«ԱՐՏԱԿԱՐԳ ԴՐՈՒԹՅԱՆ ԻՐԱՎԱԿԱՆ ՌԵԺԻՄԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2012 թվականի մարտի 21-ի ՀՕ-106-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 2-րդ հոդվածում «Հանրապետության Նախագահի արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին հրամանագրով» բառերը փոխարինել «արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ» բառերով:
«Հոդված 3. Արտակարգ դրություն հայտարարելու կարգը
1. Սույն օրենքի 1-ին հոդվածին համապատասխան` Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը հայտարարում է արտակարգ դրություն, ձեռնարկում է իրավիճակից բխող միջոցառումներ եւ այդ մասին ուղերձով դիմում ժողովրդին:
2. Արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշումը, ինչպես նաեւ որոշման մեջ կատարվող փոփոխությունները եւ լրացումները անհապաղ հրապարակվում են հանրային հեռուստատեսությամբ, հանրային ռադիոյով, իսկ եթե դա հնարավոր չէ, ապա զանգվածային լրատվության այլ միջոցներով: Հայաստանի Հանրապետության կառավարության արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին որոշումն ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից, եթե Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ ուժի մեջ մտնելու ավելի ուշ ժամկետ նախատեսված չէ։
3. Արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին անհապաղ տեղեկացվում են Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների, հյուպատոսական հիմնարկների եւ միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարները, Միավորված ազգերի կազմակերպության եւ Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարները, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցչությունները եւ քարտուղարությունները միջազգային կազմակերպություններում։»:
1) վերնագրի «Հանրապետության Նախագահի հրամանագրի» բառերը փոխարինել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշման» բառերով.
2) 1-ին մասի «Հանրապետության Նախագահի հրամանագրում» բառերը փոխարինել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 5-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «նշված ժամկետների ընթացքում» բառերը փոխարինել «մինչեւ նշված ժամկետների ավարտը» բառերով, իսկ «Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով» բառերը` «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ» բառերով:
1) 1-ին մասի «Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով» եւ «Հանրապետության Նախագահի հրամանագիրն» բառերը համապատասխանաբար փոխարինել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ» եւ «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշումն» բառերով.
«2. Ազգային ժողովը կարող է «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքով սահմանված կարգով վերացնել արտակարգ դրությունը կամ չեղյալ հայտարարել արտակարգ դրության իրավական ռեժիմով նախատեսված միջոցառումների իրականացումը:».
«3. Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի ապահովմանն ուղղված որեւէ առանձին միջոցառման իրականացումն Ազգային ժողովի կողմից չեղյալ հայտարարվելու դեպքում դադարում է այդ միջոցառման հետագա իրականացումը, իսկ Ազգային ժողովի կողմից արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի ապահովմանն ուղղված բոլոր միջոցառումների իրականացումը չեղյալ հայտարարվելու դեպքում արտակարգ դրությունը դադարում է, որի մասին բնակչությունն անհապաղ իրազեկվում է մամուլով եւ զանգվածային լրատվության մյուս միջոցներով:».
4) 4-րդ մասի առաջին նախադասության «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 92-րդ հոդվածի 7-րդ մասով» բառերը փոխարինել «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 107-րդ հոդվածի 5-րդ մասով եւ սույն հոդվածի 1-ին մասով» բառերով, իսկ երկրորդ նախադասությունը հանել:
Հոդված 6. Օրենքի 7-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի 1-ին կետի «տեղաշարժման ազատության» բառերը փոխարինել «ազատ տեղաշարժվելու իրավունքի» բառերով, իսկ 12-րդ կետի «խոսքի ազատության» բառերը` «կարծիքի արտահայտման ազատության» բառերով.
2) 2-րդ մասի «Հանրապետության Նախագահն» բառերը փոխարինել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 8-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի «Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով» բառերը փոխարինել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ» բառերով.
2) 2-րդ մասի «Հանրապետության Նախագահի» բառերը փոխարինել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության» բառերով:
Հոդված 8. Օրենքի 10-րդ հոդվածում՝
1) 3-րդ մասի «արտակարգ իրավիճակներում պարտավորություններից շեղվելու վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պարտավորություններին» բառերը փոխարինել «Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 76-րդ հոդվածի պահանջներին» բառերով.
