«ՏԵՍՉԱԿԱՆ ՄԱՐՄԻՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Տեսչական մարմինների մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2014 թվականի դեկտեմբերի 17-ի ՀՕ-254-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 1-ին հոդվածում`
1) 1-ին մասի «գործադիր իշխանության համակարգում գործող» բառերը փոխարինել «կառավարությանը ենթակա» բառերով.
2) 2-րդ մասից հանել «ֆինանսների նախարարության» բառերը, իսկ «9-րդ» բառը փոխարինել «14-րդ» բառով:
Հոդված 2. Օրենքի 3-րդ հոդվածի 1-ին մասում`
«1) տեսչական մարմին` սույն օրենքի համաձայն ստեղծվող վերահսկողություն եւ օրենքով սահմանված այլ գործառույթներ իրականացնող պետական մարմին?».
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1.1-1.3-րդ կետերով.
«1.1) լիազոր մարմին՝ համապատասխան բնագավառի քաղաքականությունը մշակող գործադիր իշխանության մարմին?
1.2) տեսչական մարմնի վերահսկողության ոլորտ՝ օրենքով սահմանված ոլորտ կամ ոլորտի մաս, որի նկատմամբ տեսչական մարմինը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից ճանաչվում է վերահսկողություն իրականացնող լիազոր մարմին?
1.3) տեսչական մարմնի գործունեության տարեկան ծրագիր` ընթացիկ տարում հաջորդ տարվա համար տեսչական մարմնի կառավարման խորհրդի կողմից հաստատվող փաստաթուղթ, որն առնվազն ներառում է տեսչական մարմնի վերահսկողության ոլորտի ընդհանուր իրավիճակը, առկա խնդիրները եւ բացահայտված ռիսկերը, ինչպես նաեւ դրանց նվազեցմանն ու վերացմանն ուղղված տարեկան միջոցառումների ժամանակացույցը.».
3) 4-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 3. Օրենքի 5-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 5. Տեսչական մարմինը
1. Տեսչական մարմինը Կառավարությանը ենթակա վերահսկողություն իրականացնող պետական մարմին է։
2. Տեսչական մարմինն ստեղծվում, վերակազմակերպվում եւ նրա գործունեությունը դադարեցվում է օրենքով:
3. Տեսչական մարմինը կարող է ունենալ կառուցվածքային ստորաբաժանումներ: Տեսչական մարմնի ենթակայությանը կարող են հանձնվել պետական ոչ առեւտրային կազմակերպություններ:
4. Տեսչական մարմնի լիազորությունների արդյունավետ իրականացման, նյութական խրախուսման, կարողությունների զարգացման նպատակով տեսչական մարմինը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ կարող է բացել արտաբյուջետային միջոցների հաշիվ, որը չի կարող համալրվել տեսչական մարմնի վերահսկողության արդյունքում նշանակված տույժերով եւ (կամ) տուգանքներով:
5. Տեսչական մարմնի գործունեության ապահովման համար անհրաժեշտ հաշվապահական հաշվառման, գնումների կազմակերպման (ֆինանսաբյուջետային), անձնակազմի կառավարման եւ կազմակերպատնտեսական, տեսչական մարմնի բյուջեի, ինչպես նաեւ տեսչական մարմնի կողմից ստուգումների տարեկան ծրագրով չնախատեսված ստուգումների անցկացման հետ կապված վարչական (կազմակերպչական) բնույթի գործառույթներն իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմը։»:
Հոդված 4. Օրենքի 6-րդ հոդվածում`
1) վերնագիրը «մարմնի» բառից հետո լրացնել «նպատակը եւ» բառերով.
2) 1-ին մասի «Տեսչական մարմնի լիազորություններն են`» բառերը փոխարինել «Տեսչական մարմնի նպատակն օրենքով սահմանված դեպքերում եւ կարգով իր վերահսկողության ոլորտում անվտանգության եւ (կամ) օրենսդրության պահանջների պահպանման ապահովումն է, որին համապատասխան` տեսչական մարմինն իրականացնում է հետեւյալ լիազորությունները.» բառերով.
