապատասխան աղբյուրին։ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանված չլինելու դեպքում դրանք ընդունվում են պայմանագրով սահմանված չափով,»։
Հոդված 2. Օրենսգրքի 202-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետի «գ» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«գ. եթե ռոյալթիի հաշվետու ժամանակաշրջանը ներառող յուրաքանչյուր ամսվա արդյունքներով ռոյալթիի իրացման շրջանառությունը 20 տոկոս կամ ավելի չափով ցածր է նույն ամսվա ընթացքում մատակարարված խտանյութում՝ սույն օրենսգրքով կամ մատակարարման պայմանագրով վճարվողհանդիսացող մետաղների վերջնական պարունակության եւ նույն մետաղների՝ տվյալ ամսվա միջազգային գների հիման վրա հաշվարկված իրացման շրջանառությունից, ապա այդ ամսվա համար իրացման շրջանառություն է համարվում մատակարարված խտանյութում՝ սույն օրենսգրքով կամ մատակարարման պայմանագրով վճարվող հանդիսացող մետաղների վերջնական պարունակության եւ նույն մետաղների՝ տվյալ ամսվա միջազգային միջին գների 80 տոկոսի արտադրյալը,»։
Հոդված 3. Օրենսգրքի  202-րդ հոդվածի 7-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«7. Սույն օրենքի կիրառության իմաստով՝ մետաղի միջազգային միջին գին է համարվում ֆինանսների բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմնի կողմից Լոնդոնի մետաղների բորսայի, իսկ նշված աղբյուրի կողմից որեւէ մետաղի վերաբերյալ տվյալներ չհրապարակվելու դեպքում՝ համանման միջազգային այլ հեղինակավոր աղբյուրի տվյալների հիման վրա յուրաքանչյուր ամսվա համար հրապարակված գինը (հրապարակելով նաեւ աղբյուրի վերաբերյալ տեղեկությունները):»։

Статья 1. Пункт 3 части 3 статьи 202 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) дополнить подпунктами “а1” и “а2” следующего содержания:
“а1. по смыслу исчисления роялти при определении оборота по реализации концентрата оплачиваемыми металлами для отдельных видов концентрата считаются:
- в случае концентрата меди – медь, золото, серебро, а также другие оплачиваемые металлы согласно договору продажи концентрата,
- в случае концентрата молибдена – молибден, а также другие оплачиваемые металлы согласно договору продажи концентрата,
- в случае концентрата цинка – цинк, золото, серебро, а также другие оплачиваемые металлы согласно договору продажи концентрата,
- в случае других концентратов - оплачиваемые металлы согласно договору продажи концентрата,
а2. по смыслу исчисления роялти Правительство Республики Армения при определении оборота по реализации концентрата может устанавливать:
- максимальные предельные размеры неоплачиваемой  (подлежащей вычетам) покупателем части оплачиваемых металлов. В случае их неустановления Правительством Республики Армения они принимаются в размере, установленном договором,
- максимальные предельные размеры определенных договором поставки расходов на переработку, очистку или других аналогичных расходов (включая транспортные). Предельные размеры публикуются,  основываясь на данных о расходах на обработку и очистку металлических концентратов, публикуемых международными специализированными изданиями, в том числе  Вуд Маккензи (Wood Mackenzie), Металл Бюллетин (Metal Bulletin) или другими изданиями с аналогичным авторитетом, со ссылкой на соответствующий источник. В случае их неустановления Правительством Республики Армения они принимаются в размере, установленном договором,”.
Статья 2. Подпункт “в” пункта 3 части 3 статьи 202 Кодекса изложить в следующей редакции:
“в. если по результатам каждого месяца, включающего отчетный период роялти, оборот по реализации роялти на 20 или более процентов меньше оборота по реализации, исчисленного на основании конечного содержания в поставленном в течение того же месяца концентрате металлов, являющихся оплачиваемыми согласно настоящему Кодексу или договору поставки, и международных цен на те же металлы в данном месяце, то оборотом по реализации за этот месяц считается произведение конечного содержания в поставленном концентрате металлов, являющихся оплачиваемыми согласно настоящему Кодексу или договору поставки, и 80 процентов от международных средних цен на те же металлы в данном месяце,”.
Статья 3. Часть 7 статьи 202 Кодекса изложить в следующей редакции:
“7. По смыслу применения настоящего Закона международной средней ценой на металл считается цена, опубликованная уполномоченным органом Правительства Республики Армения в области финансов за каждый месяц на основании данных Лондонской биржи металлов, а в случае неопубликования указанным источником данных о каком-либо металле – на основании данных другого аналогичного международного авторитетного источника (с опубликованием также сведений об источнике).”.