«ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ԿԱՆՈՆԱԿԱՐԳ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի դեկտեմբերի 16-ի ՀՕ-9-Ն սահմանադրական օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 141-րդ հոդվածի 3-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Սահմանադրական դատարանի դատավորների թափուր տեղերի համար առաջադրումները կատարում են հաջորդաբար Հանրապետության նախագահը, դատավորների ընդհանուր ժողովը եւ Կառավարությունը՝ Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնը թափուր մնալուց հետո՝ մեկամսյա ժամկետում, իսկ Սահմանադրական դատարանի դատավորի լիազորություններն ավարտվելու կամ պաշտոնավարման տարիքը լրանալու դեպքում՝ Սահմանադրական դատարանի նախագահի կողմից համապատասխան տեղեկությունն ստանալուց հետո՝ մեկամսյա ժամկետում:»:
Հոդված 2. Օրենքի 142-րդ հոդվածի 3-րդ մասի առաջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի նախագահի թեկնածուին առաջարկում է «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքով սահմանված կարգով Ազգային ժողովի նախագահին ուղղված գրավոր դիմումով Վճռաբեկ դատարանի նախագահի պաշտոնավարման ժամկետը լրանալու օրվանից տասնօրյա, իսկ այլ հիմքով պաշտոնը թափուր մնալու դեպքում՝ մեկամսյա ժամկետում:»:
Հոդված 3. Օրենքի 143-րդ հոդվածի 3-րդ մասի առաջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի դատավորների թեկնածուներին ներկայացնում է «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքով սահմանված կարգով Ազգային ժողովի նախագահին ուղղված գրավոր դիմումով Վճռաբեկ դատարանի դատավորի պաշտոնավարման ժամկետը լրանալու օրվանից՝ տասնօրյա, իսկ այլ հիմքով պաշտոնը թափուր մնալու դեպքում՝ մեկամսյա ժամկետում:»:

ON MAKING AMENDMENTS TO THE CONSTITUTIONAL LAW OF THE REPUBLIC OF ARMENIA “RULES OF PROCEDURE OF THE NATIONAL ASSEMBLY”
Adopted 07.02.2018
Article 1. Paragraph 3 of Article 141 of the Constitutional Law of the Republic of Armenia “Rules of Procedure of the National Assembly” of December 16,2016, LA-9-Н (hereinafter - Law) shall be stated as follows:
“3. Nominations to vacancies of judges of the Constitutional Court shall be made in turn: - the President of the Republic, the General Meeting of Judges and the Government within a month after a vacancy for a judge of the Constitutional Court, and in case of expiration of powers or reaching the age limit for tenure of a judge of the Constitutional Court: - within a month after receiving relevant information from the President of the Constitutional Court.”.
Article 2. The first sentence of part 3 of article 142 of the Law shall be stated as follows:
“3. The Supreme Judicial Council shall nominate a candidate for the Chairperson of the Court of Cassation, in a written application addressed to the Chairperson of the National Assembly by a procedure established by the Constitutional Law of the Republic of Armenia "Judicial Code of the Republic of Armenia" within ten days from the date of expiration of the term of the office for the Chairperson of the Court of Cassation and in case his/her office is vacant for other reasons, within one month.”.
Article 3. The first sentence of paragraph 3 of Article 143 of the Law shall be stated as follows:
“3. The Supreme Judicial Council shall nominate candidates for Judges of the Court of Cassation, in a written application addressed to the Chairperson of the National Assembly by a procedure established by the Constitutional Law of the Republic of Armenia "Judicial Code of the Republic of Armenia" within ten days from the date of expiration of the term of the office for the Chairperson of the Court of Cassation and in case his/her office is vacant for other reasons: within one month.”.
Article 4. This Law shall enter into force on the tenth day following the day of its official promulgation.