3) 1-ին մասի 1-ին կետի «այլ» բառը փոխարինել «դրանց համապատասխան ընդունված նորմատիվ» բառերով, իսկ «կատարման» բառը` «պահպանման» բառով:
Հոդված 5. Օրենքի 7-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասը առաջին նախադասությունից առաջ լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Տեսչական մարմնի կառավարմանը ներգրավված են նրա վերահսկողության ոլորտի լիազոր մարմինների ղեկավարները` կառավարման խորհրդի միջոցով։».
2) 2-րդ մասում`
ա. հանել «կամ նրա որոշմամբ` համապատասխան տեղակալը» բառերը,
բ. «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության տնտեսական» բառերից առաջ լրացնել «Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավարը կամ նրա տեղակալը» բառերով,
գ. «կառավարման մարմնի ներկայացուցիչը» բառերը փոխարինել «կառավարման մարմնի ղեկավարը կամ նրա տեղակալը» բառերով.
3) 3-րդ մասի «տեսչական մարմինն» բառերը փոխարինել «վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակը (այսուհետ նաեւ` տեսչական մարմինների գրասենյակ)» բառերով, «մինչեւ երեք» բառերը` «երկու» բառով, իսկ «մեկ անգամ» բառերը հանել.
4) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3.1-ին մասով.
«3.1. Խորհրդի կազմում անդամ ընտրված հասարակական կամ գիտական կազմակերպության ներկայացուցիչների անդամությունը խորհրդի առաջարկությամբ կարող է դադարել, երբ`
1) խորհրդի համապատասխան անդամն անհարգելի պատճառով առնվազն երկու անգամ անընդմեջ չի մասնակցել խորհրդի նիստերին.
2) կասեցվել կամ դադարեցվել է համապատասխան հասարակական կամ գիտական կազմակերպության գործունեությունը.
3) համապատասխան հասարակական կամ գիտական կազմակերպությունը դադարել է համապատասխանել խորհրդի անդամ ընտրվելու չափանիշներին.
4) համապատասխան կազմակերպությունը ներկայացրել է անդամությունը դադարեցնելու մասին դիմում:».
5) 4-րդ մասի «նախագահում են» բառերը փոխարինել «կարող են նախագահել» բառերով, իսկ «հաջորդաբար տարին մեկ պարբերականությամբ» բառերը` «վարչապետի որոշմամբ» բառերով.
6) 5-րդ մասի առաջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5. Խորհրդի նիստերը հրապարակային են եւ հրավիրվում են առնվազն երեք ամիսը մեկ անգամ:».
7) 7-րդ մասում`
ա. լրացնել 1.1-ին կետով.
«1.1) հավանություն է տալիս տեսչական մարմնի կողմից ներկայացվող նորմատիվ իրավական ակտերի նախագծերին.»,
բ. 4-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4) քննարկում է տեսչական մարմնի տարեկան պահպանման ծախսերի նախահաշիվը եւ հավանություն է տալիս դրան.»:
Հոդված 6. Օրենքի 8-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի «հայեցողական» բառը փոխարինել «վարչական» բառով.
