«ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ԿԱՆՈՆԱԿԱՐԳ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի դեկտեմբերի 16-ի ՀՕ-9-Ն սահմանադրական օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 141-րդ հոդվածի 3-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Սահմանադրական դատարանի դատավորների թափուր տեղերի համար առաջադրումները կատարում են հաջորդաբար Հանրապետության նախագահը, դատավորների ընդհանուր ժողովը եւ Կառավարությունը՝ Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնը թափուր մնալուց հետո՝ մեկամսյա ժամկետում, իսկ Սահմանադրական դատարանի դատավորի լիազորություններն ավարտվելու կամ պաշտոնավարման տարիքը լրանալու դեպքում՝ Սահմանադրական դատարանի նախագահի կողմից համապատասխան տեղեկությունն ստանալուց հետո՝ մեկամսյա ժամկետում:»:
Հոդված 2. Օրենքի 142-րդ հոդվածի 3-րդ մասի առաջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի նախագահի թեկնածուին առաջարկում է «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքով սահմանված կարգով Ազգային ժողովի նախագահին ուղղված գրավոր դիմումով Վճռաբեկ դատարանի նախագահի պաշտոնավարման ժամկետը լրանալու օրվանից տասնօրյա, իսկ այլ հիմքով պաշտոնը թափուր մնալու դեպքում՝ մեկամսյա ժամկետում:»:
Հոդված 3. Օրենքի 143-րդ հոդվածի 3-րդ մասի առաջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի դատավորների թեկնածուներին ներկայացնում է «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքով սահմանված կարգով Ազգային ժողովի նախագահին ուղղված գրավոր դիմումով Վճռաբեկ դատարանի դատավորի պաշտոնավարման ժամկետը լրանալու օրվանից՝ տասնօրյա, իսկ այլ հիմքով պաշտոնը թափուր մնալու դեպքում՝ մեկամսյա ժամկետում:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В КОНСТИТУЦИОННЫЙ ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “РЕГЛАМЕНТ НАЦИОНАЛЬНОГО СОБРАНИЯ”
Статья 1. Часть 3 статьи 141 Конституционного закона Республики Армения  “Регламент Национального Собрания” от 16 декабря 2016 года, ЗР-9-Н (далее – Закон) изложить в следующей редакции :
“3. Выдвижения на вакантные места судей Конституционного Суда производят поочередно Президент Республики, Общее собрание судей и Правительство в месячный срок после открытия вакансии на должность судьи Конституционного Суда, а в случае завершения полномочий или  достижения предельного возраста пребывания в должности судьи Конституционного Суда - в месячный срок после получения соответствующего сведения от Председателя Конституционного Суда.”.
Статья 2. Первое предложение части 3 статьи 142 Закона изложить в следующей редакции:
“3. Высший судебный совет выдвигает кандидата в  председатели Кассационного суда по письменному заявлению, направленному Председателю Национального Собрания в порядке, установленном Конституционным законом Республики Армения “Судебный кодекс Республики Армения”, - в десятидневный срок со дня истечения срока   пребывания в должности   председателя Кассационного суда, а в случае возникновения вакансии по другим основаниям – в месячный срок.”.
Статья 3. Первое предложение части 3 статьи 143 Закона изложить в следующей редакции:
“3.  Высший судебный совет представляет кандидатов в  судьи Кассационного суда по письменному заявлению, направленному Председателю Национального Собрания в порядке, установленном Конституционным законом Республики Армения “Судебный кодекс Республики Армения”, в десятидневный срок со дня   истечения срока пребывания в должности судьи Кассационного суда, а в случае возникновения вакансии по другим основаниям – в месячный срок.”.