2) 4-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 120-րդ հոդվածն ուժի մեջ մտնելու օրվանից:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ «О ПРАВОВОМ РЕЖИМЕ ЧРЕЗВЫЧАЙНОГО ПОЛОЖЕНИЯ»
Статья 1.  В статье 2 Закона Республики Армения «О правовом режиме чрезвычайного положения» от 21 марта 2012 года ЗР–106–Н  (далее – Закон)  слова «указом Президента Республики об объявлении чрезвычайного положения» заменить словами «постановлением Правительства Республики Армения об объявлении чрезвычайного положения».
«Статья 3. Порядок объявления чрезвычайного положения
В соответствии со статьей 1 настоящего Закона Правительство  Республики Армения объявляет чрезвычайное положение, осуществляет продиктованные ситуацией мероприятия, предусмотренные настоящим Законом, и обращается с посланием об этом к народу.
Постановление Правительства Республики Армения об объявлении чрезвычайного положения, а также вносимые в него изменения и дополнения незамедлительно опубликовываются по Общественному телевидению, Общественному радио, а если это невозможно, то через другие средства массовой информации. Постановление Правительства Республики Армения об объявлении чрезвычайного положения вступает в силу с момента его опубликования, если постановлением Правительства Республики Армения не предусматривается более поздний срок его вступления в силу.
Об объявлении чрезвычайного положения незамедлительно уведомляются руководители аккредитованных в Республике Армения дипломатических представительств, консульских учреждений и международных организаций, генеральные секретари Организации
Объединенных Наций и Совета Европы, а также представительства и секретариаты Республики Армения в международных организациях.».
1) в наименовании статьи слова «указа Президента Республики» заменить словами «постановления Правительства Республики Армения»;
2) в части 1 слова «В указе Президента Республики» заменить словами «В постановлении Правительства Республики Армения».
Статья  4. В части 2 статьи 5 Закона слова «в течение указанных сроков» заменить словами «до истечения указанных сроков», а слова «указом Президента Республики» заменить словами «постановлением Правительства Республики Армения».
1) в части 1 слова «указом Президента Республики» и «Указ Президента Республики» заменить соответственно словами «постановлением Правительства Республика Армения» и «Постановление Правительства Республика Армения»;
«2. Национальное Собрание в порядке, установленном Конституционным законом Республики Армения «Регламент Национального Собрания», может аннулировать чрезвычайное положение либо объявить недействительным осуществление мероприятий, предусмотренных правовым режимом чрезвычайного положения».
«3. В случае объявления Национальным Собранием недействительным осуществление отдельного мероприятия, направленного на обеспечение правового режима чрезвычайного положения,  дальнейшее осуществление этого мероприятия прекращается, а в  случае объявления  Национальным Собранием недействительными осуществление всех мероприятий, направленных на обеспечение правового режима чрезвычайного положения, чрезвычайное положение прекращается, о чем население незамедлительно информируется через прессу и другие средства массовой информации.»;
4)   в первом предложении части 4  слова «частью 7 статьи 92 Закона Республики Армения “Регламент Национального Собрания”» заменить словами «частью 5 статьи 107 Конституционного закона Республики Армения “Регламент Национального Собрания” и частью 1 настоящей статьи», а второе предложение исключить.
1)  в пункте 1 части 1 слова «свободы лиц на передвижение» заменить словами  «на право лиц на свободное передвижение»,а в пункте 12  слова «свободы слова» - словами «свободы на выражение мнения»;
2)   в части 2 слова «Президент Республики» заменить словами «Правительство Республики Армения».
Статья 7. В статье 8 Закона:
1) в части 1 слова «Президент Республики может создать комендатуру» заменить словами «постановлением Правительства Республики Армения может быть создана комендатура»;
2) в части 2 слова «Президентом Республики» заменить словами «Правительством Республики Армения».
Статья 8. В статье 10 Закона:
1) в части 3 слова «международным обязательствам Республики Армения относительно отклонения от обязательств в чрезвычайных ситуациях» заменить словами «требованиям статьи 76 Конституции Республики Армения»;
Статья  9.  Настоящий Закон вступает в силу со дня вступления в силу статьи 120 Конституции Республики Армения.