2) 5-րդ մասի`
ա. 2-րդ կետը «շրջանակները» բառից հետո լրացնել «` տարանջատելով վերահսկողական եւ վերլուծական, պլանավորման գործառույթները» բառերով,
բ. 3-րդ կետի «եւ լիազոր մարմնի ղեկավարի միջոցով Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը» բառերը փոխարինել «, Խորհրդի դրական եզրակացության դեպքում` Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմին» բառերով,
գ. 4-րդ կետի «լիազոր մարմնի ղեկավարի միջոցով» բառերը հանել,
դ. 5-րդ կետի «լիազոր մարմնի ղեկավարի հաստատման է ներկայացնում» բառերը փոխարինել «հաստատում է» բառերով, իսկ նույն կետը «հաստիքացուցակը» բառից հետո լրացնել «եւ քաղաքացիական ծառայության պաշտոնների անձնագրերը» բառերով,
ե. 11-րդ կետի «հաստատմանն» բառը փոխարինել «հավանությանն» բառով:
Հոդված 7. Օրենքի 9-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 9. Բողոքարկումը
1. Տեսչական մարմինների եւ դրանց ծառայողների գործողությունների կամ անգործության, այդ թվում` պատասխանատվության միջոց կիրառելու վերաբերյալ վարչական ակտը կարող է բողոքարկվել ակտն ընդունած տեսչական մարմին կամ դատարան:»:
Հոդված 8. Օրենքի 12-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 12. Տեսչական մարմնի գործունեության որակի ապահովումը
1. Որակի ապահովումը համակարգ է, որն ուղղված է տեսչական մարմինների գործունեության արդյունավետության գնահատմանը, բարձրացմանը, շարունակական կատարելագործմանը, ինչպես նաեւ սույն օրենքով սահմանված սկզբունքների ամբողջական իրագործմանն ու տեսչական համակարգի միասնական զարգացմանը:
2. Տեսչական մարմնում գործում է որակի ապահովման ստորաբաժանում, որի գործունեությունն ուղղված է տեսչական մարմնի գործունեության արդյունքի մեծացմանը եւ շարունակական կատարելագործմանը՝ սույն հոդվածի 1-ին մասին համապատասխան:
3. Տեսչական մարմնի որակի ստորաբաժանման ղեկավարին պաշտոնի է նշանակում եւ պաշտոնից ազատում, ինչպես նաեւ նրա նկատմամբ խրախուսման եւ պատասխանատվության միջոցներ է կիրառում Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարը:
4. Տեսչական մարմնի որակի ապահովման ստորաբաժանման գործունեության կարգը, ինչպես նաեւ որակի ապահովման ստորաբաժանման հաշվետվություններին ներկայացվող ընդհանուր պահանջները հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը։ Հաշվետվությունների բովանդակությանը ներկայացվող հավելյալ պահանջները սահմանվում են Խորհրդի որոշմամբ:
5. Տեսչական մարմնի որակի ապահովման ստորաբաժանման գործունեության տարեկան ծրագիրը հաստատում է Խորհուրդը:
6. Որակի ապահովման ստորաբաժանման ղեկավարը հաշվետու է եւ հաշվետվություններ է ներկայացնում Խորհուրդ, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարին եւ տեսչական մարմինների գրասենյակ:
7. Վարչապետի աշխատակազմում գործում է տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակ, որի նպատակն է ապահովել տեսչական համակարգի անկախ եւ միատեսակ զարգացումը, տեսչական մարմինների գործունեության արդյունավետության բարձրացումը, շարունակական կատարելագործումը, ինչպես նաեւ տեսչական մարմինների որակի ապահովման ստորաբաժանումների գործունեության միասնական համակարգումը:
8. Տեսչական մարմինների գրասենյակի ղեկավարը հաշվետու է վարչապետին եւ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարին:
9. Տեսչական մարմինների գրասենյակը հաջողված փորձի հիման վրա`
1) մշակում է տեսչական համակարգի միասնական զարգացման եւ արդյունավետ կառավարման, ստուգումների, ինչպես նաեւ տեսչական մարմնի վերահսկողական քաղաքականությունը.
2) մշակում եւ կատարելագործում է տեսչական մարմինների գործունեությունը կարգավորող օրենսդրությունը.
3) մշակում է տեսչական մարմինների գործունեության վերաբերյալ մեթոդական ցուցումներ (ուղեցույցներ), ձեռնարկներ` իրականացնելով տեսչական մարմինների մեթոդական ղեկավարումը.
4) իրականացնում է տեսչական մարմինների գործունեության կատարողականի գնահատման արդյունքների մոնիտորինգ եւ կատարում համապատասխան վերլուծություններ.
5) համակարգում է տեսչական մարմինների որակի ապահովման ստորաբաժանումների աշխատանքները.
6) իրականացնում է տեսչական մարմինների գործունեության վերաբերյալ Կառավարության սահմանած կարգով տեղեկատվության հավաքում, դրանց վերլուծություն, ամփոփում, ինչպես նաեւ վերհանված թերությունների վերացման վերաբերյալ առաջարկությունների ներկայացում.
7) աջակցում է տեսչական մարմինների միջեւ տեղեկատվության փոխանակման եւ կառավարման էլեկտրոնային համակարգի ներդրմանը եւ շարունակական կատարելագործմանը.
8) աջակցում է տեսչական մարմինների ղեկավարների եւ աշխատողների ուսուցման եւ շարունակական մասնագիտական վերապատրաստման համակարգի ներդրմանը եւ դրա հետագա կատարելագործմանը.
9) իր իրավասության շրջանակներում իրականացնում է ծրագրեր, համագործակցում է տեղական եւ միջազգային կազմակերպությունների հետ.
10) իրականացնում է տեսչական մարմինների գործունեության վերաբերյալ մեթոդական եւ խորհրդատվական աջակցություն:»:
1) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Տեսչական մարմիները նախորդ տարվա հաշվետվությունները ներկայացնում են մինչեւ ընթացիկ տարվա փետրվարի 5-ը:».
ա. առաջին նախադասությունը «հաշվետվությունները» բառից հետո լրացնել «առնվազն» բառով,
բ. լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1.1-ին կետով.
«1.1) գործունեության տարեկան ծրագրի կատարման ընթացքը.»,
գ. լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8-րդ կետով.
«8) տեսչական մարմնի եւ դրա պաշտոնատար անձանց գործողությունների կամ անգործության,այդ թվում` պատասխանատվության միջոց կիրառելու վերաբերյալ վարչական ակտի դեմ բերված բողոքների քանակը, բովանդակությունը եւ դրանց վերաբերյալ ընդունված որոշումները։»:
Հոդված 10. Օրենքի 17-րդ հոդվածի 2-րդ մասից հանել «բողոքարկման հանձնաժողովի անդամին» եւ «կամ բողոքարկման հանձնաժողովի անդամին» բառերը:
Հոդված 11. Օրենքի 18-րդ հոդվածում`
1) «լիազոր մարմնի» բառերը համապատասխան հոլովաձեւերով փոխարինել «վարչապետի աշխատակազմի» բառերով.
2) 2-րդ մասից հանել «(առանձնացված ստորաբաժանման)» բառերը.
3) 3-րդ մասի «հաստատմանը» բառը փոխարինել «հավանությանը» բառով.
4) 4-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել.
5) 6-րդ մասի «լիազոր մարմինը» բառերը հանել, իսկ«կարող է կատարել» բառերը փոխարինել «կարող են կատարվել» բառերով:
Հոդված 12. Օրենքի 19-րդ հոդվածի 7-րդ եւ 8-րդ մասերն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 13. Եզրափակիչ մաս եւ անցումային դրույթներ
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում նորընտիր Հանրապետության նախագահի կողմից իր պաշտոնի ստանձնման օրը:
2. Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը տեսչական մարմինների միասնական բողոքարկման հանձնաժողովի կողմից վարույթ ընդունված բողոքները, որոնցով որոշում չի կայացվել, սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո` եռօրյա ժամկետում, վերադարձվում են բողոք բերող անձին:
3. Սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո տեսչական մարմինների միասնական բողոքարկման հանձնաժողովի որոշման՝ դատական կարգով վիճարկման գործով որպես դատավարական իրավահաջորդ հանդես է գալիս այն պետական կառավարման համակարգի մարմինը, որի (ներառյալ՝ դրա ծառայողների) գործողությունների կամ անգործության (այդ թվում` պատասխանատվության միջոց կիրառելու վերաբերյալ վարչական ակտի) դեմ բերված բողոքի քննության եւ լուծման արդյունքում կայացվել է վիճարկվող որոշումը:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “ОБ ИНСПЕКЦИОННЫХ ОРГАНАХ”
Статья 1. В статье 1 Закона Республики Армения “Об инспекционных органах” от 17 декабря 2014 года ЗР – 254 – Н (далее – Закон):
1) в части 1 слова “инспекционных органов, действующих в системе исполнительной власти Республики Армения”  заменить словами “подведомственных Правительству Республики Армения инспекционных органов”;
2) в части 2 исключить слова “Министерства финансов”, а слова “статьи 9” заменить словами “статьи 14”.
Статья 2. В части 1 статьи 3 Закона:
“1) инспекционный орган – создаваемый в соответствии с настоящим Законом государственный орган, осуществляющий функции контроля и другие установленные Законом функции;”;
2) часть дополнить пунктами 1.1-1.3 следующего содержания:
“1.1) уполномоченный орган – орган исполнительной власти, разрабатывающий политику в соответствующей сфере;
1.2) сфера контроля инспекционного органа -  установленная законом сфера либо часть сферы, в которой Правительством Республики Армения инспекционный  орган признается уполномоченным органом, осуществляющим контроль;
1.3) годовая программа деятельности инспекционного органа –утверждаемый Управленческим советом инспекционного органа в текущем году документ на следующий год, который включает в себя как минимум общую ситуацию в сфере контроля инспекционного органа, существующие задачи и выявленные риски, а также годовой график мероприятий, направленных на их снижение и ликвидацию;”;
3) пункт 4 признать утратившим силу.
Статья 3. Статью 5 Закона изложить в следующей редакции:
Статья 5. Инспекционный орган
1. Инспекционный орган – это подведомственный Правительству, осуществляющий контроль государственный орган;
2. Инспекционный орган создается, реорганизуется и его деятельность прекращается в соответствии с законом.
3. Инспекционный орган может иметь структурные подразделения. В подведомственность инспекционного органа могут передаваться государственные некоммерческие организации.
4. Инспекционный орган в целях эффективного осуществления полномочий, материального стимулирования, развития возможностей инспекционного органа может открывать по постановлению Правительства Республики Армения счет для внебюджетных средств, который не может пополняться из пеней и (или) штрафов, назначенных по результату контроля инспекционного органа.
5. Необходимые для обеспечения деятельности инспекционного органа функции административного (организационного) характера, связанные с бухгалтерским учетом, организацией закупок (финансово-бюджетные функции), управлением персоналом и организационно-экономическими функциями, бюджетом инспекционного органа, а также с проведением инспекционным органом проверок, не предусмотренных годовой программой проверок, осуществляются Аппаратом Премьер-министра Республики Армения.”.
1) В названии статьи слово “Полномочия” заменить словами “Цели и полномочия”;
2) в части 1 слова “Полномочиями инспекционного органа являются:” заменить словами “Целью инспекционного органа является обеспечение в установленных законом случаях и порядке соблюдения требований безопасности и (или) законодательства в сфере его контроля, в соответствии с которым инспекционным органом осуществляются следующие полномочия:”;
3) в пункте 1 части 1 слово “иных” заменить словами “принятых в соответствии с ними нормативных”, а слово “выполнением” – словом “соблюдением”.
Статья 5. В статье 7 Закона:
1) часть 1 до первого предложения дополнить новым предложением следующего содержания: “К управлению инспекционным органом при посредстве Управленческого совета привлекаются также руководители уполномоченного органа сферы его контроля.”;
2) в части 2 статьи:
а. исключить слова “или по его решению соответствующий заместитель”,
б. часть до слов “представитель органа государственного управления, разрабатывающего экономическую политику Правительства Республики Армения” дополнить словами “руководитель Канцелярии по координации работ инспекционных органов Аппарата Премьер-министра Республики Армения или его заместитель;”,
в. слова “представитель государственного органа управления” заменить словами “руководитель государственного органа управления или его заместитель”;
3) в части 3 слова “Инспекционный орган” заменить словами “ Канцелярия по координированию работ инспекционных органов Аппарата Премьер-министра (далее – также Канцелярия инспекционных органов)”, слова “на срок до трех лет” заменить словами “сроком на два года” , слова “один раз” исключить;
4) статью дополнить частью 3.1 следующего содержания:
“3.1. Членство представителей общественных или научных организаций, избранных в состав Совета в качестве членов, по предложению Совета может быть прекращено, когда:
1) соответствующий член Совета не участвовал по неуважительной причине в заседаниях Совета не менее двух раз подряд;
2) деятельность соответствующей общественной или научной организации приостановлена или прекращена;
3) соответствующая общественная или научная организация перестала соответствовать критериям  выборов в члены Совета;
4) соответствующая организация представила заявление о прекращении членства.”;
5) в части 4 слово “председательствуют” заменить словами “могут председательствовать”, а слова “в порядке очередности с периодичностью раз в год” – словами “в соответствии с решением Премьер-министра”;
6) первое предложение части 5 изложить в следующей редакции: “Заседания Совета являются открытыми и созываются не менее чем раз в три месяца.”;
7) в части 7:
а. часть дополнить пунктом 1.1:
“1.1) одобряет проекты нормативных правовых актов, представляемых инспекционным органом;”,
б. пункт 4 изложить в следующей редакции:
“4) рассматривает годовую смету расходов инспекционного органа на содержание и  одобряет ее;”.
Статья 6. В статье 8 Закона:
1) в части 1 слово “дискреционной” заменить словом “административной”;
2) в части 5:
а. пункт 2 после слова “заместителей” дополнить словами “, с распределением функций контроля и анализа, планирования”,
б. в пункте 3 слова “и Правительству Республики Армения – при посредстве руководителя уполномоченного органа -” заменить словами “, в случае положительного заключения Совета - Аппарату Премьер-министра Республики Армения”,
в. в пункте 4 исключить слова “при посредстве руководителя уполномоченного органа”,
г. в пункте 5 слова “представляет на утверждение руководителя уполномоченного органа” заменить словами “утверждает”, а после слов “ инспекционного органа ” тот же пункт дополнить словами “и паспорта должностей гражданской службы”,
д. в пункте 11 слово “утверждение” заменить словом “одобрение”.
Статья 7. Статью 9 Закона изложить в следующей редакции:
Статья 9. Обжалование
1. Административный акт о действиях либо бездействии инспекционных органов и их сотрудников, в том числе о применении мер ответственности может быть обжалован в принявший акт инспекционный орган либо суд.”.
Статья 8. Статью 12 Закона изложить в следующей редакции:
Статья 12. Менеджмент качества деятельности инспекционного органа
1. Менеджмент качества – это система, направленная на оценку, повышение, непрерывное совершенствование деятельности инспекционных органов, а также полную реализацию установленных настоящим Законом принципов и целостное развитие инспекционной системы.
2. В инспекционном органе действует подразделение менеджмента качества, деятельность которого направлена на повышение результата и непрерывное совершенствование деятельности инспекционного органа в соответствии с частью 1 настоящей статьи.
3. Руководителя подразделения качества инспекционного органа на должность назначает и от должности освобождает, а также меры поощрения и ответственности к нему применяет руководитель Аппарата Премьер-министра Республики Армения.
4. Порядок деятельности подразделения менеджмента качества инспекционного органа, а также общие требования к отчетности подразделения менеджмента качества утверждаются Правительством Республики Армения. Дополнительные требования к содержанию отчетности устанавливаются решением Совета.
5. Годовая программа деятельности подразделения менеджмента качества инспекционного органа утверждается Советом.
6. Руководитель подразделения менеджмента качества подотчетен и представляет отчетность Совету, руководителю Аппарата Премьер-министра Республики Армения и в Канцелярию инспекционного органа.
7. В Аппарате Премьер-министра действует Канцелярия по координированию работ инспекционных органов, целью которой является обеспечение независимого и унифицированного развития инспекционной системы, повышение, непрерывное совершенствование эффективности деятельности инспекционных органов, а также общая координация деятельности подразделений менеджмента качества инспекционных органов.
8. Руководитель Канцелярии инспекционных органов подотчетен Премьер-министру и руководителю Аппарата Премьер-министра.
9. Канцелярия инспекционных органов, основываясь на успешном опыте:
1) разрабатывает политику общего развития и эффективного управления, проверок инспекционной системы, а также политику контроля инспекционного органа;
2) разрабатывает и совершенствует законодательство, регулирующее деятельность инспекционных органов;
3) разрабатывает методические указания (инструкции), пособия по деятельности инспекционных органов, осуществляя методическое руководство инспекционными  органами;
4) осуществляет мониторинг результатов оценки и проводит соответствующий анализ исполнительской деятельности инспекционных органов;
5) координирует работы подразделений менеджмента качества инспекционных органов;
6) осуществляет в установленном Правительством порядке сбор информации о деятельности инспекционных органов, ее анализ и обобщение, а также представляет предложения по устранению выявленных недостатков;
7) содействует внедрению и постоянному совершенствованию электронной системы управления и обмена информацией между инспекционными органами;
8) содействует внедрению и дальнейшему совершенствованию системы обучения и непрерывной профессиональной переподготовки руководителей и работников инспекционных органов;
9) реализовывает программы, сотрудничает с местными и международными организациями в пределах своей компетенции;
10) оказывает методическое и консультативное содействие, связанное с деятельностью инспекционных органов.”.
1)  часть 1 дополнить новым предложением следующего содержания: “ Инспекционные органы представляют отчетность за предыдущий год до 5-го февраля текущего года.”;
2) в части 2:
а. первое предложение после слова “включают” дополнить словами “как минимум”;
б. часть дополнить пунктом 1.1 следующего содержания:
“1.1) ход выполнения годовой программы деятельности;”,
в. часть дополнить пунктом 8 следующего содержания:
“8) количество, содержание жалоб, принесенных на административные акты о действии или бездействии инспекционного органа и его должностных лиц, в том числе о применении мер ответственности, и вынесенные по ним решения.”.
Статья 10. В части 2 статьи 17 Закона исключить слова “члену Апелляционной комиссии” и “или члена Апелляционной комиссии”.
Статья 11. В статье 18 Закона:
1) все грамматические формы словосочетания “уполномоченный орган” заменить соответствующими грамматическими формами слов “Аппарат Премьер-министра”;
2) в части 2 исключить слова “(выделенного подразделения)”;
3) в части 3 слово “утверждение” заменить словом “одобрение”;
4) часть 4 признать утратившей силу;
5) часть 6 изложить в следующей редакции: “Изменения или дополнения в финансирование структурных и территориальных подразделений инспекционного органа, выделенных в государственном бюджете отдельной строкой, могут вноситься только с согласия Совета.”.
Статья 12. Части 7 и 8 статьи 19 Закона признать утратившими силу.
Статья 13. Заключительная часть и переходные положения
1. Настоящий Закон вступает в силу в день вступления в должность новоизбранного Президента Республики.
2. Апелляции, принятые к производству Единой апелляционной комиссией инспекционных органов до вступления в силу настоящего Закона, решение по которым не вынесено, возвращаются подавшему апелляцию лицу в трехдневный срок после вступления в силу настоящего Закона.
3. После вступления в силу настоящего Закона процессуальным правопреемником по оспариваемому в судебном порядке решению Единой апелляционной комиссии инспекционного органа выступает тот орган системы государственного управления (включая его служащих), в результате рассмотрения и разрешения жалобы, принесенной на действие или бездействие (в том числе на административный акт о применении мер ответственности) которого вынесено оспариваемое решение.